Skuteczna reklama na Facebooku – ile kosztuje i jak zacząć?

Świat facebookowy stale się rozwija, nie będąc już wyłącznie platformą społecznościową, ale również sprzedażową. Teraz użytkownicy w jednym miejscu mogą jednocześnie dzielić się wspomnieniami z wakacji, rezerwować loty, kupować buty i szukać idealnych ofert pracy. Jak zatem reagować na te zmiany? Nic prostszego – wykorzystać je!

Na skuteczna reklamę na Facebooku składa się wiele czynników, a my zapoznamy Cię z nimi.

Krok 1. Jak zacząć?

Pierwszym krokiem do utworzenia skutecznej reklamy na Facebooku jest zrealizowanie formalnych wymagań utworzenia konta reklamowego. Zyskując dostęp do analitycznych narzędzi takich jak Business Manager czy Facebook Analytics możemy w pełni wykorzystywać wszystkie możliwości oraz funkcje, kontrolując wydatki w danych przedziałach czasowych. Pierwszy etap za nami! Zatem czas na implementację Pixela – narzędzia do tworzenia niestandardowych grup odbiorców. Jest to niezwykle istotne, ponieważ każdy specjalista od Facebook Ads powinien działać skutecznie oraz nieszablonowo.

Jak zacząć reklamę na FB?

Krok 2. Do kogo kierować reklamę?

Kolejnym krokiem efektywnej promocji na Facebooku jest zadbanie o to, aby trafić z działaniami promocyjnymi do odpowiednich osób. Możecie zapytać „Ale jak?”  Proste pytanie to prosta odpowiedź – poznaj swoich klientów. Mamy to szczęście, że Facebook daje wiele możliwości identyfikacji potencjalnej grupy docelowej.

Jednym z narzędzi, które warto wykorzystać podczas pracy z grupą docelową jest Audience Insights. Pozwala ono na sprawdzenie zainteresowań, demografii czy aktywności użytkowników. A to dopiero początek! Dalej, zagłębiając się w dostępne statystyki możemy poznać branże, w których pracują nasi odbiorcy, a nawet ich wiek, status cywilny oraz ulubione strony. Dzięki temu narzędziu możemy poznać odbiorców naszych komunikatów, jednocześnie kontrolować wielkość grupy i koszty.

Kolejnym sposobem na skuteczną reklamę jest dobrze znany i niezawodny remarketing, czyli docieranie z reklamą do użytkowników, którzy odbyli pierwszy kontakt z firmą.

Do tego kierowania korzystamy z Pixela Facebooka, czyli fragmentu kodu identyfikującego użytkowników wchodzących na stronę internetową pod względem danej czynności, którą wykonali. Mogą to być na przykład osoby, które odwiedziły witrynę w danym okresie czasu, czy też spędziły na stronie określoną ilość czasu lub też użytkownicy, którzy odwiedzili konkretną zakładkę z opisem produktu. Zagłębiając się w temat szczegółowo możemy także tworzyć grupy użytkowników aktywnych na fapage’u lub w stosunku do reklamy. Ale to nie koniec! Dodatkowo do każdej grupy utworzonej przez Pixela Facebooka, możemy stworzyć grupę podobnych odbiorców w 1, 2, 5, a nawet 10%. Brzmi świetnie, skutecznie i co najważniejsze – precyzyjnie!

Do kogo kierować reklamę?

Krok 3. Cel?

Facebook daje nam wiele możliwości nie tylko targetowania, ale również w wyborze celów naszych działań. Pamiętajcie, aby każda kampania miała odpowiednio dopasowany cel do tego, co chcecie przekazać Waszym odbiorcom za pomocą reklamy. Ważne jest, aby kreacja była tożsama z celem kampanii. Dla skutecznej sprzedaży konieczne jest, aby format reklamy jasno komunikował możliwość zakupu oraz określał elementy, które podlegają transakcji. Natomiast do promocji artykułu w znanym internetowym portalu powinniśmy dopasować inny cel, na przykład aktywność lub budowanie świadomości marki. Proste, prawda?

Cel kampanii na FB

Podsumowując, aby stworzyć skuteczną reklamę na Facebooku należy zadbać o sprecyzowaną grupę docelową oraz dopasowany cel do treści reklamy. Nic prostszego. Dalej czekają nas testy porównawcze oraz optymalizacja kampanii, a następnie cieszenie się świetnymi efektami.

Pamiętajmy, że na koszty reklamy wpływają dobrze dopasowana grupa docelowa oraz jasno określony cel, spójny wizualnie z komunikacją. Chcemy, żeby było tanio? Działajmy precyzyjnie, optymalizujmy reklamy według wyświetleń na urządzeniach, analizujmy wskaźnik trafności i obserwujmy konkurencję.

5/5 - (1 vote)
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *