SERP

Rozwinięciem skrótu SERP jest Search Engine Results Page. Określenie to oznacza stronę wyników wyszukiwania, którą użytkownik widzi po wpisaniu odpowiedniego zapytania  w pasku wyszukiwarki. W standardowych warunkach na ekranie pokazywane są zarówno płatne, jak i bezpłatne odnośniki do konkretnych witryn z zaznaczeniem, że to właśnie te pierwsze zajmują preferowane miejsca.

Kolejność, w jakiej prezentowane są portale, zależy od ich oceny przez algorytmy lub określana jest na drodze aukcji (w przypadku płatnych wyników). O ile w pierwszym przypadku trudno jest mówić o pełnej znajomości mechanizmów rządzących wyszukiwarką, to w drugim wiadomo, że wygrana w „licytacji” zależy od ustawionej przez reklamodawcę stawki za kliknięcie (CPC) oraz jakości reklamy.

Co ciekawe – coraz częściej można spotkać się z wyświetlaniem przez Google tzw. direct answers, które dostarczają natychmiastowej odpowiedzi na zadawane pytanie. Zapytania, które skutkują wyświetleniem tego typu wyników, mogą dotyczyć pogody, informacji o znanych osobach, wyników działań matematycznych czy przeliczania walut.

Oceń

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *