Noindex
Noindex to informacja dla robotów wyszukiwarek, którą zamieszcza się w celu wykluczenia konkretnej strony z wyników wyszukiwania. Instrukcję tę najłatwiej jest zawrzeć w metatagu, w sekcji <head> witryny. Inną możliwością jest umieszczenie jej w nagłówku żądania HTTP.
Noindex może być skierowany zarówno do wszystkich robotów odwiedzających stronę, jak i tylko do poszczególnych z nich, np. do googlebota. Uzupełnienie kodu strony w informację noindex przydatne jest wtedy, gdy nie chcemy, by dana podstrona pojawiała się w wynikach na konkretne zapytania – może to dotyczyć np. stron wyszukiwarek wewnętrznych. Takie działanie pozwala wyeliminować problem powielania treści w obrębie witryny.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku, gdy zdecydujemy się na wykluczenie już widocznej w wyszukiwarce strony, zostanie ona usunięta z wyników dopiero po kolejnej indeksacji. Proces ten można przyspieszyć, korzystając z takiego narzędzia jak Google Search Console. Co ważne – w takiej sytuacji nie wolno wykluczać danej podstrony za pomocą pliku robots.txt. Jeśli to zrobimy, roboty nie będą w stanie się na nią dostać, a tym samym – nie odczytają dodanej instrukcji noindex.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!