Szkolenie Google Ads – praktyczne warsztaty

W ciągu ostatnich 12 miesięcy z wyszukiwarki Google skorzystało ponad 92% użytkowników na świecie. W Polsce ten odsetek jest jeszcze większy i wynosi prawie 97%. Następną w kolejności wyszukiwarką jest Bing (od Microsoftu), który może pochwalić się nieco ponad 2% udziałem w rynku wyszukiwarek. Te kilka liczb w prosty sposób pokazują, dlaczego każdy kto chce zaistnieć w Internecie, musi być obecny i widoczny w Google. A najszybszą drogą do pokazania się światu w całym ekosystemie usług, które dostarcza nam Google, jest skorzystanie z systemu reklamowego Google Ads (dawniej Google AdWords). Szkolenia Google Ads będące częścią Akademii SEOgroup wprowadza Cię w tajniki tego systemu i pozwolą lepiej zrozumieć zasady jego działania.

Google Ads – jak to działa?

System reklamowy Google Ads pozwala nam wyświetlać reklamy wtedy, gdy ktoś szuka tego, co możemy mu zaoferować. Wyświetlanie reklamy w odpowiednim momencie znacznie ułatwia zamianę użytkownika w Klienta. Google jest wszędzie tam, gdzie ludzie szukają informacji. Dostarcza nam je na różnych urządzeniach i w różnej formie. Dzięki temu łatwiej jest osiągać wyniki, na których nam zależy. Możemy zwiększać liczbę wizyt na naszej stronie internetowej, uzyskiwać więcej połączeń telefonicznych lub zwiększać liczbę wizyt w naszym sklepie stacjonarnym, w naszej siedzibie. Kolejną ważną zaletą systemu reklamowego Google Ads jest elastyczność w kwestii doboru budżetu.

Google Ads może z powodzeniem działać przy niemal dowolnym budżecie. Można wstrzymać lub dostosować wydatki w dowolnym momencie. Elastyczność, która cechuje cały system reklamowy Google, przejawia się również w możliwości swobodnego wyboru zasięgu dla naszych reklam. Możemy reklamować się globalnie, w wybranym kraju lub nawet tylko w wybranym mieście. Ostatnim ważnym elementem, na który Google w ostatnim czasie mocno stawia, jest sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, które wspiera cały system Google Ads. Dzięki temu możemy korzystać z tzw. inteligentnych kampanii, które w dużej mierze są zautomatyzowane i nastawione na realizację założonych przez nas celów.

Dla kogo przeznaczone są szkolenia Google Ads?

Szkolenia Google Ads w ramach Akademii SEOgroup są przeznaczone m.in. dla:

 • pracowników marketingu odpowiedzialnych za strategię obecności marek / produktów w Internecie
 • dyrektorów, prezesów, właścicieli firm chcących rozwijać swoje firmy poprzez narzędzia marketingu internetowego
 • specjalistów SEM realizującym aktywności marketingowe, sprzedażowe i w kanałach online

Nasze szkolenia na pewno będą odpowiednie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z systemem reklamowym Google Ads. Ciekawe wątki i informacje znajdą tam również osoby odpowiedzialne za realizację działań związanych z marketingiem internetowym, digital marketingiem czy szeroko rozumianym SEM (search engine marketing). Właściciele sklepów internetowych oraz osoby odpowiedzialne za ich promocję to również naturalni odbiorcy wiedzy, którą można zdobyć uczestnicząc w szkolenia Akademii SEOgroup. Tak naprawdę w dzisiejszych czasach w każdej firmie powinna być przynajmniej jedna osoba, która ma przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu marketingu internetowego a dużą częścią tego obszaru jest właśnie system reklamowy Google Ads. Zatem jeśli w Twojej firmie nie ma jeszcze nikogo, kto mógłby się pochwalić znajomość tego najpopularniejszego systemu reklamowego, najwyższy czas to zmienić.

Co zawierają w sobie szkolenia z Google Ads?

Idea jaka przyświecała nam w momencie tworzenia Akademii SEOgroup i szkoleń z Google Ads to praktyczna wartość przekazywanej wiedzy. Dlatego przygotowując program szkolenia z systemu reklamowego Google Ads skupiliśmy się na najważniejszych zagadnieniach, które pozwolą każdemu dobrze poznać ten system, zrozumieć zasady jego działania i podjąć efektywne działania w celu osiągania najlepszych możliwych rezultatów dla swojego biznesu. W programie szkoleń Google Ads znalazły się m.in.:

 • wstęp do reklamy
 • tworzenie i konfiguracja konta
 • tworzenie pierwszej kampanii w wyszukiwarce
 • optymalizacja kampanii
 • raportowanie wyników

Szkolenia Google Ads w ramach Akademii SEOgroup są skonstruowane w ten sposób, aby możliwe dużo czasu poświęcić również na omawianie konkretnych przypadków i przykładów z życia. Trenerzy zawsze starają się dopasować omawiane zagadnienia i wątki do możliwości i oczekiwań grupy szkoleniowej. Dlatego każda edycja szkoleń jest niepowtarzalna. Akademia SEOgroup organizuje również warsztaty i szkolenia zamknięte, na zamówienie, dla dedykowanej grupy odbiorców. Wówczas ich program i zakres jest jeszcze mocniej dopasowany do uczestników.

Kolejnym ważnym elementów szkoleń Google Ads jest interakcja. Trenerzy doskonale zdają sobie sprawę z konieczności przekładania wiedzy teoretycznej na praktyczne przypadki, dlatego prowadzą zajęcia w sposób zachęcający do interakcji, do omawiania prawdziwych przykładów z życia, dotyczących firm lub branż interesujących dla uczestników szkoleń.
Szkolenia Google Ads w celu zapewnienia największej efektywności podzielone są na 90-minutowe bloki tematyczne. Pomiędzy blokami są przerwy kawowe oraz jedna dłuższa przerwa obiadowa. Warsztaty zawsze odbywają się w komfortowych warunkach zapewniających możliwość spokojnej i wydanej pracy i nauki.

Agenda szkoleń Google Ads - [kliknij aby powiększyć]

Agenda szkoleń Google Ads – [kliknij aby powiększyć]

Szkolenia stacjonarne czy on-line?

Szkolenia Google Ads organizowane w ramach Akademii SEOgroup, gdy tylko jest taka możliwość, są prowadzone w trybie stacjonarnym. Uczestników naszych szkoleń najczęściej zapraszamy do komfortowych przestrzeni willi Moje Orłowo – butikowego hotelu, który znajduje się nieopodal orłowskiego klifu – jednej z najpopularniejszych atrakcji Gdyni i całego Trójmiasta. Do dyspozycji uczestników jest komfortowa, klimatyzowana sala, w której odbywają się warsztaty a miłym dodatkiem jest możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza lub zjedzenia posiłku na dachu hotelu z widokiem na morze. Miejsca, w którym odbywają się szkolenia Google Ads, dba o zachowanie wszystkich standardów związanych z bezpieczeństwem i dezynfekcją tak, abyśmy wszyscy mogli czuć się komfortowo.

Nie da się jednak ukryć, że od dłuższego czasu wszyscy żyjemy w cieniu pandemii, dlatego istnieje również możliwość organizacji i przeprowadzenia szkoleń z Google Ads w trybie zdalnym.

Trenerzy, wykładowcy, osoby prowadzące


Akademia SEOgroup od samego początku za cel postawiła sobie zapewnianie uczestnikom wartościowej wiedzy przekazywanej przez ludzi, którzy dobrze się znają na rzeczach, o których opowiadają. Innymi słowy – nasi trenerzy i wykładowcy to tylko i wyłącznie praktycy w danych dziedzinach. Szkolenia z Google Ads najczęściej prowadzą specjaliści performance marketingu związani z naszą firmą, którzy na co dzień pracują dla rozmaitych Klientów z wielu różnych branż. Ich szeroka wiedza i doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej praktyki oraz umiejętności komunikacyjne sprawiają, że uczestnicy szkoleń Google Ads zawsze wychodzą ze szkoleń zadowoleni z dużym zasobem nowej, praktycznej wiedzy, którą mogą od razu wykorzystać w swoich biznesach. System reklamowy Google Ads zmienia się niemal bez przerwy, ewoluuje w różnych kierunkach, dlatego tak ważne jest, aby wiedzę na jego temat czerpać od osoby, która pracuje w nim na co dzień i jest na bieżąco ze zmianami, których jest bardzo dużo.

Akademia SEOgroup – praktyczna wiedza z wielu obszarów

W ramach Akademii SEOgroup przygotowaliśmy warsztaty i szkolenia nie tylko dotyczące systemu reklamowego Google Ads. Mamy pełną świadomość tego jak dużym obszarem jest marketing internetowy i jak wiele obszarów się w nim przenika, dlatego posiadamy w ofercie również warsztaty i szkolenia dotyczące SEO (potocznie zwane jako pozycjonowanie ), analityki internetowej (czyli tak jak w przypadku systemu reklamowego głównego narzędzia z tego obszaru, jakim posługuje się większość osób i firm działających w Internecie, czyli Google Analytics) w już wkrótce w naszej ofercie pojawią się również warsztaty i szkolenia z zakresu social mediów i ich płatnych systemów reklamowych, czyli Facebook Ads, Instagram Ads, LinkedIn Ads oraz narzędzi wykorzystywanych przez wielu marketerów i nie tylko, czyli np. Google Tag Manager. Warto również pamiętać o tym, że Akademia SEOgroup przygotowuje i prowadzi szkolenia i warsztaty zamknięte, dedykowane dla wybranych grup odbiorców. Wówczas ich program, czas i miejsce są ściśle dopasowane do Twoich oczekiwań i potrzeb.

Podsumowanie

Szkolenia Google Ads w ramach Akademii SEOgroup to zastrzyk praktycznej i aktualnej wiedzy z zakresu systemu reklamowego, który dominuje na polskim i światowym rynku reklamy on-line. To źródło wiedzy o rozbudowanym i momentami skomplikowanym systemie, który daje swoim reklamodawcom szerokie możliwości jeśli chodzi o formę i zakres reklam emitowanych w Internecie. Szkolenia Google Ads prowadzone w trybie stacjonarnym, w komfortowych warunkach i pięknej okolicy, to bardzo dobra inwestycja w wiedzę i umiejętności, które niemal natychmiast można wykorzystać do prowadzenia efektywnych działań promujących Twój biznes w Internecie.

Uczestnictwo w szkoleniach Google Ads potwierdzone zostaje specjalnym certyfikatem oraz daje dodatkowe korzyści jak chociażby dostęp do zamkniętej grupy na FB, gdzie można dzielić się wiedzą i być w kontakcie z trenerami. Uczestnictwo w takim szkoleniu to również możliwość networkingu z innymi uczestnikami, wymiana wiedzy i doświadczeń z osobami z podobnych lub innych branż. To również możliwość ponownego odbycia tego samego szkolenia bezpłatnie w ciągu roku od jego ukończenia, gdyby zaistniała potrzeba ponownego zapoznania się z tym obszarem wiedzy.

Zapraszamy do zapisania się do szkoleń Akademii SEOgroup: https://www.seogroup.pl/szkolenia/

Szkolenia SEO – kurs pozycjonowania stron

SEO – pozycjonowanie stron internetowych

W dzisiejszych czasach widoczność w Internecie jest niemal koniecznością dla większości biznesów. W sieci szukamy zarówno informacji, firm lokalnych jak i produktów, które chcemy zakupić online. Łatwo więc dojść do wniosku, że każdy właściciel firmy, który jest w stanie pozyskać Klienta za pośrednictwem Internetu, powinien podjąć kroki ku temu, aby łatwo go było odnaleźć. To pozwoli mu na zaoferowanie swoje produktu osobom faktycznie nim zainteresowanym. Jednym ze sposobów na zwiększenie widoczności swojej strony internetowej jest pozycjonowanie.

Czym jest SEO?

W Polsce określenie SEO jest najczęściej zamiennie używane z terminem pozycjonowanie. Mianem pozycjonowania opisujemy szereg działań, które prowadzą do zwiększenia widoczności strony internetowej w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. W uproszczeniu — celem SEO jest zdobycie jak najwyższej pozycji na korzystne dla naszej firmy słowa kluczowe, pozyskanie dzięki temu ruchu do naszej strony, a w rezultacie pozyskaniu użytkownika, który posłuży monetyzacji naszego biznesu. Dwie główne składowe procesu określanego pozycjonowaniem to optymalizacja serwisu oraz Link Building.

Kto powinien skorzystać ze szkolenia z pozycjonowania stron?

W zależności przez kogo jest ono oferowane, pod terminem szkolenie SEO mogą kryć się zupełnie inne rzeczy. Każdorazowo więc warto sprawdzić program szkolenia oraz jego agendę, żeby zrozumieć, do kogo jest ono kierowane. Szkolenia z pozycjonowania stron www mogą różnić się między sobą stopniem zaawansowania, grupą docelową czy też tematami na nich omawianymi. Zupełnie inaczej będzie wyglądać szkolenie kierowane do osób początkujących do tego zaawansowanego przeznaczonego dla specjalistów, którzy chcą poszerzyć zakres swojej wiedzy.

Przykładowo w Akademii SEOgroup oferowane są szkolenia przeznaczone głównie dla:

 • pracowników marketingu odpowiedzialnych za promocję firmy w Internecie,
 • właścicieli lub kadry zarządzającej przedsiębiorstwami.

Tego typu szkolenia SEO pozwalają tym osobom zrozumieć, na czym dokładnie polega pozycjonowanie, poznać podstawowe terminy oraz w lepszy sposób zarządzać komunikacją z agencją obsługującą daną firmę. Umożliwia również dokładniejsze zorientowanie swoich działań oraz poznanie kierunków, w których powinna podążać promocja przedsiębiorstwa, aby jak najkorzystniej wydatkować środki przeznaczone na pozycjonowanie serwisu.

W przypadku szkoleń SEO kierowanych do specjalistów ich zakres będzie zupełnie inny. Ma to im pomóc w poszerzeniu ich wiedzy, więc nie trzeba na nich omawiać podstawowych pojęć. Można się natomiast skupić na bardziej zaawansowanych kwestiach, które dla osoby początkującej mogą być niezrozumiałe. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na tego typu szkoleniu z pozycjonowania stron większość wiedzy może być już uczestnikom znana. Czasem nawet jednak drobne, mniej znane niuanse mogą podnieść kwalifikacje specjalisty i wpłynąć na jego efektywność w codziennej pracy.

Co powinno znaleźć się w szkoleniu SEO?

Jak wspomniano we wcześniejszej części artykułu, zakres szkolenia SEO zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania oraz jego grupy docelowej. Niezależnie od tego można wyróżnić kilka elementów, które powinny zostać omówione, zwłaszcza na szkoleniu dla mniej doświadczonych uczestników. Są to:

 • analiza słów kluczowych,
 • analiza konkurencji,
 • link building,
 • content marketing,
 • elementy optymalizacji strony,
 • omówienie funkcjonalności Google Search Console,
 • ocena skuteczności prowadzonych działań.

Zdarza się również, że program szkolenia jest ustalany indywidualnie w przypadku szkoleń prywatnych. W tym przypadku dwie strony uzgadniają, co zostanie omówione i na jakie elementy należy położyć nacisk. Pozwala to lepiej omówić indywidualne przypadki i bardziej skupić się na optymalizacji stron wybranych przez Klienta.

Dobrą praktyką jest możliwość aktywnego uczestnictwa w szkoleniu. W trakcie szkolenia SEO zadawanie pytań oraz praca nad konkretnymi przykładami uczestników jest nieocenionym elementem, który można znacząco powiększyć zasób wiedzy osób obecnych na szkoleniu. Co więcej, pozwala ukierunkować znajomość tematu na obszary istotne w ich branży.

Agenda szkoleń SEO - [kliknij aby powiększyć]

Agenda szkoleń SEO – [kliknij aby powiększyć]

Mniej oczywistą na pierwszy rzut oka kwestią są przerwy. Aby szkolenie było jak najwydajniejsze, uczestnicy potrzebują chwili wytchnienia i należy im zapewnić momenty, w których mogą się zrelaksować, napić się kawy czy skorzystać z poczęstunku. Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepiej przyswaja się wiedzę gdy można po chwili relaksu wrócić do nauki.

Szkolenie SEO, a kurs SEO – jaka jest różnica?

Różnica pomiędzy szkoleniem a kursem SEO jest prosta – kurs SEO to z góry przygotowane materiały dostarczone do użytkownika czy to w formie papierowej, czy tak jak obecnie zazwyczaj – elektronicznej. Szkolenie SEO natomiast jest prowadzone w czasie rzeczywistym i powinno opierać się, oprócz przekazywania wiedzy, również na interakcji pomiędzy uczestnikami, a prowadzącym. Na szkoleniu można zadawać pytania, dowiadywać się rzeczy, które nie znalazły się głównej części prezentacji oraz radzić się w sprawach budzących wątpliwości. Kurs natomiast jest zamkniętą całością, którą otrzymuje się w gotowej formie. Może to być w formie video lub pisanej.

Jak wspomniano w poprzednim punkcie, szkolenie SEO ma tę przewagę nad kursem, że można aktywnie w nim uczestniczyć i zadawać nurtujące nas pytania. Podczas kursu SEO jesteśmy ograniczeni zakresem materiału i jeśli coś nie zostało w nim uwzględnione, nie ma możliwości poszerzenia programu. Szkolenie SEO umożliwia również indywidualne spojrzenie prowadzącego na konkretne sprawy i doradzenie jak rozwiązać pewne kwestie.

Szkolenie SEO – stacjonarne czy online

Jeśli chodzi o wybór pomiędzy szkoleniem z pozycjonowania w formie stacjonarnej a szkoleniem online, to decyzja jest uzależniona wyłącznie od indywidualnych preferencji. Szkolenie stacjonarne prowadzone jest zazwyczaj w niewielkich grupach, występuje na nim lepsza interakcja z prowadzącym, a wiele osób potrafi się lepiej skupić gdy ma bezpośredni kontakt z osobą przekazującą wiedzę. Dodatkowo uczestnicy szkolenia SEO w formie stacjonarnej mogą łatwiej nawiązywać kontakt pomiędzy sobą, co pozwala na wymianę doświadczeń lub relacji biznesowych. Szkolenie online cechuje się natomiast większą barierą pomiędzy uczestnikami a prowadzącym, nie trzeba jednak ruszać się z domu lub z biura, żeby w nich uczestniczyć.

Dodatkowo taka forma może być lepsza dla introwertyków, dla których bezpośredni kontakt z inną osobą niekoniecznie musi być postrzegana jako zaleta. Jak widać każdy musi sobie odpowiedzieć, na czym mu bardziej zależy i jaka forma szkolenia z pozycjonowania stron internetowych jest dla niego korzystniejsza.

Szkolenia SEO dla e-commerce

Dla osób prowadzących sklepy internetowe często można znaleźć dedykowane szkolenia SEO dla e-commerce. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ skupia się na najważniejszych elementach, które są istotne dla sklepu. Mowa tu między innymi o odpowiedniej optymalizacji kategorii, produktu czy też omówieniu najważniejszych rodzajów treści, jakie powinny się znaleźć w sklepie internetowym, aby przyciągnąć nowych użytkowników. W tego typu szkoleniach SEO można nauczyć się prowadzić userów na różnym etapie koszyka zakupowego czy też przekazać informację jak najlepiej śledzić opłacalność swojej inwestycji w SEO za pomocą narzędzi analitycznych.

Szkolenia uzupełniające

Mimo że szkolenie SEO może być przeznaczone dla osób początkujących w samym temacie pozycjonowania to warto posiadać podstawową wiedzę z marketingu internetowego i analityki. To pozwoli na łatwiejsze zrozumienie wszystkich kwestii i obszarów wspomnianych podczas prezentacji, na których szczegółowe omówienie nie ma czasu podczas samego szkolenia. Przykładowo, w marketingu internetowym – czy to w SEO, Google Ads czy Facebook Ads powszechnie używa się narzędzia do analityki internetowej jakim jest Google Analytics. Warto znać metryki jakie wykorzystuje się podczas analizy do lepszego zrozumienia poruszanych na szkoleniu tematów. Również samo szkolenie Google Ads może okazać się przydatne, aby zaplanować swoją strategię promocji strony www i komplementarnie wykorzystać płatny i bezpłatny kanał popularyzacji strony w wynikach wyszukiwania.

Osoba prowadząca

Przed podjęciem decyzji dotyczącej zapisania się na szkolenia SEO, należy również sprawdzić kim jest osoba je prowadząca. Bardzo ważne jest, aby była to osoba posiadająca odpowiednie doświadczenie oraz najlepiej aktywnie pracująca w branży jako specjalista, która na co dzień prowadzi działania SEO dla siebie lub klientów. Algorytmy zmieniają się na bieżąco i SEO na przestrzeni lat cały czas ulega zmianie. Jeśli taka osoba uczy nas, czym jest link building i jakie techniki należy stosować w optymalizacji to zdecydowanie lepiej pracować jest z kimś, kto cały czas prowadzi projekty SEO. Dzięki temu prelegent może posługiwać się przykładami, nad którymi pracował w ostatnim czasie i jak konkretne działania wpływały na widoczność serwisu.

Po szkoleniu

Dobrą praktyką po zakończeniu szkolenia jest wysłanie uczestnikom materiałów użytych podczas prezentacji. Pozwala to na ponowne ich przeanalizowanie oraz utrwalenie przekazanej wiedzy. Dodatkowo jeśli mamy do czynienia z zaufaną firmą powinniśmy otrzymać również certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia SEO. Tego typu dokument może okazać się przydatny podczas rekrutacji, jako potwierdzenie odbycia szkolenia dla przełożonego lub po prostu dawać satysfakcję, że ukończyło się szkolenie z pozycjonowania stron internetowych.
Niektóre firmy po ukończeniu szkolenia lub kursu dają również dostęp do zamkniętych grup, w których byli uczestnicy mają możliwość w późniejszym czasie konsultacji indywidualnych przypadków lub zadawania pytań służących rozwianiu ich wątpliwości.

Podsumowanie

Szkolenie SEO w dzisiejszych czasach bez wątpienia jest przydatne dla każdej osoby, która ma styczność z biznesem funkcjonującym w Internecie. Pomaga zrozumieć najważniejsze aspekty dotyczące optymalizacji stron internetowych, link buildingu oraz na co należy zwracać uwagę, aby efekty działań SEO były optymalne. Nawet jeśli samemu nie ich nie prowadzi, można dzięki niemu skuteczniej nadzorować pracę osób tym się zajmujących, co przekłada się na efektywność wydawania środków przeznaczonych na marketing.

Zapraszamy do zapisania się do szkoleń Akademii SEOgroup: https://www.seogroup.pl/szkolenia/

Najczęstsze pytania Klientów dotyczące SEO – wyjaśniamy

Nowopowstające firmy, przedsiębiorcy działający bez wykorzystania nowych technologii, bądź też wszelkiego rodzaju podmioty gospodarcze, dotychczas funkcjonujące stacjonarnie, po wybuchu pandemii koronawirusa w 2019 roku, aby przetrwać, często zmuszone były do “zaistnienia” w Internecie. Dla wielu, myśl o sieci www jest jednoznaczna z byciem widocznym w wynikach wyszukiwania jednej z najpopularniejszych wyszukiwarek tj. Google. Idąc dalej, bycie widocznym w tzw. “googlach”, wiążę się z szeroko i często błędnie rozumianym pojęciem pozycjonowania.  

W niniejszym artykule rozwiejemy wątpliwości i obalimy 7 głównych mitów, które często pojawiają się przy okazji pierwszych kontaktów oraz zainteresowania pozycjonowaniem w wyszukiwarce Google.

To „organic” czy reklama w wynikach wyszukiwania?

Na początku warto zacząć, od może dla niektórych prozaicznych rzeczy, ale wbrew pozorom często mylonych tj. rodzajów wyników wyszukiwania Google. Można w sumie wyliczyć ich aż ponad 20 rodzajów, w zależności od wpisywanej frazy, niemniej wśród najważniejszych warto wskazać listę linków do milionów stron internetowych. Te prezentowane są w ramach organicznych tzw. bezpłatnych wyników wyszukiwania oraz w formie linków sponsorowanych, czyli po prostu reklam, wyświetlanych w ramach systemu reklamowego Google Ads. Jak to rozróżnić i na co zwrócić uwagę? Spróbujmy wpisać do wyszukiwarki niezwykle konkurencyjne słowo kluczowe jak “buty”:

Jak widać na frazę “buty” w pierwszej kolejności wyświetlają nam się linki sponsorowane, które obecnie Google oznacza, jak widać na powyższym screenie, tylko pogrubionym wyrazem Reklama. W przypadku tego wyszukiwania, jako piąty wynik ukazał się pierwszy z rezultatów tzw. “organica”:

Porównując “płatne” i “bezpłatne” wyniki wyszukiwania na pierwszy rzut oka wyglądają one dosyć podobnie. Nie bez przyczyny, ma to stanowić naturalną zachętę dla Klientów do korzystania z systemu reklamowego Google Ads. Jedyną różnicą jest wskazanie przy reklamowych linkach do stron, przed prezentowanym adresem strony, oznaczenia Reklama.

W gwoli uzupełnienia tego wątku, warto również wylistować czynniki, wedle których algorytmy Google “układają” dla nas listę z wynikami wyszukiwania. Wśród nich, zgodnie z oficjalnymi informacjami od Google, znajdują się:

 • treść Twojego zapytania,
 • trafność i przydatność stron,
 • wiarygodność źródła,
 • Twoja lokalizacja i ustawienia.

Należy również pamiętać, że waga przypisywana poszczególnym elementom jest różna w zależności od charakteru zapytania. Dla przykładu czas zamieszczenia treści ma większe znaczenie przy prezentacji wyników wyszukiwania na pytania dotyczące aktualnych wydarzeń, niż w przypadku pytań o definicje słownikowe interesujących nas pojęć. Cały ten proces dodatkowo uzupełniają i kontrolują na żywo, przeszkoleni, zewnętrzni testerzy jakości z całego świata, postępujący na podstawie rygorystycznych wytycznych, które w zamierzeniu mają jak najlepiej odpowiadać założonym celom algorytmów wyszukiwania.

TOP 100, TOP 20, TOP 10 – co to właściwie jest i jakie ma znaczenie?

Decydując się na rozpoczęcie działań SEO (Search Engine Optimization), tzn. tych związanych z pozycjonowaniem słów kluczowych w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania, uzyskujemy, najczęściej przy okazji uzyskiwanych ofert od agencji marketingowych, szacunki osiągnięcia tzw. TOP-ów. Bynajmniej nie chodzi tu o rodzaj elementu damskiego ubioru, mimo że znajdują się tam różne numeracje np. TOP 100, TOP 50, czy TOP 10. Są to, jak można się domyśleć, czołowe pozycje wyników wyszukiwania Google, jakie nasza witryna może uzyskać na konkretne frazy, wpisywane do wyszukiwarki. Precyzując, TOP 10 oznacza pierwszą dziesiątkę wyników wyszukiwania, czyli tę najbardziej pożądaną lokalizację, gdyż znajdującą się na pierwszej stronie linków prezentowanych przez wyszukiwarkę. Można również, najczęściej wraz z postępem efektów działań, zawężać tę listę i “śrubować” wyniki np. do TOP 3, czyli pierwszej “trójki” wyników wyszukiwania jn.

Oczywiście wpływ na tę kolejność wyników mają m.in. czynniki wypisane w pierwszym wątku pt. “To „organic” czy reklama w wynikach wyszukiwania?”. Ponadto mierząc “TOP-y”, nie uwzględniamy w nich linków prezentowanych w ramach systemu reklamowego, które często wyświetlają się nad organicznymi wynikami wyszukiwania.

Uzupełniając powyższe, kolejno TOP 50 oznacza pierwsze pięćdziesiąt przedstawianych wyników, czyli aż do piątej strony wyświetlanych linków, a TOP 100 pierwszą setkę linków tj. po dziesiątą stronę prezentowanych wyników. Jeżeli chodzi o wyniki poza TOP 100 to właściwie się ich nie podaje, często oznacza się je jako “0” co jest dla nas informacją, że dana witryna na daną frazę, nie znajduje się na liście pierwszych dziesięciu stron, a tym samym pierwszych stu linków prezentowanych w wynikach wyszukiwania.

Oczywiście każdy chciałby być w TOP 10, ale nie jest to takie łatwe i nie zależy tylko od wyżej wymienionych czynników. Niektórzy ich ilość szacują nawet w okolicach tysiąca elementów! Znaczenie ma również… konkurencja, tak oni również chcą wyświetlać się w czołówce wyników wyszukiwania. Im więcej podmiotów w danej branży, tym trudniej będzie się nam “przebić” na popularne tj. wpisywane przez użytkowników słowa kluczowe, powiązane z daną działalnością. Tym samym niezwykle istotny jest właściwy dobór fraz, pod które chcemy pozycjonować naszą witrynę, systematyczność i konsekwencja w działaniu.

Pozycjonowanie – kiedy będę na pierwszej stronie?

Nie jest to takie łatwe, jakby się mogło wydawać. W pierwszej kolejności istotny jest dobór słów kluczowych. Dla przykładu, jeżeli wybierzemy bardzo popularną frazę dla naszej działalności, to oczywistym jest, że będziemy musieli walczyć z pełnym wachlarzem konkurencji, a nasza pozycja startowa najczęściej będzie znajdowała się poza TOP 100. Dlatego w wielu przypadkach, szczególnie na początku działań SEO lepiej doprecyzować słowa kluczowe, na których nam zależy, dodając do nich np. jakieś określenie, cechę przedmiotu, usługi, bądź też lokalizację, co pozwoli nam, mimo może mniejszego wolumenu miesięcznych wyszukiwań, szybciej dopchnąć się z naszą witryną do czołówki wyników w Google. Dzięki temu, choć w mniejszej skali, ale szybciej będziemy mogli zostać dostrzeżeni przez potencjalnego Klienta.

Równie ważna jest właściwa optymalizacja strony internetowej, zarówno pod słowa kluczowe, dla których prowadzimy działania, przejrzystość oraz czytelność dla użytkowników, jak i skomplikowane algorytmy Google. Te ostatnie nie są w pełni znane, a co gorsza aktualizują się co jakiś czas, a ich ilość sięga blisko 100 zmian rocznie. Dlatego też niezwykle ważna jest bieżąca kontrola, analiza i praca nad stroną, w tym dostosowywanie jej do restrykcyjnych wymagań Google. Z powyższym w parze powinien iść solidny link building, obejmujący publikacje na wartościowych (dobrze ocenianych przez Google) serwisach artykułów tzw. Content Marketingu, uzupełnianego linkującymi wpisami na najlepiej tematycznych forach tj. Buzz Marketing. Przestrzegając wymienionych zasad nasze szanse na dotarcie do TOP 10 wyników wyszukiwania Google będą na pewno większe.

Czy działania reklamowe i social media wspierają pozycjonowanie SEO?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna i właściwa – NIE. W Internecie często można znaleźć różne stwierdzenia na ten temat, jednak nie mają one swojego potwierdzenia w rzeczywistości. Tak jak już pisaliśmy w jednym z naszych artykułów Google jednoznacznie informuje, że zarówno działania reklamowe, jak i social media, nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie strony w wynikach organicznych Google.

Nie oznacza to jednak, że czy to w ramach reklamy, czy naszej aktywności w mediach społecznościowych, nie możemy “wesprzeć” działań SEO. W pierwszej kolejności dzięki obecności w tych kanałach zbudujemy większą świadomość, a dalej zaufanie użytkowników. Udostępnienie unikalnych treści naturalnie przyczyni się także do zwiększenia ruchu na stronie, a nawet generowania leadów, na których w szczególności nam zależy. Uzyskiwanie pozytywnych sygnałów i zbieranie pochlebnych opinii ma znaczenie również dla Google, szczególnie przy wyświetlaniu lokalnych wyników wyszukiwania.

Oprócz poprawy wiarygodności, prowadzenie działań reklamowych, czy też aktywność w mediach społecznościowych, potęgują naszą widoczność. Na powyższym przykładzie SEOgroup w wynikach wyszukiwania prezentowane jest zarówno w ramach reklamy, adresu strony z organicznych wyników, linku do profilu na Facebooku, a także wizytówki – Google Moja Firma.

Reasumując, kampanie reklamowe, czy obecność w social mediach, bezpośrednio nie wpływają na pozycjonowanie strony internetowej. Mogą natomiast stanowić nieodzowną pomoc, gdyż obecność jednocześnie w kilku kanałach, wpływa na naszą wiarygodność i widoczność, co koniec końców powinno przekładać się na skuteczność realizowanych działań oraz dotarcie do interesującej nas grupy potencjalnych Klientów.

Czy wyniki SEO pozostaną na zawsze?

Nie, bo konkurencja nie śpi, to najprostsze uzasadnienie.

Kiedy uda nam się po pewnym czasie, przy zachowaniu wcześniej omawianych działań oraz systematyczności, dostać na pierwszą stronę wyników wyszukiwania Google tj. TOP 10 na określoną frazę, to jak najbardziej możemy być zadowoleni. Powinno to proporcjonalnie przekładać się ilość wizyt na naszej witrynie, a dalej zbieranie interesujących nas leadów. By jednak nasza radość trwała jak najdłużej, powinniśmy kontynuować wcześniej prowadzone aktywności. Raz, aby ugruntować swoje miejsce, dwa aby z biegiem czasu je poprawić, dążąc do TOP1. To ze względu na konkurencję, gdyż aby pojawić się w czołówce musieliśmy kogoś wyprzedzić i zepchnąć na dalszą pozycję. Chcąc utrzymać ten dystans, należy podążać wcześniej obraną drogą, reagując przy tym także na ciągłe zmiany aktualizacji algorytmów Google, właściwe funkcjonowanie strony internetowej, oczekiwania użytkowników oraz wymagania rynku.

SEO czy reklama – co powinienem wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Większość stwierdzi zapewne, że oba rozwiązania zastosowane jednocześnie, to najlepszy wybór. Dużo zależy od branży, przyjętej strategii działania oraz czasu w jakim chcemy uzyskać efekty. Działania reklamowe z zasady powinny wcześniej przynieść nam pierwsze rezultaty. Niemniej wymagają one stałych, często i rosnących z racji na konkurencję, nakładów budżetowych. Szacuje się, że po upływie ok. 3 miesięcy, dzięki umiejętnemu prowadzeniu działań przez specjalistów, kampanie reklamowe powinny zgromadzić dostateczne grupy odbiorców i dane, pozwalające na tyle zoptymalizować działania, aby przynosiły one przychody większe od ponoszonych kosztów. Nie jest to jednak regułą, a zależy w pierwszej kolejności od branży, której dotyczą prezentowane reklamy.

SEO natomiast to nie wyścig na krótki dystans, tutaj liczy się cierpliwość, skrupulatność i systematyczność w działaniu. Czas osiągnięcia TOP 10 zależny jest od wielu czynników, w tym także konkurencyjności branży oraz słów kluczowych, na które chcemy się pozycjonować. Specjaliści najczęściej okres dotarcia do pierwszej strony wyników wyszukiwania (TOP 10) szacują na co najmniej 12 miesięcy, choć w niektórych przypadkach, może być to kilka miesięcy lub nawet kilka lat. O czym należy pamiętać decydując się na SEO? O tym, że jeżeli działania będą prowadzone w sposób prawidłowy tzn. przede wszystkim strona będzie odpowiednio zoptymalizowana, dostosowana do wymogów algorytmów Google i użytkowników, a do tego wspierana solidnym link buildingiem, to prędzej czy później powinno to przynieść zamierzone efekty. Sam budżet także jest ważny, choć równie istotna jest odpowiednia metodyka działań.

Może spróbuję samemu? Będzie taniej i lepiej

Niestety nie jest to takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Oprócz praktycznej wiedzy oraz umiejętności, wymaga bowiem dużo czasu, tak w przypadku działań reklamowych, jak i SEO. Nie wystarczy włączyć przycisk “promuj post” lub w domyślny sposób skonfigurować kampanię reklamową w sieci Google Ads. Takie postępowanie najczęściej kończy się fiaskiem tj. “przepaleniem” zainwestowanego budżetu. Jeżeli chodzi o SEO jest podobnie. Nieoceniona jest tutaj wiedza, tak z zakresu odpowiedniej optymalizacji strony internetowej (tutaj nie powinno się polegać tylko na udostępnionych w sieci narzędziach), czy choćby prawidłowego linkowania z jakościowymi witrynami.

Wyżej wymienione elementy są nam potrzebne właściwie na starcie. To też nie oznacza, że wystarczy iż specjalista raz ustawi nam kampanie, bądź też zoptymalizuje stronę, a dalej już będziemy tylko zbierać owoce. Pisząc wprost, to tak nie działa. Niezbędna jest bieżąca kontrola, nadzór, optymalizacja, a także prawidłowa ocena sytuacji i co za tym idzie aktualizacja przyjętej strategii. Ten proces zdecydowanie łatwiej przechodzi się przy współpracy ze specjalistami z zakresu performance marketingu i SEO. Oni wiedzą jak poruszać się po tym labiryncie, aby obrać jak najkrótszą i najlepszą drogę do sukcesu.

Podsumowanie

Jeżeli zdecydujemy się, że chcemy “zaistnieć” w Internecie, powinniśmy się do tego stosownie przygotować. Dobrze jest zapoznać się z podstawowymi pojęciami i definicjami dotyczącymi działań reklamowych, jak i SEO. Pozwoli to nam lepiej zrozumieć reguły oraz metody funkcjonowania w sieci. Kolejnym krokiem powinno być dostosowanie swoich oczekiwań, ze szczególnym uwzględnieniem czasu i efektów jakie chcemy osiągnąć, do rodzaju działań, które najbardziej odpowiadałyby naszym potrzebom. Oczywiście, powyższe kroki od razu nie zagwarantują nam sukcesu, niemniej w znacznej mierze ograniczą ryzyko podjęcia niewłaściwej decyzji. Na pewno warto próbować. Internet to taki bezkresny, globalny market, z którym należy odpowiednio się zapoznać, ustawić we właściwym miejscu i korzystać z jego dobrodziejstw.

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych [SEO poradnik]

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się rozległemu tematowi, jakim jest pozycjonowanie stron internetowych. Odpowiemy sobie na pytania czym właściwie jest, na czym polega i jakie istotne kwestie są z nim związane. I oczywiście najważniejsze – jakie korzyści może zaoferować nam SEO (ang. Search Engine Optimization)?

Pozycjonowanie stron internetowych – definicja

Pozycjonowanie jest zespołem działań służących zwiększeniu widoczności strony internetowej w wyszukiwarce. Celem jest zdobycie jak najwyższego miejsca w wynikach wyszukiwania, obejmując wybrane słowa kluczowe istotne dla biznesu jaki prowadzimy. Dobra pozycja w oczywisty sposób przekłada się na łatwiejsze odnalezienie naszej witryny przez potencjalnych Klientów, a w dalszej perspektywie czasowej – na konwersję. Pozycjonowanie stron internetowych jest jednym z najważniejszych elementów marketingu internetowego.

Warto tu także nadmienić, że w Polsce, inaczej niż w innych krajach, przyjęło się rozdzielać pojęcia pozycjonowania i SEO (ang. Search Engine Optimization). Szczegółowe różnice między nimi omówimy w dalszej części artykułu.

Ujmując to skrótowo: skuteczne pozycjonowanie polega na dostosowaniu witryny do potrzeb algorytmów wyszukiwarek oraz do sposobu analizy treści na stronie. Kluczowym elementem jest także udzielenie jak najlepszej odpowiedzi na zadane w wyszukiwarce pytanie. Najwyższe pozycje w SERP (Search Engine Results Page, wyniki wyszukiwania) uzyskuje się prowadząc konsekwentne działania optymalizacyjne na naszej stronie internetowej.

TOP10 wyników wyszukiwania

TOP10 w wynikach wyszukiwania

Kiedy należy rozpocząć pozycjonowanie strony?

Pozycjonowanie strony firmy należy rozpocząć gdy chcemy:

 1. Wprowadzić nową markę, produkt lub usługę na rynek.
 2. Podnieść ruch organicznych oraz sprzedaż generowany przez aktualną stronę internetową.
 3. Zwiększyć widoczność marki w Internecie.
 4. Zweryfikować problem pozyskiwania właściwych Klientów – np. poprzez niską jakość aktualnych zapytań.
 5. Prześcignąć konkurencję i stać się liderem branży.
 6. Zmienić stronę internetową, która do tej pory przynosiła kaloryczny ruch organiczny oraz sprzedaż.

Co zyskamy dzięki pozycjonowaniu strony?

Odpowiedź jaka nasuwa się jako pierwsza, to pozyskanie organicznego ruchu (bezpłatnego) na naszą stronę internetową. Sprowadza się to do faktu, że osoby wpisujące konkretne frazy w wyszukiwarkę chcą zdobyć informacje na dany temat, dokonać zakupu produktu lub skorzystać z usługi. Mają więc intencję, którą nasza strona może zrealizować. Precyzyjna odpowiedź na potrzebę użytkownika może okazać się dobrej jakości ruchem z wyszukiwarki, który skonwertuje. Dzięki temu budujemy również większą rozpoznawalność swojej marki.

Szacuje się, że ponad 95% użytkowników korzysta z wyszukiwarki Google. Warto wykorzystać ten potencjał aby zwiększyć widoczność własnej strony w wynikach wyszukiwania.

Wzrost ruchu organicznego na wykresie z Google Analytics

Wzrost ruchu organicznego na wykresie z Google Analytics

Co daje nam skuteczne pozycjonowanie?

 1. Wzrost widoczności serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania.
 2. Zwiększenie ruchu na stronie.
 3. Stosunkowo niskie koszty reklamy.
 4. Efekty w długim okresie czasu.
 5. Prestiż marki dzięki wysokim pozycjom.
 6. Wartościowy content i merytoryczna wiedza.
 7. Określenie grupy docelowej.
 8. Zwiększenie zysków.
 9. Zdobycie przewagi nad konkurencją.
 10. Rozwój biznesu.
 11. Konsekwentna realizacja strategii marketingowej.
 12. Możliwość monitorowania wyników pozycjonowania.

Skontaktuj się z nami – wykonamy dla Ciebie analizę SEO. To pierwszy etap dla prowadzenia skutecznego pozycjonowania.

 

Strategia pozycjonowania stron www

Określenie i przeanalizowanie konkurencji, branży, wyników wyszukiwania, profilu linkowego, treści na stronie, aktualnego ruchu i konwersji, pozwala zaplanować wszystkie działania zgodne z celem biznesowym Klienta. Inną strategię pozycjonowania przyjmujemy, gdy Klientowi zależy na zwiększeniu sprzedaży (np. w przypadku e-commerce), a inną, gdy stawiamy na pozycjonowanie wizerunkowe (np. oparte o Content Marketing). Zróżnicowane plany będą ważne w zależności od tego, czy działamy na bardzo konkurencyjnych frazach, lokalnych słowach kluczowych, czy w niszowej branży.

Dobrym punktem wyjścia przed prowadzeniem działań SEO jest wykonanie analizy przez specjalistę SEO, która obejmuje:

 1. Określenie słów kluczowych, dla których warto prowadzić działania.
 2. Ustalenie aktualnej widoczności wraz z porównaniem z konkurencją – to także pozwoli nam określić punkt początkowy.
 3. Podanie kluczowych czynników optymalizacyjnych do wdrożenia na stronę – tutaj warto określić możliwości wprowadzania zmian na stronie przez Klienta (np. zasoby IT).
 4. Ustalenie budżetu oraz liczby linków dostarczanych przez agencję dla Klienta.
 5. Ustalenie celów do jakich będziemy dążyli – dzięki temu Klient będzie świadomy czego oczekiwać w danym okresie czasu.

Od czego zależy strategia SEO?

 1. Rodzaju i wielkości strony.
 2. Budżetu.
 3. Aktualnej kondycji strony Klienta.
 4. Sezonowości fraz kluczowych.
 5. Celów biznesowych.

Działanie według strategii SEO pomaga w konsekwentnym i spójnym realizowaniu zaplanowanych działań SEO.

Dlaczego warto współpracować z SEOgroup?

Jakie są dwa czynniki mające największy wpływ na pozycjonowanie stron?

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych składa się z 2 podstawowych elementów:

 • On-site: optymalizacji technicznej strony, UX oraz jej treści,
 • Off-site: głównie Link Buildingu.

Można więc powiedzieć, że On-site + Off-site = organiczny ruch na stronie. Każdy z tych 2 elementów omówimy poniżej:

1. On-site SEO

Optymalizacja stron internetowych polega na jej technicznym i jakościowym dostosowaniu do wytycznych wyszukiwarki Google. Wpływa na budowę witryny, jej treść i strukturę. Jest absolutną podstawą pozycjonowania. Dzięki SEO:

 • osiągamy wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania (SERP),
 • podwyższamy autorytet strony,
 • udzielamy odpowiedzi na pytania wpisywane w wyszukiwarkę,
 • likwidujemy przeszkody obniżające autorytet witryny.

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na efekty pozycjonowania, jest zbudowanie treści o dobrej jakości i nasycenie nimi naszej witryny. Wysoki poziom zawartości pozwala zrozumieć algorytmowi wyszukiwarki Google o czym jest nasza strona internetowa, jaki ma cel i do jakiego Klienta jest kierowana. Teksty serwisu powinny więc zawierać słowa kluczowe. Koniecznym warunkiem sukcesu jest także unikalność i niepowtarzalność contentu.

2. Off-site SEO

Drugim elementem mającym ogromny wpływ na skuteczne pozycjonowanie stron www są linki, które prowadzą do niej z innych miejsc w Internecie. Stały wzrost ich liczby jest dla wyszukiwarki Google sygnałem, że odbiorcy chętnie dzielą się wiedzą zdobytą na naszej witrynie – tym samym reprezentuje ona wysoką wartość. Odnośniki przybierają formę podlinkowanego słowa lub grafiki.

 • linki naturalne, czyli zamieszczone w sieci przez prawdziwych użytkowników,
 • linki, które pozyskane zostały w sposób nienaturalny, żeby podnieść pozycję strony. Za ich nieumiejętne stosowanie na naszą witrynę narzucony może zostać filtr.

Linki podzielić możemy także ze względu na ich wartość na:

 • dofollow, które oddają część wartości stronie, na którą kierują,
 • nofollow, które jej nie przekazują, ale spełniają rolę w budowaniu naturalnego profilu linków.

W kontekście Link Buildingu warto także wspomnieć o linkowaniu wewnętrznym. Dzięki niemu Klient dłużej przebywa na naszej stronie internetowej. Mamy także większy wpływ na podział PageRanku (tzn. metody określania wartości witryn) pomiędzy naszymi podstronami.

Pozyskiwanie linków zewnętrznych

Fundamentalnym zagadnieniem w kwestii pozycjonowania w wynikach wyszukiwania Google jest tworzenie wartościowej grupy linków prowadzących do naszej witryny. Dlaczego jest to takie ważne? Poniżej możesz znaleźć kilka istotnych zalet takiego działania:

 • wzrost renomy strony internetowej – roboty wyszukiwarki Google będą mogły odebrać twój portal jako ten z wysoką reputacją, dzięki czemu będą przychylniej ją pozycjonowały,
 • tworzy profil eksperta w danym zakresie,
 • docierasz do szerszej grupy odbiorców powiązanych z twoją branżą, co może doprowadzić do przyszłych, korzystnych współprac,
 • poprawiasz wizerunek swojej marki,
 • i co jest w teorii oczywiste, zwiększysz ruch na stronie – także referujący. Jeśli dobrze to wykorzystasz, to wzrośnie także liczba konwersji.

Najlepsze sposoby na pozyskiwanie linków zewnętrznych to doszukiwanie się ich na stronach o wysokim autorytecie i tematyczności. W grupie najistotniejszych metod pozyskiwania linków zewnętrznych znaleźć możemy:

 • metodę art4art, czyli wymianę artykułów pomiędzy stronami,
 • zamieszczanie profesjonalnych badań, analiz czy ekspertyz na własnej stronie, które będą posiadały linki do popularnych i renomowanych person,
 • wydawanie contentu w internetowych czasopismach,
 • mecenasowanie wydarzeń internetowych zbierających duży ruch,
 • realizowanie szkoleń (np. webinarów) z twojej branży,
 • zrealizowanie współpracy partnerskiej B2B,
 • stworzenie wartościowych profili w innych serwisach społecznościowych (np. Facebook), które będą na bieżąco publikować wysokojakościowe treści,
 • udział w konwentach i spotkaniach branżowych,
 • realizacja projektu e-booka,
 • tworzenie treści reporterskich i dziennikarskich na blogu firmowym (np. wywiadów).

Czym pozycjonowanie stron różni się od SEO?

Wspomnieliśmy już, że w polskiej branżowej nomenklaturze przyjęło się rozróżniać pozycjonowanie stron www od SEO. SEO nazywane jest działaniami on-site lub on-page. Jak już wspomnieliśmy, sprowadzają się one do optymalizacji strony internetowej. Pozycjonowanie stron internetowych to działania off-site lub off-page. Jak nazwa wskazuje, są to działania prowadzone poza docelową witryną. Obejmują one link building, czyli pozyskiwanie linków kierujących do strony.

SEO jako część pozycjonowania

Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w artykule: https://www.seogroup.pl/czy-pozycjonowanie-stron-i-dzialania-seo-to-te-same-pojecia/

Słowa kluczowe a pozycjonowanie stron w wynikach wyszukiwania

Jednym z najważniejszych czynników omawianej przez nas kwestii są słowa kluczowe. Z reguły łatwiej pozycjonuje się strony na frazy o małej konkurencyjności, znacznie trudniej zaś na te często wyszukiwane przez użytkownika wyszukiwarki. Dla dobrego zbalansowania należy więc mierzyć ich popularność. Możemy to osiągnąć choćby poprzez takie narzędzia jak Planer Słów Kluczowych czy Senuto. Dobrą taktyką jest również analiza pod tym kątem stron konkurencji. To z kolei zazwyczaj wymagać będzie ścisłej współpracy z agencją SEO.

Docelowym tego punktem jest znalezienie się na pierwszej stronie wyszukiwarki. Jest to ważne, gdyż większość potencjalnych odbiorców przegląda tylko najwyższe TOP10 w wynikach wyszukiwania. Dla przykładu, jeśli na dane słowo kluczowe strona znajduje się na pozycji większej niż 20, prawdopodobieństwo przejścia na nią z wyników wyszukiwania jest niemal zerowe. Tym samym, nie będziemy generować żadnego ruchu.

Warto dodać, że użytkownicy wyszukiwarek mają różne potrzeby, a co za tym idzie, różne intencje. Poniższa tabela prezentuje najpopularniejsze typy słów kluczowych wraz z ich intencją.

typTransakcyjnaInformacyjna Nawigacyjna
UżytkownikChęć dokonania konwersji.Chęć otrzymania odpowiedzi.Chęć przejścia na szukaną stronę docelową.
Przykład frazytelewizor samsung q80tjak dobrać rozmiar telewizora lub co to hdrsamsung logowanie

Jakie narzędzia są pomocne przy strategii pozycjonowania?

Oto lista programów uznanych za jedne z najlepszych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych.

 • Google Ads Keyword Planner – jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do szukania słów kluczowych. Pozwala ponadto na analizę liczby wyszukiwań oraz prognozowanie jakie korzyści przynieść może kierowanie na nie reklam. Zintegrowany jest bezpośrednio z Google Ads. Do korzystania z niego potrzebne jest jedynie darmowe konto. Niestety, dokładne dane dostępne są jedynie dla użytkowników prowadzących aktywne kampanie.

  Planner słów kluczowych

  Planner słów kluczowych

 • Google Search Console – to kolejne narzędzie giganta, które skierowane jest przede wszystkim do administratorów witryn internetowych oraz webdeveloperów. Jak jednak sugeruje Google, z aplikacji mogą skorzystać również właściciele portali, którzy chcą lepiej zrozumieć to, co dzieje się „za kulisami” optymalizacji. Obecnie trudno jest mówić o optymalizacji portalu bez posiadania wglądu do danych dostarczanych przez tę usługę.

  Raport skuteczności w Google Search Console

 • Answer the Public – jest narzędziem, które pozwoli nam poznać różne kombinacje słów kluczowych, które formułowane są przez Klientów w wyszukiwarce. Program na bieżąco generuje wizualizacje i tabele. Pytania i frazy kluczowe podawane przez aplikację bazują na automatycznych podpowiedziach Google. Z narzędzia można co prawda korzystać za darmo, ale w takiej wersji pozwala ono na nie więcej niż dwa wyszukania na dzień.
 • Senuto – jest platformą analityczną pozwalającą na wyszukiwanie fraz kluczowych, zapytań, analizę widoczności witryny, a także jej monitoring. Rozbudowane funkcje pomagają w dotarciu do informacji niezbędnych przy optymalizacji strony internetowej oraz w poprawie jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Jest jednym z najczęściej wykorzystywanych do pozycjonowania narzędzi w Polsce.
Narzędzie Senuto

Narzędzie Senuto

Audyt SEO

Wykonanie audytu SEO jest niezbędne do sprawdzenia które elementy naszej strony internetowej wymagają poprawy lub aktualizacji. Realizacja takiego działania umożliwi nam nie tylko lepszy wgląd w naszą witrynę, ale również ułatwi przeprowadzanie dalszych działań optymalizacyjnych i pozycjonujących.

Wśród interesujących narzędzi pomagających w przeprowadzaniu audytu SEO możemy znaleźć różnorodne crawlery, czyli programy wnikliwie skanujące naszą witrynę oraz podstrony. W gronie najpopularniejszych rozwiązań tego rodzaju można wymienić takie aplikacje jak:

 • Screaming Frog,
 • Deepcrawl,
 • Sitebulb,
 • OnCrawl,
 • JetOctopus,
 • Ahrefs,
 • SEMrush,
 • Ryte,
 • Botify,
 • WebSite Auditor.

Prawidłowo przeprowadzony audyt SEO powinien również zahaczyć o analizę off-page. Wsparcie pozycjonowania można wykonać dzięki dogłębnej analizie rodzajów, liczby i jakości linków. Warto również wspomnieć, że audyt SEO powinniśmy przeprowadzać cyklicznie – szczególnie w przypadku wprowadzania znaczących zmian.

Elementy składowe audytu strony internetowej różnią się w zależności od jej rodzaju, wielkości oraz możliwości Klienta przy jego wdrożeniu. Inaczej wykonuje się taką analizę dla sklepu internetowego (e-commerce), strony wizytówki Google, a jeszcze inaczej dla serwisu ogłoszeniowego. Można jednak wyróżnić kilka składowych, które powinny znajdować się w większości tego rodzaju dokumentów, czyli:

 • analiza obecnej widoczności serwisu,
 • ocena struktury strony wraz z badaniem linkowania wewnętrznego,
 • analiza linków przychodzących,
 • analiza słów kluczowych,
 • ocena poprawności indeksowania poszczególnych sekcji strony,
 • szybkość ładowania strony,
 • unikalność treści,
 • analiza konkurencji,
 • wdrożenie SSL,
 • analiza obecności oraz prawidłowości zastosowania JavaScript w serwisie.

Cena audytu strony internetowej jest zależna przede wszystkim od jej wielkości i stopnia skomplikowania. Inaczej wykonuje się audyt dla małej strony informacyjnej, a inaczej dla dużych serwisów. Cena rzetelnego audytu rozpoczyna się od kilku tysięcy złotych wzwyż w zależności od wielkości badanej strony.

Co wpływa na pozycję serwisu w wynikach wyszukiwania?

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych to bardzo złożony proces. Przygotowując i realizując związaną z nim strategię, trzeba brać pod uwagę wiele czynników. To na ich podstawie wyszukiwarka Google tworzy ranking witryn www. A więc warto zadać pytanie: czego dotyczą najważniejsze wytyczne?

Stworzenie dedykowanych typów treści

Jednym z ważniejszych aspektów dotyczących SEO jest utworzenie dostosowanych do wymogów specjalisty SEO treści w postaci artykułu, kategorii (listingu), produktu lub podstrony usług. Zasoby te będą pełniły rolę strony docelowej, na którą będzie trafiał użytkownik z wyszukiwarki. Jest to prawidłowy punkt wyjścia do rozpoczęcia działań SEO.

Gdzie w witrynie umieścić słowa kluczowe?

Najważniejszymi w witrynie miejscami, w których umieścić możemy słowa kluczowe, są:

 • tytuły i meta opisy,
 • nagłówki,
 • tekst,
 • opisy alternatywne obrazków,
 • slugi.

Tytuły (wraz z tagiem title) i meta opisy, czyli elementy naszej strony internetowej, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania. Dobrze zrobione będą naszą wizytówką. Umieszczone w nich słowa kluczowe wskazują zarówno Klientom, jak i robotom wyszukiwarki Google, co znajduje się na stronie www. Ważne jest w nich zasygnalizowanie korzyści, jakie oferują podstrony. Można zastosować w nich więc język korzyści.

Nagłówki – na stronie internetowej są oznaczeniem tytułów, podtytułów i śródtytułów. Nazywane są też tagami nagłówkowymi. Zachowując ich strukturę i odpowiednią konstrukcję witryny internetowej, będzie ona bardziej zrozumiała dla robotów Google.

H1 – tytuł, H2 – podtytuły, H3 i H4 – podzbiory nagłówka H2.  

Tekst witryny internetowej jest główną treścią naszej witryny, jak i podstron. W przypadku sklepu internetowego (e-commerce) może być ponadto opisem samego produktu bądź jego kategorii. Naszemu Klientowi zapewnia wysokie User Experience (z ang. doświadczenia użytkownika, w skrócie UX), algorytmowi wyszukiwarki Google zaś pozwala zrozumieć o czym jest nasza witryna. Warto w tym kontekście wspomnieć również o prowadzeniu bloga na naszej stronie internetowej. Bardzo pozytywnie wpływa on na widoczność naszej witryny.

Slug – to ciąg znaków w adresie URL podstrony. Mimo, że podanie w nim słów kluczowych ma niewielki wpływ na pozycjonowanie stron internetowych, to nadaje estetyczny i zrozumiały dla Klienta wygląd linku. Pozytywnie wpływa na User Experience.

Slug w adresie url

Optymalizacja grafiki na stronie – istotnym aspektem podczas optymalizacji grafiki na stronie jest kompresja plików graficznych. Co prawda, wysoka rozdzielczość zdjęć jest przyjemniejsza dla oka, albowiem może ona spowolnić proces ładowania się strony www. A jest to wytyczna, która ma ogromny wpływ na pozycjonowanie stron www w wyszukiwarce. Dlatego warto zaopatrzyć się w aplikacje kompresujące grafiki lub dobierać obrazy o niższej rozdzielczości.

Ważną kwestią jest również nazwa pliku graficznego. Warto w niej umieścić frazy kluczowe, jednakże należy być przy tym ostrożnym i dopasować słowa do treści obrazu. Dobrą metodą jest nazywanie zdjęć tak, jak widzi je odbiorca.

Kluczowym czynnikiem pliku graficznego dla robotów wyszukiwarki jest atrybut alt. Określa on nazwę widoczną dla algorytmu, przez co umożliwia poprawne odczytanie zawartości strony internetowej – alternatywnego tekstu dla pliku graficznego. Podobnie jak w przypadku zwykłego obrazu, ważnym jest stworzenie unikatowej i powiązanej z frazami kluczowymi nazwy alternatywnej.

Warto wspomnieć również o CDN (Content Delivery Network), które jest technologią służącą do wsparcia serwera macierzystego. To rozwiązanie wpływa pozytywnie na prędkość ładowania strony internetowej. Polega ono na posiadaniu plików graficznych na serwerach zewnętrznych. Nawet wyszukiwarka Google proponuje to rozwiązanie jako skuteczne w zakresie optymalizacji witryny.

Jakich rzeczy warto podjąć się podczas tworzenia strony?

W każdej dziedzinie biznesu odpowiednie rozplanowanie swojej strategii jest kluczowym elementem. Podobnie jest również przy pozycjonowaniu strony internetowej oraz zarządzaniu SEO. Dlatego warto zadbać o kilka podstawowych czynników, które mogą pomóc w skutecznej optymalizacji witryny.

Stworzenie bloga firmowego

Jednym z najlepszych czynników wspierających skuteczne pozycjonowanie stron jest dobry, wysokojakościowy content. Zaaranżowanie bloga firmowego to nie tylko szansa na promowanie naszych produktów, ale także miejsce na publikacje rozbudowanych, tematycznych i porządnych materiałów (w formie np. artykułów lub felietonów), które będą mogły stanowić dla odbiorców wartościowe źródło. Poza promowaniem własnej marki, bloga możemy wykorzystać do umieszczania linków wewnętrznych i zewnętrznych, publikowania informacji czy odpowiadania na pytania Klientów.

Przeprowadzenie analizy strony, konkurencji i słów kluczowych

W celu skutecznego rozwiązania problemów SEO i usprawnienia pozycjonowania naszej strony, warto wykonać dogłębną analizę strony. Pomoże ona nam nie tylko w poprawieniu przeprowadzanych przez nas działań, ale także w określeniu wad i zalet naszej witryny pod względem pozycjonowania.

Dobrym pomysłem jest także przeprowadzenie analizy konkurencji. Pozwoli nam to na zrozumienie specyfiki branży, w której działamy. Umożliwi nam również podpatrzenie dobrych fraz kluczowych i skutecznych tematów – oczywiście z perspektywy pozycjonowania strony internetowej.

Warto także zadbać o analizę słów kluczowych, które będą odpowiednie dla naszej witryny. Powinny one być popularne wśród wybranej przez nas grupy docelowej. Źle dobrane frazy kluczowe mogą wpłynąć negatywnie na efekty końcowe – mimo wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania, będziemy skazani na brak konwersji. Dlatego jest to istotne zagadnienie, którym powinniśmy zająć się jako jednym z pierwszych.

Zadbanie o linkowanie wewnętrzne

Nasz portal lub sklep internetowy będzie posiadać od kilku do nawet kilkuset podstron. Dlatego ważnym jest, aby zadbać o poprawne linkowanie wewnętrzne. Takie hiperłącza to nic innego jak odnośniki, które prowadzą użytkownika do innych części naszej witryny. Przykładowo może to być przeniesienie odbiorcy ze strony głównej do podstrony zawierającej ofertę firmy. Jeśli poprawnie umieścimy linkowanie wewnętrzne na portalu, to poprawimy nasz status Page Rank, ułatwimy użytkownikowi poruszanie się po stronie, zmniejszymy współczynnik odrzuceń i pozytywnie wpłyniemy na proces pozycjonowania słów kluczowych w wynikach wyszukiwania.

Linkowanie wewnętrzne

Po naciśnięciu na wyświetlony na czerwono napis „pozycjonowanie”, zostaniemy przeniesieni do innej podstrony, związanej właśnie z tym zagadnieniem. Tak w praktyce wygląda linkowanie wewnętrzne.

Poprawna architektura informacji

Architektura informacji to inaczej sposób rozmieszczenia zasobów w obrębie danego systemu – w naszym przypadku – strony internetowej. Aby poprawnie zaplanować architekturę informacji w kontekście pozycjonowania, należy zastanowić się, w odpowiedzi na jakie słowa kluczowe chcemy pojawiać się w wynikach wyszukiwania.

Aby architektura informacji umożliwiała efektywne pozyskiwanie ruchu z wyszukiwarki Google, należy pamiętać o kilku zasadach:

 1. Warto stosować się do zasady: od ogółu do szczegółu.
 2. Każdemu tematowi (reprezentowanemu przez frazę lub zestaw fraz bliskoznacznych) należy poświęcić osobną podstronę.
 3. Nie należy tworzyć wielu podstron na ten sam temat.
 4. Każda istotna podstrona powinna być podlinkowana wewnętrznie.
 5. Każda istotna podstrona powinna zawierać unikalne treści, które wypełniają tematycznie dane zagadnienie.
 6. Ważne jest, aby umiejętnie trafiać z typami (np. artykuł, produkt, kategoria, podstrona usługi, strona główna) treści do słów kluczowych.

Szybkość ładowania strony

Szybsza strona to większa szansa na konwersję, niższy współczynnik porzuceń oraz dodatkowy czynnik wpływający na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Z perspektywy prowadzenia działań reklamowych w Google Ads możemy też liczyć na lepszy współczynnik jakości podczas oceniania naszej strony przez algorytm. Jak widać na poniższej grafice, strona, która ładuje się średnio 5s powoduje zwiększenie prawdopodobieństwa opuszczenia użytkownika, który na niej przebywa aż o 90%.

https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/app-and-mobile/mobile-page-speed-new-industry-benchmarks/

Strona dostępna na wszystkich urządzeniach – w dzisiejszych czasach jest to już niemal norma, natomiast warto wspomnieć o tym, że poprawnie stworzona strona internetowa musi być w pełni responsywna na wszystkich urządzeniach mobilnych.

Skontaktuj się z nami!

 

Analiza konkurencji w pozycjonowaniu stron

Kolejnym istotnym czynnikiem w pozycjonowaniu stron jest tzw. analiza konkurencji. Dzięki niej możemy się dowiedzieć o działaniach internetowych firm z naszej branży. Dowiemy się również ile wyniesie koszt wypozycjonowania naszej witryny i gdzie znajdują się nisze w dziedzinie, która się zajmujemy. Wstępny audyt SEO, który jest przeprowadzany przez agencję marketingową na potrzeby sprzedaży, obejmuje kompletną analizę witryny oraz bezpośredniej konkurencji klienta. Przez to będziemy mogli dokonać oceny, jakie cele oraz strategie mają sens i będą najbardziej efektywne w naszym przypadku. Regularne wykonywanie analizy konkurencji przyniesienie również korzyści długofalowe – nasza koncepcja będzie mogła być dopasowana do zmieniających się trendów czy działań konkurencji – stanie się elastyczną i długoterminową strategią biznesową.

Ważne! Przeprowadzenie analizy konkurencji nie może polegać na splagiatowaniu cudzych pomysłów, tylko na zaaranżowaniu innych idei do naszych założeń. To dzięki odpowiedniej adaptacji rozwiązań konkurencyjnych firm mamy szansę wykonać coś kreatywniej, efektywniej lub po prostu lepiej. Kopiowanie będzie źle służyło zarówno nam, jak i naszym potencjalnym Klientom.

Porównanie konkurencji w narzędziu Senuto

Porównanie konkurencji dotyczące widoczności w narzędziu Senuto

Jak skutecznie sprawdzić konkurencję?

Na start warto zabrać się za precyzyjne określenie kto jest naszą konkurencją. Tutaj dużo łatwiej mają doświadczenie przedsiębiorcy, od lat funkcjonujący w danej dziedzinie – zwyczajnie znamy naszych rynkowych rywali. Jednak jeśli dopiero zaczynamy, to analiza konkurencji wcale nie będzie niemożliwa – wystarczy rozejrzeć się i znaleźć obecnych liderów branży. Do tego możemy wykorzystać wyszukiwarkę Google – po prostu wpisujemy nazwę usługi/towaru, lokalizację firmy i obserwujemy wyniki wyszukiwania.

Możemy przyjąć, że naszymi konkurentami w wynikach wyszukiwania będą strony, które rankują wysoko na pulę słów kluczowych, które są istotne dla naszego biznesu.

Jednakże jest to analiza dosyć powierzchowna i w celu otrzymania pełniejszego obrazu sprawy, można skonsultować się z agencją SEO. Przeprowadzą nam analizę ruchu w sieci oraz zbadają popularność fraz kluczowych. Innym sposobem, jednak troszkę okrojonym, jest wpisanie nazwy naszej strony w aplikacje Senuto. Dostaniemy wtedy wykaz domen, które są naszymi naturalnymi konkurencjami.

Porównanie liczby linków w narzędziu Ahrefs

Porównanie liczby linków w narzędziu Ahrefs

Czego unikać podczas pozycjonowania strony internetowej?

Duplikacja treści

Jednym z problemów, z którymi często trzeba mierzyć się podczas pozycjonowania strony internetowej, jest właśnie kwestia duplikacji treści. Polega ona na powieleniu zawartości pod więcej niż jednym adresem URL. Możemy podzielić ją na:

 • duplikację zewnętrzną – czyli kopiowanie na swojej witrynie tekstów z innych miejsc w Internecie,
 • duplikację wewnętrzną – która polega na powielaniu treści na tej samej stronie.

Aby pozbyć się powyższego problemu, należy zweryfikować w Google Search Console adres domeny, a także zastosować odpowiednie przekierowanie 301. Ponadto z założenia należy skupić się na konstruowaniu unikatowych tekstów.

Kanibalizacja słów kluczowych

Podobnym problemem jest zjawisko, w którym więcej niż jedna podstrona serwisu zoptymalizowana została na to samo kluczowe słowo. Algorytm Google samodzielnie wybiera wtedy, którą z nich wyświetlić na dane zapytanie. Efektem powyższej sytuacji są problemy z uzyskaniem stabilnej pozycji w wynikach wyszukiwania. Do zniwelowania kanibalizacji wymagana jest optymalizacja podstron. Należy także pamiętać o odpowiednim stosowaniu kluczowych słów podczas tworzenia samej treści.

Warto również pamiętać o niekorzystaniu z technik tzw. Black Hat SEO. Są to działania, które teoretycznie niskim kosztem mogą pomóc w wypozycjonowaniu naszej witryny. Jednakże te sposoby mogą wiązać się z nałożeniem przez wyszukiwarkę Google filtrów oraz obostrzeń na naszą stronę – co w ostatecznym rozrachunku wpłynie negatywnie na pozycję naszego portalu.

Techniki Black Hat SEO

Farmy linków i systemy wymiany linków

Farmy linków to nic innego jak zbiory posiadające ogromną liczbę linków oraz niskojakościowej treści. W teorii, im więcej zewnętrznych odnośników, tym lepiej. Jednakże Google zwraca uwagę również na wartość linków. W dodatku, może ukarać Cię za wykonywanie poniższych czynności:

 • kupno bądź sprzedaż linków,
 • prowadzenie wielkoskalowych wymian typu link za link,
 • produkowanie artykułów opartych wyłącznie na wstawieniu jak największej liczby linków,
 • wykorzystywanie botów lub aplikacji służących do wymiany linków.

Dlatego zazwyczaj nie opłaca się korzystać z farm linków czy systemów ich wymiany. Prędzej czy później, wszechobecne ręce Google dotkną i Twoją stronę, nakładając na nią długotrwałą karę.

Maskowanie treści (cloaking) i strony przejściowe (doorway pages)

Maskowanie treści polega na wykreowaniu dwóch wersji contentu na stronie. Jedna jest widoczna dla użytkowników, druga dla robotów wyszukiwarki. Odbiorca może zobaczyć np. animacje Flash, a algorytm odczyta zawartość pełną słów kluczowych. Taka technika jest oczywiście źle odbierana przez wyszukiwarkę Google i może za nią zostać nałożona kara.

Natomiast strony przejściowe wykorzystuje się w celu uzyskania jak najwyższych pozycji dzięki użyciu różnych domen przekierowujących na jedną stronę. Drugim sposobem jest publikowanie podstron, które kierują tylko do jednej, najistotniejszej części strony.

Spam w komentarzach i treści o niskiej jakości

Spam w komentarzach polega zazwyczaj na notorycznym umieszczaniu komentarzy z linkami do innych stron www. Wyszukiwarka Google określa to jako nieprzychylne działanie, za które może nałożyć karę.

Odnosząc się wartościowych tekstów: jakość jest często pojęciem względnym, jednakże jest kilka czynników, które wpływają na ocenę contentu przez roboty Google. Są to m.in.:

 • content żywcem przekopiowany z innego źródła,
 • powielanie treści w obszarze tej samej strony internetowej,
 • tworzenie ogromnej liczby tekstów opartych na synonimach (synonimizacja materiałów),
 • bardzo krótkie teksty, które są nielogiczne lub niewyczerpujące,
 • content przepełniony błędami ortograficznymi, językowymi lub stylistycznymi.

Warto dodać do tego także fakt, że powinniśmy unikać tzw. keyword stuffingu, czyli upychania na siłę słów kluczowych.

Dlaczego Black Hat SEO jest niebezpieczne?

Prowadzenie takich technik jest ryzykowne głównie z dwóch powodów:

Nałożenie kary ręcznej – taką formę sankcji nakłada ręcznie pracownik Google. W tym przypadku, otrzymasz zawiadomienie o nałożeniu kary ręcznej oraz wskazówki dotyczące wyjścia z zaistniałej sytuacji.

Otrzymanie filtru algorytmicznego – nakładka jest otrzymywana od algorytmu Google. Nie zostaniesz o niej poinformowany, jednakże będziesz mógł zauważyć ją po ekstremalnym spadku pozycji w wyszukiwarce.

Obie kary przyczyniają się do drastycznego obniżenia pozycji naszej witryny , a także mogą pozostać niezdjęte przez długi czas. Dlatego nie warto ryzykować i skorzystać z potwierdzonych i zaufanych źródeł pozycjonowania strony internetowej.

Pozycjonowanie firm lokalnych a sklepów internetowych

Kolejnym wariantem omawianego przez nas zagadnienia są różnice między pozycjonowaniem stron lokalnych firm, a dużych, ogólnopolskich marek czy sklepów internetowych (e-commerce).

W pierwszym przypadku (nazywanym również local SEO) należy skupić się na słowach kluczowych, które powiązane są z lokalizacją. Ich zadaniem jest zwiększenie naszej widoczności w regionie. Strona internetowa dostosowywana jest wtedy do zapytań z danego miasta, jak dla przykładu: agencja SEO Gdynia czy serwis samochodowy Gdańsk. Na samej górze w wynikach wyszukiwania pokazuje się również rezultat w postaci Google Maps.

Lokalne pozycjonowanie

Wynik lokalny w Google Maps

Inaczej sprawa ma się w przypadku promowania dużych, ogólnopolskich stron lub sklepów internetowych. Działania polegają wtedy na zwiększaniu widoczności naszej witryny również na rozbudowane frazy kluczowe – innymi słowy – na długi ogon. Dzięki niszowym związkom słów wygenerujemy wartościowy ruchu. Ich precyzyjne targetowanie zapewni nam wyższą konwersję niż w przypadku ogólnych wyrazów.

Pozycjonowanie sklepów internetowych wymaga holistycznego i indywidualnego podejścia. To, w jakiej branży działa sklep internetowy i kim są potencjalni Klienci, często definiuje szereg indywidualnych kwestii związanych z optymalizacją sklepu internetowego. W wielu przypadkach, błędnie dobrane słowa kluczowe oraz wspomniana architektura informacji nie trafiają w intencję Klienta.

Pozycjonowanie stron opartych o CMS a zrobionej w kreatorze stron www

Warto również zwrócić uwagę na różnicę w optymalizacji i pozycjonowaniu stron zrobionych w CMS (WordPress, Joomla, PrestaShop), a tych wykonanych w kreatorze stron WWW (np. Wix). Przy ich porównywaniu należy zaznaczyć, że sam proces wykonywania tych działań zbytnio się nie różni. Jednakże istotne są tutaj możliwości, które dają nam te dwie formy założenia własnej strony. Kreatory stron są zazwyczaj okrojone z wielu funkcji (szczególnie w wersjach darmowych), dlatego warto jest się dwa razy zastanowić, zanim rozpocznie się projektować na nich witrynę. Minimum, jakie musi być zapewnione, aby w jakimkolwiek stopniu zoptymalizować i wypozycjonować stronę, to:

 • możliwość edycji title oraz meta opisów wszystkich podstron,
 • możliwość edycji adresów url,
 • sposobność na podpięcie Google Search Console oraz Google Analytics do Twojej witryny,
 • możliwość stworzenia responsywnej strony www,
 • możliwość edycji treści – wraz z dodawaniem nowej.

Prawdę mówiąc – im więcej możliwości, tym lepiej. Wiele spraw związanych z SEO trzeba usprawnić zaglądając do kodu strony, co często wydaje się być niemożliwe w przypadku kreatora stron.

Czy płatne reklamy pomagają w pozycjonowaniu strony?

CPC (cost per click) to nic innego jak współczynnik efektywności reklamy wyrażony jako stosunek kosztów emisji danej reklamy do liczby kliknięć w tę reklamę, rozliczane zazwyczaj za pomocą PPC (pay per click). Czyli reklamodawca płaci za efekt (kliknięcie w reklamę), a nie za samo wyświetlanie się w pozycji płatnego wyszukiwania.

W Internecie wciąż krąży mit, jakoby płatne reklamy napędzał ruch organiczny (bezpłatny). Google dementuje te plotki i jednoznacznie stwierdza, że żadna wykupiona reklama nie ma najmniejszego wpływu na ukazywanie się strony w wyszukiwarce (oczywiście w zakresie bezpłatnego wyświetlania).

Jak długo należy czekać na efekty pozycjonowania?

Agencja SEO nie zagwarantuje Klientowi precyzyjnej odpowiedzi na pytanie jak długo potrwa wypozycjonowanie jego witryny – rezultat zależy bowiem od zbyt wielu czynników rankingowych. Są jednak sposoby na estymację przybliżonych wyników w ustalonym czasie. Ważne jest, aby określić konkretny cel, a następnie dążyć do jego realizacji.

Według badania przeprowadzonego przez Ahrefs (jedno z narzędzi SEO), od pierwszego zaindeksowania strony (przy równoczesnym rozpoczęciu działań SEO) do znalezienia się w TOP10 na wybrane frazy może upłynąć od kilku miesięcy (np. w przypadku fraz lokalnych) do nawet kilku lat (np. w branży kredytowej). Bardzo dużo zależy od konkurencyjności branży, możliwości we wdrażaniu zmian optymalizacyjnych na stronie internetowej oraz punktu wyjścia dotyczącym aktualnej mocy witryny.

Komu zlecić pozycjonowanie stron internetowych?

Agencja marketingu internetowego czy freelancer? Jeżeli chcemy odpowiednio wypozycjonować naszą stronę, mamy do dyspozycji trzy możliwości:

 • zlecić wykonanie prac agencji marketingu internetowego,
 • zamówić usługę u freelancera,
 • wykonać to samodzielnie.

Pierwszą, najbardziej nasuwającą się na myśl możliwością, jest skorzystanie z agencji marketingu internetowego. W takim przypadku otrzymujemy kompleksową obsługę. Ma to olbrzymie znaczenie, gdyż pozycjonowanie stron internetowych jest bardzo czasochłonnym procesem. Wymaga także wielkiego nakładu pracy. Dlatego warto zadbać o to, aby naszym projektem zajmował się cały zespół pracowników wśród których możemy wyróżnić:

 • Specjalista od SEO,
 • Programista,
 • Contentowiec (fachowiec od treści),
 • oraz odpowiedzialny za kontakt z Klientem Account Manager.

Wariantem alternatywnym jest zlecenie tej kwestii freelancerowi. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że jedna osoba musi zająć się wszystkimi aspektami pozycjonowania. Może się więc okazać, że wielkość projektu możesz przerosnąć jego możliwości.

Trzecią opcją jest próba samodzielnego pozycjonowania. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, opcja ta oznacza ogromną pracę, a także przymus zdobycia dużej wiedzy w tej branży. Warto więc wybrać ją tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy świadomie chcemy nauczyć się tego tematu. W każdym innym przypadku zdecydowanie najbardziej opłaci się pozostawienie tego specjalistom.

Skontaktuj się z nami!

 

Ile kosztuje skuteczne pozycjonowanie stron – cennik?

Metody rozliczeń oraz współpracy

Istnieją różnorodne sposoby rozliczenia oraz współpracy pomiędzy Klientem a agencją marketingu internetowego. Spośród najważniejszych z nich wymienić można:

Abonament lub ryczałt

Popularną formą jest abonament lub ryczałt, czyli z góry ustalona stawka za określoną ilość pracy. W tym przypadku praca oznacza liczbę podjętych działań optymalizacyjnych i pozycjonujących w obszarze on-site SEO oraz off-site SEO. W metodzie abonamentowej zleceniobiorca powinien wykonywać pracę w sposób jawny, czyli przesyłać na bieżąco raporty oraz statystyki dotyczące pozycji strony. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość rozplanowania działań podejmowanych przez agencję, natomiast Klient ma ciągły wgląd w jej pracę. Dany sposób współpracy pozwala na ciągłe wzrosty pozycji w wynikach wyszukiwania, przez co poprawia także doznania odbiorców płynące z użytkowania witryny (UX). Przez te aspekty, rozliczanie abonamentowe określa się często jako najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie.

Rodzaj biznesuMinimalny budżet / mc
Duży e-commerce7000zł
Mały e-commerce5000zł
Usługi ogólnopolskie3000zł
Usługi lokalne2500zł
Niszowa usługa2000zł

Rozliczanie za ruch

Następną formą rozliczenia się z agencją marketingu internetowego jest tzw. rozliczanie za ruch. Schemat jest następujący: na naszej stronie tworzy się określony ruch użytkowników (czyli wejścia na witrynę), a agencja otrzymuje za to wynagrodzenie. Jednakże należy uważać, gdyż ten sposób może nie sprawdzić się na wszystkich stronach – wszystko zależy od branży, daty, godziny, środowiska oraz rodzaju contentu na stronie internetowej. W tym przypadku czasami dochodzi do nadużyć, gdyż ruch na stronie może nie przekładać się na konwersje – wtedy Klient nie zarabia, a zapłacić musi.

Rozliczanie za pozycje

Kolejną możliwością jest rozliczanie za efekt. Rozwiązanie z roku na rok coraz rzadziej wykorzystywane, głównie ze względu na możliwe nadużycia. Polega na wybraniu konkretnych fraz kluczowych, a następnie wypozycjonowaniu strony na konkretnej pozycji w wyszukiwarce – oczywiście pod tą konkretną frazą. Obecnie coraz mniej agencji i Klientów decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż jest z wielu powodów nieopłacalne. Po pierwsze – pozycjonowanie stron internetowych to proces, a nie wykonanie kilku rzeczy i z głowy. Przez co zleceniobiorcy byliby zmuszeni pracować za darmo przez początkowe etaty. Po drugie – fraza frazie nierówna, przez co niektóre strony są dużo trudniejsze do wypozycjonowania niż te, które zawierają bardziej niszowe frazy. Po trzecie, wysoka pozycja w wyszukiwarce może nie przekładać się na konwersje, przez co Klient może nie uzyskać należytych zysków.

Jako przykład takiego rozwiązania można podać poniższą tabelę:

CenaPozycja w wyszukiwarce
150zł1-3
75zł4-6
50zł6-10

Czyli przykładowo za frazę „sklep z zabawkami Sopot” zapłacilibyśmy za wysokie pozycje nawet 150zł / dzień za wyświetlanie się naszej strony www. Oczywiście podane ceny są przykładowe i mogą być wyższe lub niższe, w zależności od frazy kluczowej, na której chcemy się wypozycjonować.

Rozliczanie za efekt

Ostatnim, rzadko wykorzystywanym, sposobem rozliczenia jest płatność prowizyjna. Jest uskuteczniana zazwyczaj we współpracach ze sklepami internetowymi oraz polega na przekazaniu określonego % prowizji ze sprzedaży agencji marketingu internetowego.

Podsumowując, najlepszym modelem rozliczeniowym wydaje się być metoda abonamentowa. Nie tylko ze względu na sprawiedliwy rozrachunek tej metody, ale także z powodu ciągłego wglądu Klienta w pracę agencji oraz wysokiej efektywności w każdym przypadku.

Jak nauczyć się pozycjonowania stron?

Niewątpliwie wiele osób uważa, że pozycjonowanie jest niezwykle trudnym rzemiosłem i wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Jednak jeśli zaczniemy już się uczyć oraz poznamy podstawowe mechanizmy, to będzie nam łatwiej zrozumieć techniki i proces pozycjonowania. Początek studiowania pozycjonowania zazwyczaj rozpoczyna się od trzech, podstawowych składników: określeniu grupy odbiorczej, wyszukań na konkretną frazę i słów kluczowych. Te czynniki można nazwać fundamentami pozycjonowania, które ułatwią nam analizę zarówno konkurencji, jak i skuteczności naszej witryny.

Następnie zaczyna się zazwyczaj długotrwały proces kontrolny, który polega na dogłębnym monitorowaniu pozycjonowania strony i ciągłym ulepszaniu jej niedoskonałości. W założeniu nasze działania będą najczęściej podobne, a błędy będą zrozumiałe i występujące na wielu podobnych portalach. Jednak każda strona jest unikalna, dlatego również warto być gotowym na potrzebne naprawy lub całkowity remanent witryny. Tutaj pojawia się audyt SEO, dzięki któremu będziemy mogli ustalić przebieg optymalizacji i naprawić występujące błędy. W teorii każdy z nas może przejrzeć taki audyt i dokonać poprawek we własnym zakresie. Natomiast warto tutaj o pomoc wprawnego i doświadczonego specjalistę ds. SEO, gdyż będzie on mógł rozpoznać co dokładnie doskwiera naszej stronie i z jakimi trudnościami mierzy się proces pozycjonowania.

Czy nauka pozycjonowania jest trudna?

Prowadzenie skutecznych działań SEO oparte jest w głównej mierze na doświadczeniu, obsługi narzędzi oraz wyciąganiu wniosków. Jeżeli posiadasz analityczny umysł i znasz podstawy działania stron internetowych opartych o HTML lub WordPress jest to idealny punkt wyjścia do nauczenia się pozycjonowania. Najlepszym pierwszym krokiem jaki można podjąć to założenie swojego projektu www i przeprowadzania na nim testów pochodzących z informacji zbieranych w procesie nauki pozycjonowania.

Oto kilka podstawowych porad podczas nauki SEO:

 1. Wiedza teoretyczna to podstawa. Warto tutaj zadbać o odpowiednią lekturę e-booków, poradników, filmów eksperckich czy webinarów. Bez tego pozycjonowanie jest niemożliwe, gdyż zwyczajnie nie będziemy mieli pojęcia co się może dziać na naszej witrynie. A szukanie odpowiedzi w sieci jest czasami bezcelowe.
 2. Błądzenie jest rzeczą ludzką. Ważne, żeby takie problemy wyłapywać. Dlatego warto postawić na prowadzenie własnego bloga – to będzie najlepsza, darmowa praktyka dla nas samych. Będziemy mogli skupić się na pozycjonowaniu artykułów, linkowaniu wewnętrznym i zewnętrznym, rozczytywaniu audytów seo witryny i wielu sprawach więcej. Przed pracą w agencji marketingowej warto się samemu sprawdzić i zastanowić, czy SEO jest dla nas.
 3. Różnorakie fora i grupy to świetne miejsce do poszerzania własnej wiedzy. Praktycznie od każdego można dowiedzieć się czegoś ciekawego – a szczególnie od osób pracujących w branży. Jednak pamiętaj, żeby sprawdzać informacje pozyskane od anonimowych forumowiczów: fake newsy to prawdziwa plaga XXI w.
 4. Kto pyta nie błądzi. Dlatego nie uważajmy się za omnibusów po przeczytaniu 4 artykułów o SEO i obejrzenie dwóch filmików. Poza wiedzą teoretyczną potrzebne nam będą praktyczne przykłady, które będziemy mogli zaaranżować do nowych sytuacji. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.
 5. Ciekawą sprawą są przeróżne szkolenia i kursy dotyczące pozycjonowania. Można wtedy posiąść sporo wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Jednakże należy pamiętać, że żaden bootcamp nie da nam tyle, co praca przy komercyjnych projektach. Jednakże takim metodom nauki jest z pewnością najbliżej do realnej pracy w SEO.

Najpopularniejsze pytania o SEO i pozycjonowaniu

Czy mogę sam wypozycjonować swoją stronę internetową?

Tak, ale wymaga to ogromnego nakładu czasu i pracy. Niedoświadczona osoba często może popełniać nieświadomie wiele błędów, które okażą się kluczowe w osiągnięciu wysokich pozycji w wyszukiwarce. Brak doświadczenia z pewnością wydłuży czas w jakim możliwe będzie osiągnięcie oczekiwanych efektów. SEO jest oparte w dużej mierze na doświadczeniu, dlatego też jego brak może okazać się kluczowy.

Jaki typ pozycjonowania wybrać? Jaki będzie odpowiedni dla mojej firmy?

Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzeniem analizy SEO, która rozwieje wszelkie wątpliwości. Ważne jest aby wspólnie wraz z agencją SEO wypracować cele jakie chcemy osiągnąć tak aby wyeliminować błędy już na starcie. Aby było to możliwe specjalista SEO musi przeanalizować stronę Klienta oraz jego konkurencję po czym dobrać odpowiednie słowa kluczowe.

Czy opłaca się zainwestować w SEO i pozycjonowanie stron?

Jak najbardziej tak. Oczywiście jest to zależne od branży w jakiej Twoja witryna funkcjonuje, jednakże zazwyczaj jest to bardzo opłacalne. Wzrost ruchu na stronie, a następnie konwersji, może znacząco wpłynąć na zyski każdej firmy.

Jak długo czekać trzeba na efekty pozycjonowania?

Agencja SEO nie zagwarantuje Klientowi precyzyjnej odpowiedzi, jak długo potrwa wypozycjonowanie jego witryny – rezultat zależy bowiem od zbyt wielu czynników rankingowych. Są jednak sposoby na estymację przybliżonych wyników w ustalonym czasie – najczęściej jest to okres od kilku miesięcy do kilu lat. Ważne jest aby określić konkretny cel, a następnie dążyć do jego realizacji. Aby wyestymować czas osiągnięcia wyników należy przeprowadzić analizę SEO.

Czy mogę przerwać pozycjonowanie stron i wrócić do tego za jakiś czas?

Tak, aczkolwiek może to bardzo negatywnie wpłynąć na wynik Twojej strony – możesz nawet wrócić do pozycji startowej. Bardzo dużo zależy od intensywności działań konkurencji. Pozycjonowanie i SEO to proces, a nie jednorazowa usługa – aby było skutecznie, należy działać regularnie.

Czy pozycjonowanie wymaga zmian na stronie internetowej?

Tak. Cały proces optymalizacji stron opiera się na wdrażaniach zmian aktualnego stanu.

Co jest potrzebne do rozpoczęcia pozycjonowania?

Do rozpoczęcia działań SEO konieczne będzie nadanie dostępu do narzędzi Google: Search Console, Analytics oraz Tag Manager. Dodatkowo w przypadku wdrażania zaleceń optymalizacyjnych przez agencję należy udostępnić dane logowania do panelu administracyjnego strony oraz serwera.

Jakie słowa kluczowe wybrać?

Jest to jeden z bardziej kluczowych elementów podczas opracowywania strategii pozycjonowania. Bardzo duże znaczenie ma tutaj doświadczenie specjalisty. Najczęściej wybierane są te najbardziej popularne dla wybranej branży – pamiętać jednak należy o konkurencyjności. Mogą to być frazy brandowe (np. nazwa firmy), ogólne (określające czym się firma zajmuje), długie ogony (z ang. long tail, czyli złożone ciągi słów) lub lokalizacyjne (np. Warszawa lub Poland). Aby prawidłowo dobrać frazy kluczowe dla witryny należy przeprowadzić analizę SEO.

Podsumowanie

Pozycjonowanie jest jedną z najskuteczniejszych form generowania ruchu na stronę internetową. Pamiętać należy, że jest to proces i na efekty działań trzeba poczekać – szczególnie jeżeli startujemy z nowym biznesem w konkurencyjnej branży.

Nasze nagrody i wyróżnienia

Jeżeli są Państwo zainteresowani pozycjonowaniem, zapraszamy do kontaktu z poprzez poniższy formularz. Wykonamy dla Ciebie analizę SEO. To pierwszy etap dla prowadzenia skutecznego pozycjonowania.

  Test narzędzia do estymacji SEO [SEOestimator]

  Serdecznie zapraszam do testowania pierwszej wersji narzędzia SEOestimator. Celem narzędzia SEOestimator jest estymacja wyników jakich możemy spodziewać się po osiągnięciu konkretnych pozycji w wynikach wyszukiwania, prowadząc działania SEO. Głównie chodzi nam o ocenę samej koncepcji, przydatności narzędzia oraz sugestii dotyczących rzeczy do poprawy i rozwoju.

  Zapis do testowania:


   W odpowiedzi otrzymasz maila z dostępem do narzędzia SEOestimator.

   Dla osób, które prześlą opinię proponujemy darmowy miesiąc korzystania z narzędzia w wersji docelowej. Prześlij swoją opinię.

    

   Dodatkowe informacje:

   1. Punktem wyjścia jest estymacja z poziomu domeny lub wpisanych przez użytkownika słów kluczowych.
   2. Przy słowach kluczowych jest możliwość zmiany ich pozycji – pojedynczo lub masowo.
   3. W panelu bocznym także jest opcja filtrowania, zmiany współczynnika konwersji oraz ruchu w zależności od urządzenia (mobile/desktop).
   4. Wszystkie dane agregowane są na wykresie i na bieżąco aktualizowane przy zmianie wszystkich parametrów.
   5. W tej chwili baza danych zawiera ok. 4 mln polskich SERP i będzie dalej rozwijana – także w języku angielskim.
   6. Istnieje opcja automatycznego podpowiadania fraz poprzez lub pojedyncze przez wyszukiwarkę. Każde ze słów kluczowych możemy dodać do estymacji poprzez
   7. Frazy brandowe oznaczone są symbolem ® – w fazie testów.
   8. Pobieranie raportów .csv oraz .pdf  będzie w przyszłości – jak i wiele innych opcji, które mam już zakolejkowane do wdrożenia. Wasze pomysły będą bardzo pomocne.
   9. Narzędzie jest w pierwszej fazie testów – wyświetlane dane są jeszcze do wysterowania.

   Twoja opinia:

    Alternatywnie możesz wysłać feedback na maila: seoestimator@seogroup.pl

    Co to jest SEO? Optymalizacja stron internetowych [2021]

    Działanie w postaci optymalizacji strony internetowej (SEO – Search Engine Optimization) prowadzi do lepszego dostosowania danej witryny wedle określonych potrzeb. W głównej mierze mowa tu o przystosowywaniu strony do zasad wyznaczonych przez algorytmy  wyszukiwarek internetowych i oczekiwań osób z niej korzystających. Finalnie ma to doprowadzić do poprawy pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania, zwiększenia szybkości ładowania i poprawy ogólnego user experience (UX) oraz współczynnika CTR (click-through-rate).

    Sam proces optymalizacji strony składa się z wielu elementów i rzadko jest jednorazowym działaniem. Najczęściej optymalizacja jest tematem, który dotyczy poprawy strony, która jest w Internecie i jej skuteczność jest niezadowalająca lub nie spełnia oczekiwań. Działania związane z optymalizacją najłatwiej podzielić na te dotyczące spraw technicznych i treści na stronie.

    SEO – definicja

    Akronim SEO to skrót od Search Engine Optimization. Tego typu działania obejmują szereg kompleksowych procesów dotyczących optymalizacji witryny pod kątem jej czytelności przez roboty indeksujące. Coraz istotniejszym aspektem SEO jest również dbanie o to, jak witryna jest odbierana przez odwiedzających ją użytkowników.

    Ogólnie rzecz biorąc, działania SEO podzielić można na dwa rodzaje: on-site i off-site. Aby móc zapewnić najlepsze efekty, oba typy optymalizacji muszą być realizowane jednocześnie, a sami specjaliści powinni posiadać umiejętności nie tylko z zakresu marketingu internetowego, ale także dotyczące tworzenia stron internetowych, projektowania grafiki czy relacji z Klientem.

    Dlaczego optymalizacja strony (SEO) jest ważna?

    Jeśli witryna jest właściwie zoptymalizowana, to jednocześnie wspiera wyszukiwarki zarówno w kwestii poruszania się po niej, jak i we właściwym interpretowaniu tamtejszej treści. Warto przy tym nadmienić, że to przynosi korzyść również przeciętnemu użytkownikowi, ponieważ będzie mógł sprawniej poddać analizie koncepcję i zawartość interesującej go strony.

    Witryna dobrze zoptymalizowana pod względem SEO wspomoże wyszukiwarkę w zrozumieniu wrażenia i wartości, które towarzyszyłyby jej odwiedzeniu przez człowieka. To pozwala największym wyszukiwarkom na wyświetlanie zrozumiałych przez nie stron w wynikach wyszukiwania (SERP). Co więcej, są w stanie określić, czy na konkretnej stronie można znaleźć informacje będące odpowiedzią na zawarte w zapytaniu słowo kluczowe, co pozwoli ją wynieść na wyższą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania.

    Kluczowe zdaje się zrozumienie oczekiwań potencjalnych użytkowników odnośnie tego, czego szukają w Internecie. Do tego niezbędna będzie wiedza odnośnie oczekiwanych przez nich odpowiedzi, wykorzystywanych słów kluczowych i konsumowanych na co dzień treści. Konsekwencją tego będzie lepsze nawiązanie kontaktu z użytkownikami, którzy mogą być zainteresowani usługami, czy produktami oferowanym przez daną stronę – np. poprzez odpowiadanie na pytania z danej branży.

    Kiedy zdecydować się na optymalizację stron?

    Na początku sprawdźmy, czy interesująca nas witryna jest wyświetlana w Google. Do tego należy użyć komendy „site:” i w polu wyszukiwania wpisać:

    site:domena.pl

    Wyniki w Google po wpisaniu zapytania "site:seogroup.pl"

    Wyniki w Google po wpisaniu zapytania „site:seogroup.pl”

    W momencie, w którym wyszukiwarka będzie w stanie zwrócić wyniki wyszukiwania prowadzące do witryny, będzie to świadczyło o jej szansie na widoczność. Z kolei narzędzie Google Search Console pozwoli na weryfikacje zaindeksowanych (widocznych w wyszukiwarce) adresów. Jest to podstawa w kwestii optymalizowania strony internetowej. Zakładając, że witryna nie jest uwzględniona w indeksie Google, to brak podstaw do prac nad jej edycją. Potencjalne problemy z indeksowaniem będą wyświetlane w Google Search Console (zakładka „Stan”). Oczywiście proces optymalizacji strony także obejmuje obszar jej prawidłowej indeksacji – jest to punkt wyjścia.

    Informacje o indeksowaniu w Google Search Console

    Informacje o indeksowaniu w Google Search Console

    Gdy decydujemy się na samodzielną budowę witryny, to jak najszybsze projektowanie jej zgodnie z potrzebami użytkowników i wytycznymi Google będzie na wagę złota. Jeśli projekt strony został zlecony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby własnoręcznie poddać ją optymalizacji. Oczywiście zakładając, że mamy ku temu właściwe zdolności. Miejscami kompleksowa optymalizacja strony wdrażana jest w momencie rozpoczęcia działań pozycjonerskich, które są kluczowym elementem SEO, wraz z link buildingiem i content marketingiem. Optymalnym rozwiązaniem jest jednak przesłanie wersji deweloperskiej strony do specjalistów SEO aby wystosowali oni zalecenia optymalizacyjne, których wdrożenie również zostanie przez nich zweryfikowane w późniejszym etapie. Po udzieleniu „zielonego światła” strona internetowa będzie gotowa do publikacji na docelowej domenie.

    Co wchodzi w skład optymalizacji SEO?

    Aby faktycznie móc zrozumieć liczbę i sens elementów wpływających na optymalizację stron internetowych, niezbędne jest uprzednie poznanie sposobu funkcjonowania wyszukiwarek, w tym oczywiście Google. Złożoność tego procesu zakłada częste i regularne eksplorowanie sieci oraz zarządzania znajdujących się tam treści przy użyciu narzędzi. Boty Google bowiem bez przerwy weryfikują zasoby znajdujące się w Internecie i zapisują je w olbrzymiej bazie adresów URL, które układane są w ranking dla danego słowa kluczowego.

    Optymalizacja strony pod kątem SEO dzieli się na 3 etapy:

    1. Techniczna optymalizacja www (On-site)

    Etap techniczny zakłada korektę znajdujących się obecnie na stronie błędów i modernizację istotniejszych jej elementów. Mowa tu o, chociażby optymalizowaniu meta danych i adresów URL, zaimplementowanie przekierowań, zapobiegnięciu duplikacji treści, czy lepszej indeksacji strony w wyszukiwarce. Wszystko to ma pozwolić na to, że dana witryna znajdzie się w pierwszej dziesiątce organicznych wyników wyszukiwania na słowa kluczowe istotne dla biznesu Klienta.

    Podstawowymi działaniami wchodzącymi w skład szeroko rozumianej optymalizacji są:

    • Analiza indeksu Google – pozwala na weryfikację tego, czy podstrony indeksują się w prawidłowy sposób. Może dojść do sytuacji, w której Google Search Console wyświetli się komunikat o błędzie lub ostrzeżeniu prowadzącego do usunięcia adresu URL. Aby temu przeciwdziałać, należy na bieżąco obserwować witrynę i sprawnie reagować na zachodzące zmiany,
    • Strony docelowe – czy na stronie Klienta znajdują się treści odnośnie produktów, kategorii, artykułów, czy usług? Te są niezbędne dla realizacji działań opartych o słowa kluczowe,
    • Czas ładowania – czas potrzebny na pełne załadowanie się serwisu jest jednym z ważniejszych czynników rankingowych dla Google. Co więcej, zbyt długie ładowanie równoznaczne jest z wysokim współczynnikiem odrzuceń. Do sprawdzenia prędkości witryny warto wykorzystać PageSpeed Insights,
    • Meta dane – mowa tu o m.in. tytule strony oraz jej opisie. Istotna jest świadomość tego, że adresy URL muszą mieć inne względem siebie meta dane. Roboty Google uważnie się temu przyglądają, a właściwa optymalizacja danych ma swój wpływ na współczynnik CTR,
    • Atrybut alt – działanie to jest związane z opisywaniem zawartości grafik wykorzystanych na stronie internetowej. Jeśli atrybuty alt zostaną właściwie uzupełnione, to wpływają one na SEO i widoczność wśród użytkowników,
    • Responsywność – dochodzimy tu do jednej z podstaw optymalizacji. Responsywna strona ma bez problemu odtwarzać się zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Niska rensposnywność nie tylko nie wygląda dobrze pod względem pozycji w Google, ale i jest mało atrakcyjna dla potencjalnych użytkowników,
    • Linkowanie wewnętrzne – nienachalne zamieszczanie linków w wewnętrznych treściach pozwoli użytkownikom na większą swobodę w przeglądaniu serwisu. Przeważnie przekierowywani są z bloga do poszczególnych podstron, gdzie można znaleźć produkty, usługi lub ich kategorie. Nie należy bagatelizować tej kwestii, ponieważ może mieć ona pozytywny odbiór wśród robotów Google,
    • Przyjazne adresy URL – każdy adres URL ma być tak czytelny dla użytkownika, jak dalece jest to możliwe. Przyda się zatem usunięcie takich znaków, jak # i % oraz porzucenie podkreślenia na rzecz myślnika,
    • Uporządkowane dane – aspekt ten wymaga szerszego zaznajomienia z HTML/CSS. Takie dane służą wyraźniejszemu określeniu znaczenia danej treści. Dzięki temu roboty Google mają lepszy wgląd w to, co można znaleźć pod konkretnym adresem URL, zwiększając tym samym szansę na wyższą pozycją w wyszukiwarce. Warto jednak zająć się tym w miarę możliwości, ponieważ samo Google stara się przekonywać do stosowania tej metody,
    • Struktura kategorii – kategorie, podkategorie i podstrony służą temu, aby użytkownik mógł łatwiej poruszać się po stronie i szybciej znaleźć to, czego oczekuje. Kluczem jest postawienie na prostą i przejrzystą strukturę.

    2. Optymalizowanie stron pod kątek treści (On-site)

    Niemniej trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nawet całkowita eliminacja błędów nie wystarczy. Do oczekiwanego efektu optymalizacji niezbędna będzie treść. Korzystnie jest długoterminowo rozwijać treści znajdujące się na poszczególnych podstronach. Te powinny być przygotowane przy uwzględnieniu odpowiedniej objętości, budowy i tematyki. To w końcu one są komunikatem dla wyszukiwarki Google, czym tak naprawdę się zajmujemy i w jakiej branży funkcjonujemy.

    3. Optymalizacja strony www pod kątem linków (Off-site)

    Optymalizacja off-site tyczy się budowy linków zewnętrznych. Z pewnością można stwierdzić, że jest to elementarne działanie w obrębie pozycjonowania. Najlepiej, aby takie działanie stawiało na różnorodność, element bezpieczeństwa danej witryny i skuteczność. Przy czym w tym zakresie mowa też o linkach występujących między poszczególnymi kategoriami, podstronami itd. Warto skupić się na strukturze linkowania wewnętrznego, aby strona była lepiej odczytywana przez roboty Google.

    Narzędzia do optymalizacji stron

    Istnieje szereg składowych dotyczących optymalizacji, o których należy zdawać sobie sprawę. Dla lepszego rozeznania się w temacie dobrze jest mieć gruntownie przygotowaną strategię działania. Skorzystaj z checklisty i wypisz punkty do zanalizowania i usprawnienia. Oczywiście, na początku niezbędny jest audyt SEO.

    Narzędzia przydane przy prowadzeniu działań SEO

    Narzędzia przydane przy prowadzeniu działań SEO

    W tym celu skorzystaj z następujących narzędzi:

    • Screaming Frog,
    • Ahrefs,
    • Surfer SEO,
    • Google Search Console,
    • Google Speed Insight,
    • GTmetrix,
    • Google Mobile Friendly.

    Optymalizacja strony na WordPress

    Za sprawą swoich wtyczek (pluginów) WordPress umożliwia optymalizację witryny bez znajomości programowania. Są również w stanie ocenić poprawność i jakość takich elementów, jak treść artykułów i meta dane. Nie oznacza to oczywiście, że taka strona jest w stanie pozycjonować się sama z siebie. Twórcy i właściciele witryn muszą sami dołożyć starań, aby dotrzeć do odbiorców, czyli postawić na optymalizację i audyt SEO.

    WordPress oferuje tysiące wtyczek, np. te mające na celu wspomaganie pozycjonowania. Najczęściej używanymi są SEO Yoast, Rank Math i All in One SEO Pack.

    Pozwolą one na łatwiejsze wykonanie takich działań, jak:

    • optymalizacja tagów title i description niezależnie od typu treści,
    • generowanie mapy strony,
    • zintegrowanie strony z Google Analytics,
    • zarządzanie indeksowaniem treści.

    Następne kroki w celu zoptymalizowania stron na WordPressie są niemal identyczne, nawet w momencie stosowania innego CMS-a. Subtelna różnica wynika ze sposobu wdrożenia zmian o charakterze optymalizacyjnym. WordPress umożliwia implementację zmian z wyłączeniem potrzeby ingerencji w kod strony, tworząc łatwy próg wejścia dla osób pozbawionych zdolności programistycznych.

    Ile trwa optymalizacja SEO?

    Gdy rozpoczniemy optymalizację, to jej pierwsze efekty powinny być widoczne od 2 do 4 tygodni. Czas ten zależny jest od rozmiaru samej witryny, ilości słów kluczowych, czy samej prędkości wdrażania zaleceń optymalizacyjnych.

    Eksperci z zakresu SEO nie zawsze są zgodni i wielu z nich zdaje się bagatelizować znaczenie kilku elementów biorących udział w optymalizacji strony. To prawda, brak ujednoliconej pojedynczej metody pozwalające na maksymalnie działanie SEO tak, aby sprostać wszystkim wymaganiom wyszukiwarki Gooogle. Tym bardziej w branży, gdzie codziennie mogą zmienić się zalecenia, zachowania algorytmów, czy standardy na rynku. Niemniej, to właśnie wiedza, doświadczenie i elastyczność branżowych specjalistów wraz z umiejętnością szybkiego reagowania na nowe realia pozwala znaleźć odpowiednią metodę na wysoką pozycję konkretnego portalu.

    Weryfikacja wdrożenia optymalizacji

    Aby sprawdzić, czy strona została prawidłowo zoptymalizowana, możemy wykorzystać Google Serach Console lub dedykowane do tego narzędzia. Jednym z popularniejszych jest seoptimer.com. Skorzystanie z nich pozwala na zasugerowanie działań, które należy wdrożyć dla potrzeby eliminacji błędów pojawiających się w trakcie optymalizacji. Pamiętajmy o tym, że przede wszystkim są skierowane do osób, które mają już pewne pojęcie o omawianym temacie.

    Wyniki z narzędzia seooptimer.com dla seogroup.pl

    Wyniki z narzędzia seooptimer.com dla seogroup.pl

    Dlaczego? Proponowane za pośrednictwem programu czynności nie zawsze zostałyby zaaprobowane przez specjalistów z zakresu marketingu internetowego. Dzieje się tak ponieważ ich wdrożenie może okazać się zbyt pracochłonne a ich efekt będzie minimalny. Najlepszym rozwiązaniem byłoby nawiązanie współpracy z renomowaną agencją SEO, gdyż samodzielne działanie w najlepszym razie nie przeszkodzi, a w najgorszym zaszkodzi witrynie.

    FAQ – najczęściej zadawane pytania

    Dlaczego optymalizować stronę z agencją SEO?

    Aspekt pozycjonowania stron internetowych nierozerwalnie związany jest z licznymi kwestiami technicznymi, wymagającymi doświadczenia i bezpośredniego wglądu w narzędzia SEO. Nie sposób bowiem wyobrazić sobie promowania strony internetowej bez dokonania analiz i stworzenia struktury pracy. Trzeba przecież zmodernizować stronę, przygotować dobrze zoptymalizowane pod względem SEO treści i zdobyć odnośniki. Proces ten jest w stanie przynieść wiele, ale jednocześnie związany jest z ogromem pracy ze strony wykwalifikowanych pracowników.

    Co jest wymagane do rozpoczęcia optymalizacji SEO?

    Do rozpoczęcia optymalizacji potrzebna jest strona internetowa, którą umieszczono pod adresem posiadanej domeny.  Całość będzie tym łatwiejsza, gdy serwis daje możliwość wprowadzenia pełnej optymalizacji, zarówno przez panel administratora, jak i modyfikowanie kodu witryny. Najczęściej Klient dostarcza agencji dane dostępowe (serwis FTP) czy panelu CMS. Można również postawić na współpracę opartą o wytyczne, gdzie specjaliści SEO tworzą rekomendacje, które ich zdaniem powinni zostać wdrożone na stronie.

    Ile kosztuje optymalizacja strony internetowej?

    Należność za optymalizację strony uzależniona jest od zakresu podjętych działań. Mniejsza witryna będzie analogicznie generować niższe koszty, w porównaniu z kosztami operacyjnymi związanymi z większymi Klientami.

    Kiedy wykonać optymalizację strony internetowej?

    Po pierwsze, jak najwcześniej, a po drugie takie działanie nie może być jednorazowe. Skuteczna optymalizacja strony internetowej wymaga regularności w dokonywaniu zmian ze względu na ciągłe zmiany algorytmów i rosnącą konkurencyjność.

    Podsumowanie

    Dzięki zoptymalizowaniu strony internetowej pod względem SEO przyczynimy się do jej lepszej widoczności dla wyszukiwarki Google, a tym samym pozwolimy jej pojawić się w TOP10 wyników wyszukiwania. Oczywiście, obszary omówione w niniejszym tekście w żadnym razie nie wyczerpują elementów, które należy brać pod uwagę w tym procesie, ponieważ tych jest znacznie, znacznie więcej. Z pewnością jednak udało się zwrócić uwagę na to, że optymalizacja nie odbędzie się bez konkretnych danych na temat witryny, a do tych można mieć dostęp jedynie za sprawą narzędzi. Te pomogą jednocześnie dokonywać kolejne zmiany, analizować konkretne obszary i raportować wyniki.

    Jednocześnie nawet precyzyjne informacje o stronie na nic się zdarzą bez konkretnej oceny. SEO uwzględnia bowiem algorytmy Google, okoliczności mające wpływ na wyszukiwarkę, poziom konkurencyjności, strukturę linków itd. Działania z nim związane są pracochłonne i w żadnym razie nie wystarczy bazowanie na jednorazowych implementacjach.

    Chcesz zoptymalizować swoją stronę? Zaufaj specjalistom z SEOgroup!

     Marketing internetowy – co to jest, rodzaje

     Dynamiczna ekspansja Internetu stała się powodem transformacji strategii biznesowej wielu firm. Odpowiednie działania związane z marketingiem internetowym mogą pozwolić nie tylko na rozszerzenie grupy odbiorców, ale także zwiększenie zysków przedsiębiorstwa. Jednak tak jak w każdej nowej i rozwijającej się branży, specyfika narzędzi i definicji marketingu internetowego może sprawić problemy wielu początkującym. Dlatego w poniższym artykule odpowiemy sobie na takie pytania Czym jest marketing internetowy? Jakie są narzędzia marketingu internetowego? Czy promocja online się opłaca?

     Czym jest marketing?

     Aby odpowiednio zrozumieć marketing internetowy, warto zabrać się za podstawy. Albowiem według wielu ekspertów:

     MARKETING to proces społeczny, który pozwala na swobodną wymianę i oferowanie towarów bądź usług, które posiadają jakąś wartość.

     Natomiast procesem marketingowym nazywamy prawidłowo zaplanowaną strategie, której działania mają odnieść długofalowe skutki. Jej zadaniem będzie dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców, których mogą zainteresować nasze usługi i produkty. A co za tym idzie, będą mogli stać się naszymi Klientami, co w finalnym rozrachunku  zwiększy nam sprzedaż.

     Co to jest marketing internetowy – definicja?

     Marketing internetowy jest poddziedziną marketingu, która skupia się na wsparciu i rozwoju promocji, sprzedaży oraz budowaniu pozytywnego wizerunku w Internecie. Dzięki stosunkowo niskim kosztom, przystępności, szerokiemu gronu odbiorców oraz w miarę szybkim czasie zwrotu inwestycji, marketing internetowy cieszy się coraz większą popularnością wśród ambitnych przedsiębiorstw.  Internet jest obecnie powszechnie dostępnym oraz niezwykle popularnym medium, w którym coraz częściej są obecni nasi potencjalni Klienci. A tam jest nasz Klient, tam musimy być i my.

     Marketing tradycyjny – cechy Marketing internetowy – cechy
     • kontakt jednostronny,
     • ograniczona wiedza o Kliencie,
     • ograniczona personalizacja komunikatu,
     • trudno mierzalna efektywność działań,
     • ograniczone czas i zasięg działania,
     • stosunkowo duże koszty przy mało elastycznej i pośredniej kontroli.
     • interaktywność – wymiana informacji z Klientem,
     • szeroka wiedza o Kliencie możliwa dzięki analityce internetowej i badaniu jego zachowań,
     • precyzyjna personalizacja komunikatów,
     • nieograniczony czas i zasięg działania (przez całą dobę, na całym globie),
     • bardzo duża elastyczność oraz kontrola nad podejmowanymi działaniami,
     • maksymalna optymalizacja kosztów.

     Marketing internetowy – narzędzia

     Warto również zrozumieć pojęcie narzędzi marketingu internetowych, z których będziemy musieli prędzej czy później skorzystać.

     Narzędzia e-marketingu to w dużym uproszczeniu wachlarz rozwiązań technologicznych, które mają na celu usprawnienie lub analizę działań przeprowadzanych w danej sferze marketingu. Mogą to być różnorodne aplikacje lub programy, które ułatwią nam poruszanie się w aspekcie np. projektowania strony internetowej lub tworzenia grafik reklamowych.

     Przykładem takiego narzędzia jest np. Senuto, które w dziedzinie SEO pozwala na analizę widoczności stron w Internecie, co jest niesamowicie przydatne dla wielu firm oferujących usługi w zakresie pozycjonowania i nie tylko.

     Optymalizacja stron Monitoring marki i SM SEO Email Inne
     Google Analytics Brand24 Ahrefs GetResponse Canva
     Google Page Speed Google Alerts Senuto FreshMail CallPage
     Google Search Console Buzzsumo Surfer SEO MailChimp Trello
     Hotjar Sotrender Keyword Planner SAREHub Whitepress
     Sales Manago Sentione Google Trends
     Google Optimize Unamo

     8 korzyści marketingu internetowego

     Marketing internetowy jest korzystny nie tylko z perspektywy sprzedażowej, ale także z punktu widzenia kreowania wizerunku i tworzenia konkretnej grupy odbiorców. Nic dziwnego więc, że coraz więcej firm wdraża odpowiednie strategie e-marketingowe do swoich planów biznesowych. Poza tym dane mówią same za siebie – z Internetu korzysta 90% gospodarstw domowych w Polsce. Skutecznie przeprowadzone działania marketingu w sieci mogą pozwolić na dotarcie do milionów potencjalnych Klientów.

     Wydajny e-marketing niesie za sobą wiele korzyści. Wśród nich znaleźć możemy chociażby takie zalety jak:

     1. Dotarcie do wielu Klientów przez całą dobę.
     2. Personalizacja komunikatów marketingowych.
     3. Budowa i dopasowanie działań do grupy docelowej.
     4. Zwiększenie wiedzy o grupie docelowej.
     5. Nawiązanie interakcji z odbiorcami.
     6. Kreowanie dobrego wizerunku marki.
     7. Możliwość zmierzenia skuteczności działań.
     8. Zoptymalizowane koszty kampanii reklamowej.

     Marketing internetowy – rodzaje

     Marketing internetowy to już w tym momencie bardzo szeroki oraz złożony odłam marketingu, na który składa się wiele działań powiązanych z siecią. Wśród najpopularniejszych i najbardziej efektywnych z nich wymienia się:

     Pozycjonowanie stron

     Efektem dobrego pozycjonowania strony internetowej jest pojawienie się jej w wyszukiwarce po wpisaniu konkretnej frazy kluczowej. Przykładowo jeśli po wpisaniu „myjnia Sopot” wyświetli nam się nasza strona w pierwszych wynikach wyszukiwania, to znak, że mamy dobrze spozycjonowaną witrynę. Tenże proces polega na wykorzystaniu różnorodnych technik optymalizacyjnych, takich jak chociażby pozyskiwanie linków, tworzenie wysokojakościowego contentu czy odpowiednie rozmieszczenie słów kluczowych.  Jest to niewątpliwie długofalowe działanie, jednakże może ono przynieść firmie wielu korzyści, takich jak chociażby większa rozpoznawalność marki, liczba odbiorców, sprzedaż czy wzrost zaufania.

     E-mail marketing

     Metoda e-marketingowa znany już najstarszym góralom Internetu. Polega na promowaniu marki w formie wysyłaniu maili, które przyjmują zazwyczaj postać newslettera, dziennika czy ofert promocyjnych. Głównym celem takich działań jest utrzymanie uwagi Klientów, zainteresowanie ofertą firmy czy kreowanie zaufania wśród odbiorców. Dzięki unowocześnionym formom mailowym, dzisiejszy e-mail marketing jest z pewnością inny niż ten z początków Internetu. Istotna rolę pełni dzisiaj personalizacja wiadomości, tworzenie bliższych relacji z Klientem czy wysyłanie zachęcających i zwracających na siebie uwagę infografik.

     E-mail marketing – zalety:

     1. Niskie koszty.
     2. Prędkość dotarcia do grupy docelowej.
     3. Indywidualny dobór odbiorców.
     4. Efektywny pomiar skuteczności promocji.

     Content marketing

     Najprościej ujmując, content marketing to tworzenie treści na naszą stronę internetową lub inne miejsca w sieci. Dzięki kreowaniu odpowiednich materiałów jesteśmy w stanie osiągnąć wyższe pozycji w wyszukiwarce oraz przedstawić siebie jako eksperta w danej dziedzinie. Celem content marketing u jest pozyskanie nowych odbiorców oraz stworzenie pozytywnego wizerunku firmy (jako np. wyżej wspomnianego eksperta w danym temacie).

     Do miejsc, w których content marketing najlepiej się odnajduje, możemy zaliczyć:

     • wszelakie strony internetowe nastawione na treści, czyli np. blogi, portale informacyjne lub nasz sklep internetowy
     • media społecznościowe,
     • fora internetowe.

     Natomiast wśród najpopularniejszych form content marketingu możemy znaleźć artykuły sponsorowane, poradniki, e-booki, materiały wideo, webinary, posty na social media, newslettery czy infografiki. Możliwości jest z pewnością wiele, jednakże istotnym aspektem jest zadbanie o wartościowość materiałów – splagiatowanych i błędnie napisanych poradników nikt nie będzie chciał czytać, a już na pewno wrażenia odbiorcy nie będą pozytywne – co odbić się może na postrzeganiu marki przez potencjalnego Klienta.

     Google Ads

     To jeden z prostszych w zaplanowaniu, jednakże bardziej kosztownych rodzajów e-marketingu. Polega na umieszczaniu przez Google zaplanowanych przez nas reklam po wpisaniu danej frazy kluczowej. Płacimy tylko za wejście w reklamę, a nie za jej wyświetlenie odbiorcy, co jest niewątpliwie dużym plusem modelu biznesowego tejże gałęzi marketingu internetowego. Poza tym nie tylko w wyszukiwarce widoczne będą nasze reklamy – mogą one pojawić się również na przeróżnych portalach tematycznych, które są powiązane biznesowo z Google Ads. Jest to ciekawe rozwiązanie również ze względu na całkowitą kontrolę nad wydatkami oraz możliwość dotarcia w praktycznie każde miejsce w Internecie.

     Zalety reklam w Google Ads:

     1. Natychmiastowy efekt.
     2. Niskie koszty pozyskania klienta, płacimy tylko wtedy gdy ktoś kliknie w naszą reklamę.
     3. Trafiamy do Klientów, którzy szukają naszych usług lub produktów.
     4. To od nas zależy jaką kwotę przeznaczymy na reklamy.
     5. Możemy analizować zachowanie potencjalnych Klientów.
     6. Tworzymy swoją własną bazę Klientów.
     7. Możliwość udoskonalania kampanii aby przynosiła coraz lepsze efekty.
     8. Kontrola nad godzinami wyświetleń reklam oraz lokalizacji potencjalnych Klientów.

     Social media marketing

     Użytkownicy mediów społecznościowych spędzają na tychże platformach coraz więcej czasu. Facebook, Instagram, a w ostatni czasie również Tik Tok, to miejsca, w których można pozyskać wielu wartościowych Klientów z różnych grup demograficzno-społecznych. Dzięki odpowiedniemu prowadzeniu fanpage’a/profilu  i wykorzystaniu kampanii reklamowych na social media, będziemy mogli dotrzeć do bardzo specyficznych grup odbiorców w różnym wieku.

     Składowe marketingu internetowego

     Marketing internetowy i jego składowe

     Zalety reklamy w social media

     1. Duży zasięg – tylko jedna na 5 osób nie korzysta z social media i ich ilość ciągle maleje. Tym kanałem komunikacji można dotrzeć do grupy docelowej.
     2. Precyzyjne targetowanie – reklama w mediach społecznościowych ma najbardziej precyzyjne możliwości w zakresie wybierania cech użytkowników, do których chcemy dotrzeć.
     3. Bezpośredni kontakt – social media marketing najskuteczniej skraca dystans między biznesem i potencjalnym Klientem.
     4. Wysoka konwersja – skuteczne wykorzystanie możliwości reklamy w mediach społecznościowych pozwala realizować jedne z najbardziej efektywnych kampanii marketingowych online.
     5. Niski koszt – jednostkowy koszt dotarcia komunikatu marketingowego do potencjalnego Klienta w mediach społecznościowych należy do jednych z najniższych.
     6. Brak minimalnych wydatków – brak tej bariery pozwala na korzystanie z tego medium przez każdy biznes niezależnie od jego wielkości i budżetu którym dysponuje.
     7. Kierowanie na podobnych użytkowników – media społecznościowe jako jedne z nielicznych udostępniają mechanizmy pozwalające docierać z reklamą do użytkowników podobnych do tych, którzy są już naszymi Klientami lub posiadają określony zestaw cech.

     Prowadzenie kampanii reklamowej – porady

     W trakcie planowania swojej pierwszej kampanii reklamowej w Internecie, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Z tego też powodu prezentujemy schemat, który pomoże podnieść wydajność waszych przyszłych kampanii .

     • Ustanawiamy cel – to pierwsze, co musimy zrobić podczas projektowania naszej kampanii. Cel powinien być jasny, prosty oraz precyzyjny, dzięki czemu będziemy mogli obrać odpowiednią strategie.
     • Budujemy kształt naszej kampanii – określamy grupę reklamową, odbiorców, przygotowujemy budżet i tworzymy konto na kampanie. Musimy także zbadać zależności naszych produktów i usług, a także ich popularność i zasięg.
     • Wybieramy słowa kluczowe – bardzo istotna część każdej kampanii  reklamowej w Internecie. Ustalenie odpowiednich fraz kluczowych pomoże nam dotrzeć nie tylko do znacznej liczby odbiorców, ale także trafić na potencjalnych Klientów. Dlatego warto przeanalizować rynek pod względem często wyszukiwanych słów kluczowych.
     • Dbamy o oryginalność naszej kampanii – przez natłok reklam internetowych, użytkownicy sieci coraz szybciej o nich zapominają lub je pomijają. Dlatego istotnym jest, aby nasza oferta była jak najbardziej zachęcająca, posiadał jak najwięcej atutów i przyciągnęła potencjalnego Klienta.
     • Formułujemy kilka wariantów reklamy –  dzięki różnym wariantom reklamy będziemy w stanie lepiej przeanalizować rynek i zainteresowania Klientów. Jest to szczególnie ważne w przypadku internetowych kampanii dla produktów nowatorskich lub niszowych.
     • Zatroszczmy się o jakość – nasza reklama musi być estetyczna, prawdziwa i nieść za sobą wartość. Dlatego musimy zadbać o odpowiednie przekierowanie reklamy, wizualną otoczkę oraz rzeczywiste odniesienie promocji w stosunku do rzeczywistości.

     FAQ – najczęściej zadawane pytania

     E-reklama i e-marketing – czy to się czymś różni?

     Reklamy i marketing internetowy to niewątpliwie powiązane ze sobą dwa zjawiska. Jednakże mimo funkcjonowania obok siebie, różnią się w zakresie planowania, działań i celów. E-marketing jest stosowany coraz częściej przez firmy ze względu na mnogość korzyści i celów, które towarzyszą takim działaniom. Kreowanie pozytywnego wizerunku marki, budowanie tożsamości marki i zaufania wśród Klientów, zwiększanie widoczności czy oczywiście zwiększenie sprzedaży to zbiór zadań, które towarzyszą marketingowi internetowemu.

     Natomiast reklama internetowa polega głównie na dotarciu do nowych odbiorców i zwiększeniu sprzedaży produktów lub usług firmy. Nie można powiedzieć, że jest ona rzadko wykorzystywana – Facebook Ads, Google Ads czy inne platformy cieszą się popularnością wśród przedsiębiorców i co najważniejsze, przynoszą firmom zyski.

     Jednakże Internet to już zbyt skomplikowane medium, przez co wykorzystywanie samej płatnej promocji nie wystarczy do rozwijania naszej marki. Dlatego warto zainteresować się praktykami e-marketingu, który może nam przynieść dużo więcej korzyści i umocnić nasze miejsce w sieci. A trzeba zaznaczyć, że Internet kieruje się własnymi prawami i tak jak szybko można w nim zdobyć popularność, tak szybko można spaść na sam dół.

     Poza tym działania e-marketingowe służą rozwijaniu ruchu organicznemu wokół naszej marki, przez takie działania jak udostępnienia, marketing szeptany, komentarze, rekomendacje czy zbieranie leadów. Jeśli wszystko dobrze rozplanujemy i zaprojektujemy, to możemy osiągnąć bardzo wysoką konwersję.

     Remarketing a reklama internetowa – jakie są różnice?

     Coraz częściej wykorzystuje się również techniki tzw. remarketingu, które polegają mniej więcej na tym:

     • potencjalny Klient trafia na twoją stronę, przegląda produkty lub usługi, jednakże nie dokonuje zakupu,
     • informacje o jego ruchu i działaniach są zapisywane w tzw. „ciasteczkach” i następnie są przekazane do algorytmów reklamowych,
     • jeśli użytkownik dalej będzie korzystał z sieci, to algorytm zacznie mu ponownie wyświetlać reklamy przeglądanych wcześniej produktów lub usług,
     • odbiorca jest wciąż otoczony reklamami związanymi z przeglądanymi stronami, co ostatecznie może wpłynąć na jego powrót do strony i finalizacje zakupu.

     W kilku słowach remarketing to proces powracania potencjalnego Klienta do wcześniej oglądanego produktu lub usługi. Razem w połączeniu z odpowiednią reklamą internetową i dobrą strategią biznesową, takie działanie może przynieść bardzo wysokie zyski.

     Konwersja: dlaczego w marketingu internetowym jest łatwiejsza do obliczenia?

     Świat Internetu rządzi się swoimi prawami. Poprzez algorytmy, pliki cookies, algorytmy śledzące i monitory ruchu – jesteśmy w stanie prześledzić praktycznie całą drogę odbiorców naszej witryny. W dużej części dzięki temu łatwiej nam jest obliczyć konwersje w marketingu internetowym. Mamy po prostu dostęp do wielu narzędzi (np. Google Analytics) monitorujących, dzięki którym znamy ścieżkę potencjalnych Klientów oraz ich zachowania występujące w trakcie wizytowania naszej strony.

     Marketing internetowy – nauka

     Marketing internetowy to z pewnością bardziej dynamiczny odłam marketingu. Rozwija się dużo szybciej, wymaga nowoczesnych technik marketingowych, a jego trendy mogą się zmieniać z dnia na dzień.

     Taki dynamizm wpływa na przymus wiecznej nauki i zdobywania doświadczenia z tego zakresu. To, co mieliśmy na studiach 5-10 lat temu, może być już dzisiaj całkowicie nieaktualne. Chociażby algorytm wyszukiwania Google – kilka lat temu działał całkowicie inaczej i obecne pozycjonowanie stron internetowych to totalnie inna bajka. Natomiast za kolejne 10 lat nasza dzisiejsza wiedza będzie znowu nieaktualna i od nowa będziemy musieli się szkolić. Dlatego marketing internetowy jest dziedziną, tak jak wiele obecnych nauk, wymagającą od nas poświęcenia i ciągłej nauki. Ponieważ znaczna większość dziedzin marketingu internetowego oparta jest na doświadczeniu oraz umiejętności wciągania wniosków.

     Zapraszamy do kontaktu z SEOgroup:

      Core Web Vitals – czym jest i jak zoptymalizować stronę?

      Szybko działająca strona internetowa to bez wątpienia jeden z najważniejszych czynników, który ma bezpośredni wpływ na sprawną realizację celów jakie przed nią postawimy. Biorąc pod uwagę to, że z perspektywy przedsiębiorcy końcowym efektem jaki będzie go interesował podczas prowadzenia działań marketingowych w wyszukiwarce Google są konwersje, zdecydowanie należy przyjrzeć się tematowi szybkości ładowania strony bliżej.

      Jednym z głównych celów Google jest zmniejszenie liczby zasobów serwerowych potrzebnych do przeanalizowania milionów stron internetowych. Jest to jeden z kluczowych kosztów jakie ponosi amerykańska firma dlatego też optymalizowanie tego procesu ma tak duży priorytet. Poprzez wprowadzanie kolejnych aktualizacji algorytmu jest w stanie poniekąd wymusić na właścicielach stron dostosowywanie się do ich wytycznych tak aby osiągali oni lepsze wyniki w wyszukiwarce. Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku np. zabezpieczania stron za pomocą protokołu https, który wpływał na bezpieczeństwo jej użytkowania oraz skuteczność pozycjonowania.

      Dlaczego przyspieszenie strony jest ważne?

      Szybsza strona to większa szansa na konwersję, niższy współczynnik porzuceń oraz dodatkowy czynnik wpływający na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Z perspektywy prowadzenia działań reklamowych w Google Ads możemy też liczyć na lepszy współczynnik jakości podczas oceniania naszej strony przez algorytm. Jak widać na poniższej grafice strona, która ładuje się średnio 5s powoduje zwiększenie prawdopodobieństwa opuszczenia użytkownika, który na niej przebywa aż o 90%.

      Prawdopodobieństwo opuszczenia przez użytkownika strony ze względu na szybkość jej ładowania

      Prawdopodobieństwo opuszczenia przez użytkownika strony ze względu na szybkość jej ładowania. Źródło: https://www.thinkwithgoogle.com/

      Core Web Vitals – czym jest?

      Na połowę roku 2021 zapowiedziana została aktualizacja algorytmu Core Web Vitals. Jest to następny update, który jest skupiony na elementach wpływających na doświadczenia użytkownika podczas korzystania z naszej strony internetowej. W przeszłości były to aktualizacje – „Mobile First Index”, która skoncentrowana była na prawidłowej obsłudze witryny na urządzeniach mobilnych oraz update dotyczący szybkości wczytywania serwisu.

      Sygnały wpływające na odbieranie strony przez użytkownika wraz z Core Web Virtals

      Sygnały wpływające na odbieranie strony przez użytkownika wraz z Core Web Virtals. Źródło: https://developers.google.com/

      Web Vitals to elementy, które wpływają na wygodę korzystania z witryny przez użytkownika. Należą do nich:

      • LCP (Largest Contentful Paint) – jest to czas potrzebny na załadowanie największego elementu na stronie. Nie powinien być dłuższy niż 2,5 sekundy,
      • FID (First Input Delay) – jest to czas jaki potrzebuje przeglądarka na reakcję po akcji wykonanej przez użytkownika. Wartość ta powinna być jak najniższa, optymalnie ma mieścić się poniżej 0,1 sekundy,
      • CLS (Cumulative Layout Shift) – jest to miernik skumulowanych przesunięć treści na stronie, które nie są oczekiwane dla użytkownika. Wartość powinna wynosić mniej niż 0,1.

       Trzy najważniejsze współczynniki wpływające na wynik CWV

       Trzy najważniejsze współczynniki wpływające na wynik CWV. Źródło: https://web.dev/pl/vitals/

      Jak mierzone są Core Web Vitals?

      • Dane laboratoryjne (lab data): pomiary, które są wykonywane za pomocą dedykowanych narzędzi informujących o tym, jakie mogą być doświadczenia użytkownika odwiedzającego naszą pojedynczą stronę. Dane laboratoryjne znajdziemy w narzędziach Page Speed Insight czy Lighthouse i mierzą one wskaźniki takie jak: FCP, SI, LCP, TTI, TBT, CLS. Oczywiście jest to pojedynczy pomiar w aktualnie występujących warunkach laboratoryjnych, dlatego analizę Core Web Vitals warto oprzeć dodatkowo o dane rzeczywiste (tzw. dane zgromadzone),

       Dane laboratoryjne pochodzące z PSI

       Dane laboratoryjne pochodzące z PSI

      • Dane zgromadzone (field data): dane pochodzą od realnych użytkowników korzystających z przeglądarki Chrome odwiedzających naszą stronę. Obrazują one średnią wskaźników Core Web Vitals z ostatnich 28 dni, które pochodzą z raportu Chrome User Experience Report (CrUX). Zgromadzone dane są mierzone z pomocą narzędzia Google Page Speed Insight oraz Google Search Console i mierzą  FCP, LCP, FID, CLS.

       Dane laboratoryjne pochodzące z PSI

       Dane laboratoryjne pochodzące z PSI

      To w jaki sposób ważone są wyżej wymienione współczynniki możemy sprawdzić korzystając z dedykowanego kalkulatora. Pamiętać należy o tym, że jest on na bieżąco aktualizowany i dane na nim przedstawione mogą zmieniać się w czasie.

      Lighthouse Scoring Calculator (ver. 8)

      Lighthouse Scoring Calculator (ver. 8) : https://googlechrome.github.io/lighthouse/scorecalc/

      Jak przetestować swoją stronę pod względem Core Web Vitals?

      W tym artykule skupimy się na narzędziach dostarczonych przez Google takich jak Page Speed Insight, Lighthouse (wtyczka do przeglądarki Chrome) oraz danych pochodzących z tzw. CrUX (Chrome User Experience Report). Pamiętać należy o tym, że jest to spojrzenie na aspekt szybkości ładowania ze strony wyszukiwarki Google, która tworząc swoje raporty, często skupia się na mniej istotnych kwestiach z punktu widzenia realnego poprawienia szybkości ładowania witryny. Nie mówiąc już o samym Core Web Vitals opisywanym poniżej, które skupiają się na ułamku zagadnień z tym związanych. Dlatego też zachęcam do skorzystania z innych narzędzi typu gtmetrix.com, webpagetest.org czy narzędzia deweloperskiego w przeglądarce Chrome aby ocenić rzeczywiste parametry naszej witryny i na ich podstawie poprawić podstawowe wskaźniki. Polecam zapoznać się z poradnikiem z oficjalnego kanału Ahrefs:

      Uwaga! Pamiętaj aby testom poddawać już docelowo stworzoną stronę ze wszystkimi grafikami, skryptami i innymi treściami.

      Wyzwanie pojawia się w przypadku gdy chcemy sprawdzić globalną kondycję naszej witryny. Ponieważ pamiętać należy o tym, że powyższe narzędzia (w podstawowej formie) pozwalają na sprawdzenie jednego adresu url jednocześnie. Jeżeli chcielibyśmy spojrzeć na całościową sytuację możemy skorzystać z narzędzia Screaming Frog Spider oraz poradnika: https://www.screamingfrog.co.uk/scaling-pagespeed-insights/ – otrzymamy wtedy dane laboratoryjne dla wszystkich podstron naszego serwisu.

      Dane w Google Search Console

      Jeżeli interesują nas natomiast dane zgromadzone to należy skorzystać z narzędzia Google Search Console w zakładce „Podstawowe wskaźniki internetowe”. Informacje o adresach URL są zbierane niezależnie od tego, czy należą one do usługi w Search Console. Należy pamiętać o tym, że pojawienie się ekranu „Brak dostępnych danych” oznacza, że usługa jest nowa w Search Console lub, że w raporcie na temat użytkowania Chrome nie ma dostatecznej ilości danych o użytkownikach.

      Uwaga! Po wdrożeniu optymalizacji musi upłynąć kilka dni aby Google był w stanie zebrać odpowiednią ilość nowych danych. Aby przyspieszyć proces warto skorzystać z opcji weryfikacji.

      Dane dotyczące Core Web Vitals w Search Console

      Dane dotyczące Core Web Vitals w Search Console

      Dobrej jakości Wymagana poprawa Słabej jakości
      LCP <= 2,5 s <= 4 s > 4 s
      FID <= 100 ms <= 300 ms > 300 ms
      CLS <= 0,1 <= 0,25 > 0,25

      Mierzenie CWV w Google Analytics

      W newsletterze Macieja Lewińskiego opublikowany został poradnik, w jaki sposób dodać pomiar Core Web Vitals do Google Analytics za pomocą zdarzeń. Cała operacja przeprowadzana jest poprzez Google Tag Manager według instrukcji (stworzonej przez Maciej Lewińskiego):

      1. W menu nawigacyjnym GTM kliknij Administracja (menu u góry).
      2. W sekcji Kontener (prawa kolumna) kliknij Import kontenerów.
      3. Kliknij przycisk Wybierz plik kontenera i wskaż plik core_web_vitals.json.
      4. Wybierz, czy chcesz dodać importowany plik do nowego lub istniejącego obszaru roboczego.
      5. Wybierz opcję Zastąp lub Scal. Wybranie opcji Zastąp spowoduje usunięcie wszystkich istniejących tagów, reguł oraz zmiennych i zastąpienie ich zawartością importowanego kontenera. W przypadku opcji Scal zawartość kontenerów zostanie połączona.
      6. Kliknij Potwierdź.
      7. Opublikuj kontener.
      8. Gotowe!

      Jak poprawić wyniki Core Web Vitals dla WordPress?

      Na rynku pojawiło się wiele narzędzi, które pomagają w poprawieniu wyników Page Speed Insight. Jednym z bardziej skutecznych jest NitroPack. Czy to narzędzie rozwiązuje wszystkie problemy związane szybkością ładowania strony? Otóż NIE. Pamiętać należy o tym, że zawsze pierwszym krokiem musi być skupienie się na realnych przyczynach szybkości ładowania strony a dopiero potem można zainteresować się NitroPack. Dlaczego? Ponieważ narzędzie to pozwoli nam polepszyć wyniki w badaniach laboratoryjnych natomiast jeżeli nie zadbamy o realną szybkość ładowania się strony dane zgromadzone ulegną jedynie niewielkiej poprawie (lub żadnej).

      Jako przykład podam wdrożenie na WordPress natomiast jak podaje strona producenta narzędzia jesteśmy w stanie wdrożyć je także na:

      Platformy obsługiwane przez Nitropack

      Platformy obsługiwane przez Nitropack

      Narzędzie jest darmowe do miesięcznego limitu 5000 odsłon lub 1Gb transferu. Dla większych stron warto zapoznać się z cennikiem.

      Kroki instalacji:

       1. Przechodzimy na stronę nitropack.io i tworzymy konto,
       2. W panelu administracyjnym WP instalujemy wtyczkę: https://wordpress.org/plugins/nitropack/,
       3. Przechodzimy do ustawień: Ustawienia => NitroPack,
       4. Łączymy naszą stronę danymi ze strony narzędzia wpisując je w odpowiednie pola,
       5. Warto włączyć poniższą opcję aby NitroPack
       6. Dodatkowo w sekcji „Select what post/page types get optimized” warto wykluczyć mało istotne typy treści. Dla standardowego WordPressa będą to: archiwa, formaty, tagi, media. Organiczny to liczbę wykorzystywanych zasobów,
       7. Jeżeli wystąpią problemy na stronie skorzystaj z suwaka, który ograniczy liczbę wdrożonych zmian.

      Pamiętajmy, że wielu użytkowników w Internecie korzysta z urządzeń starszego typu lub ich połączenie internetowe nie spełnia dzisiejszych standardów. Dlatego też nawet po wdrożeniu optymalizacji mogą pojawiać się czasowe błędy. Duży wpływ może mieć także stabilność serwera, na którym utrzymywana jest strona internetowa.

      Nowa rzeczywistość w sieci, czyli o trendach w branży e-commerce w 2021 roku

      Wybuch pandemii koronawirusa w 2019 roku zmusił cały świat do jego digitalizacji i cyfryzacji, czyniąc rynek e-commerce prawdziwym wygranym nowej rzeczywistości. Według danych pochodzących z raportu Gemius, rok 2020 należał głównie do branż takich jak uroda i higiena, zdrowie i medycyna, gaming oraz elektronika – które dzięki mocy e-handlu osiągnęły niezwykle szybki rozwój. Aby dowiedzieć się jakie trendy będą panować w najbliższej przyszłości we wspomnianej, “odpornej” na pandemię branży, zapraszam Was do lektury niniejszego artykułu.

      Social commerce

      Pierwszym z trendów zyskującym w ostatnim czasie na znaczeniu są zakupy w mediach społecznościowych. Jak inaczej można zdefiniować to zjawisko? Najprościej mówiąc, jest to wspólny mianownik dla działań social media oraz e-commerce, czyli na przykład:

      • sprzedaż produktów poprzez wykorzystanie chatbotów (w aplikacjach takich jak Facebook Messenger),
      • wykorzystanie wtyczki Zakupy na Instagramie, pozwalającej na zakup od razu w momencie odkrycia produktu,
      • kreowanie pozytywnego wizerunku firmy wykorzystując komentarze i opinie na Facebooku, YouTube’ie, etc.

      Warto w tym miejscu wspomnieć, że sprawne wykorzystanie trendu social commerce w połączeniu z prawidłowo zaimplementowaną strategią SEO może spotęgować zyski dla Twojego biznesu wskutek efektu synergii.

      Co więcej, jak podaje raport Izby Gospodarki Elektronicznej, aż 54% konsumentów interesuje się tzw. live commerce, określanym również mianem streamingu zakupowego. Historia tego trendu sięga 2014 roku i narodziła się w Azji, gdzie podczas streamingu chińskiej platformy odzieżowej Mogujie odbyła się prezentacja ubrań na żywo – oczywiście z możliwością ich zakupu.

      W praktyce, live commerce oznacza sprzedaż swoich towarów poprzez transmisję na żywo. Na jego czele stoją obecnie influencerki z branży beauty, zajmujące się promocją i handlem kosmetykami czy perfumami. Nie jest to jednak jedyna branża trudniąca się tą nowoczesną formą sprzedaży. Buszując po sieci, możemy spotkać się również z live’ami oferującymi sprzęt GSM, odzież, czy też wszelkiego rodzaju produkty handmade.

      Screenshot z jednego z live commerce – Amazon Live Video – w którym wpływowa influencerka Lara Eurdolian prezentuje produkty Mamonde, marki należącej do Amorepacific (Źródło: amazon.com)

      Zakupy mobilne (Mobile shopping/mobile commerce)

      Mobile shopping, czyli zakupy poprzez wykorzystanie urządzeń mobilnych (np. smartfonów), to obecnie trend nabierający coraz większego znaczenia w branży e-commerce. Szacuje się, że w 2021 roku niemal 73% całego handlu detalicznego generowane będzie za pośrednictwem kanału mobile commerce. Dla porównania, w 2017 roku współczynnik ten wyniósł 59%.

      Do najważniejszych trendów mieszczących się w kategorii mobile commerce, zaliczyć można:

      • rozwój PWA (Progressive Web Apps), będącą najlepszą alternatywą dla RWD (Responsive Web App), dzięki któremu klient uzyskuje efekt szybszego ładowania strony niż w przypadku aplikacji natywnej i webowej,
      • wzrost znaczenia nowoczesnych form płatności, takich jak BLIK, Apple Pay czy Google Pay – szczególnie ważnych przy korzystaniu z urządzeń mobilnych.

      Warto więc już dziś zastanowić się czy Twoja strona internetowa przystosowana jest do sprawnej obsługi na urządzeniach mobilnych, wpisując się w trend “mobile first”. Mówiąc krótko – ten, kto się nie dostosuje – nie będzie zarabiać.

      Zielony konsumpcjonizm (Green Consumerism)

      Wzrost świadomości konsumentów przy narastającej globalnej dyskusji o zrównoważonym rozwoju przyczynił się do implementacji eco-friendly rozwiązań również na rynku e-commerce. Obecnie, głównym wyznawcą takiego podejścia jest przede wszystkim młode pokolenie, aczkolwiek trend ten ma tendencję rosnącą dla całej populacji konsumentów.

      Jednym z przejawów zielonego konsumpcjonizmu w sieci jest wybór bezkontaktowej formy dostawy, czyli wysyłki zamówień do paczkomatów lub punktów odbioru. Takie rozwiązanie zapewnia nam generowanie mniejszej ilości zanieczyszczeń niż dostawa bezpośrednio do domu. Co więcej, do bezkontaktowej formy dostawy byliśmy również przyzwyczajani i zachęcani niemal od początku trwania pandemii koronawirusa – aby zahamować potencjalny wzrost zakażeń.

      Zwrot kierunku zakupów on-line w stronę ekologii przyczynił się również do pojawienia się trendu tzw. ekodostawy, gdzie w zamian za ekologiczną dostawę klienci skłonni są do dopłaty – przykładowo, aby ograniczać tzw. ślad węglowy. Możliwość wyboru tej opcji daje nam między innymi jeden z najbardziej znanych w Europie sklepów internetowych – Zalando.

       

      Screenshot z procesu zamówienia na stronie Zalando (Źródło: zalando.pl)

      Podsumowując – jeżeli prowadzisz sklep e-commerce, już dziś zastanów się czy spełnia on zasady zrównoważonego rozwoju. Warto bowiem zainwestować w przyjazny dla środowiska biznes, którego chcą dzisiejsi, świadomi konsumenci.

      Sztuczna inteligencja (AI, Artificial Intelligence)

      Korzyści ze stosowania sztucznej inteligencji w obszarze e-commerce znane są od kilku lat, ale to właśnie 2021 ma być rokiem gdzie trend ten nabierze jeszcze większej siły. Sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana m.in. do rekomendowania klientom co powinni kupić na podstawie historii ich zachowań. Znaczenie AI oraz uczenia maszynowego będzie rosło z uwagi na poszukiwanie nowych sposobów na poprawę obsługi klienta – dzięki którym możemy osiągnąć przewagę konkurencyjną względem innych, mniej zaawansowanych w tym zakresie firm. Technologie AI mogą zapewnić Twoim klientom niezwykłe doświadczenia zakupowe. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje AR (Augmented Reality), czyli rozszerzona rzeczywistość, która w kontekście zakupów on-line pozwala m.in. na wirtualną przymiarkę produktów czy też dobór poszczególnych kosmetyków wykorzystując swoje własne zdjęcie.

      Rywalizacja Marketplace’ów

      Przewiduje się, że w najbliższej przyszłości Marketplace’y zyskają na znaczeniu kosztem pojedynczych sklepów prowadzących sprzedaż on-line. Co właściwie kryje się pod samym pojęciem Marketplace? Można powiedzieć, że jest to platforma sprzedażowa, umożliwiająca konsumentom zakup produktów lub usług gromadzonych przez zróżnicowanych sprzedawców, gdzie transakcje przetwarzane są przez operatora samej platformy. Marketplace jest więc w tym wypadku ostatecznym miejscem zawarcia umowy zakupu.

      Ostatnio, na polski rynek wkroczył również znany wszystkim amerykański gigant Amazon, stając się poważnym konkurentem dla naszego rodzimego Allegro. Zagrożenie wydaje się być realne, ponieważ w samym dniu oficjalnego wejścia Amazona do Polski, kurs akcji Allegro na polskiej giełdzie spadł o ok. 7%.

      Z Marketplace’ów korzystają obecnie również sieci społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Prowadząc własny sklep internetowy, warto spróbować swoich sił wykorzystując również ten kanał sprzedaży – wystawiając swoje produkty na wybranej platformie Marketplace i nie pozostając “w tyle”.

      Podsumowanie

      Pandemia koronawirusa niewątpliwie przewróciła cały świat do góry nogami, zwracając konsumentów w stronę zakupów on-line. Trend ten przyczynił się do błyskawicznego rozwoju branży e-commerce. Jeżeli prowadzisz własny biznes i nie zacząłeś jeszcze swoich działań w sieci, warto rozważyć to już dziś. Chcąc pozostać “w grze” w nowej rzeczywistości, inwestycja w e-handel jawi się jako jedyny słuszny kierunek rozwoju firmy – niezależnie od jej wielkości.

      Reklamy graficzne w Google Ads – formaty, wymiary, rozmiary – 2021

      System Google Ads słowem stoi, ale nie mniej ważnym obszarem jest również grafika i kreacja. Google daje nam możliwość wykorzystywania różnych formatów graficznych w kilku wariantach – począwszy od sieci reklamowej Google Display Network, która wg badań dociera nawet do 90% użytkowników internetu na całym świecie przez kampanie reklamowe typu Google Discovery, które wykorzystują rozbudowany eko-system Google’a (YouTube, Gmail, karty Discover w smartfonach – blisko 3 mld potencjalnych odbiorców), aby docierać do użytkowników w odpowiednim czasie i miejscu. Żeby dotrzeć do użytkowników z przekazem w formie graficznej musimy wiedzieć jakie formaty są dla nas dostępne, aby przygotować odpowiednie kreacje.

      Google Display Network – sieć reklamowa

      Sieć reklamowa Google dociera do ponad 90% użytkowników internetu, ponieważ korzysta z wielu rozmaitych lokalizacji, w których internauci często spędzają swój czas. Korzystając z tej sieci możemy wyświetlić nasze reklamy graficzne osobom przeglądającym ulubione strony, oglądającym film na YouTube, sprawdzającym Gmaila lub korzystającym z urządzeń mobilnych i aplikacji. Ponadto, sieć reklamowa oferuje możliwość kierowania dopasowanych reklam w sposób kontekstowy co sprawia, że nasz przekaz reklamowy może trafić do użytkownika we właściwym miejscu i czasie.

      Typy reklam w sieci reklamowej

      • elastyczne reklamy displayowe

      Ten format reklam jest tworzony z elementów, które sami przygotujemy. Wystarczy wgrać swoje logo, zdjęcia (lub skorzystać z banku zdjęć, który jest dostępny w ramach systemu Google’a), dodać teksty reklamowe a systemy Google’a automatycznie poskładają z tych elementów różne warianty naszej reklamy dopasowane do miejsca, w którym będą wyświetlane a z czasem zoptymalizowane również pod kątem najskuteczniejszych kombinacji poszczególnych elementów.

      • przesłane reklamy graficzne

      Ten format reklam daje nam pełną kontrolę nad tym, jak będą wyglądały nasze kreacje reklamowe. W tym przypadku sami przygotowujemy banery graficzne o określonych wymiarach, w odpowiednim formacie i o odpowiedniej wielkości.

      W niektórych wypadkach możemy również skorzystać z opcji formatu reklamowego HTML5 – ten jednak wymaga przygotowania kreacji wg ścisłych wytycznych i najlepiej przy użyciu programu Google Web Designer oraz pewnych wymogów odnośnie samego konta reklamowego, które musi działać od co najmniej 90 dni, łączne wydatki od początku korzystania z systemu Google Ads muszą wynieść ponad 9.000 USD (czasem można zacząć, gdy wydatki przekroczą 1.000 USD), a także historia przestrzegania zasad i płatności na koncie nie budzą zastrzeżeń. W niektórych przypadkach to wszystko może stanowić pewną trudność, zaletą natomiast jest możliwość tworzenia dynamicznych, animowanych kreacji.

      Specyfikacja elastycznych reklam displayowych

       obrazy
       • kwadratowy w proporcjach 1:1, musi mieć minimum 300 x 300 pikseli, jednak lepiej przygotować plik w większym rozmiarze; maksymalny rozmiar pliku to 5 MB, format pliku – JPG lub PNG
       • prostokątny w proporcjach 1,91:1, układ poziomy, minimalny rozmiar: 600 x 314; maksymalny rozmiar pliku to 5 MB, format pliku – JPG lub PNG
       • tekst na zdjęciach może zajmować najwyżej 20% powierzchni obrazu, zalecamy jednak stosować grafiki i zdjęcia bez tekstów reklamowych
      • logo
       • kwadratowe w proporcjach 1:1 o minimalnym rozmiarze 128 x 128 pikseli, ale zalecamy przygotowanie pliku o bokach powyżej 1.000 pikseli
       • prostokątne, orientacja pozioma, proporcje 4:1, rozmiar co najmniej 512 x 128 pikseli, ale zalecamy aby dłuższy bok miał ponad 1.000 pikseli
       • maksymalny rozmiar pliku w obu przypadkach to 5 MB
      • teksty
       • krótkie nagłówki – minimum 1, maksymalnie 5, maksymalnie 30 znaków
       • długi nagłówek – tylko 1, maksymalnie 90 znaków
       • teksty reklamowe – minimum 1, maksymalnie 5, maksymalnie 90 znaków

      Specyfikacja animowanych i nieanimowanych reklam graficznych

      Typy plików: PNG, JPG, GIF

      Maksymalny rozmiar: 150 kB

      Rozmiary (w pikselach):

      Kwadratowe i prostokątne
      200 x 200 Mały kwadrat
      240 x 400 Pionowy prostokąt
      250 x 250 Kwadrat
      250 x 360 Potrójny szeroki ekran
      300 x 250 Baner śródtekstowy
      336 x 280 Duży prostokąt
      580 x 400 Netboard
      Wieżowce
      120 x 600 Wieżowiec
      160 x 600 Szeroki wieżowiec
      300 x 600 Reklama na pół strony
      300 x 1050 Pionowy
      Długi baner
      468 x 60 Baner
      728 x 90 Długi baner
      930 x 180 Górny baner
      970 x 90 Powiększony długi baner
      970 x 250 Billboard
      980 x 120 Panorama
      Na urządzenia mobilne
      300 x 50 Baner na urządzenia mobilne
      320 x 50 Baner na urządzenia mobilne
      320 x 100 Duży baner na urządzenia mobilne
      Rozmiary reklam dostępne regionalnie – Polska
      750 x 100 Billboard PL
      750 x 200 Podwójny billboard PL
      750 x 300 Billboard potrójny PL

      Na zielono w tabeli zaznaczyliśmy te formaty reklam banerowych, które są najczęściej wykorzystywane i przygotowanie tych wariantów wystarcza, aby prezentować nasze reklamy w większości dostępnych lokalizacji sieci reklamowej. Ten zestaw 6 formatów (+ ewentualnie 3 dedykowane na rynek Polski) nazywamy tzw. planem minimum. Jest to istotna informacja, gdy trzeba zlecić przygotowanie prace grafikowi i chcemy zoptymalizować ilość pracy, która zostanie włożona w przygotowanie odpowiednich kreacji.

      Animowane reklamy w formacie GIF:

      • czas trwania animacji nie może przekraczać 30 sekund,
      • animacje mogą być zapętlone, ale po 30 sekundach ich wyświetlanie musi się zatrzymać,
      • animowane reklamy GIF muszą wyświetlać się z prędkością mniejszą niż 5 klatek na sekundę,

      Formaty reklam w kampaniach typu Discovery

      W kampaniach reklamowych typu Discovery możemy tworzyć reklamy z pojedynczymi obrazami lub tzw. karuzele, które składają się maksymalnie z 10 kart, z których każda może zawierać inną grafikę i tekst. Co do zasady reklamy w kampaniach typu Discovery składają się z następujących elementów:

      • nagłówek

      stanowi pierwszy wiersz reklamy, może składać się maksymalnie z 40 znaków i można ich stworzyć maksymalnie 5

      • tekst reklamy

      jest uzupełnieniem nagłówka, ma zachęcić do działania, może składać się maksymalnie z 90 znaków i tutaj również możesz ich stworzyć maksymalnie 5

      • obraz

      można wykorzystać maksymalnie 20 obrazów w ramach jednej kreacji, grafiki muszą być w 3 wariantach:

      • proporcje 1:1, rozmiar minimalny 300 x 300 pikseli, zalecany 1.200 x 1.200, maksymalny rozmiar pliku 5 MB, preferowane formaty – JPG lub PNG
      • proporcje 1,91:1, rozmiar minimalny 600 x 314 pikseli, zalecany 1.200 x 628, maksymalny rozmiar pliku 5 MB, preferowane formaty – JPG lub PNG
      • proporcje 4:5, rozmiar minimalny 480 x 600 pikseli, zalecany 90 x 1.200, maksymalny rozmiar pliku 5 MB, preferowane formaty – JPG lub PNG
      • nazwa firmy

      może się składać maksymalnie z 25 znaków i powinna możliwie najwierniej odpowiadać Twojej właściwej nazwie firmy lub marki, którą promujesz

      • logo

      kwadratowe, powinno być w proporcjach 1:1, może być zaokrąglone w poglądzie i w niektórych wariantach reklam, zalecane wymiary to 1.200 × 1.200 pikseli, a minimalne – 128 × 128; najlepsze jest tło przezroczyste, o ile logo jest na nim wyśrodkowane; preferowany format – PNG, maksymalny rozmiar pliku to 5 MB