Jaki wpływ na działania SEO ma właściwa optymalizacja strony?

Można bez wahania powiedzieć że przy działaniach SEO (wykluczając Link Building), właściwa optymalizacja strony jest najważniejszym elementem w drodze do osiągnięcia wysokich pozycji w wyszukiwarce. Nawet jeśli firma tworząca stronę mówi że wszystko jest dobrze i działa ona bez problemu to od strony SEO zapewne tak nie jest i wprawny specjalista na pierwszy rzut oka dostrzeże kilka błędów, a po kilku godzinach analizy będzie ich jeszcze więcej.

Jakie są podstawowe sprawy na które musimy zwrócić uwagę aby nasza strona była zarówno przyjazna użytkownikom jak i wyszukiwarce Google, a działania SEO miały szanse na jak najlepsze wyniki?

Parametr „noindex”

Jedną z najważniejszych rzeczy, przez co niektóre strony internetowe są całkowicie niewidoczne i niedostępne dla użytkowników, którzy nie znają jej dokładnego adresu www, a także robotów wyszukiwarek jest parametr ‘noindex’ w kodzie strony lub w pliku robots.txt. Plik ten powinna zawierać każda strona internetowa, ponieważ jest on pierwszą rzeczą do której zagląda robot Google po wejściu na naszą stronę. Za to parametr ‘noindex’ nakazuje robotom aby nie indeksowały naszej strony w wynikach wyszukiwania, co oznacza że będzie ona całkowicie niedostępna dla nikogo, nieważne co byśmy wpisali.

Dlatego zawsze powinniśmy mieć to na uwadze, a także przydałoby się poinformować o tym zespół deweloperski, ponieważ programiści lubią używać takich komend gdy wprowadzają zmiany na stronie.

Prędkość ładowania strony

Drugą bardzo ważną rzeczą jest prędkość ładowania strony, na którą często nie zwraca się tak dużej uwagi jak się powinno.  To jak szybko ładuje się strona użytkownikowi zarówno na komputerach jak i urządzeniach mobilnych wpływa na wygodę użytkowania przez niego danej strony. Przykładowo jeśli wchodząc na daną witrynę ładuje się ona dłużej niż 3-4 sekundy, co powtarza się dalej przy jej przeglądaniu, nikt nie będzie się wahał aby ją opuścić i przejść na stronę konkurencji.

Najczęściej to słabo lub w ogóle nie zoptymalizowane grafiki, które zajmują za dużo miejsca są winne temu, że dana strona wczytuje się dłużej niż powinna. Warto na bieżąco optymalizować zdjęcia które dodajemy na naszą stronę aby zapobiegać takim błędom w przyszłości.

Słowa kluczowe

Trzecią sprawą, która ma bardzo duży wpływ na działania SEO jest optymalizacja witryny pod odpowiednie słowa kluczowe. Na szukanie odpowiednich fraz kluczowych poświęca się prawdopodobnie najwięcej czasu w trakcie analizy, oczywiście w zależności od wielkości serwisu – przy stronach z mniejszym potencjałem bądź lokalnych będzie to proporcjonalnie mniej czasu. Przy analizie słów kluczowych musimy zwrócić w pierwszej kolejności na potencjał danego słowa czyli to ile razy w miesiącu użytkownicy wpisują je do wyszukiwarki, a w drugiej na konkurencje i określić jak trudne dla naszej strony będzie to aby na dane słowo wyświetlić się co najmniej w TOP 10 wyników wyszukiwania.

Przy analizie konkurencji i trudności danego słowa w skrócie musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • Wiek naszej domeny
  • Portale jakie wyświetlają się w TOP 10 na daną frazę – w niektórych przypadkach na pierwszy rzut oka widać że nic nie zdziałamy
  • Ile i jakie linki prowadzą do danych portali
  • W jakim stanie są dane strony internetowe pod względem optymalizacji

Potem pozostaje nam już tylko i aż wybranie odpowiednich podstron na które będziemy kierować dane słowa kluczowe i ich odpowiednie przygotowanie.

Podsumowanie

Zostały tutaj podane tylko 3 kwestie które warto mieć na uwadze przy właściwej optymalizacji strony ale jak wiadomo w rzeczywistości jest ich o wiele więcej, te można uznać za najważniejsze. Często spotykaną przeszkodą przy optymalizacji strony jest także niechęć wdrażania większości zaleceń które zostaną przygotowane przez specjalistę co jest dużym problemem. Zawsze zostają one przygotowane z myślą aby jak najbardziej zwiększyć widoczność danej strony i przyciągnąć z czasem coraz więcej ruchu dla danego portalu. Dlatego nie warto stawiać w tej sprawie oporu i jak tylko się da ułatwić ten proces, może on trwać nawet trochę więcej czasu niż zakładano ale przynajmniej będziemy pewni że wszystko jest jak należy.

Bez właściwej optymalizacji i jej wdrożenia tak naprawdę będzie nam bardzo ciężko osiągnąć coś zadowalającego w działaniach SEO albo wydamy na to za dużo pieniędzy, które moglibyśmy przeznaczyć w o wiele lepszy sposób.

3.4/5 - (8 votes)
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *