Kimono to tradycyjny, japoński ubiór. Zwyczajowo noszone z pasem Obi (帯), sandałami zori (草履) i skarpetami tabi (足袋). Kimono ma ściśle określony sposób produkcji i późniejszego noszenia. Są różne rodzaje kimono dla mężczyzn, kobiet i dzieci oraz na różne okazje, sezony, wiek noszącego czy nawet stan cywilny. Kimono stanowi jeden z flagowych symboli Japonii, często zdobiony ręcznie przez najlepszych rzemieślników. Staranny i skomplikowany sposób produkcji oraz drogie materiały użyte do szycia kimono sprawiają, że często ich cena osiąga poziom wielu tysięcy dolarów.

W dzisiejszych czasach kimono nie jest noszone jako ubiór codzienny. Najczęściej stroje te widywane są podczas letnich festiwali, wesel, pogrzebów i innych oficjalnych wydarzeń. Ludzie, którzy noszą kimono na co dzień, to gejsze i maiko, od których wymaga się noszenia kimono jako część ich obowiązków zawodowych. Również zawodnicy sumo muszą zawsze nosić kimono, gdy pojawiają się publicznie.
Mimo małej liczby osób, które na co dzień noszą kimono oraz skomplikowanego sposobu noszenia, kimono wciąż powraca do trendów japońskich i wciąż jest noszone jako modny strój.

Oceń
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *