DNS

DNS (Domain Name System) jest to system rozstrzygania nazw, który umożliwia identyfikację hostów w Internecie za pomocą nazw domenowych. System DNS zapewnia wygodną metodę odwzorowywania adresów IP znanych z sieci na nazwy domenowe używane przez użytkowników. Gdy komputer lub inny urządzenie w sieci komputerowej próbuje nawiązać połączenie z innym komputerem, system DNS pozwala na odwzorowanie nazwy domenowej na adres IP.

DNS jest potrzebny w Internecie, ponieważ adresy IP są trudne do zapamiętania i zrozumienia dla ludzi, a nazwy domenowe są znacznie łatwiejsze do zapamiętania. System DNS umożliwia przypisanie nazwy domenowej do adresu IP, dzięki czemu użytkownicy mogą wygodnie przeglądać strony internetowe. Przykładowo, jeśli chcesz odwiedzić stronę internetową o nazwie www.example.com, musisz podzielić adres na komponenty, aby uzyskać adres IP hosta. System DNS umożliwia przeprowadzenie tego podziału, aby użytkownik nie musiał wpisywać adresu IP.

DNS jest również używany do przechowywania informacji o nazwie hosta, która jest używana do wysyłania i odbierania wiadomości e-mail. System DNS umożliwia również hostom w sieci komputerowej wyszukiwanie innych hostów w Internecie. Na przykład, jeśli chcesz połączyć się z innym komputerem w Internecie, musisz wiedzieć jego adres IP. System DNS ułatwia to, ponieważ można wpisać nazwę hosta, a system DNS automatycznie odwzorowuje ją na adres IP.

System DNS jest zarządzany przez sieć serwerów DNS, która jest podzielona na kilka stref. Serwery DNS są odpowiedzialne za przechowywanie informacji o domenach i adresach IP. Każda strefa jest zarządzana przez określonego dostawcę usług, który udostępnia informacje innym serwerom w sieci.

DNS jest ważnym elementem sieci komputerowych, ponieważ umożliwia użytkownikom łatwe odwzorowanie nazwy domenowej na adres IP hosta. System DNS ułatwia również wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail oraz wyszukiwanie innych hostów w Internecie.

Oceń

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *