Hanami to rytuał oglądania kwiatów wiśni w Japonii (ale i poza nią). Kwitnięcie wiśni rozpoczyna się pod koniec lutego i trwa do maja, w zależności od gatunku kwiatu wiśni oraz regionu, w którym występuje. Pierwsze kwitnienie ma miejsce na wyspie Okinawa, a jedne z ostatnich na wyspie Hokkaido. Samo kwitnienie trwa od jednego do dwóch tygodni i cieszy się dużą popularnością – jest szumnie relacjonowane przez media oraz wyczekiwane przez Japończyków.

Tradycja Hanami ma już kilkaset lat i wciąż jest bardzo żywa, czemu nie można się dziwić, ponieważ kwiaty wiśni są jednym z kulturowych symboli Japonii. W dzisiejszych czasach przyciąga tłumy ludzi do parków, którzy urządzają zabawy nie tylko w dzień, ale i w nocy. Sezon kwitnienia wiśni zachęca też do spożywania tradycyjnych japońskich potraw i picia sake. W sklepach pojawiają się limitowane kolekcje wielu produktów, nie tylko jedzenia i picia, ale też kosmetyków czy akcesoriów.

Zwyczaj oglądania kwiatów wiśni rozprzestrzenił się po świecie i teraz jest obecny również w Stanach, Korei, Chinach czy Kanadzie.

Oceń
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *