Przekierowanie 301

Przekierowanie 301 to jedna z metod, którymi posługują się webmasterzy (przy tworzeniu witryn internetowych) oraz specjaliści SEO (podczas optymalizacji). Często wykorzystywana „trzysta jedynka” to sposób na przekierowanie użytkownika z jednej strony na inną – dotyczy to zarówno całych domen, jak i pojedynczych stron. Aby móc tego dokonać, należy zamieścić odpowiednie formuły w pliku .htaccess portalu. W przypadku korzystania z CMS, możliwe jest także automatyczne sporządzenie reguł za pomocą odpowiednich wtyczek.

Dlaczego wdrożenie tego typu rozwiązania jest tak istotne i powinno być nieodłącznym elementem optymalizacji dowolnej witryny? Dzieje się tak dlatego, gdyż przekierowanie 301 pozwala na:

  • dostęp do strony wyłącznie pod jednym adresem, co eliminuje problem powstawania duplicate contentu dla wszystkich jej wersji (https://…, https://www…, http://… i http://www…);
  • odesłanie użytkowników ze starej domeny na nową;
  • odesłanie użytkowników w prawidłowe miejsce w przypadku, gdy zmienił się adres URL konkretnych zasobów.

Wraz z upływem czasu, strony przekierowujące metodą 301 znikają z wyników wyszukiwania.

Przekierowanie 302 działa na podobnej zasadzie, jednak powinno być stosowane wyłącznie jako środek tymczasowy, a więc w przypadkach chwilowych problemów technicznych z witryną lub podczas jej modernizacji. Ustawienie „trzysta dwójek” nie powoduje wyindeksowania przekierowujących stron, dlatego jest to metoda, którą obowiązkowo musi znać każdy specjalista SEO czy webmaster.

Oceń

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *