Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych [SEO poradnik]

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się rozległemu tematowi, jakim jest pozycjonowanie stron internetowych. Odpowiemy sobie na pytania czym właściwie jest, na czym polega i jakie istotne kwestie są z nim związane. I oczywiście najważniejsze – jakie korzyści może zaoferować nam SEO (ang. Search Engine Optimization)?

Pozycjonowanie stron internetowych – definicja

Pozycjonowanie jest zespołem działań służących zwiększeniu widoczności strony internetowej w wyszukiwarce. Celem jest zdobycie jak najwyższego miejsca w wynikach wyszukiwania, obejmując wybrane słowa kluczowe istotne dla biznesu jaki prowadzimy. Dobra pozycja w oczywisty sposób przekłada się na łatwiejsze odnalezienie naszej witryny przez potencjalnych Klientów, a w dalszej perspektywie czasowej – na konwersję. Pozycjonowanie stron internetowych jest jednym z najważniejszych elementów marketingu internetowego.

Warto tu także nadmienić, że w Polsce, inaczej niż w innych krajach, przyjęło się rozdzielać pojęcia pozycjonowania i SEO (ang. Search Engine Optimization). Szczegółowe różnice między nimi omówimy w dalszej części artykułu.

Ujmując to skrótowo: skuteczne pozycjonowanie polega na dostosowaniu witryny do potrzeb algorytmów wyszukiwarek oraz do sposobu analizy treści na stronie. Kluczowym elementem jest także udzielenie jak najlepszej odpowiedzi na zadane w wyszukiwarce pytanie. Najwyższe pozycje w SERP (Search Engine Results Page, wyniki wyszukiwania) uzyskuje się prowadząc konsekwentne działania optymalizacyjne na naszej stronie internetowej.

TOP10 wyników wyszukiwania

TOP10 w wynikach wyszukiwania

Kiedy należy rozpocząć pozycjonowanie strony?

Pozycjonowanie strony firmy należy rozpocząć gdy chcemy:

 1. Wprowadzić nową markę, produkt lub usługę na rynek.
 2. Podnieść ruch organicznych oraz sprzedaż generowany przez aktualną stronę internetową.
 3. Zwiększyć widoczność marki w Internecie.
 4. Zweryfikować problem pozyskiwania właściwych Klientów – np. poprzez niską jakość aktualnych zapytań.
 5. Prześcignąć konkurencję i stać się liderem branży.
 6. Zmienić stronę internetową, która do tej pory przynosiła kaloryczny ruch organiczny oraz sprzedaż.

Co zyskamy dzięki pozycjonowaniu strony?

Odpowiedź jaka nasuwa się jako pierwsza, to pozyskanie organicznego ruchu (bezpłatnego) na naszą stronę internetową. Sprowadza się to do faktu, że osoby wpisujące konkretne frazy w wyszukiwarkę chcą zdobyć informacje na dany temat, dokonać zakupu produktu lub skorzystać z usługi. Mają więc intencję, którą nasza strona może zrealizować. Precyzyjna odpowiedź na potrzebę użytkownika może okazać się dobrej jakości ruchem z wyszukiwarki, który skonwertuje. Dzięki temu budujemy również większą rozpoznawalność swojej marki.

Szacuje się, że ponad 95% użytkowników korzysta z wyszukiwarki Google. Warto wykorzystać ten potencjał aby zwiększyć widoczność własnej strony w wynikach wyszukiwania.

Wzrost ruchu organicznego na wykresie z Google Analytics

Wzrost ruchu organicznego na wykresie z Google Analytics

Co daje nam skuteczne pozycjonowanie?

 1. Wzrost widoczności serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania.
 2. Zwiększenie ruchu na stronie.
 3. Stosunkowo niskie koszty reklamy.
 4. Efekty w długim okresie czasu.
 5. Prestiż marki dzięki wysokim pozycjom.
 6. Wartościowy content i merytoryczna wiedza.
 7. Określenie grupy docelowej.
 8. Zwiększenie zysków.
 9. Zdobycie przewagi nad konkurencją.
 10. Rozwój biznesu.
 11. Konsekwentna realizacja strategii marketingowej.
 12. Możliwość monitorowania wyników pozycjonowania.

Skontaktuj się z nami – wykonamy dla Ciebie analizę SEO. To pierwszy etap dla prowadzenia skutecznego pozycjonowania.

 

Strategia pozycjonowania stron www

Określenie i przeanalizowanie konkurencji, branży, wyników wyszukiwania, profilu linkowego, treści na stronie, aktualnego ruchu i konwersji, pozwala zaplanować wszystkie działania zgodne z celem biznesowym Klienta. Inną strategię pozycjonowania przyjmujemy, gdy Klientowi zależy na zwiększeniu sprzedaży (np. w przypadku e-commerce), a inną, gdy stawiamy na pozycjonowanie wizerunkowe (np. oparte o Content Marketing). Zróżnicowane plany będą ważne w zależności od tego, czy działamy na bardzo konkurencyjnych frazach, lokalnych słowach kluczowych, czy w niszowej branży.

Dobrym punktem wyjścia przed prowadzeniem działań SEO jest wykonanie analizy przez specjalistę SEO, która obejmuje:

 1. Określenie słów kluczowych, dla których warto prowadzić działania.
 2. Ustalenie aktualnej widoczności wraz z porównaniem z konkurencją – to także pozwoli nam określić punkt początkowy.
 3. Podanie kluczowych czynników optymalizacyjnych do wdrożenia na stronę – tutaj warto określić możliwości wprowadzania zmian na stronie przez Klienta (np. zasoby IT).
 4. Ustalenie budżetu oraz liczby linków dostarczanych przez agencję dla Klienta.
 5. Ustalenie celów do jakich będziemy dążyli – dzięki temu Klient będzie świadomy czego oczekiwać w danym okresie czasu.

Od czego zależy strategia SEO?

 1. Rodzaju i wielkości strony.
 2. Budżetu.
 3. Aktualnej kondycji strony Klienta.
 4. Sezonowości fraz kluczowych.
 5. Celów biznesowych.

Działanie według strategii SEO pomaga w konsekwentnym i spójnym realizowaniu zaplanowanych działań SEO.

Dlaczego warto współpracować z SEOgroup?

Jakie są dwa czynniki mające największy wpływ na pozycjonowanie stron?

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych składa się z 2 podstawowych elementów:

 • On-site: optymalizacji technicznej strony, UX oraz jej treści,
 • Off-site: głównie Link Buildingu.

Można więc powiedzieć, że On-site + Off-site = organiczny ruch na stronie. Każdy z tych 2 elementów omówimy poniżej:

1. On-site SEO

Optymalizacja stron internetowych polega na jej technicznym i jakościowym dostosowaniu do wytycznych wyszukiwarki Google. Wpływa na budowę witryny, jej treść i strukturę. Jest absolutną podstawą pozycjonowania. Dzięki SEO:

 • osiągamy wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania (SERP),
 • podwyższamy autorytet strony,
 • udzielamy odpowiedzi na pytania wpisywane w wyszukiwarkę,
 • likwidujemy przeszkody obniżające autorytet witryny.

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na efekty pozycjonowania, jest zbudowanie treści o dobrej jakości i nasycenie nimi naszej witryny. Wysoki poziom zawartości pozwala zrozumieć algorytmowi wyszukiwarki Google o czym jest nasza strona internetowa, jaki ma cel i do jakiego Klienta jest kierowana. Teksty serwisu powinny więc zawierać słowa kluczowe. Koniecznym warunkiem sukcesu jest także unikalność i niepowtarzalność contentu.

2. Off-site SEO

Drugim elementem mającym ogromny wpływ na skuteczne pozycjonowanie stron www są linki, które prowadzą do niej z innych miejsc w Internecie. Stały wzrost ich liczby jest dla wyszukiwarki Google sygnałem, że odbiorcy chętnie dzielą się wiedzą zdobytą na naszej witrynie – tym samym reprezentuje ona wysoką wartość. Odnośniki przybierają formę podlinkowanego słowa lub grafiki.

 • linki naturalne, czyli zamieszczone w sieci przez prawdziwych użytkowników,
 • linki, które pozyskane zostały w sposób nienaturalny, żeby podnieść pozycję strony. Za ich nieumiejętne stosowanie na naszą witrynę narzucony może zostać filtr.

Linki podzielić możemy także ze względu na ich wartość na:

 • dofollow, które oddają część wartości stronie, na którą kierują,
 • nofollow, które jej nie przekazują, ale spełniają rolę w budowaniu naturalnego profilu linków.

W kontekście Link Buildingu warto także wspomnieć o linkowaniu wewnętrznym. Dzięki niemu Klient dłużej przebywa na naszej stronie internetowej. Mamy także większy wpływ na podział PageRanku (tzn. metody określania wartości witryn) pomiędzy naszymi podstronami.

Pozyskiwanie linków zewnętrznych

Fundamentalnym zagadnieniem w kwestii pozycjonowania w wynikach wyszukiwania Google jest tworzenie wartościowej grupy linków prowadzących do naszej witryny. Dlaczego jest to takie ważne? Poniżej możesz znaleźć kilka istotnych zalet takiego działania:

 • wzrost renomy strony internetowej – roboty wyszukiwarki Google będą mogły odebrać twój portal jako ten z wysoką reputacją, dzięki czemu będą przychylniej ją pozycjonowały,
 • tworzy profil eksperta w danym zakresie,
 • docierasz do szerszej grupy odbiorców powiązanych z twoją branżą, co może doprowadzić do przyszłych, korzystnych współprac,
 • poprawiasz wizerunek swojej marki,
 • i co jest w teorii oczywiste, zwiększysz ruch na stronie – także referujący. Jeśli dobrze to wykorzystasz, to wzrośnie także liczba konwersji.

Najlepsze sposoby na pozyskiwanie linków zewnętrznych to doszukiwanie się ich na stronach o wysokim autorytecie i tematyczności. W grupie najistotniejszych metod pozyskiwania linków zewnętrznych znaleźć możemy:

 • metodę art4art, czyli wymianę artykułów pomiędzy stronami,
 • zamieszczanie profesjonalnych badań, analiz czy ekspertyz na własnej stronie, które będą posiadały linki do popularnych i renomowanych person,
 • wydawanie contentu w internetowych czasopismach,
 • mecenasowanie wydarzeń internetowych zbierających duży ruch,
 • realizowanie szkoleń (np. webinarów) z twojej branży,
 • zrealizowanie współpracy partnerskiej B2B,
 • stworzenie wartościowych profili w innych serwisach społecznościowych (np. Facebook), które będą na bieżąco publikować wysokojakościowe treści,
 • udział w konwentach i spotkaniach branżowych,
 • realizacja projektu e-booka,
 • tworzenie treści reporterskich i dziennikarskich na blogu firmowym (np. wywiadów).

Czym pozycjonowanie stron różni się od SEO?

Wspomnieliśmy już, że w polskiej branżowej nomenklaturze przyjęło się rozróżniać pozycjonowanie stron www od SEO. SEO nazywane jest działaniami on-site lub on-page. Jak już wspomnieliśmy, sprowadzają się one do optymalizacji strony internetowej. Pozycjonowanie stron internetowych to działania off-site lub off-page. Jak nazwa wskazuje, są to działania prowadzone poza docelową witryną. Obejmują one link building, czyli pozyskiwanie linków kierujących do strony.

SEO jako część pozycjonowania

Więcej na ten temat mogą Państwo przeczytać w artykule: https://www.seogroup.pl/czy-pozycjonowanie-stron-i-dzialania-seo-to-te-same-pojecia/

Słowa kluczowe a pozycjonowanie stron w wynikach wyszukiwania

Jednym z najważniejszych czynników omawianej przez nas kwestii są słowa kluczowe. Z reguły łatwiej pozycjonuje się strony na frazy o małej konkurencyjności, znacznie trudniej zaś na te często wyszukiwane przez użytkownika wyszukiwarki. Dla dobrego zbalansowania należy więc mierzyć ich popularność. Możemy to osiągnąć choćby poprzez takie narzędzia jak Planer Słów Kluczowych czy Senuto. Dobrą taktyką jest również analiza pod tym kątem stron konkurencji. To z kolei zazwyczaj wymagać będzie ścisłej współpracy z agencją SEO.

Docelowym tego punktem jest znalezienie się na pierwszej stronie wyszukiwarki. Jest to ważne, gdyż większość potencjalnych odbiorców przegląda tylko najwyższe TOP10 w wynikach wyszukiwania. Dla przykładu, jeśli na dane słowo kluczowe strona znajduje się na pozycji większej niż 20, prawdopodobieństwo przejścia na nią z wyników wyszukiwania jest niemal zerowe. Tym samym, nie będziemy generować żadnego ruchu.

Warto dodać, że użytkownicy wyszukiwarek mają różne potrzeby, a co za tym idzie, różne intencje. Poniższa tabela prezentuje najpopularniejsze typy słów kluczowych wraz z ich intencją.

typTransakcyjnaInformacyjna Nawigacyjna
UżytkownikChęć dokonania konwersji.Chęć otrzymania odpowiedzi.Chęć przejścia na szukaną stronę docelową.
Przykład frazytelewizor samsung q80tjak dobrać rozmiar telewizora lub co to hdrsamsung logowanie

Jakie narzędzia są pomocne przy strategii pozycjonowania?

Oto lista programów uznanych za jedne z najlepszych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych.

 • Google Ads Keyword Planner – jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do szukania słów kluczowych. Pozwala ponadto na analizę liczby wyszukiwań oraz prognozowanie jakie korzyści przynieść może kierowanie na nie reklam. Zintegrowany jest bezpośrednio z Google Ads. Do korzystania z niego potrzebne jest jedynie darmowe konto. Niestety, dokładne dane dostępne są jedynie dla użytkowników prowadzących aktywne kampanie.

  Planner słów kluczowych

  Planner słów kluczowych

 • Google Search Console – to kolejne narzędzie giganta, które skierowane jest przede wszystkim do administratorów witryn internetowych oraz webdeveloperów. Jak jednak sugeruje Google, z aplikacji mogą skorzystać również właściciele portali, którzy chcą lepiej zrozumieć to, co dzieje się „za kulisami” optymalizacji. Obecnie trudno jest mówić o optymalizacji portalu bez posiadania wglądu do danych dostarczanych przez tę usługę.

  Raport skuteczności w Google Search Console

 • Answer the Public – jest narzędziem, które pozwoli nam poznać różne kombinacje słów kluczowych, które formułowane są przez Klientów w wyszukiwarce. Program na bieżąco generuje wizualizacje i tabele. Pytania i frazy kluczowe podawane przez aplikację bazują na automatycznych podpowiedziach Google. Z narzędzia można co prawda korzystać za darmo, ale w takiej wersji pozwala ono na nie więcej niż dwa wyszukania na dzień.
 • Senuto – jest platformą analityczną pozwalającą na wyszukiwanie fraz kluczowych, zapytań, analizę widoczności witryny, a także jej monitoring. Rozbudowane funkcje pomagają w dotarciu do informacji niezbędnych przy optymalizacji strony internetowej oraz w poprawie jej widoczności w wynikach wyszukiwania. Jest jednym z najczęściej wykorzystywanych do pozycjonowania narzędzi w Polsce.
Narzędzie Senuto

Narzędzie Senuto

Audyt SEO

Wykonanie audytu SEO jest niezbędne do sprawdzenia które elementy naszej strony internetowej wymagają poprawy lub aktualizacji. Realizacja takiego działania umożliwi nam nie tylko lepszy wgląd w naszą witrynę, ale również ułatwi przeprowadzanie dalszych działań optymalizacyjnych i pozycjonujących.

Wśród interesujących narzędzi pomagających w przeprowadzaniu audytu SEO możemy znaleźć różnorodne crawlery, czyli programy wnikliwie skanujące naszą witrynę oraz podstrony. W gronie najpopularniejszych rozwiązań tego rodzaju można wymienić takie aplikacje jak:

 • Screaming Frog,
 • Deepcrawl,
 • Sitebulb,
 • OnCrawl,
 • JetOctopus,
 • Ahrefs,
 • SEMrush,
 • Ryte,
 • Botify,
 • WebSite Auditor.

Prawidłowo przeprowadzony audyt SEO powinien również zahaczyć o analizę off-page. Wsparcie pozycjonowania można wykonać dzięki dogłębnej analizie rodzajów, liczby i jakości linków. Warto również wspomnieć, że audyt SEO powinniśmy przeprowadzać cyklicznie – szczególnie w przypadku wprowadzania znaczących zmian.

Elementy składowe audytu strony internetowej różnią się w zależności od jej rodzaju, wielkości oraz możliwości Klienta przy jego wdrożeniu. Inaczej wykonuje się taką analizę dla sklepu internetowego (e-commerce), strony wizytówki Google, a jeszcze inaczej dla serwisu ogłoszeniowego. Można jednak wyróżnić kilka składowych, które powinny znajdować się w większości tego rodzaju dokumentów, czyli:

 • analiza obecnej widoczności serwisu,
 • ocena struktury strony wraz z badaniem linkowania wewnętrznego,
 • analiza linków przychodzących,
 • analiza słów kluczowych,
 • ocena poprawności indeksowania poszczególnych sekcji strony,
 • szybkość ładowania strony,
 • unikalność treści,
 • analiza konkurencji,
 • wdrożenie SSL,
 • analiza obecności oraz prawidłowości zastosowania JavaScript w serwisie.

Cena audytu strony internetowej jest zależna przede wszystkim od jej wielkości i stopnia skomplikowania. Inaczej wykonuje się audyt dla małej strony informacyjnej, a inaczej dla dużych serwisów. Cena rzetelnego audytu rozpoczyna się od kilku tysięcy złotych wzwyż w zależności od wielkości badanej strony.

Co wpływa na pozycję serwisu w wynikach wyszukiwania?

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych to bardzo złożony proces. Przygotowując i realizując związaną z nim strategię, trzeba brać pod uwagę wiele czynników. To na ich podstawie wyszukiwarka Google tworzy ranking witryn www. A więc warto zadać pytanie: czego dotyczą najważniejsze wytyczne?

Stworzenie dedykowanych typów treści

Jednym z ważniejszych aspektów dotyczących SEO jest utworzenie dostosowanych do wymogów specjalisty SEO treści w postaci artykułu, kategorii (listingu), produktu lub podstrony usług. Zasoby te będą pełniły rolę strony docelowej, na którą będzie trafiał użytkownik z wyszukiwarki. Jest to prawidłowy punkt wyjścia do rozpoczęcia działań SEO.

Gdzie w witrynie umieścić słowa kluczowe?

Najważniejszymi w witrynie miejscami, w których umieścić możemy słowa kluczowe, są:

 • tytuły i meta opisy,
 • nagłówki,
 • tekst,
 • opisy alternatywne obrazków,
 • slugi.

Tytuły (wraz z tagiem title) i meta opisy, czyli elementy naszej strony internetowej, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania. Dobrze zrobione będą naszą wizytówką. Umieszczone w nich słowa kluczowe wskazują zarówno Klientom, jak i robotom wyszukiwarki Google, co znajduje się na stronie www. Ważne jest w nich zasygnalizowanie korzyści, jakie oferują podstrony. Można zastosować w nich więc język korzyści.

Nagłówki – na stronie internetowej są oznaczeniem tytułów, podtytułów i śródtytułów. Nazywane są też tagami nagłówkowymi. Zachowując ich strukturę i odpowiednią konstrukcję witryny internetowej, będzie ona bardziej zrozumiała dla robotów Google.

H1 – tytuł, H2 – podtytuły, H3 i H4 – podzbiory nagłówka H2.  

Tekst witryny internetowej jest główną treścią naszej witryny, jak i podstron. W przypadku sklepu internetowego (e-commerce) może być ponadto opisem samego produktu bądź jego kategorii. Naszemu Klientowi zapewnia wysokie User Experience (z ang. doświadczenia użytkownika, w skrócie UX), algorytmowi wyszukiwarki Google zaś pozwala zrozumieć o czym jest nasza witryna. Warto w tym kontekście wspomnieć również o prowadzeniu bloga na naszej stronie internetowej. Bardzo pozytywnie wpływa on na widoczność naszej witryny.

Slug – to ciąg znaków w adresie URL podstrony. Mimo, że podanie w nim słów kluczowych ma niewielki wpływ na pozycjonowanie stron internetowych, to nadaje estetyczny i zrozumiały dla Klienta wygląd linku. Pozytywnie wpływa na User Experience.

Slug w adresie url

Optymalizacja grafiki na stronie – istotnym aspektem podczas optymalizacji grafiki na stronie jest kompresja plików graficznych. Co prawda, wysoka rozdzielczość zdjęć jest przyjemniejsza dla oka, albowiem może ona spowolnić proces ładowania się strony www. A jest to wytyczna, która ma ogromny wpływ na pozycjonowanie stron www w wyszukiwarce. Dlatego warto zaopatrzyć się w aplikacje kompresujące grafiki lub dobierać obrazy o niższej rozdzielczości.

Ważną kwestią jest również nazwa pliku graficznego. Warto w niej umieścić frazy kluczowe, jednakże należy być przy tym ostrożnym i dopasować słowa do treści obrazu. Dobrą metodą jest nazywanie zdjęć tak, jak widzi je odbiorca.

Kluczowym czynnikiem pliku graficznego dla robotów wyszukiwarki jest atrybut alt. Określa on nazwę widoczną dla algorytmu, przez co umożliwia poprawne odczytanie zawartości strony internetowej – alternatywnego tekstu dla pliku graficznego. Podobnie jak w przypadku zwykłego obrazu, ważnym jest stworzenie unikatowej i powiązanej z frazami kluczowymi nazwy alternatywnej.

Warto wspomnieć również o CDN (Content Delivery Network), które jest technologią służącą do wsparcia serwera macierzystego. To rozwiązanie wpływa pozytywnie na prędkość ładowania strony internetowej. Polega ono na posiadaniu plików graficznych na serwerach zewnętrznych. Nawet wyszukiwarka Google proponuje to rozwiązanie jako skuteczne w zakresie optymalizacji witryny.

Jakich rzeczy warto podjąć się podczas tworzenia strony?

W każdej dziedzinie biznesu odpowiednie rozplanowanie swojej strategii jest kluczowym elementem. Podobnie jest również przy pozycjonowaniu strony internetowej oraz zarządzaniu SEO. Dlatego warto zadbać o kilka podstawowych czynników, które mogą pomóc w skutecznej optymalizacji witryny.

Stworzenie bloga firmowego

Jednym z najlepszych czynników wspierających skuteczne pozycjonowanie stron jest dobry, wysokojakościowy content. Zaaranżowanie bloga firmowego to nie tylko szansa na promowanie naszych produktów, ale także miejsce na publikacje rozbudowanych, tematycznych i porządnych materiałów (w formie np. artykułów lub felietonów), które będą mogły stanowić dla odbiorców wartościowe źródło. Poza promowaniem własnej marki, bloga możemy wykorzystać do umieszczania linków wewnętrznych i zewnętrznych, publikowania informacji czy odpowiadania na pytania Klientów.

Przeprowadzenie analizy strony, konkurencji i słów kluczowych

W celu skutecznego rozwiązania problemów SEO i usprawnienia pozycjonowania naszej strony, warto wykonać dogłębną analizę strony. Pomoże ona nam nie tylko w poprawieniu przeprowadzanych przez nas działań, ale także w określeniu wad i zalet naszej witryny pod względem pozycjonowania.

Dobrym pomysłem jest także przeprowadzenie analizy konkurencji. Pozwoli nam to na zrozumienie specyfiki branży, w której działamy. Umożliwi nam również podpatrzenie dobrych fraz kluczowych i skutecznych tematów – oczywiście z perspektywy pozycjonowania strony internetowej.

Warto także zadbać o analizę słów kluczowych, które będą odpowiednie dla naszej witryny. Powinny one być popularne wśród wybranej przez nas grupy docelowej. Źle dobrane frazy kluczowe mogą wpłynąć negatywnie na efekty końcowe – mimo wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania, będziemy skazani na brak konwersji. Dlatego jest to istotne zagadnienie, którym powinniśmy zająć się jako jednym z pierwszych.

Zadbanie o linkowanie wewnętrzne

Nasz portal lub sklep internetowy będzie posiadać od kilku do nawet kilkuset podstron. Dlatego ważnym jest, aby zadbać o poprawne linkowanie wewnętrzne. Takie hiperłącza to nic innego jak odnośniki, które prowadzą użytkownika do innych części naszej witryny. Przykładowo może to być przeniesienie odbiorcy ze strony głównej do podstrony zawierającej ofertę firmy. Jeśli poprawnie umieścimy linkowanie wewnętrzne na portalu, to poprawimy nasz status Page Rank, ułatwimy użytkownikowi poruszanie się po stronie, zmniejszymy współczynnik odrzuceń i pozytywnie wpłyniemy na proces pozycjonowania słów kluczowych w wynikach wyszukiwania.

Linkowanie wewnętrzne

Po naciśnięciu na wyświetlony na czerwono napis „pozycjonowanie”, zostaniemy przeniesieni do innej podstrony, związanej właśnie z tym zagadnieniem. Tak w praktyce wygląda linkowanie wewnętrzne.

Poprawna architektura informacji

Architektura informacji to inaczej sposób rozmieszczenia zasobów w obrębie danego systemu – w naszym przypadku – strony internetowej. Aby poprawnie zaplanować architekturę informacji w kontekście pozycjonowania, należy zastanowić się, w odpowiedzi na jakie słowa kluczowe chcemy pojawiać się w wynikach wyszukiwania.

Aby architektura informacji umożliwiała efektywne pozyskiwanie ruchu z wyszukiwarki Google, należy pamiętać o kilku zasadach:

 1. Warto stosować się do zasady: od ogółu do szczegółu.
 2. Każdemu tematowi (reprezentowanemu przez frazę lub zestaw fraz bliskoznacznych) należy poświęcić osobną podstronę.
 3. Nie należy tworzyć wielu podstron na ten sam temat.
 4. Każda istotna podstrona powinna być podlinkowana wewnętrznie.
 5. Każda istotna podstrona powinna zawierać unikalne treści, które wypełniają tematycznie dane zagadnienie.
 6. Ważne jest, aby umiejętnie trafiać z typami (np. artykuł, produkt, kategoria, podstrona usługi, strona główna) treści do słów kluczowych.

Szybkość ładowania strony

Szybsza strona to większa szansa na konwersję, niższy współczynnik porzuceń oraz dodatkowy czynnik wpływający na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Z perspektywy prowadzenia działań reklamowych w Google Ads możemy też liczyć na lepszy współczynnik jakości podczas oceniania naszej strony przez algorytm. Jak widać na poniższej grafice, strona, która ładuje się średnio 5s powoduje zwiększenie prawdopodobieństwa opuszczenia użytkownika, który na niej przebywa aż o 90%.

https://www.thinkwithgoogle.com/marketing-strategies/app-and-mobile/mobile-page-speed-new-industry-benchmarks/

Strona dostępna na wszystkich urządzeniach – w dzisiejszych czasach jest to już niemal norma, natomiast warto wspomnieć o tym, że poprawnie stworzona strona internetowa musi być w pełni responsywna na wszystkich urządzeniach mobilnych.

Skontaktuj się z nami!

 

Analiza konkurencji w pozycjonowaniu stron

Kolejnym istotnym czynnikiem w pozycjonowaniu stron jest tzw. analiza konkurencji. Dzięki niej możemy się dowiedzieć o działaniach internetowych firm z naszej branży. Dowiemy się również ile wyniesie koszt wypozycjonowania naszej witryny i gdzie znajdują się nisze w dziedzinie, która się zajmujemy. Wstępny audyt SEO, który jest przeprowadzany przez agencję marketingową na potrzeby sprzedaży, obejmuje kompletną analizę witryny oraz bezpośredniej konkurencji klienta. Przez to będziemy mogli dokonać oceny, jakie cele oraz strategie mają sens i będą najbardziej efektywne w naszym przypadku. Regularne wykonywanie analizy konkurencji przyniesienie również korzyści długofalowe – nasza koncepcja będzie mogła być dopasowana do zmieniających się trendów czy działań konkurencji – stanie się elastyczną i długoterminową strategią biznesową.

Ważne! Przeprowadzenie analizy konkurencji nie może polegać na splagiatowaniu cudzych pomysłów, tylko na zaaranżowaniu innych idei do naszych założeń. To dzięki odpowiedniej adaptacji rozwiązań konkurencyjnych firm mamy szansę wykonać coś kreatywniej, efektywniej lub po prostu lepiej. Kopiowanie będzie źle służyło zarówno nam, jak i naszym potencjalnym Klientom.

Porównanie konkurencji w narzędziu Senuto

Porównanie konkurencji dotyczące widoczności w narzędziu Senuto

Jak skutecznie sprawdzić konkurencję?

Na start warto zabrać się za precyzyjne określenie kto jest naszą konkurencją. Tutaj dużo łatwiej mają doświadczenie przedsiębiorcy, od lat funkcjonujący w danej dziedzinie – zwyczajnie znamy naszych rynkowych rywali. Jednak jeśli dopiero zaczynamy, to analiza konkurencji wcale nie będzie niemożliwa – wystarczy rozejrzeć się i znaleźć obecnych liderów branży. Do tego możemy wykorzystać wyszukiwarkę Google – po prostu wpisujemy nazwę usługi/towaru, lokalizację firmy i obserwujemy wyniki wyszukiwania.

Możemy przyjąć, że naszymi konkurentami w wynikach wyszukiwania będą strony, które rankują wysoko na pulę słów kluczowych, które są istotne dla naszego biznesu.

Jednakże jest to analiza dosyć powierzchowna i w celu otrzymania pełniejszego obrazu sprawy, można skonsultować się z agencją SEO. Przeprowadzą nam analizę ruchu w sieci oraz zbadają popularność fraz kluczowych. Innym sposobem, jednak troszkę okrojonym, jest wpisanie nazwy naszej strony w aplikacje Senuto. Dostaniemy wtedy wykaz domen, które są naszymi naturalnymi konkurencjami.

Porównanie liczby linków w narzędziu Ahrefs

Porównanie liczby linków w narzędziu Ahrefs

Czego unikać podczas pozycjonowania strony internetowej?

Duplikacja treści

Jednym z problemów, z którymi często trzeba mierzyć się podczas pozycjonowania strony internetowej, jest właśnie kwestia duplikacji treści. Polega ona na powieleniu zawartości pod więcej niż jednym adresem URL. Możemy podzielić ją na:

 • duplikację zewnętrzną – czyli kopiowanie na swojej witrynie tekstów z innych miejsc w Internecie,
 • duplikację wewnętrzną – która polega na powielaniu treści na tej samej stronie.

Aby pozbyć się powyższego problemu, należy zweryfikować w Google Search Console adres domeny, a także zastosować odpowiednie przekierowanie 301. Ponadto z założenia należy skupić się na konstruowaniu unikatowych tekstów.

Kanibalizacja słów kluczowych

Podobnym problemem jest zjawisko, w którym więcej niż jedna podstrona serwisu zoptymalizowana została na to samo kluczowe słowo. Algorytm Google samodzielnie wybiera wtedy, którą z nich wyświetlić na dane zapytanie. Efektem powyższej sytuacji są problemy z uzyskaniem stabilnej pozycji w wynikach wyszukiwania. Do zniwelowania kanibalizacji wymagana jest optymalizacja podstron. Należy także pamiętać o odpowiednim stosowaniu kluczowych słów podczas tworzenia samej treści.

Warto również pamiętać o niekorzystaniu z technik tzw. Black Hat SEO. Są to działania, które teoretycznie niskim kosztem mogą pomóc w wypozycjonowaniu naszej witryny. Jednakże te sposoby mogą wiązać się z nałożeniem przez wyszukiwarkę Google filtrów oraz obostrzeń na naszą stronę – co w ostatecznym rozrachunku wpłynie negatywnie na pozycję naszego portalu.

Techniki Black Hat SEO

Farmy linków i systemy wymiany linków

Farmy linków to nic innego jak zbiory posiadające ogromną liczbę linków oraz niskojakościowej treści. W teorii, im więcej zewnętrznych odnośników, tym lepiej. Jednakże Google zwraca uwagę również na wartość linków. W dodatku, może ukarać Cię za wykonywanie poniższych czynności:

 • kupno bądź sprzedaż linków,
 • prowadzenie wielkoskalowych wymian typu link za link,
 • produkowanie artykułów opartych wyłącznie na wstawieniu jak największej liczby linków,
 • wykorzystywanie botów lub aplikacji służących do wymiany linków.

Dlatego zazwyczaj nie opłaca się korzystać z farm linków czy systemów ich wymiany. Prędzej czy później, wszechobecne ręce Google dotkną i Twoją stronę, nakładając na nią długotrwałą karę.

Maskowanie treści (cloaking) i strony przejściowe (doorway pages)

Maskowanie treści polega na wykreowaniu dwóch wersji contentu na stronie. Jedna jest widoczna dla użytkowników, druga dla robotów wyszukiwarki. Odbiorca może zobaczyć np. animacje Flash, a algorytm odczyta zawartość pełną słów kluczowych. Taka technika jest oczywiście źle odbierana przez wyszukiwarkę Google i może za nią zostać nałożona kara.

Natomiast strony przejściowe wykorzystuje się w celu uzyskania jak najwyższych pozycji dzięki użyciu różnych domen przekierowujących na jedną stronę. Drugim sposobem jest publikowanie podstron, które kierują tylko do jednej, najistotniejszej części strony.

Spam w komentarzach i treści o niskiej jakości

Spam w komentarzach polega zazwyczaj na notorycznym umieszczaniu komentarzy z linkami do innych stron www. Wyszukiwarka Google określa to jako nieprzychylne działanie, za które może nałożyć karę.

Odnosząc się wartościowych tekstów: jakość jest często pojęciem względnym, jednakże jest kilka czynników, które wpływają na ocenę contentu przez roboty Google. Są to m.in.:

 • content żywcem przekopiowany z innego źródła,
 • powielanie treści w obszarze tej samej strony internetowej,
 • tworzenie ogromnej liczby tekstów opartych na synonimach (synonimizacja materiałów),
 • bardzo krótkie teksty, które są nielogiczne lub niewyczerpujące,
 • content przepełniony błędami ortograficznymi, językowymi lub stylistycznymi.

Warto dodać do tego także fakt, że powinniśmy unikać tzw. keyword stuffingu, czyli upychania na siłę słów kluczowych.

Dlaczego Black Hat SEO jest niebezpieczne?

Prowadzenie takich technik jest ryzykowne głównie z dwóch powodów:

Nałożenie kary ręcznej – taką formę sankcji nakłada ręcznie pracownik Google. W tym przypadku, otrzymasz zawiadomienie o nałożeniu kary ręcznej oraz wskazówki dotyczące wyjścia z zaistniałej sytuacji.

Otrzymanie filtru algorytmicznego – nakładka jest otrzymywana od algorytmu Google. Nie zostaniesz o niej poinformowany, jednakże będziesz mógł zauważyć ją po ekstremalnym spadku pozycji w wyszukiwarce.

Obie kary przyczyniają się do drastycznego obniżenia pozycji naszej witryny , a także mogą pozostać niezdjęte przez długi czas. Dlatego nie warto ryzykować i skorzystać z potwierdzonych i zaufanych źródeł pozycjonowania strony internetowej.

Pozycjonowanie firm lokalnych a sklepów internetowych

Kolejnym wariantem omawianego przez nas zagadnienia są różnice między pozycjonowaniem stron lokalnych firm, a dużych, ogólnopolskich marek czy sklepów internetowych (e-commerce).

W pierwszym przypadku (nazywanym również local SEO) należy skupić się na słowach kluczowych, które powiązane są z lokalizacją. Ich zadaniem jest zwiększenie naszej widoczności w regionie. Strona internetowa dostosowywana jest wtedy do zapytań z danego miasta, jak dla przykładu: agencja SEO Gdynia czy serwis samochodowy Gdańsk. Na samej górze w wynikach wyszukiwania pokazuje się również rezultat w postaci Google Maps.

Lokalne pozycjonowanie

Wynik lokalny w Google Maps

Inaczej sprawa ma się w przypadku promowania dużych, ogólnopolskich stron lub sklepów internetowych. Działania polegają wtedy na zwiększaniu widoczności naszej witryny również na rozbudowane frazy kluczowe – innymi słowy – na długi ogon. Dzięki niszowym związkom słów wygenerujemy wartościowy ruchu. Ich precyzyjne targetowanie zapewni nam wyższą konwersję niż w przypadku ogólnych wyrazów.

Pozycjonowanie sklepów internetowych wymaga holistycznego i indywidualnego podejścia. To, w jakiej branży działa sklep internetowy i kim są potencjalni Klienci, często definiuje szereg indywidualnych kwestii związanych z optymalizacją sklepu internetowego. W wielu przypadkach, błędnie dobrane słowa kluczowe oraz wspomniana architektura informacji nie trafiają w intencję Klienta.

Pozycjonowanie stron opartych o CMS a zrobionej w kreatorze stron www

Warto również zwrócić uwagę na różnicę w optymalizacji i pozycjonowaniu stron zrobionych w CMS (WordPress, Joomla, PrestaShop), a tych wykonanych w kreatorze stron WWW (np. Wix). Przy ich porównywaniu należy zaznaczyć, że sam proces wykonywania tych działań zbytnio się nie różni. Jednakże istotne są tutaj możliwości, które dają nam te dwie formy założenia własnej strony. Kreatory stron są zazwyczaj okrojone z wielu funkcji (szczególnie w wersjach darmowych), dlatego warto jest się dwa razy zastanowić, zanim rozpocznie się projektować na nich witrynę. Minimum, jakie musi być zapewnione, aby w jakimkolwiek stopniu zoptymalizować i wypozycjonować stronę, to:

 • możliwość edycji title oraz meta opisów wszystkich podstron,
 • możliwość edycji adresów url,
 • sposobność na podpięcie Google Search Console oraz Google Analytics do Twojej witryny,
 • możliwość stworzenia responsywnej strony www,
 • możliwość edycji treści – wraz z dodawaniem nowej.

Prawdę mówiąc – im więcej możliwości, tym lepiej. Wiele spraw związanych z SEO trzeba usprawnić zaglądając do kodu strony, co często wydaje się być niemożliwe w przypadku kreatora stron.

Czy płatne reklamy pomagają w pozycjonowaniu strony?

CPC (cost per click) to nic innego jak współczynnik efektywności reklamy wyrażony jako stosunek kosztów emisji danej reklamy do liczby kliknięć w tę reklamę, rozliczane zazwyczaj za pomocą PPC (pay per click). Czyli reklamodawca płaci za efekt (kliknięcie w reklamę), a nie za samo wyświetlanie się w pozycji płatnego wyszukiwania.

W Internecie wciąż krąży mit, jakoby płatne reklamy napędzał ruch organiczny (bezpłatny). Google dementuje te plotki i jednoznacznie stwierdza, że żadna wykupiona reklama nie ma najmniejszego wpływu na ukazywanie się strony w wyszukiwarce (oczywiście w zakresie bezpłatnego wyświetlania).

Jak długo należy czekać na efekty pozycjonowania?

Agencja SEO nie zagwarantuje Klientowi precyzyjnej odpowiedzi na pytanie jak długo potrwa wypozycjonowanie jego witryny – rezultat zależy bowiem od zbyt wielu czynników rankingowych. Są jednak sposoby na estymację przybliżonych wyników w ustalonym czasie. Ważne jest, aby określić konkretny cel, a następnie dążyć do jego realizacji.

Według badania przeprowadzonego przez Ahrefs (jedno z narzędzi SEO), od pierwszego zaindeksowania strony (przy równoczesnym rozpoczęciu działań SEO) do znalezienia się w TOP10 na wybrane frazy może upłynąć od kilku miesięcy (np. w przypadku fraz lokalnych) do nawet kilku lat (np. w branży kredytowej). Bardzo dużo zależy od konkurencyjności branży, możliwości we wdrażaniu zmian optymalizacyjnych na stronie internetowej oraz punktu wyjścia dotyczącym aktualnej mocy witryny.

Komu zlecić pozycjonowanie stron internetowych?

Agencja marketingu internetowego czy freelancer? Jeżeli chcemy odpowiednio wypozycjonować naszą stronę, mamy do dyspozycji trzy możliwości:

 • zlecić wykonanie prac agencji marketingu internetowego,
 • zamówić usługę u freelancera,
 • wykonać to samodzielnie.

Pierwszą, najbardziej nasuwającą się na myśl możliwością, jest skorzystanie z agencji marketingu internetowego. W takim przypadku otrzymujemy kompleksową obsługę. Ma to olbrzymie znaczenie, gdyż pozycjonowanie stron internetowych jest bardzo czasochłonnym procesem. Wymaga także wielkiego nakładu pracy. Dlatego warto zadbać o to, aby naszym projektem zajmował się cały zespół pracowników wśród których możemy wyróżnić:

 • Specjalista od SEO,
 • Programista,
 • Contentowiec (fachowiec od treści),
 • oraz odpowiedzialny za kontakt z Klientem Account Manager.

Wariantem alternatywnym jest zlecenie tej kwestii freelancerowi. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że jedna osoba musi zająć się wszystkimi aspektami pozycjonowania. Może się więc okazać, że wielkość projektu możesz przerosnąć jego możliwości.

Trzecią opcją jest próba samodzielnego pozycjonowania. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, opcja ta oznacza ogromną pracę, a także przymus zdobycia dużej wiedzy w tej branży. Warto więc wybrać ją tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy świadomie chcemy nauczyć się tego tematu. W każdym innym przypadku zdecydowanie najbardziej opłaci się pozostawienie tego specjalistom.

Skontaktuj się z nami!

 

Ile kosztuje skuteczne pozycjonowanie stron – cennik?

Metody rozliczeń oraz współpracy

Istnieją różnorodne sposoby rozliczenia oraz współpracy pomiędzy Klientem a agencją marketingu internetowego. Spośród najważniejszych z nich wymienić można:

Abonament lub ryczałt

Popularną formą jest abonament lub ryczałt, czyli z góry ustalona stawka za określoną ilość pracy. W tym przypadku praca oznacza liczbę podjętych działań optymalizacyjnych i pozycjonujących w obszarze on-site SEO oraz off-site SEO. W metodzie abonamentowej zleceniobiorca powinien wykonywać pracę w sposób jawny, czyli przesyłać na bieżąco raporty oraz statystyki dotyczące pozycji strony. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość rozplanowania działań podejmowanych przez agencję, natomiast Klient ma ciągły wgląd w jej pracę. Dany sposób współpracy pozwala na ciągłe wzrosty pozycji w wynikach wyszukiwania, przez co poprawia także doznania odbiorców płynące z użytkowania witryny (UX). Przez te aspekty, rozliczanie abonamentowe określa się często jako najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie.

Rodzaj biznesuMinimalny budżet / mc
Duży e-commerce7000zł
Mały e-commerce5000zł
Usługi ogólnopolskie3000zł
Usługi lokalne2500zł
Niszowa usługa2000zł

Rozliczanie za ruch

Następną formą rozliczenia się z agencją marketingu internetowego jest tzw. rozliczanie za ruch. Schemat jest następujący: na naszej stronie tworzy się określony ruch użytkowników (czyli wejścia na witrynę), a agencja otrzymuje za to wynagrodzenie. Jednakże należy uważać, gdyż ten sposób może nie sprawdzić się na wszystkich stronach – wszystko zależy od branży, daty, godziny, środowiska oraz rodzaju contentu na stronie internetowej. W tym przypadku czasami dochodzi do nadużyć, gdyż ruch na stronie może nie przekładać się na konwersje – wtedy Klient nie zarabia, a zapłacić musi.

Rozliczanie za pozycje

Kolejną możliwością jest rozliczanie za efekt. Rozwiązanie z roku na rok coraz rzadziej wykorzystywane, głównie ze względu na możliwe nadużycia. Polega na wybraniu konkretnych fraz kluczowych, a następnie wypozycjonowaniu strony na konkretnej pozycji w wyszukiwarce – oczywiście pod tą konkretną frazą. Obecnie coraz mniej agencji i Klientów decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż jest z wielu powodów nieopłacalne. Po pierwsze – pozycjonowanie stron internetowych to proces, a nie wykonanie kilku rzeczy i z głowy. Przez co zleceniobiorcy byliby zmuszeni pracować za darmo przez początkowe etaty. Po drugie – fraza frazie nierówna, przez co niektóre strony są dużo trudniejsze do wypozycjonowania niż te, które zawierają bardziej niszowe frazy. Po trzecie, wysoka pozycja w wyszukiwarce może nie przekładać się na konwersje, przez co Klient może nie uzyskać należytych zysków.

Jako przykład takiego rozwiązania można podać poniższą tabelę:

CenaPozycja w wyszukiwarce
150zł1-3
75zł4-6
50zł6-10

Czyli przykładowo za frazę „sklep z zabawkami Sopot” zapłacilibyśmy za wysokie pozycje nawet 150zł / dzień za wyświetlanie się naszej strony www. Oczywiście podane ceny są przykładowe i mogą być wyższe lub niższe, w zależności od frazy kluczowej, na której chcemy się wypozycjonować.

Rozliczanie za efekt

Ostatnim, rzadko wykorzystywanym, sposobem rozliczenia jest płatność prowizyjna. Jest uskuteczniana zazwyczaj we współpracach ze sklepami internetowymi oraz polega na przekazaniu określonego % prowizji ze sprzedaży agencji marketingu internetowego.

Podsumowując, najlepszym modelem rozliczeniowym wydaje się być metoda abonamentowa. Nie tylko ze względu na sprawiedliwy rozrachunek tej metody, ale także z powodu ciągłego wglądu Klienta w pracę agencji oraz wysokiej efektywności w każdym przypadku.

Jak nauczyć się pozycjonowania stron?

Niewątpliwie wiele osób uważa, że pozycjonowanie jest niezwykle trudnym rzemiosłem i wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Jednak jeśli zaczniemy już się uczyć oraz poznamy podstawowe mechanizmy, to będzie nam łatwiej zrozumieć techniki i proces pozycjonowania. Początek studiowania pozycjonowania zazwyczaj rozpoczyna się od trzech, podstawowych składników: określeniu grupy odbiorczej, wyszukań na konkretną frazę i słów kluczowych. Te czynniki można nazwać fundamentami pozycjonowania, które ułatwią nam analizę zarówno konkurencji, jak i skuteczności naszej witryny.

Następnie zaczyna się zazwyczaj długotrwały proces kontrolny, który polega na dogłębnym monitorowaniu pozycjonowania strony i ciągłym ulepszaniu jej niedoskonałości. W założeniu nasze działania będą najczęściej podobne, a błędy będą zrozumiałe i występujące na wielu podobnych portalach. Jednak każda strona jest unikalna, dlatego również warto być gotowym na potrzebne naprawy lub całkowity remanent witryny. Tutaj pojawia się audyt SEO, dzięki któremu będziemy mogli ustalić przebieg optymalizacji i naprawić występujące błędy. W teorii każdy z nas może przejrzeć taki audyt i dokonać poprawek we własnym zakresie. Natomiast warto tutaj o pomoc wprawnego i doświadczonego specjalistę ds. SEO, gdyż będzie on mógł rozpoznać co dokładnie doskwiera naszej stronie i z jakimi trudnościami mierzy się proces pozycjonowania.

Czy nauka pozycjonowania jest trudna?

Prowadzenie skutecznych działań SEO oparte jest w głównej mierze na doświadczeniu, obsługi narzędzi oraz wyciąganiu wniosków. Jeżeli posiadasz analityczny umysł i znasz podstawy działania stron internetowych opartych o HTML lub WordPress jest to idealny punkt wyjścia do nauczenia się pozycjonowania. Najlepszym pierwszym krokiem jaki można podjąć to założenie swojego projektu www i przeprowadzania na nim testów pochodzących z informacji zbieranych w procesie nauki pozycjonowania.

Oto kilka podstawowych porad podczas nauki SEO:

 1. Wiedza teoretyczna to podstawa. Warto tutaj zadbać o odpowiednią lekturę e-booków, poradników, filmów eksperckich czy webinarów. Bez tego pozycjonowanie jest niemożliwe, gdyż zwyczajnie nie będziemy mieli pojęcia co się może dziać na naszej witrynie. A szukanie odpowiedzi w sieci jest czasami bezcelowe.
 2. Błądzenie jest rzeczą ludzką. Ważne, żeby takie problemy wyłapywać. Dlatego warto postawić na prowadzenie własnego bloga – to będzie najlepsza, darmowa praktyka dla nas samych. Będziemy mogli skupić się na pozycjonowaniu artykułów, linkowaniu wewnętrznym i zewnętrznym, rozczytywaniu audytów seo witryny i wielu sprawach więcej. Przed pracą w agencji marketingowej warto się samemu sprawdzić i zastanowić, czy SEO jest dla nas.
 3. Różnorakie fora i grupy to świetne miejsce do poszerzania własnej wiedzy. Praktycznie od każdego można dowiedzieć się czegoś ciekawego – a szczególnie od osób pracujących w branży. Jednak pamiętaj, żeby sprawdzać informacje pozyskane od anonimowych forumowiczów: fake newsy to prawdziwa plaga XXI w.
 4. Kto pyta nie błądzi. Dlatego nie uważajmy się za omnibusów po przeczytaniu 4 artykułów o SEO i obejrzenie dwóch filmików. Poza wiedzą teoretyczną potrzebne nam będą praktyczne przykłady, które będziemy mogli zaaranżować do nowych sytuacji. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka.
 5. Ciekawą sprawą są przeróżne szkolenia i kursy dotyczące pozycjonowania. Można wtedy posiąść sporo wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Jednakże należy pamiętać, że żaden bootcamp nie da nam tyle, co praca przy komercyjnych projektach. Jednakże takim metodom nauki jest z pewnością najbliżej do realnej pracy w SEO.

Najpopularniejsze pytania o SEO i pozycjonowaniu

Czy mogę sam wypozycjonować swoją stronę internetową?

Tak, ale wymaga to ogromnego nakładu czasu i pracy. Niedoświadczona osoba często może popełniać nieświadomie wiele błędów, które okażą się kluczowe w osiągnięciu wysokich pozycji w wyszukiwarce. Brak doświadczenia z pewnością wydłuży czas w jakim możliwe będzie osiągnięcie oczekiwanych efektów. SEO jest oparte w dużej mierze na doświadczeniu, dlatego też jego brak może okazać się kluczowy.

Jaki typ pozycjonowania wybrać? Jaki będzie odpowiedni dla mojej firmy?

Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzeniem analizy SEO, która rozwieje wszelkie wątpliwości. Ważne jest aby wspólnie wraz z agencją SEO wypracować cele jakie chcemy osiągnąć tak aby wyeliminować błędy już na starcie. Aby było to możliwe specjalista SEO musi przeanalizować stronę Klienta oraz jego konkurencję po czym dobrać odpowiednie słowa kluczowe.

Czy opłaca się zainwestować w SEO i pozycjonowanie stron?

Jak najbardziej tak. Oczywiście jest to zależne od branży w jakiej Twoja witryna funkcjonuje, jednakże zazwyczaj jest to bardzo opłacalne. Wzrost ruchu na stronie, a następnie konwersji, może znacząco wpłynąć na zyski każdej firmy.

Jak długo czekać trzeba na efekty pozycjonowania?

Agencja SEO nie zagwarantuje Klientowi precyzyjnej odpowiedzi, jak długo potrwa wypozycjonowanie jego witryny – rezultat zależy bowiem od zbyt wielu czynników rankingowych. Są jednak sposoby na estymację przybliżonych wyników w ustalonym czasie – najczęściej jest to okres od kilku miesięcy do kilu lat. Ważne jest aby określić konkretny cel, a następnie dążyć do jego realizacji. Aby wyestymować czas osiągnięcia wyników należy przeprowadzić analizę SEO.

Czy mogę przerwać pozycjonowanie stron i wrócić do tego za jakiś czas?

Tak, aczkolwiek może to bardzo negatywnie wpłynąć na wynik Twojej strony – możesz nawet wrócić do pozycji startowej. Bardzo dużo zależy od intensywności działań konkurencji. Pozycjonowanie i SEO to proces, a nie jednorazowa usługa – aby było skutecznie, należy działać regularnie.

Czy pozycjonowanie wymaga zmian na stronie internetowej?

Tak. Cały proces optymalizacji stron opiera się na wdrażaniach zmian aktualnego stanu.

Co jest potrzebne do rozpoczęcia pozycjonowania?

Do rozpoczęcia działań SEO konieczne będzie nadanie dostępu do narzędzi Google: Search Console, Analytics oraz Tag Manager. Dodatkowo w przypadku wdrażania zaleceń optymalizacyjnych przez agencję należy udostępnić dane logowania do panelu administracyjnego strony oraz serwera.

Jakie słowa kluczowe wybrać?

Jest to jeden z bardziej kluczowych elementów podczas opracowywania strategii pozycjonowania. Bardzo duże znaczenie ma tutaj doświadczenie specjalisty. Najczęściej wybierane są te najbardziej popularne dla wybranej branży – pamiętać jednak należy o konkurencyjności. Mogą to być frazy brandowe (np. nazwa firmy), ogólne (określające czym się firma zajmuje), długie ogony (z ang. long tail, czyli złożone ciągi słów) lub lokalizacyjne (np. Warszawa lub Poland). Aby prawidłowo dobrać frazy kluczowe dla witryny należy przeprowadzić analizę SEO.

Podsumowanie

Pozycjonowanie jest jedną z najskuteczniejszych form generowania ruchu na stronę internetową. Pamiętać należy, że jest to proces i na efekty działań trzeba poczekać – szczególnie jeżeli startujemy z nowym biznesem w konkurencyjnej branży.

Nasze nagrody i wyróżnienia

Jeżeli są Państwo zainteresowani pozycjonowaniem, zapraszamy do kontaktu z poprzez poniższy formularz. Wykonamy dla Ciebie analizę SEO. To pierwszy etap dla prowadzenia skutecznego pozycjonowania.

  Pozycjonowanie sklepu internetowego [SEO]

  Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Sądowego – w Polsce jesienią 2021 roku zarejestrowanych było ponad 51 tysięcy sklepów internetowych! Tak ogromna liczba podmiotów działających w sektorze e-commerce oznacza tylko jedno – wielką konkurencję i trudność dotarcia do nowych klientów. Dziś atrakcyjność asortymentu sklepu czy niskie ceny to za mało, by odnieść sukces. Liczy się przede wszystkim widoczność w sieci, a tę zagwarantować nam może sprawnie realizowana strategia pozycjonowania sklepu internetowego.

  Czym jest e-commerce?

  E-commerce to – najprościej mówiąc – handel elektroniczny, w którym wszystkie procesy (lub ich większość) zachodzą za pośrednictwem Internetu. Od początku XXI wieku obserwuje się wyraźny rozwój tego typu działalności, co stanowi bezpośrednią odpowiedź na potrzeby współczesnych konsumentów.

  Handel elektroniczny wykorzystuje najróżniejsze strategie marketingowe, natomiast sam może przyjmować formę sklepu internetowego, portalu ogłoszeniowego czy innej platformy, która pozwala dokonywać zakupów online. Na działalność w tej postaci decydują się także marki działające stacjonarnie, które chcą dotrzeć do większej liczby klientów.

  Prowadzenie działalności e-commerce ma wiele zalet, które dostrzegalne są zarówno z perspektywy klientów, jak i właścicieli biznesów.

  Do korzyści dla pierwszej grupy zaliczyć można między innymi:

  • możliwość zapoznania się z produktami i usługami z dowolnego miejsca na świecie i w dowolnym czasie,
  • oszczędność czasu oraz najczęściej również pieniędzy,
  • większy wybór towaru,
  • ułatwiony kontakt ze sprzedawcami.

  Plusy handlu internetowego dla sprzedawców to na przykład:

  • zmniejszenie wydatków związanych z zatrudnianiem pracowników oraz wynajmowaniem obiektów biurowych czy magazynowych,
  • możliwość oferowania większej liczby produktów,
  • uproszczenie sposobu komunikacji z klientami,
  • budowanie widoczności i reputacji marki,
  • możliwość dotarcia do szerszego grona klientów.

  Obecnie trudno jest sobie wyobrazić działalność e-commerce, która nie jest wspierana przez działania SEO. Dotyczy to przede wszystkim branż, które cechują się sporą konkurencyjnością.

  Na czym polega pozycjonowanie sklepu internetowego w wyszukiwarce?

  Pozycjonowanie sklepu internetowego to nic innego, jak prowadzenie różnorodnych działań, których celem ma być umiejscowienie odnośnika do sklepu na jak najwyższej lokacie wyników wyszukiwania.

  Jak wiemy – wyszukiwarki takie jak Google to pierwsze narzędzia, z których korzystamy, gdy chcemy uzyskać odpowiedzi na nasze pytania, sprawdzić prognozę pogody, zdobyć informacje na interesujące nas tematy czy też kupić konkretne produkty online.

  Z punktu widzenia właścicieli sklepów internetowych wyszukiwarki internetowe to jeden z głównych kanałów dotarcia do klientów – przecież codziennie korzystają z nich miliony użytkowników. Jest on jednak skuteczny tylko wtedy, gdy sklep internetowy pojawia się w wynikach wyszukiwania wysoko – przede wszystkim na pierwszej stronie. Nie jest tajemnicą, że miażdżąca większość użytkowników wyszukiwarek wybiera właśnie te najwyżej sytuowane sklepy internetowe, kierując się zarówno chęcią zaoszczędzenia czasu, jak i przeświadczeniem, że strony pojawiające się najwyżej są najbardziej zaufane, posiadają najszerszą gamę interesujących ich produktów i cieszą się popularnością wśród innych klientów.

  Skontaktuj się z nami – wykonamy dla Ciebie analizę SEO. To pierwszy etap dla prowadzenia skutecznego pozycjonowania sklepu internetowego.

  Wachlarz działań składających się na ogólne pojęcie pozycjonowania sklepu internetowego jest szeroki i dzieli się na aktywności on-site i off-site. A zaliczyć do niego możemy między innymi:

  • audyt witryny sklepu internetowego pod kątem SEO i UX – a więc zbadanie aktualnej pozycji sklepu internetowego, jego kondycji technicznej, dostosowania interfejsu do potrzeb użytkowników czy też atrakcyjności treści – tak dla odbiorców, jak i dla wyszukiwarek,
  • optymalizację techniczną sklepu – a więc szereg prac mających na celu lepsze dostosowanie witryny sklepu internetowego do wymagań wyszukiwarek, takich jak: dopracowanie warstwy technicznej sklepu, stworzenie przyjaznych treści, zastosowanie fraz kluczowych, utworzenie podstron dla poszczególnych kategorii produktowych sklepu, wygenerowanie mapy strony, walidacja kodu strony, zastosowanie linkowania wewnętrznego czy zoptymalizowanie adresów URL i meta tagów,
  • skuteczny link building – czyli pozyskiwanie atrakcyjnych linków prowadzących do sklepu z innych, wartościowych stron internetowych za pomocą Content Marketingu,
  • rozbudowywanie witryny sklepu – a więc tworzenie nowych treści, podstron, prowadzenie branżowego bloga, itp.,
  • oraz regularne działania analityczne, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie wyników pozycjonowania oraz projektowanie nowych strategii czy reprojektowanie strategii już podjętych.

  Na pozycjonowanie sklepów internetowych właściciele decydują się z różnych powodów i w różnych momentach ich istnienia. Działania prowadzone są zarówno dla sklepów internetowych funkcjonujących od lat, jednak mających aspirację do uzyskiwania lepszych wyników (a nawet stania się liderem swojej branży), jak i dla sklepów nowych, które właściciele chcieliby skutecznie rozpromować i zbudować solidną markę od podstaw. Korzyści, jakie przyniesie pozycjonowanie sklepu internetowego, są jednak znacznie liczniejsze.

  Korzyści z pozycjonowanie sklepu internetowego

  Wraz z przeniesieniem wielu biznesów do Internetu – w tym sklepów do formuły e-commerce, wzrosło zapotrzebowanie na usługi jakim jest pozycjonowanie sklepów internetowych. Skuteczna strategia może przynieść wiele korzyści. Warto pamiętać, że zwiększenie obrotów sklepu jest celem samym w sobie, obok którego współistnieją jeszcze profity dodatkowe.

  Do najważniejszych korzyści, jakie niesie prawidłowe pozycjonowanie sklepu internetowego, zaliczyć możemy:

  • pojawienie się w TOP wyników wyszukiwania – a więc w czołówce najlepszych graczy, co może równać się dużemu prestiżowi dla sklepu – warto jednak pamiętać, że osiągnięcie szczytowych pozycji nie zawsze się udaje z uwagi na wielką konkurencję,
  • zwiększenie liczby odwiedzin w sklepie internetowym – co oznacza również zwiększenie liczby dokonywanych transakcji,
  • zwiększenie rozpoznawalności sklepu internetowego – jego nazwa utrwala się użytkownikom wyszukiwarki, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że do niego wrócą,
  • rozpoznawalność marki napędza inne gałęzie naszej obecności w sieci i kanały marketingowe sklepu – bardzo często potencjalni klienci po zobaczeniu sklepu w wynikach wyszukiwania sprawdzają inne ślady jego obecności w sieci – odwiedzają social media, zapisują się do newsletterów oraz rozmawiają o marce z rodziną i znajomymi,
  • optymalizacja współczynnika konwersji sklepu internetowego – co ma kluczowe znaczenie dla wyników sprzedażowych marki,
  • zwiększenie atrakcyjności sklepu internetowego – nie tylko pod kątem pozycji w wyszukiwarce Google, ale również pod kątem UX i treści, które docierają do klientów,
  • zwiększenie zaufania do marki wśród użytkowników – panuje przeświadczenie, że sklepy pojawiające się najwyżej odznaczają się największym zaufaniem klientów,
  • i co najważniejsze (i stanowiące główny cel pozycjonowania) – zwiększenie przychodów sklepu internetowego.

  Słowa kluczowe dla e-commerce

  Słowa kluczowe (lub też frazy kluczowe) to jeden z najważniejszych elementów pozycjonowania sklepów internetowych. To między innymi na nich buduje się całą strategię działań – zarówno tych związanych z optymalizacją SEO witryny sklepu, jak i z link buildingiem. Są one jednocześnie punktem wyjścia dla rozpoczęcia prac, jak i ich celem samym w sobie.

  Słowa kluczowe to – najprościej rzecz ujmując – wyrażenia, za pomocą których chcielibyśmy, aby można było odnaleźć sklep internetowy w wyszukiwarce Google. Podstawowe słowa kluczowe wskazywane są przez właścicieli sklepów. Oni dobrze wiedzą, w jakich sferach konkurencji funkcjonują i jakie produkty chcieliby promować w wyszukiwarce Google. Ostateczne listy słów kluczowych, na których pracują agencje marketingowe, są jednak znacznie dłuższe. Wiąże się to z pracą specjalistów, którzy za pomocą profesjonalnych narzędzi analitycznych (np. Senuto lub Semstorm) tworzą zestawy fraz, dzięki którym możliwe będzie skuteczniejsze budowanie pozycji sklepu w wyszukiwarce Google.

  Słowa kluczowe wykorzystywane są w dwóch głównych kanałach działań – podczas optymalizacji SEO witryny sklepu, jak i podczas tworzenia treści Content Marketingowych, które służyć będą link buildingowi.

  W przypadku optymalizacji SEO strony słowa kluczowe znajdą swoje zastosowanie w opisach kategorii, podkategorii i produktów, a także w artykułach blogowych (jeśli dany sklep internetowy prowadzi branżowego bloga). Bardzo istotne jest, by słowa kluczowe występowały w naturalnych proporcjach wobec całego tekstu. By utrzymały swoją moc, warto również pilnować ich oryginalnej formy gramatycznej. Dobrą praktyką jest także stosowne i uzasadnione pogrubianie fraz kluczowych. Te zabiegi połączone z wartościową treścią mocno przyczynią się do uatrakcyjnienia witryny w „oczach” wyszukiwarek oraz użytkowników.

  W przypadku działań Content Marketingowych również warto stosować się do powyższych zasad. Ponadto – w obu przypadkach istotne będzie stosowanie słów kluczowych w tytułach, śródtytułach i nagłówkach, których obecność w artykułach jest mocno wskazana.

  Słowa kluczowe możemy podzielić na kilka typów. Główne rozgraniczenie będzie dotyczyło ich długości. Mamy więc:

  • short-tail – a więc „krótkie ogony” – składają się na nie frazy zbudowane z 1-2 słów. Dotyczą one ogólniejszych pojęć, przez co trudniej za ich pomocą wybić sklep internetowy ku górze (największy sukces w stosowaniu short-tail odnoszą najwięksi gracze). Przykładem fraz typu short-tail może być fraza „damskie spodnie”,
  • long-tail – czyli „długie ogony” – będą się składały z większej liczby słów, przez co precyzyjniej określać będą to, czego szukają użytkownicy. Jak można się spodziewać – szczegółowe określenia będą generowały większe prawdopodobieństwo odwiedzin witryny sklepu. Przykładem long-taila może być fraza „szare damskie spodnie w kratę”.

  Źródło: semrush.com

  Istnieją jeszcze inne typologie słów kluczowych. I tak istnieją słowa kluczowe związane z lokalizacją (np. „gabinet weterynaryjny gdańsk wrzeszcz”), związane z konkretną marką (np. „spodnie do biegania adidas”), czy też związane z konkretną branżą i wykorzystujące nomenklaturę specjalistyczną (np. „maszyny fleksograficzne EFS”). Ich użycie powinno być uzasadnione i zawarte w obranej strategii.

  Skontaktuj się z nami – wykonamy dla Ciebie analizę SEO. To pierwszy etap dla prowadzenia skutecznego pozycjonowania sklepu internetowego.

  Optymalizacja techniczna sklepu internetowego

  Jak już zostało wspomniane – jednym z głównych obszarów, jakimi zajmuje się SEO – jest optymalizacja techniczna związana z poprawnością danej witryny względem SEO. Zanim jednak do niej dojdzie, specjaliści SEO przeprowadzają audyt strony, by mieć jak najszerszy obraz jej kondycji.

  W tego typu audycie bada się między innymi aktualną widoczność witryny w wyszukiwarkach, kondycję strukturalną strony, obecność linkowania wewnętrznego i zewnętrznego, dobór i zastosowanie słów kluczowych, poprawność indeksowania strony, szybkość ładowania witryny oraz jej użyteczność pod kątem UX, obecność SSL, unikatowość treści, a ponadto przeprowadza się analizę konkurencji sklepu.

  Po uzyskaniu raportu z audytu można przystąpić do stworzenia strategii pozycjonowania oraz przejść do optymalizacji technicznej sklepu.

  Optymalizacja SEO zawiera się w działaniach on-site, czyli tych przeprowadzanych w obrębie witryny sklepu internetowego. Składają się na nią kwestie takie jak:

  • TAGI – w których skład wchodzą tytuły (<title>) oraz meta-opisy (<description>. Są to krótkie wizytówki naszej witryny, które pojawiają się w wynikach wyszukiwarek przy odsyłaczu do naszego sklepu i jego podstron. Tagi powinny być krótkie, lecz treściwe i zachęcające do odwiedzenia strony. Warto stosować w nich słowa kluczowe – oczywiście w naturalny, uzasadniony gramatycznie i merytorycznie sposób,
  • ADRESY URL – należy sprawdzić, czy są poprawne i dobrze opisują to, co reprezentują. Przypadkowe ciągi liter i cyfr nie są dobrą wizytówką strony,
  • TYTUŁY I NAGŁÓWKI – bardzo ważne jest, by w tekstach publikowanych na stronach sklepu (niezależnie, czy są to opisy czy artykuły blogowe), występowały tytuły i nagłówki (H1, H2, H3, i tak dalej…). Dobrze jest zamieścić w nich słowa kluczowe. Obecność kondygnacji tekstu dzielonych tytułami i nagłówkami jest dobrze postrzegana przez roboty wyszukiwarek,
  • LINKOWANIE WEWNĘTRZNE – to nic innego jak sieć linków działających wewnątrz witryny sklepu, które będą odsyłały do różnych jej lokalizacji. Przykładowo – linkowanie wewnętrzne używane jest w artykułach poradnikowych, z których bezpośrednio możemy odsyłać czytelnika do kategorii produktowych lub konkretnych produktów, które chcemy sprzedać. Linkowanie wewnętrzne jest istotne nie tylko w kontekście prawidłowego procesu pozycjonowania, ale również w kontekście dobrze rozwiniętej infrastruktury UX witryny,
  • KATEGORIE I PODKATEGORIE – ich obecność to sygnał dla wyszukiwarek, że witryna sklepu jest przemyślana, uporządkowana i intuicyjna dla użytkownika, co będzie skutkowało przychylnym podejściem robotów wyszukiwarek,
  • SŁOWA KLUCZOWE – ich użycie jest wręcz obligatoryjne w działaniach optymalizacyjnych. Słowa kluczowe umieszcza się zarówno w tytułach, meta tagach, opisach produktów i kategorii, adresach URL oraz wszelkich treściach pojawiających się na stronie (np. w artykułach blogowych). Naturalnie występujące słowa kluczowe będą działały jak magnes na frazy wpisywane w oknie wyszukiwarki,
  • GRAFIKI I ZDJĘCIA – również powinny być dobrze zoptymalizowane. Opisy, a nawet nazwy plików wgrywanych na platformę sklepu, powinny być starannie przygotowane i zawierać frazy kluczowe.

  Choć optymalizacja techniczna sklepów internetowych przeprowadzana jest jednorazowo na podstawie uzyskanego audytu, ważna jest regularna analiza witryny, która może wskazać potencjalnie pojawiające się błędy oraz wyznaczyć nowe kierunki działań, które będą miały pozytywny wpływ na cały proces pozycjonowania strony w przyszłości.

  Jak wygląda proces pozycjonowania sklepu?

  Skuteczny proces pozycjonowania sklepu internetowego jest długi i złożony, a rozpoczyna się już w momencie podjęcia decyzji przez właściciela sklepu o współpracy z agencją marketingową w tym zakresie.

  W początkowej fazie procesu kluczowy jest rzetelny i szczegółowy briefing, a więc wyartykułowanie wszystkich celów, planów i informacji ważnych z punktu widzenia właściciela biznesu. Profesjonalny brief – przyjmujący najczęściej formę dokumentu uzupełnianego przez właściciela sklepu internetowego – powinien zawierać takie dane jak na przykład: upragnione cele biznesowe sklepu związane z pozycją w wyszukiwarce Google (np. zwiększenie liczby odwiedzin na stronie czy zwiększenie sprzedaży danego produktu), specyfikę branży, w której działa sklep, wskazanie głównych konkurentów marki, a także wstępną listę fraz kluczowych, na które chcemy wypozycjonować witrynę. Briefing przeprowadzają najczęściej Account Managerowie.

  Po uzyskaniu wszystkich informacji, specjaliści SEO przeprowadzają audyt witryny sklepu, by poznać jego aktualną sytuację – zarówno tę związaną z kondycją i widocznością sklepu w wyszukiwarkach, jak i z wewnętrznym działaniem platformy e-commerce. Na podstawie raportu z audytu będą w stanie przygotować strategię działania, która w określonej perspektywie czasu powinna przynieść założone efekty, a także sporządzają pełną listę słów kluczowych wykorzystywanych w wielu aspektach prac pozycjonujących.

  W strategii pozycjonowania odnajdziemy działania różnego rodzaju. Możemy podzielić je na działania zachodzące na stronie sklepu (on-site) oraz poza nią (off-site). W tym momencie do gry wchodzą również inni specjaliści – tacy jak programiści (których zadaniem będzie optymalizacja witryny od strony technicznej) oraz copywriterzy (którzy będą odpowiedzialni za korektę lub stworzenie od podstaw wszelkich treści wymaganych zarówno podczas optymalizacji SEO sklepu, jak i działań link buildingowych).

  Optymalizacja SEO sklepu – jako następny krok w procesie pozycjonowania sklepu internetowego – przebiegała będzie kilkuetapowo i wielotorowo. Składać się będą na nią takie aktywności jak dostosowanie metatagów, uporządkowanie kategorii i podkategorii sklepu, edycja warstwy HTML, dostosowanie protokołu sieciowego SSL, aktywacja narzędzi takich jak Google Search Console, wygenerowanie mapy strony, przystosowanie adresów URL, czy stworzenie treści na potrzeby opisów kategorii i produktów zamieszczonych w sklepie. Przyjęta strategia optymalizacji powinna być kontynuowana i regularnie monitorowana.

  Kiedy już sklep internetowy zostanie zoptymalizowany pod kątem SEO, przychodzi czas na rozszerzenie działań o skuteczny link building. Istotna jest tu dobra współpraca pomiędzy specjalistami SEO i Content Writerami. Pierwsi będą odpowiedzialni za prawidłowe pozyskiwanie wartościowych linków z mocnych witryn internetowych oraz za kontrolowanie wyników przekierowań. Drudzy – za tworzenie wartościowych treści (np. w formie artykułów), w których zawarte będą ustalone wcześniej słowa kluczowe. Działania z zakresu link buildingu powinny być prowadzone regularnie – najlepiej w cyklu comiesięcznym. Wówczas możliwe jest systematyczne gromadzenie linków i tym samym wzmacnianie pozycji sklepu w wyszukiwarce Google.

  Poza działaniami off-site, do których link building należy, dobrze jest skupić się również na pracach on-site, a więc tych przeprowadzanych wewnątrz witryny sklepu. Zawierają się one głównie w kreowaniu dobrych jakościowo treści i linkowaniu wewnętrznym. Content zawarty w opisach kategorii produktowych oraz opisach produktów będzie dobrze widziany zarówno z perspektywy pozycjonowania, jak i UX. Warto pamiętać, że jego główne cele są dwa – wzmocnić pozycję sklepu w wyszukiwarce Google oraz zachęcić odwiedzających witrynę do dokonania zakupu. Dobrym sposobem rozbudowywania sklepu internetowego jest ponadto prowadzenie bloga. Choć nie wszyscy się na to decydują, artykuły blogowe okazują się być bardzo przydatne – stanowią bowiem idealną przestrzeń do tego, by stosować linkowanie wewnętrzne i używać fraz kluczowych.

  Proces pozycjonowania nie ma jednak określonego punktu końcowego. Aby był skuteczny cały czas, powinien być prowadzony nieustannie i regularnie monitorowany celem sprawdzenia aktualnych wyników, poprawy pojawiających się potencjalnych błędów i tworzenia kolejnych strategii z uwzględnieniem zmieniających się współczynników. Warto pamiętać, że proces pozycjonowania sklepu internetowego angażuje specjalistów różnych dziedzin. Czuwają nad nim Account Managerowie, specjaliści SEO, copywriterzy, a nawet programiści!

  Podsumowują cały proces wygląda następująco:

  1. Strategia

  Jest ona punktem wyjścia jeśli chodzi o działania pozycjonowania sklepów internetowych, indywidualnie wyceniana oraz tworzona na podstawie potrzeb i oczekiwań Klienta, zawartych wcześniej w wypełnionym przez niego briefie. W ramach wykonywanej przez nas pracy koncepcyjnej ustalamy wskaźniki KPI, niezbędne do pomyślnej realizacji dalszych etapów projektu, w szczególności analizy i estymacji, które są częściami składowymi strategii.

  2. Analiza

  W tym kroku przeprowadzamy wszystkie czynności weryfikujące obecny stan wybranej witryny pod kątem SEO oraz jej potencjał w danym kraju w porównaniu z konkurencją. Jednocześnie analizujemy pełną ścieżkę użytkownika w oparciu o customer journey Wynikiem analizy jest zebranie pokaźnej liczby danych, które posłużą do realizacji dalszych kroków związanych z pozycjonowaniem sklepów.

  3. Estymacja

  Niezwykle wartościowa i jednocześnie ostatnia część składowa strategii, w ramach której estymujemy poszczególne wartości związane z widocznością strony w najbardziej popularnej wyszukiwarce danego kraju, uwzględniając wzrost ruchu oraz co ważniejsze – wzrost konwersji w określonym czasie.

  4. Techniczne SEO

  Przystępując do właściwych działań SEO jedną z niezbędnych czynności do osiągnięcia końcowego sukcesu jest techniczne SEO, zwane też analizą techniczną bądź optymalizacją techniczną pod kątem SEO, czyli ta część optymalizacji, która nie dotyczy treści. Składa się ona z wszystkich czynności, które wpływają na architekturę i kod strony w taki sposób, by była maksymalnie przyjazna dla najbardziej rygorystycznych wymogów wyszukiwarek i jednocześnie by być krok przed konkurencją.

  5. Optymalizacja treści

  Częścią składową optymalizacji witryny pod kątem SEO obok technicznego SEO jest optymalizacja treści. Wartościowe treści dla użytkownika są jednym z kluczowych elementów, które pomogą w osiągnięciu wysokiej widoczności w wyszukiwarce, jak również wpłyną na wzrost konwersji.

  6. UX + CRO

  W ramach usługi pozycjonowania sklepów internetowych zapewniamy analizę i optymalizację wskaźników User Experience ze szczególnym udziałem doświadczeń heurystycznych i testów A/B oraz Conversion Rate Optimization. W ten sposób analizujemy aktywności konsumentów na każdym ich etapie procesu zakupowego, zwiększając efektywność sprzedaży.

  7. Link Building

  Link building prowadzimy z użyciem najwyższej jakości stałych linków, pozyskiwanych z zewnętrznych źródeł czy serwisów, od rzetelnych wydawców z gwarancją ich utrzymania nawet po zakończonej współpracy. W ramach tego procesu dbamy o prawidłowy profil linków, przynoszący końcowe korzyści.

  8. Bieżąca Analiza Danych

  W usłudze pozycjonowania sklepów internetowych poprzez zaawansowane narzędzia, nadzorowane przez Client Success Managera stale mierzymy postępy związane z ewaluacją prowadzonych działań, na ich podstawie nasi Klienci mają dostęp do rozbudowanych raportów 24/7.

  9. Wzrost ruchu i przychodów

  Ostateczną wartością SEO360® jest wzrost świadomości marki, ruchu, konwersji oraz przychodów generowanych z tej usługi, co istotne – znacznie większy niż w przypadku „zwykłego SEO”.

  Skontaktuj się z nami – wykonamy dla Ciebie analizę SEO. To pierwszy etap dla prowadzenia skutecznego pozycjonowania sklepu internetowego.

  Link building dla sklepu internetowego – CM

  Optymalizacja sklepu internetowego pod kątem SEO jest przykładem działań on-site. W procesie pozycjonowania sklepu internetowego istotne są jednak również działania off-site, a więc takie, które przeprowadzane są poza stroną, lecz mają na nią i jej kondycję ogromny wpływ.

  Najważniejszym z tych działań jest link building – a więc pozyskiwanie linków pochodzących z innych stron internetowych. Link building przeprowadza się za pomocą Content Marketingu – a więc zaawansowanego rodzaju marketingu treści. Przykładem produktów Content Marketingowych są różnego typu artykuły – zarówno w formach lekkich, poradnikowych, jak i bardziej specjalistycznych, a nawet sprzedażowych, opiniotwórczych i perswazyjnych.

  Link building jest jednak link buildingowi nierówny. Warto pamiętać, że nie każde działanie w tym zakresie przyniesie nam wyczekiwane korzyści. Przygotowując skuteczną strategię Content Marketingową, trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki i odpowiednio dopasować je do sytuacji – tak, by uzyskać jak najbardziej wartościowe linki.

  Czynniki te to przede wszystkim:

  • siła strony linkującej – należy pamiętać, że witryny mocne, z długą historią, bogatymi treściami, dużą liczbą użytkowników i pozytywnym ratingiem w wyszukiwarkach będą dostarczały nam o wiele lepsze jakościowo linkowanie. Działa to trochę jak rekomendacja dla robotów wyszukiwarek – w momencie, gdy silna witryna odsyła odbiorców do naszego sklepu, jest to znak, że warto umieszczać ją wyżej w wynikach wyszukiwania,
  • jakość contentu – a więc jego unikatowość, merytoryczność i poprawność pod względem językowym. Roboty wyszukiwarek gorzej oceniają treści zduplikowane i nieatrakcyjne, warto więc inwestować w rozwinięte treści dobrej jakości. Artykuły nie powinny być zbyt krótkie. Należy również dbać o to, by pojawiały się w nich tytuły i nagłówki. Istotną kwestię stanowią natomiast słowa kluczowe, które powinny występować w sposób przemyślany i nieprzesadzony,
  • poprawne linkowanie – powinno odbywać się w zgodzie z dobrymi praktykami, które wysoko stawiają tak zwane wartościowe linki dofollow. Zamieszczając link w artykule, należy pamiętać, by zrobić to w sposób jak najbardziej naturalny. Nie należy również przesadzać z ilością linków w jednym tekście. Taka praktyka może bowiem spotkać się z odrzuceniem przez filtry robotów wyszukiwarek.

  Odpowiedzialnie i racjonalnie prowadzony link building, poparty strategią pozycjonowania, może przynieść witrynie wiele korzyści, przyczyniając się do awansowania sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania.

  CMSy sklepów

  Nie bez znaczenia w kontekście pozycji witryny sklepu internetowego w wyszukiwarkach pozostaje rodzaj CMS używanego przez administratora sklepu.

  CMS – czyli Content Management System – to system-platforma, za pomocą którego możliwe jest zarządzanie całą infrastrukturą sklepu internetowego. CMS stanowi swojego rodzaju panel sterowania całym sklepem. Za jego pomocą możemy między innymi dodawać nowe treści na stronę sklepu, zamieszczać w nim produkty, kontrolować proces zakupowy, stosować linkowanie wewnętrzne i wiele więcej.

  Wybór CMS dla sklepu internetowego nie powinien być przypadkowy i podyktowany jedynie warunkami finansowymi. Komfort korzystania z systemu oraz to, czy jest on przychylny działaniom SEO i pozycjonowania to kluczowe parametry, które należy brać pod uwagę.

  Przykładowe CMSy ecommerce:

  • Woocommerce (rozszerzenie do WordPress)
  • Magento
  • Prestashop
  • Shoper
  • Shopify
  • IAI Shop
  • SOTE

  Gdy mówimy o CMS w kontekście działań SEO, chodzi przede wszystkim o to, czy wybrany system daje nam możliwość nieograniczonej optymalizacji witryn sklepu. Niestety, niektóre CMS-y są trudne w obsłudze i mało intuicyjne. Dodatkowo – mogą wymagać od nas specjalnych nakładów finansowych, gdy będziemy chcieli wprowadzać różnego rodzaju zmiany. Przyjazny system nie będzie wymagał od nas specjalistycznej wiedzy z zakresu optymalizacji czy HTML, a modyfikacje treści, układu strony czy meta tagów przeprowadzimy bez problemów.

  Dobrze jest zwrócić uwagę również na kwestię bezpieczeństwa, jakie gwarantuje wybrany system CMS. Obecność certyfikatu SSL, odpowiadającego za bezpieczeństwo danych, jest również pozytywnie postrzegany przez roboty wyszukiwarek.

  Wśród wszystkich dostępnych CMS-ów warto przyjrzeć się bliżej najpopularniejszym – takim jak: Shopify, Magento, WooCommerce, PrestaShop czy BigCommerce.

  Ile trwa pozycjonowanie sklepu internetowego?

  Z pewnością mogą zawieść się ci, którzy topowych wyników oczekiwaliby po kilku tygodniach pracy. Niestety, proces pozycjonowania trwa stosunkowo długo, a jego efekty i ostateczny czas ich uzyskiwania zależą od wielu czynników, takich jak:

  • stan witryny sklepu przed rozpoczęciem działań – jeśli witryna ma długą historię, audyt wypadł całkiem dobrze, a sklep nie wyświetla się w wynikach wyszukiwania bardzo nisko, bardzo możliwe jest, że postawione cele uda się zrealizować szybciej,
  • potrzeba optymalizacji technicznej sklepu – a więc to, czy przed przejściem do link buildingu będzie trzeba dokonać całkowitej optymalizacji sklepu, czy też wystarczą małe zmiany i usprawnienia,
  • branża, w jakiej działa sklep – niektóre branże są trudniejsze w kontekście pozycjonowania, ponieważ są powszechniejsze. Jedną z trudniejszych branż do pozycjonowania jest branża odzieżowa,
  • wielkość konkurencji – co wynika z samej idei pozycjonowania, które służy prześcignięciu konkurentów w wynikach wyszukiwania,
  • nakłady finansowe – od nich zależeć będzie intensywność działań takich jak chociażby publikowanie artykułów z zewnętrznym linkowaniem.

  To, z jaką agencją marketingową sklep internetowy podejmie współpracę, z pewnością ma znaczenie w kontekście czasu i skuteczności działań. Nie należy jednak wymagać nawet od najlepszej agencji wyników natychmiastowych. Efekty pozycjonowania są wynikiem długiej, wielomiesięcznej (a czasami nawet wieloletniej) pracy. Trzeba przy tym pamiętać, że konkurencja działa w tym samym czasie.

  Co istotne – raz uzyskane wyniki pozycjonowania nie pozostaną z witryną na zawsze. Pozycjonowanie sklepów internetowych to proces długotrwały i nieustający. Jeśli chcemy utrzymać efekty – nie powinniśmy z niego rezygnować.

  Skontaktuj się z nami – wykonamy dla Ciebie analizę SEO. To pierwszy etap dla prowadzenia skutecznego pozycjonowania sklepu internetowego.

  Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego – cennik?

  Ceny pozycjonowania sklepu internetowego wahają się. Ich wysokość zależy od indywidualnych cenników agencji, ale również od umiejętności racjonalnego gospodarowania budżetem przez agencje. Poza tym – istotny jest również okres, na jaki zdecydujemy się wykupić pakiet usług pozycjonowania. Nie bez znaczenia pozostaje także rodzaj i wielkość biznesu, jakie reprezentuje klient agencji. Tak zwanemu dużemu e-commercowi towarzyszą duże wysiłki i spore wyzwania, które z pewnością przełożą się na to ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego.

  Dziś podaje się, że miesięczna cena za pozycjonowanie sklepu internetowego wynosi średnio kilka tysięcy złotych. Niektórzy właściciele sklepów mogą płacić 3.000 złotych, podczas gdy inni – chociażby i 12.000.

  Dobrym sposobem na oszczędność jest przeglądanie ofert pakietowych, które wiele agencji posiada. Mowa o pakietach marketingowych łączących w sobie różne usługi z zakresu marketingu internetowego – takie jak pozycjonowanie, SEO, obsługę social mediów czy kampanie Google Ads. Wówczas można liczyć na atrakcyjniejsze ceny niż w przypadku wykupowania usług oddzielnie.

  FAQ – najczęstsze pytania

  Czy da się pozycjonować sklep internetowy samodzielnie?

  Teoretycznie tak. Jednak by to zrobić, należy posiadać wiedzę z zakresu SEO i pozycjonowania, mieć dostęp do specjalistycznych narzędzi analitycznych, umieć tworzyć jakościowy content i… mieć dużo czasu oraz cierpliwości.

  Żeby mieć pewność efektów, lepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalnej agencji marketingowej.

  Czy tzw. „buzz marketing” to dobry sposób na pozycjonowanie sklepu internetowego?

  Swojego czasu buzz marketing był jedną z najczęściej stosowanych form wsparcia działań link buildingowych. Choć wciąż się go z powodzeniem stosuje, bywa, że roboty wyszukiwarek nie patrzą przychylnie na linki z niego pochodzące – głównie wtedy, gdy posty tworzone są nierozsądnie, przypominając działania spamowe. Buzz marketing stanowi nadal dobry sposób budowania świadomości i reputacji marki w sieci, co z kolei może pośrednio wpłynąć na licznik odwiedzin sklepu i zwiększyć jego popularność, co da pozytywny znak robotom wyszukiwarek.

  Czy treści na stronie powinny być obszerne, czy może krótkie i zwarte?

  Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre tematy pozwalają się rozwinąć bardzo szeroko, dając możliwość stworzenia obszernego artykułu, inne – wręcz przeciwnie. Tworząc długie teksty, warto jednak pamiętać o ich prawidłowej segmentacji – podziale na akapity, stosowaniu nagłówków i tytułów. Warto zwrócić uwagę również na to, że dłuższe treści dają nam większe możliwości wplatania słów kluczowych.

  Czy można pozycjonować sklep na konkretną lokalizację?

  Oczywiście. Pozycjonowanie sklepów internetowych i innego rodzaju biznesów lokalnych, które skierowane są do konkretnego klienta, jest możliwe. W tym celu stosuje się bardziej skoncentrowane frazy kluczowe, w których pojawiają się lokalizacje, na których nam zależy. Warto wiedzieć, że pozycjonowanie lokalne często jest o wiele łatwiejsze niż ogólne. W przypadku sklepów internetowych, których corem działania jest sprzedaż wysyłkowa, rzadko stosuje się jednak pozycjonowanie lokalne.

  Jakie szanse na dobrą pozycję w wyszukiwarce ma nowo założony sklep internetowy?

  To zależy. Z pewnością nowe witryny trudniej będzie wyciągnąć na wyższe lokaty wyników wyszukiwania. Nie jest to jednak niemożliwe. Duże znaczenie będzie w tym przypadku miała branża, w jakiej działa sklep, oraz konkurencja, z jaką musi się on liczyć. Jeśli branża jest specjalistyczna i niszowa, a konkurencja niewielka – można osiągnąć zadowalające efekty pozycjonowania szybciej.

  Czy płatne reklamy wspomagają proces pozycjonowania?

  Nie. Zgodnie z informacjami pochodzącymi wprost od Google, płatne reklamy nie mają wpływu na ruch organiczny w sklepie internetowym wynikający z pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że nie trzeba przeznaczać dodatkowych nakładów finansowych na Google Ads, by mieć dobre efekty pozycjonowania.

  Czy właściciel sklepu może mieć wpływ na proces pozycjonowania?

  Tak, jednak wpływ ten najbardziej istotny jest w początkowej fazie prac, a więc w tak zwanej fazie briefingowej. Wówczas właściciel sklepu określa, jaki cel chciałby osiągnąć, kto jest jego największą konkurencją, a także jakie słowa kluczowe są dla niego i jego sklepu istotne. Warto pamiętać, że sklep internetowy nadal pozostaje pod kontrolą właściciela i może on zgłaszać swoje uwagi – na przykład do stworzonych przez copywriterów treści.

  Czy można zrobić przerwę w korzystaniu z usługi pozycjonowania?

  Pozycjonowanie sklepów internetowych jest procesem, który można przerwać w każdym momencie. Robienie przerw nie jest jednak opłacalne. Gdy zdecydujemy się zapauzować prace na przykład na 2-3 miesiące, po ich wznowieniu będziemy musieli liczyć się ze spadkami w rankingu, koniecznością nowej inwestycji i dłuższym czasem oczekiwania na efekty.

  Czy prowadzenie bloga jest konieczne?

  Oczywiście nikt nie może żądać od właściciela sklepu uruchomienia bloga tematycznego, jednak specjaliści SEO z pewnością będą do tego zachęcać. Blog w sklepie internetowym jest dobrym sposobem na wzbogacenie witryny o jakościowe treści zawierające słowa kluczowe, a także stanowi idealne miejsce do stosowania linkowania wewnętrznego. Warto przemyśleć jego prowadzenie. W kreacji treści mogą natomiast pomóc nam wykwalifikowani copywriterzy.

  Nasze nagrody i wyróżnienia

  Jeżeli są Państwo zainteresowani pozycjonowaniem sklepu internetowego, zapraszamy do kontaktu z poprzez poniższy formularz. Wykonamy dla Ciebie analizę SEO. To pierwszy etap dla prowadzenia skutecznego pozycjonowania.

   Wskazówki związane z kreacją reklamową

   Strategia i cel reklamowy 

   Pierwszym krokiem w projektowaniu kampanii reklamowej jest opracowanie strategii. Musimy się zastanowić co chcemy osiągnąć  (jaki jest cel naszej reklamy) oraz jakimi narzędziami chcemy go osiągnąć. Kreacja powinna stanowić odwzorowanie celu. Idea (myśl przewodnia) kampanii powinna być zrozumiała i czytelna w warstwie wizualnej. 

   Grupa docelowa 

   Komunikację wizualną i werbalną należy dobrać do grupy docelowej. Należy dobrze poznać grupę docelową, do której kierujemy kampanię, przeanalizować sposób w jaki się komunikuje, zweryfikować wśród jakich kodów wizualnych się obraca, które rozumie i które najlepiej będą działać (konwertować). W przypadku nie zrozumiałego przekazu może wywołamy ruch i zainteresowanie jednakże nie będzie ono takie jakie zamierzaliśmy. 

   Przykładowo: inny przekaz będziemy budować do nastolatków – odważne kolory, swobodniejszy język a inny do odbiorców marki luksusowej – stonowana kolorystyka, wyważony język, dobrze dobrana argumentacja, wytworzenie wrażenia spełnionej obietnicy luksusu. 

   Spójność 

   Spójność przekazu wpływa na budowanie trwałej relacji z odbiorcą. Spójność w obrębie danej kampanii czy danej grupy reklam sprawi, że odbiorca łatwiej zapamięta obraz, a później przypisze do danej marki czy produktu. Wspólny motyw graficzny, jednolita typografia, kolorystyka czy sposób kadrowania zdjęcia – to narzędzia budujące spójność.

   W momencie uruchamiania kampanii powinniśmy pamiętać o jednolitości w obrębie wszystkich kanałów do jakich kierujemy reklamy – strona internetowa, sklep internetowy, landing page

   Skala

   Projektując kreacje należy pamiętać o ich dostosowaniu zarówno do wyświetlania na ekranach laptopów i desktopów jak i optymalizacji do emisji na niewielkim ekranie telefonu. Ponad 50% użytkowników Internetu korzysta z urządzeń mobilnych – trzeba pamiętać, że reklamy będą wyświetlane także na małym ekranie smartfonów, muszą być zatem czytelne. 

   Tekst i typografia

   Tekst powinien być zawsze łatwy do przeczytania – zarówno pod względem przekazywanych treści i komunikatów jak i w warstwie czysto wizualnej.  Należy stosować krótkie zwięzłe komunikaty, unikać rozległych opisów lub zredukować je do niezbędnego minimum. Żeby wywołać pożądaną reakcję należy stosować call to action – kup, wejdź, pobierz czy też wyraźne komunikaty “promocja”, “wyprzedaż” – w ramach rozsądku. 

   Pod kątem technicznym należy zminimalizować ilość krojów pisma, stosować maksymalnie dwa rodzaje czcionki lub odmiany tej samej czcionki różnicując je w wielkościach. Trzeba zadbać o kerning, czyli światło między literami, odpowiednią interlinię, kolor. Bardzo ważny jest rozmiar czcionki – na uwadze trzeba mieć skalowanie obrazu i pamiętać o tym, że będzie on wyświetlany także na smartfonach. Żeby tekst był czytelny można użyć kontrastu, ponieważ gdy mamy złożone lub wielobarwne tło, komunikat będzie łatwy do przeczytania po umieszczeniu go na półprzezroczystym podbiciu.

   Logo

   Logo można porównać do odcisku palca marki – to uniwersalny znak identyfikujący. Dzięki zamieszczeniu go na kreacji podkreślamy kto jest autorem przekazu. Należy zadbać o jego czytelność, w razie potrzeby zadbać o umiejscowienie na apli lub zastosować w kontrze, o odpowiednie skalowanie i właściwe proporcje. Nie można zapomnieć o polu ochronnym, czyli o zastosowaniu odpowiedniej odległości od krawędzi tekstów i innych elementów zawartych w kreacji. Ważna jest również równowaga – logo nie powinno dominować nad przekazem. 

   Zdjęcia

   Różne perspektywy, sposób kadrowania, sposób oświetlenia, niestandardowe połączenia kolorów, wyraźny motyw przewodni – to sprawi, że nasze zdjęcie będzie się wyróżniać. Należy pamiętać, że w przypadku stosowania dużej ilości efektów trzeba zachować umiar. 

   Technicznie musi być ono perfekcyjne – odpowiednia rozdzielczość, ostrość, sposób kadrowania zdjęcia. Obraz musi wywoływać pozytywne skojarzenia odbiorcy. Zdjęcia podtła czy detali też muszą być idealne – jeśli w tle prezentujemy np. kwiaty muszą one wyglądać świeżo i nie mieć żadnych skaz (plamki, zwiędnięte liście) – odbiorca każdą skazę będzie odbierał na poziomie podświadomym jako coś negatywnego. W przypadku, gdy trzon kreacji stanowi zdjęcie produktowe należy pamiętać by było ono zgodne ze stanem faktycznym, żeby prezentowało produkt bez przekłamań. 

   Elementy graficzne

   Elementy graficzne służą wzbogaceniu kreacji. Mogą służyć spójności w ramach danej kampanii. Nie można przesadzić z ilością ozdobników znajdujących się na grafice.

   Kolorystyka

   Decyzja o kolorystyce wynika z założeń projektowych w ramach danej kampanii. Kolory kontrastowe mogą pomóc w tworzeniu punktów ogniskowych, które służą podkreśleniu najważniejszej części projektu wizualnego lub będą skupiać wzrok odbiorcy na ważnej do przekazania informacji. W dobrze zaprojektowanej kreacji punkt skupienia i lonie kierunkowe prowadzone są tak, aby skierować wzrok oglądającego na najważniejszy element projektu. 

   Reklamy w Google Ads 

   Rozpoczęcie działań w Google Ads pozwala wyświetlać przygotowaną reklamę w Internecie. W zależności od sposobu kierowania czy wybrania konkretnej grupy odbiorców kreacja będzie się pojawiać w różnych miejscach w sieci. 

   Umiejscowienie reklam graficznych w systemie Google’a:

   • sieć reklamowa Google (Google Display Network) – witryny współpracujące z Google wyświetlają reklamy – pozwala to zwiększyć zasięg dotarcia do odbiorców; ponadto reklamy mogą wyświetlać się na YouTube, w aplikacjach ze sklepu Play, itp.
   • reklamy typu Discovery – reklamy, które wyświetlają się głównie na urządzeniach mobilnych w trzech obszarach ekosystemu Google – YouTube, Gmail i karty Discover na urządzeniach mobilnych

   Wymiary obrazów (standardowe) dla sieci reklamowej w Google:

   Typy plików: PNG, JPG, GIF, maksymalny rozmiar: 150 kB, rozmiary (w pikselach):

   Kwadratowe i prostokątne

   • 200 x 200 Mały kwadrat
   • 240 x 400 Pionowy prostokąt
   • 250 x 250 Kwadrat
   • 250 x 360 Potrójny szeroki ekran
   • 300 x 250 Baner śródtekstowy
   • 336 x 280 Duży prostokąt
   • 580 x 400 Netboard

   Wieżowce

   • 120 x 600 Wieżowiec
   • 160 x 600 Szeroki wieżowiec
   • 300 x 600 Reklama na pół strony
   • 300 x 1050 Pionowy

   Długi baner

   • 468 x 60 Baner
   • 728 x 90 Długi baner
   • 930 x 180 Górny baner
   • 970 x 90 Powiększony długi baner
   • 970 x 250 Billboard
   • 980 x 120 Panorama

   Na urządzenia mobilne

   • 300 x 50 Baner na urządzenia mobilne
   • 320 x 50 Baner na urządzenia mobilne
   • 320 x 100 Duży baner na urządzenia mobilne

   Rozmiary reklam dostępne regionalnie – Polska

   • 750 x 100 Billboard PL
   • 750 x 200 Podwójny billboard PL
   • 750 x 300 Billboard potrójny PL

   Od pewnego czasu jednak Google preferuje nowy format reklam graficznych, który nazywa się elastyczne reklamy displayowe. Ten format reklam jest tworzony z elementów, które sami przygotujemy. Wystarczy wgrać swoje logo, zdjęcia (lub skorzystać z banku zdjęć, który jest dostępny w ramach systemu Google’a), dodać teksty reklamowe a systemy Google’a automatycznie poskładają z tych elementów różne warianty naszej reklamy dopasowane do miejsca, w którym będą wyświetlane a z czasem zoptymalizowane również pod kątem najskuteczniejszych kombinacji poszczególnych elementów. Podobnie sprawa wygląda z reklamami dla formatu typu Discovery – tam również wgrywamy materiały źródłowe (zdjęcia, grafiki i teksty), z których system następnie tworzy najbardziej dopasowane kombinacje.

   Reklamy w Facebook Ads

   W przypadku przygotowywania kreacji dla kampanii Facebook Ads trzeba pamiętać, że większość marek na stronie fanpage na portalu Facebook w zdjęciu profilowym umieszcza swoje logo, odbiorca otrzymuje pierwszy sygnał dotyczący autorstwa przekazu reklamowego, dlatego nie w każdym przypadku niezbędne będzie umieszczenie logo w każdej kreacji. Ponadto, Facebook i Instagram, który jest elementem tej samej platformy reklamowej, coraz bardziej stawia na bardziej angażujące formaty graficzne, takie jak animacje, filmy, itp.

   Umiejscowienie reklam:

   • Aktualności na Facebooku
   • Wideo typu in – stream w serwisie Facebook
   • Marketplace w serwisie Facebook
   • Wyniki wyszukiwania w serwisie Facebook
   • Aktualności w serwisie Instagram
   • Skrzynka odbiorcza w serwisie Messenger
   • Relacje w serwisie Instagram
   • Relacje w serwisie Facebook
   • Relacje w serwisie Messenger
   • Artykuły ekspresowe w serwisie Facebook
   • Prawa kolumna w serwisie Facebook
   • Audience Network

   Mamy następujące formaty reklamowe:

   • pojedynczy obraz (lub film)
   • karuzelę
   • kolekcję

   Wymiary obrazów dla portalu Facebook (te wartości często ulegają zmianom, dlatego warto śledzić aktualne informacje lub zapytać specjalistów; poniżej podajemy często wartości inne niż rekomendowane, ale takie które z naszego doświadczenia sprawdzają się najlepiej): 

   • Zdjęcie profilowe – [800 x 800 px]
   • Zdjęcie w tle – [820 x 312 px]
   • Pionowe obrazy w poście –  [1200 x 1000 px]
   • Poziome obrazy w poście – [1000 x 1200 px]
   • Kwadratowe obrazy w poście – [1200 x 1200 px]
   • Facebook Stories – [ 16:9] [1920×1080 px]
   • Tło wydarzenia na Facebooku – [1200×628 px]
   • Zdjęcie w tle grupy – [1640 x 856 px]
   • Standardowa reklama pozioma – [1200 x 628 px]
   • Linkpost – [1200 x 628 px]
   • Karuzela [1080 x 1080 px]
   • Kolekcja [1080 x 1080 px]
   • Kanwa [9:16] lub [1:1] [1080×1920] 
   • Pokaz slajdów [16:9 lub 9:16] [1280×720]

   50% dofinansowania na usługi z zakresu marketingu internetowego

   Ruszył nabór do II edycji projektu SPEKTRUM, w ramach którego firmy z województwa pomorskiego mogą skorzystać z dofinansowania na realizację specjalistycznych usług doradczych, w tym świadczonych przez agencję SEOgroup, która posiada akredytację do realizowania usług w ramach programu.

   Oznacza to, że można uzyskać aż 50% dotacji na realizowany projekt w zależności od wielkości firmy:

   • mikroprzedsiębiorstwo, realizujące projekt do 50 000 PLN;
   • małe przedsiębiorstwo, realizujące projekt do 100 000 PLN;
   • średnie przedsiębiorstwo, realizujące projekt do 150 000 PLN;

   Wnioski należy składać w terminie od 11 października 2021 r. do 30 listopada 2021 r.

    

   W sprawach dotyczących naboru wniosków informacji udzieli telefonicznie i za pomocą poczty elektronicznej:
   Malwina Raj, tel. (58) 32 33 219
   lub
   Małgorzata Iwanowicz, tel. (58) 32 33 294
   e-mail: spektrum-granty@arp.gda.pl

   Więcej informacji znajduje się na stronie programu: https://www.arp.gda.pl/2141,ii-nabor-wnioskow-o-udzielenie-grantu-w-ramach-spektrum

   Serdecznie zapraszamy do współpracy oraz w razie zainteresowania o kontakt z Teresą Herok (teresa.herok@SEOgroup.pl / 792 096 969).

   Szkolenia Google Ads – praktyczny kurs [certyfikat]

   W ciągu ostatnich 12 miesięcy z wyszukiwarki Google skorzystało ponad 92% użytkowników na świecie. W Polsce ten odsetek jest jeszcze większy i wynosi prawie 97%. Następną w kolejności wyszukiwarką jest Bing (od Microsoftu), który może pochwalić się nieco ponad 2% udziałem w rynku wyszukiwarek. Te kilka liczb w prosty sposób pokazują, dlaczego każdy kto chce zaistnieć w Internecie, musi być obecny i widoczny w Google. A najszybszą drogą do pokazania się światu w całym ekosystemie usług Google, jest skorzystanie z sieci reklamowej Google Ads (dawniej Google AdWords). Szkolenie Google Ads będące częścią Akademii SEOgroup wprowadza Cię w tajniki tego systemu i pozwolą lepiej zrozumieć zasady jego działania.

   Google Ads – jak to działa?

   Sieć reklamowa Google Ads (dawniej Google Adwords) pozwala nam wyświetlać reklamy wtedy, gdy ktoś szuka tego, co możemy mu zaoferować. Wyświetlanie reklamy w odpowiednim momencie znacznie ułatwia zamianę użytkownika w Klienta. Google jest wszędzie tam, gdzie ludzie szukają informacji. Dostarcza nam je na różnych urządzeniach i w różnej formie. Dzięki temu łatwiej jest osiągać wyniki, na których nam zależy. Możemy zwiększać liczbę wizyt na naszej stronie internetowej, uzyskiwać więcej połączeń telefonicznych lub zwiększać liczbę wizyt w naszym sklepie stacjonarnym, w naszej siedzibie. Kolejną ważną zaletą sieci wyszukiwania Google Ads jest elastyczność w kwestii doboru budżetu.

   Google Ads może z powodzeniem działać przy niemal dowolnym budżecie. Można wstrzymać lub dostosować wydatki w dowolnym momencie. Elastyczność, która cechuje całą sieć reklamowy Google, przejawia się również w możliwości swobodnego wyboru zasięgu dla naszych reklam. Możemy reklamować się globalnie, w wybranym kraju lub nawet tylko w wybranym mieście. Ostatnim ważnym elementem, na który Google w ostatnim czasie mocno stawia, jest sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, które wspiera całą sieć Google Ads. Dzięki temu możemy korzystać z tzw. inteligentnych kampanii reklamowych Google Ads, które w dużej mierze są zautomatyzowane i nastawione na realizację założonych przez nas celów.

   Od doboru skutecznych dla naszej branży słów kluczowych w dużej mierze zależy późniejszy sukces kampanii Google Ads. Planując działania w sieci reklamowej w pierwszej kolejności musimy zastanowić się jakie słowa kluczowe nasi potencjalni Klienci wpisują w wyszukiwarce Google aby mieć styczność z naszymi produktami, czy usługami. Dbając o trafny dobór słów kluczowych od początku pod kampanie reklamowe wygenerujemy wartościowszy ruch i unikniemy przypadkowych wejść na stronę, przez które niepotrzebnie tracimy budżet. Tego jak dobierać słowa kluczowe dowiesz się na naszych szkoleniach.

   Zapisz się na szkolenie: https://www.seogroup.pl/szkolenia/

   Dla kogo przeznaczone jest szkolenie Google Ads?

   Szkolenia Google Ads w ramach Akademii SEOgroup są przeznaczone m.in. dla:

   • pracowników marketingu odpowiedzialnych za strategię obecności marek / produktów w Internecie
   • dyrektorów, prezesów, właścicieli firm chcących rozwijać swoje firmy poprzez narzędzia marketingu internetowego
   • specjalistów SEM realizującym aktywności marketingowe, sprzedażowe i w kanałach online

   Nasze szkolenia na pewno będą odpowiednie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siecią reklamową Google Ads. Ciekawe wątki i informacje znajdą tam również osoby odpowiedzialne za realizację działań związanych z marketingiem internetowym, digital marketingiem czy szeroko rozumianym SEM (search engine marketing). Właściciele sklepów internetowych oraz osoby odpowiedzialne za ich promocję to również naturalni odbiorcy wiedzy, którą można zdobyć uczestnicząc w szkolenia Akademii SEOgroup. Tak naprawdę w dzisiejszych czasach w każdej firmie powinna być przynajmniej jedna osoba, która ma przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu marketingu internetowego a dużą częścią tego obszaru są właśnie systemy reklamowe Google Ads. Zatem jeśli w Twojej firmie nie ma jeszcze nikogo, kto mógłby się pochwalić znajomość tego najpopularniejszego systemu reklamowego, najwyższy czas to zmienić.

   Co zawierają w sobie szkolenia z Google Ads?

   Idea jaka przyświecała nam w momencie tworzenia Akademii SEOgroup i szkoleń z Google Ads to praktyczna wartość przekazywanej wiedzy. Dlatego przygotowując program szkolenia z sieci reklamowej Google Ads skupiliśmy się na najważniejszych zagadnieniach, które pozwolą każdemu dobrze poznać ten system, zrozumieć zasady jego działania i podjąć efektywne działania w celu osiągania najlepszych możliwych rezultatów dla swojego biznesu. W programie szkoleń Google Ads znalazły się m.in.:

   • wstęp do reklamy (o podstawach Google Ads)
   • tworzenie i konfiguracja konta
   • tworzenie pierwszej kampanii w wyszukiwarce Google
   • optymalizacja kampanii reklamowych Google Ads
   • raportowanie wyników w aspektach Google Ads

   Szkolenia Google Ads w ramach Akademii SEOgroup są skonstruowane w ten sposób, aby możliwe dużo czasu poświęcić również na omawianie konkretnych przypadków i przykładów z życia. Trenerzy zawsze starają się dopasować omawiane zagadnienia i wątki do możliwości i oczekiwań grupy szkoleniowej. Dlatego każda edycja szkoleń jest niepowtarzalna. Akademia SEOgroup organizuje również kursy i szkolenia zamknięte, na zamówienie, dla dedykowanej grupy odbiorców. Wówczas ich program i zakres jest jeszcze mocniej dopasowany do uczestników.

   Kolejnym ważnym elementów szkoleń Google Ads jest interakcja. Trenerzy doskonale zdają sobie sprawę z konieczności przekładania wiedzy teoretycznej na praktyczne przypadki, dlatego prowadzą zajęcia w sposób zachęcający do interakcji, do omawiania prawdziwych przykładów z życia, dotyczących firm lub branż interesujących dla uczestników szkoleń.
   Kurs Google Ads w celu zapewnienia największej efektywności podzielone są na 90-minutowe bloki tematyczne. Pomiędzy blokami są przerwy kawowe oraz jedna dłuższa przerwa obiadowa. Kurs zawsze odbywa się w komfortowych warunkach zapewniających możliwość spokojnej i wydanej pracy i nauki.

   Agenda szkoleń Google Ads - [kliknij aby powiększyć]

   Agenda szkoleń Google Ads – [kliknij aby powiększyć]

   Szkolenia stacjonarne czy on-line?

   Kurs Google Ads organizowane w ramach Akademii SEOgroup, gdy tylko jest taka możliwość, są prowadzone w trybie stacjonarnym. Uczestników naszych szkoleń najczęściej zapraszamy do komfortowych przestrzeni willi Moje Orłowo – butikowego hotelu, który znajduje się nieopodal orłowskiego klifu – jednej z najpopularniejszych atrakcji Gdyni i całego Trójmiasta. Do dyspozycji uczestników jest komfortowa, klimatyzowana sala, w której odbywają się szkolenia a miłym dodatkiem jest możliwość zaczerpnięcia świeżego powietrza lub zjedzenia posiłku na dachu hotelu z widokiem na morze. Miejsca, w którym odbywają się szkolenia Google Ads, dba o zachowanie wszystkich standardów związanych z bezpieczeństwem i dezynfekcją tak, abyśmy wszyscy mogli czuć się komfortowo.

   Nie da się jednak ukryć, że od dłuższego czasu wszyscy żyjemy w cieniu pandemii, dlatego istnieje również możliwość organizacji i przeprowadzenia szkoleń z Google Ads w trybie zdalnym.

   Trenerzy, wykładowcy, osoby prowadzące

   Specjalista Google Ads – Jakub Grabowski

   Akademia SEOgroup od samego początku za cel postawiła sobie zapewnianie uczestnikom wartościowej wiedzy przekazywanej przez ludzi, którzy dobrze się znają na rzeczach, o których opowiadają. Innymi słowy – nasi trenerzy i wykładowcy to tylko i wyłącznie praktycy w danych dziedzinach. Szkolenia z Google Ads najczęściej prowadzą specjaliści performance marketingu związani z naszą firmą, którzy na co dzień pracują dla rozmaitych Klientów z wielu różnych branż. Ich szeroka wiedza i doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej praktyki oraz umiejętności komunikacyjne sprawiają, że uczestnicy szkoleń Google Ads zawsze wychodzą ze szkoleń zadowoleni z dużym zasobem nowej, praktycznej wiedzy, którą mogą od razu wykorzystać w swoich biznesach. Sieć reklamowa Google Ads zmienia się niemal bez przerwy, ewoluuje w różnych kierunkach, dlatego tak ważne jest, aby wiedzę na jego temat czerpać od osoby, która pracuje w nim na co dzień i jest na bieżąco ze zmianami, których jest bardzo dużo.

   Akademia SEOgroup – praktyczna wiedza z wielu obszarów

   W ramach Akademii SEOgroup przygotowaliśmy kurs i szkolenia nie tylko dotyczące sieci reklamowej Google Ads. Mamy pełną świadomość tego jak dużym obszarem jest marketing internetowy i jak wiele obszarów się w nim przenika, dlatego posiadamy w ofercie również kurs i szkolenia dotyczące SEO (potocznie zwane jako pozycjonowanie ), analityki internetowej (czyli tak jak w przypadku sieci wyszukiwania głównego narzędzia z tego obszaru, jakim posługuje się większość osób i firm działających w Internecie, czyli Google Analytics) w już wkrótce w naszej ofercie pojawią się również kurs i szkolenia z zakresu social mediów i ich płatnych systemów reklamowych, czyli Facebook Ads, Instagram Ads, LinkedIn Ads oraz narzędzi wykorzystywanych przez wielu marketerów i nie tylko, czyli np. Google Tag Manager. Warto również pamiętać o tym, że Akademia SEOgroup przygotowuje i prowadzi szkolenia i kursy zamknięte, dedykowane dla wybranych grup odbiorców. Wówczas ich program, czas i miejsce są ściśle dopasowane do Twoich oczekiwań i potrzeb.

   Podsumowanie

   Temat Google Ads w ramach Akademii SEOgroup to zastrzyk praktycznej i aktualnej wiedzy z zakresu systemu reklamowego, który dominuje na polskim i światowym rynku reklamy on-line. To źródło wiedzy o rozbudowanym i momentami skomplikowanym systemie, który daje swoim reklamodawcom szerokie możliwości jeśli chodzi o formę i zakres reklam emitowanych w Internecie. Kurs Google Ads prowadzony w trybie stacjonarnym, w komfortowych warunkach i pięknej okolicy, to bardzo dobra inwestycja w wiedzę i umiejętności, które niemal natychmiast można wykorzystać do prowadzenia efektywnych działań promujących Twój biznes w Internecie.

   Uczestnictwo w szkoleniach Google Ads potwierdzone zostaje specjalnym certyfikatem oraz daje dodatkowe korzyści jak chociażby dostęp do zamkniętej grupy na FB, gdzie można dzielić się wiedzą i być w kontakcie z trenerami. Uczestnictwo w takim szkoleniu to również możliwość networkingu z innymi uczestnikami, wymiana wiedzy i doświadczeń z osobami z podobnych lub innych branż. To również możliwość ponownego odbycia tego samego szkolenia bezpłatnie w ciągu roku od jego ukończenia, gdyby zaistniała potrzeba ponownego zapoznania się z tym obszarem wiedzy.

   Zapraszamy do zapisania się do szkoleń Akademii SEOgroup: https://www.seogroup.pl/szkolenia/

   Ile kosztuje pozycjonowanie strony [cennik SEO]

   Pozycjonowanie stron jest zespołem działań służących zwiększeniu widoczności strony internetowej w wyszukiwarce. Celem jest zdobycie jak najwyższego miejsca w wynikach wyszukiwania, obejmując wybrane frazy istotne dla biznesu jaki prowadzimy. Dobra pozycja w oczywisty sposób przekłada się na łatwiejsze odnalezienie naszej witryny przez potencjalnych Klientów, a w dalszej perspektywie czasowej – na konwersję. Pozycjonowanie stron internetowych jest jednym z najważniejszych elementów marketingu internetowego.

   Istnieją różnorodne metody rozliczenia oraz współpracy pomiędzy Klientem a agencją marketingu internetowego. Spośród najważniejszych z nich wymienić można:

   Abonament lub ryczałt

   Popularną formą jest abonament lub ryczałt, czyli z góry ustalona stawka za określoną ilość pracy. W tym przypadku praca oznacza liczbę podjętych działań optymalizacyjnych i pozycjonujących w obszarze on-site SEO oraz off-site SEO. W metodzie abonamentowej zleceniobiorca powinien wykonywać pracę w sposób jawny, czyli przesyłać na bieżąco raporty oraz statystyki dotyczące pozycji strony. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość rozplanowania działań podejmowanych przez agencję, natomiast Klient ma ciągły wgląd w jej pracę. Dany sposób współpracy pozwala na ciągłe wzrosty pozycji w wynikach wyszukiwania, przez co poprawia także doznania odbiorców płynące z użytkowania witryny (UX). Przez te aspekty, rozliczanie abonamentowe określa się często jako najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie.

   RODZAJ BIZNESU MINIMALNY BUDŻET / MC
   Duży e-commerce 7000zł
   Mały e-commerce 5000zł
   Usługi ogólnopolskie 3000zł
   Usługi lokalne 2500zł
   Niszowa usługa 2000zł

   Rozliczanie za ruch

   Następną formą rozliczenia się z agencją marketingu internetowego jest tzw. rozliczanie za ruch. Schemat jest następujący: na naszej stronie tworzy się określony ruch użytkowników (czyli wejścia na witrynę), a agencja otrzymuje za to wynagrodzenie. Jednakże należy uważać, gdyż ten sposób może nie sprawdzić się na wszystkich stronach – wszystko zależy od branży, daty, godziny, środowiska oraz rodzaju contentu na stronie internetowej. W tym przypadku czasami dochodzi do nadużyć, gdyż ruch na stronie może nie przekładać się na konwersje – wtedy Klient nie zarabia, a zapłacić musi.

   Rozliczanie za pozycje

   Kolejną możliwością jest rozliczanie za efekt. Rozwiązanie z roku na rok coraz rzadziej wykorzystywane, głównie ze względu na możliwe nadużycia. Polega na wybraniu konkretnych fraz kluczowych, a następnie wypozycjonowaniu strony na konkretnej pozycji w wyszukiwarce – oczywiście pod tą konkretną frazą. Obecnie coraz mniej agencji i Klientów decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż jest z wielu powodów nieopłacalne. Po pierwsze – pozycjonowanie stron internetowych to proces, a nie wykonanie kilku rzeczy i z głowy. Przez co zleceniobiorcy byliby zmuszeni pracować za darmo przez początkowe etaty. Po drugie – fraza frazie nierówna, przez co niektóre strony są dużo trudniejsze do wypozycjonowania niż te, które zawierają bardziej niszowe frazy. Po trzecie, wysoka pozycja w wyszukiwarce może nie przekładać się na konwersje, przez co Klient może nie uzyskać należytych zysków.

   Jako przykład takiego rozwiązania można podać poniższą tabelę:

   CENA POZYCJA W WYSZUKIWARCE
   150zł 1-3
   75zł 4-6
   50zł 6-10

   Czyli przykładowo za frazę „sklep z zabawkami Sopot” zapłacilibyśmy za wysokie pozycje nawet 150zł / dzień za wyświetlanie się naszej strony www. Oczywiście podane ceny są przykładowe i mogą być wyższe lub niższe, w zależności od frazy kluczowej, na której chcemy się wypozycjonować.

   Rozliczanie za efekt

   Ostatnim, rzadko wykorzystywanym, sposobem rozliczenia jest płatność prowizyjna. Jest uskuteczniana zazwyczaj we współpracach ze sklepami internetowymi oraz polega na przekazaniu określonego % prowizji ze sprzedaży agencji marketingu internetowego.

   Podsumowując, najlepszym modelem rozliczeniowym wydaje się być metoda abonamentowa. Nie tylko ze względu na sprawiedliwy rozrachunek tej metody, ale także z powodu ciągłego wglądu Klienta w pracę agencji oraz wysokiej efektywności w każdym przypadku.

   Szkolenia SEO – kurs pozycjonowania stron [certyfikat]

   SEO – pozycjonowanie stron internetowych

   W dzisiejszych czasach widoczność w Internecie jest niemal koniecznością dla większości biznesów. W sieci szukamy zarówno informacji, firm lokalnych jak i produktów, które chcemy zakupić online. Łatwo więc dojść do wniosku, że każdy właściciel firmy, który jest w stanie pozyskać Klienta za pośrednictwem Internetu, powinien podjąć kroki ku temu, aby łatwo go było odnaleźć. To pozwoli mu na zaoferowanie swoje produktu osobom faktycznie nim zainteresowanym. Jednym ze sposobów na zwiększenie widoczności swojej strony internetowej jest pozycjonowanie.

   Czym jest SEO?

   W Polsce określenie SEO jest najczęściej zamiennie używane z terminem pozycjonowanie. Mianem pozycjonowania opisujemy szereg działań, które prowadzą do zwiększenia widoczności strony internetowej w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. W uproszczeniu — celem SEO jest zdobycie jak najwyższej pozycji na korzystne dla naszej firmy słowa kluczowe, pozyskanie dzięki temu ruchu do naszej strony, a w rezultacie pozyskaniu użytkownika, który posłuży monetyzacji naszego biznesu. Dwie główne składowe procesu określanego pozycjonowaniem to optymalizacja serwisu oraz Link Building.

   Zapraszamy do zapisania się do szkoleń Akademii SEOgroup: https://www.seogroup.pl/szkolenia/

   Kto powinien skorzystać ze szkolenia z pozycjonowania stron?

   W zależności przez kogo jest ono oferowane, pod terminem szkolenie SEO mogą kryć się zupełnie inne rzeczy. Każdorazowo więc warto sprawdzić program szkolenia oraz jego agendę, żeby zrozumieć, do kogo jest ono kierowane. Szkolenia z pozycjonowania stron www mogą różnić się między sobą stopniem zaawansowania, grupą docelową czy też tematami na nich omawianymi. Zupełnie inaczej będzie wyglądać szkolenie kierowane do osób początkujących do tego zaawansowanego przeznaczonego dla specjalistów, którzy chcą poszerzyć zakres swojej wiedzy.

   Przykładowo w Akademii SEOgroup oferowane są szkolenia przeznaczone głównie dla:

   • pracowników marketingu odpowiedzialnych za promocję firmy w Internecie,
   • właścicieli lub kadry zarządzającej przedsiębiorstwami.

   Tego typu szkolenia SEO pozwalają tym osobom zrozumieć, na czym dokładnie polega pozycjonowanie, poznać podstawowe terminy oraz w lepszy sposób zarządzać komunikacją z agencją obsługującą daną firmę. Umożliwia również dokładniejsze zorientowanie swoich działań oraz poznanie kierunków, w których powinna podążać promocja przedsiębiorstwa, aby jak najkorzystniej wydatkować środki przeznaczone na pozycjonowanie serwisu.

   W przypadku szkoleń SEO kierowanych do specjalistów ich zakres będzie zupełnie inny. Ma to im pomóc w poszerzeniu ich wiedzy, więc nie trzeba na nich omawiać podstawowych pojęć. Można się natomiast skupić na bardziej zaawansowanych kwestiach, które dla osoby początkującej mogą być niezrozumiałe. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na tego typu szkoleniu z pozycjonowania stron większość wiedzy może być już uczestnikom znana. Czasem nawet jednak drobne, mniej znane niuanse mogą podnieść kwalifikacje specjalisty i wpłynąć na jego efektywność w codziennej pracy.

   Co powinno znaleźć się w szkoleniu SEO?

   Jak wspomniano we wcześniejszej części artykułu, zakres szkolenia SEO zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania oraz jego grupy docelowej. Niezależnie od tego można wyróżnić kilka elementów, które powinny zostać omówione, zwłaszcza na szkoleniu dla mniej doświadczonych uczestników. Są to:

   • analiza słów kluczowych,
   • analiza konkurencji,
   • link building,
   • content marketing,
   • elementy optymalizacji strony,
   • omówienie funkcjonalności Google Search Console,
   • ocena skuteczności prowadzonych działań.

   Zdarza się również, że program szkolenia jest ustalany indywidualnie w przypadku szkoleń prywatnych. W tym przypadku dwie strony uzgadniają, co zostanie omówione i na jakie elementy należy położyć nacisk. Pozwala to lepiej omówić indywidualne przypadki i bardziej skupić się na optymalizacji stron wybranych przez Klienta.

   Dobrą praktyką jest możliwość aktywnego uczestnictwa w szkoleniu. W trakcie szkolenia SEO zadawanie pytań oraz praca nad konkretnymi przykładami uczestników jest nieocenionym elementem, który można znacząco powiększyć zasób wiedzy osób obecnych na szkoleniu. Co więcej, pozwala ukierunkować znajomość tematu na obszary istotne w ich branży.

   Agenda szkoleń SEO - [kliknij aby powiększyć]

   Agenda szkoleń SEO – [kliknij aby powiększyć]

   Mniej oczywistą na pierwszy rzut oka kwestią są przerwy. Aby szkolenie było jak najwydajniejsze, uczestnicy potrzebują chwili wytchnienia i należy im zapewnić momenty, w których mogą się zrelaksować, napić się kawy czy skorzystać z poczęstunku. Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepiej przyswaja się wiedzę gdy można po chwili relaksu wrócić do nauki.

   Szkolenie SEO, a kurs SEO – jaka jest różnica?

   Różnica pomiędzy szkoleniem a kursem SEO jest prosta – kurs SEO to z góry przygotowane materiały dostarczone do użytkownika czy to w formie papierowej, czy tak jak obecnie zazwyczaj – elektronicznej. Szkolenie SEO natomiast jest prowadzone w czasie rzeczywistym i powinno opierać się, oprócz przekazywania wiedzy, również na interakcji pomiędzy uczestnikami, a prowadzącym. Na szkoleniu można zadawać pytania, dowiadywać się rzeczy, które nie znalazły się głównej części prezentacji oraz radzić się w sprawach budzących wątpliwości. Kurs natomiast jest zamkniętą całością, którą otrzymuje się w gotowej formie. Może to być w formie video lub pisanej.

   Jak wspomniano w poprzednim punkcie, szkolenie SEO ma tę przewagę nad kursem, że można aktywnie w nim uczestniczyć i zadawać nurtujące nas pytania. Podczas kursu SEO jesteśmy ograniczeni zakresem materiału i jeśli coś nie zostało w nim uwzględnione, nie ma możliwości poszerzenia programu. Szkolenie SEO umożliwia również indywidualne spojrzenie prowadzącego na konkretne sprawy i doradzenie jak rozwiązać pewne kwestie.

   Szkolenie SEO – stacjonarne czy online

   Jeśli chodzi o wybór pomiędzy szkoleniem z pozycjonowania w formie stacjonarnej a szkoleniem online, to decyzja jest uzależniona wyłącznie od indywidualnych preferencji. Szkolenie stacjonarne prowadzone jest zazwyczaj w niewielkich grupach, występuje na nim lepsza interakcja z prowadzącym, a wiele osób potrafi się lepiej skupić gdy ma bezpośredni kontakt z osobą przekazującą wiedzę. Dodatkowo uczestnicy szkolenia SEO w formie stacjonarnej mogą łatwiej nawiązywać kontakt pomiędzy sobą, co pozwala na wymianę doświadczeń lub relacji biznesowych. Szkolenie online cechuje się natomiast większą barierą pomiędzy uczestnikami a prowadzącym, nie trzeba jednak ruszać się z domu lub z biura, żeby w nich uczestniczyć.

   Dodatkowo taka forma może być lepsza dla introwertyków, dla których bezpośredni kontakt z inną osobą niekoniecznie musi być postrzegana jako zaleta. Jak widać każdy musi sobie odpowiedzieć, na czym mu bardziej zależy i jaka forma szkolenia z pozycjonowania stron internetowych jest dla niego korzystniejsza.

   Szkolenia SEO dla e-commerce

   Dla osób prowadzących sklepy internetowe często można znaleźć dedykowane szkolenia SEO dla e-commerce. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ skupia się na najważniejszych elementach, które są istotne dla sklepu. Mowa tu między innymi o odpowiedniej optymalizacji kategorii, produktu czy też omówieniu najważniejszych rodzajów treści, jakie powinny się znaleźć w sklepie internetowym, aby przyciągnąć nowych użytkowników. W tego typu szkoleniach SEO można nauczyć się prowadzić userów na różnym etapie koszyka zakupowego czy też przekazać informację jak najlepiej śledzić opłacalność swojej inwestycji w SEO za pomocą narzędzi analitycznych.

   Szkolenia uzupełniające

   Mimo że szkolenie SEO może być przeznaczone dla osób początkujących w samym temacie pozycjonowania to warto posiadać podstawową wiedzę z marketingu internetowego i analityki. To pozwoli na łatwiejsze zrozumienie wszystkich kwestii i obszarów wspomnianych podczas prezentacji, na których szczegółowe omówienie nie ma czasu podczas samego szkolenia. Przykładowo, w marketingu internetowym – czy to w SEO, Google Ads czy Facebook Ads powszechnie używa się narzędzia do analityki internetowej jakim jest Google Analytics. Warto znać metryki jakie wykorzystuje się podczas analizy do lepszego zrozumienia poruszanych na szkoleniu tematów. Również samo szkolenie Google Ads może okazać się przydatne, aby zaplanować swoją strategię promocji strony www i komplementarnie wykorzystać płatny i bezpłatny kanał popularyzacji strony w wynikach wyszukiwania.

   Osoba prowadząca

   Przed podjęciem decyzji dotyczącej zapisania się na szkolenia SEO, należy również sprawdzić kim jest osoba je prowadząca. Bardzo ważne jest, aby była to osoba posiadająca odpowiednie doświadczenie oraz najlepiej aktywnie pracująca w branży jako specjalista, która na co dzień prowadzi działania SEO dla siebie lub klientów. Algorytmy zmieniają się na bieżąco i SEO na przestrzeni lat cały czas ulega zmianie. Jeśli taka osoba uczy nas, czym jest link building i jakie techniki należy stosować w optymalizacji to zdecydowanie lepiej pracować jest z kimś, kto cały czas prowadzi projekty SEO. Dzięki temu prelegent może posługiwać się przykładami, nad którymi pracował w ostatnim czasie i jak konkretne działania wpływały na widoczność serwisu.

   Starszy specjalista SEO – Piotr Pikulik

   Po szkoleniu

   Dobrą praktyką po zakończeniu szkolenia jest wysłanie uczestnikom materiałów użytych podczas prezentacji. Pozwala to na ponowne ich przeanalizowanie oraz utrwalenie przekazanej wiedzy. Dodatkowo jeśli mamy do czynienia z zaufaną firmą powinniśmy otrzymać również certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia SEO. Tego typu dokument może okazać się przydatny podczas rekrutacji, jako potwierdzenie odbycia szkolenia dla przełożonego lub po prostu dawać satysfakcję, że ukończyło się szkolenie z pozycjonowania stron internetowych.
   Niektóre firmy po ukończeniu szkolenia lub kursu dają również dostęp do zamkniętych grup, w których byli uczestnicy mają możliwość w późniejszym czasie konsultacji indywidualnych przypadków lub zadawania pytań służących rozwianiu ich wątpliwości.

   Podsumowanie

   Szkolenie SEO w dzisiejszych czasach bez wątpienia jest przydatne dla każdej osoby, która ma styczność z biznesem funkcjonującym w Internecie. Pomaga zrozumieć najważniejsze aspekty dotyczące optymalizacji stron internetowych, link buildingu oraz na co należy zwracać uwagę, aby efekty działań SEO były optymalne. Nawet jeśli samemu nie ich nie prowadzi, można dzięki niemu skuteczniej nadzorować pracę osób tym się zajmujących, co przekłada się na efektywność wydawania środków przeznaczonych na marketing.

   Zapraszamy do zapisania się do szkoleń Akademii SEOgroup: https://www.seogroup.pl/szkolenia/

   Najczęstsze pytania Klientów dotyczące SEO – wyjaśniamy

   Nowopowstające firmy, przedsiębiorcy działający bez wykorzystania nowych technologii, bądź też wszelkiego rodzaju podmioty gospodarcze, dotychczas funkcjonujące stacjonarnie, po wybuchu pandemii koronawirusa w 2019 roku, aby przetrwać, często zmuszone były do “zaistnienia” w Internecie. Dla wielu, myśl o sieci www jest jednoznaczna z byciem widocznym w wynikach wyszukiwania jednej z najpopularniejszych wyszukiwarek tj. Google. Idąc dalej, bycie widocznym w tzw. “googlach”, wiążę się z szeroko i często błędnie rozumianym pojęciem pozycjonowania.  

   W niniejszym artykule rozwiejemy wątpliwości i obalimy 7 głównych mitów, które często pojawiają się przy okazji pierwszych kontaktów oraz zainteresowania pozycjonowaniem w wyszukiwarce Google.

   To „organic” czy reklama w wynikach wyszukiwania?

   Na początku warto zacząć, od może dla niektórych prozaicznych rzeczy, ale wbrew pozorom często mylonych tj. rodzajów wyników wyszukiwania Google. Można w sumie wyliczyć ich aż ponad 20 rodzajów, w zależności od wpisywanej frazy, niemniej wśród najważniejszych warto wskazać listę linków do milionów stron internetowych. Te prezentowane są w ramach organicznych tzw. bezpłatnych wyników wyszukiwania oraz w formie linków sponsorowanych, czyli po prostu reklam, wyświetlanych w ramach systemu reklamowego Google Ads. Jak to rozróżnić i na co zwrócić uwagę? Spróbujmy wpisać do wyszukiwarki niezwykle konkurencyjne słowo kluczowe jak “buty”:

   Jak widać na frazę “buty” w pierwszej kolejności wyświetlają nam się linki sponsorowane, które obecnie Google oznacza, jak widać na powyższym screenie, tylko pogrubionym wyrazem Reklama. W przypadku tego wyszukiwania, jako piąty wynik ukazał się pierwszy z rezultatów tzw. “organica”:

   Porównując “płatne” i “bezpłatne” wyniki wyszukiwania na pierwszy rzut oka wyglądają one dosyć podobnie. Nie bez przyczyny, ma to stanowić naturalną zachętę dla Klientów do korzystania z systemu reklamowego Google Ads. Jedyną różnicą jest wskazanie przy reklamowych linkach do stron, przed prezentowanym adresem strony, oznaczenia Reklama.

   W gwoli uzupełnienia tego wątku, warto również wylistować czynniki, wedle których algorytmy Google “układają” dla nas listę z wynikami wyszukiwania. Wśród nich, zgodnie z oficjalnymi informacjami od Google, znajdują się:

   • treść Twojego zapytania,
   • trafność i przydatność stron,
   • wiarygodność źródła,
   • Twoja lokalizacja i ustawienia.

   Należy również pamiętać, że waga przypisywana poszczególnym elementom jest różna w zależności od charakteru zapytania. Dla przykładu czas zamieszczenia treści ma większe znaczenie przy prezentacji wyników wyszukiwania na pytania dotyczące aktualnych wydarzeń, niż w przypadku pytań o definicje słownikowe interesujących nas pojęć. Cały ten proces dodatkowo uzupełniają i kontrolują na żywo, przeszkoleni, zewnętrzni testerzy jakości z całego świata, postępujący na podstawie rygorystycznych wytycznych, które w zamierzeniu mają jak najlepiej odpowiadać założonym celom algorytmów wyszukiwania.

   TOP 100, TOP 20, TOP 10 – co to właściwie jest i jakie ma znaczenie?

   Decydując się na rozpoczęcie działań SEO (Search Engine Optimization), tzn. tych związanych z pozycjonowaniem słów kluczowych w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania, uzyskujemy, najczęściej przy okazji uzyskiwanych ofert od agencji marketingowych, szacunki osiągnięcia tzw. TOP-ów. Bynajmniej nie chodzi tu o rodzaj elementu damskiego ubioru, mimo że znajdują się tam różne numeracje np. TOP 100, TOP 50, czy TOP 10. Są to, jak można się domyśleć, czołowe pozycje wyników wyszukiwania Google, jakie nasza witryna może uzyskać na konkretne frazy, wpisywane do wyszukiwarki. Precyzując, TOP 10 oznacza pierwszą dziesiątkę wyników wyszukiwania, czyli tę najbardziej pożądaną lokalizację, gdyż znajdującą się na pierwszej stronie linków prezentowanych przez wyszukiwarkę. Można również, najczęściej wraz z postępem efektów działań, zawężać tę listę i “śrubować” wyniki np. do TOP 3, czyli pierwszej “trójki” wyników wyszukiwania jn.

   Oczywiście wpływ na tę kolejność wyników mają m.in. czynniki wypisane w pierwszym wątku pt. “To „organic” czy reklama w wynikach wyszukiwania?”. Ponadto mierząc “TOP-y”, nie uwzględniamy w nich linków prezentowanych w ramach systemu reklamowego, które często wyświetlają się nad organicznymi wynikami wyszukiwania.

   Uzupełniając powyższe, kolejno TOP 50 oznacza pierwsze pięćdziesiąt przedstawianych wyników, czyli aż do piątej strony wyświetlanych linków, a TOP 100 pierwszą setkę linków tj. po dziesiątą stronę prezentowanych wyników. Jeżeli chodzi o wyniki poza TOP 100 to właściwie się ich nie podaje, często oznacza się je jako “0” co jest dla nas informacją, że dana witryna na daną frazę, nie znajduje się na liście pierwszych dziesięciu stron, a tym samym pierwszych stu linków prezentowanych w wynikach wyszukiwania.

   Oczywiście każdy chciałby być w TOP 10, ale nie jest to takie łatwe i nie zależy tylko od wyżej wymienionych czynników. Niektórzy ich ilość szacują nawet w okolicach tysiąca elementów! Znaczenie ma również… konkurencja, tak oni również chcą wyświetlać się w czołówce wyników wyszukiwania. Im więcej podmiotów w danej branży, tym trudniej będzie się nam “przebić” na popularne tj. wpisywane przez użytkowników słowa kluczowe, powiązane z daną działalnością. Tym samym niezwykle istotny jest właściwy dobór fraz, pod które chcemy pozycjonować naszą witrynę, systematyczność i konsekwencja w działaniu.

   Pozycjonowanie – kiedy będę na pierwszej stronie?

   Nie jest to takie łatwe, jakby się mogło wydawać. W pierwszej kolejności istotny jest dobór słów kluczowych. Dla przykładu, jeżeli wybierzemy bardzo popularną frazę dla naszej działalności, to oczywistym jest, że będziemy musieli walczyć z pełnym wachlarzem konkurencji, a nasza pozycja startowa najczęściej będzie znajdowała się poza TOP 100. Dlatego w wielu przypadkach, szczególnie na początku działań SEO lepiej doprecyzować słowa kluczowe, na których nam zależy, dodając do nich np. jakieś określenie, cechę przedmiotu, usługi, bądź też lokalizację, co pozwoli nam, mimo może mniejszego wolumenu miesięcznych wyszukiwań, szybciej dopchnąć się z naszą witryną do czołówki wyników w Google. Dzięki temu, choć w mniejszej skali, ale szybciej będziemy mogli zostać dostrzeżeni przez potencjalnego Klienta.

   Równie ważna jest właściwa optymalizacja strony internetowej, zarówno pod słowa kluczowe, dla których prowadzimy działania, przejrzystość oraz czytelność dla użytkowników, jak i skomplikowane algorytmy Google. Te ostatnie nie są w pełni znane, a co gorsza aktualizują się co jakiś czas, a ich ilość sięga blisko 100 zmian rocznie. Dlatego też niezwykle ważna jest bieżąca kontrola, analiza i praca nad stroną, w tym dostosowywanie jej do restrykcyjnych wymagań Google. Z powyższym w parze powinien iść solidny link building, obejmujący publikacje na wartościowych (dobrze ocenianych przez Google) serwisach artykułów tzw. Content Marketingu, uzupełnianego linkującymi wpisami na najlepiej tematycznych forach tj. Buzz Marketing. Przestrzegając wymienionych zasad nasze szanse na dotarcie do TOP 10 wyników wyszukiwania Google będą na pewno większe.

   Czy działania reklamowe i social media wspierają pozycjonowanie SEO?

   Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna i właściwa – NIE. W Internecie często można znaleźć różne stwierdzenia na ten temat, jednak nie mają one swojego potwierdzenia w rzeczywistości. Tak jak już pisaliśmy w jednym z naszych artykułów Google jednoznacznie informuje, że zarówno działania reklamowe, jak i social media, nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie strony w wynikach organicznych Google.

   Nie oznacza to jednak, że czy to w ramach reklamy, czy naszej aktywności w mediach społecznościowych, nie możemy “wesprzeć” działań SEO. W pierwszej kolejności dzięki obecności w tych kanałach zbudujemy większą świadomość, a dalej zaufanie użytkowników. Udostępnienie unikalnych treści naturalnie przyczyni się także do zwiększenia ruchu na stronie, a nawet generowania leadów, na których w szczególności nam zależy. Uzyskiwanie pozytywnych sygnałów i zbieranie pochlebnych opinii ma znaczenie również dla Google, szczególnie przy wyświetlaniu lokalnych wyników wyszukiwania.

   Oprócz poprawy wiarygodności, prowadzenie działań reklamowych, czy też aktywność w mediach społecznościowych, potęgują naszą widoczność. Na powyższym przykładzie SEOgroup w wynikach wyszukiwania prezentowane jest zarówno w ramach reklamy, adresu strony z organicznych wyników, linku do profilu na Facebooku, a także wizytówki – Google Moja Firma.

   Reasumując, kampanie reklamowe, czy obecność w social mediach, bezpośrednio nie wpływają na pozycjonowanie strony internetowej. Mogą natomiast stanowić nieodzowną pomoc, gdyż obecność jednocześnie w kilku kanałach, wpływa na naszą wiarygodność i widoczność, co koniec końców powinno przekładać się na skuteczność realizowanych działań oraz dotarcie do interesującej nas grupy potencjalnych Klientów.

   Czy wyniki SEO pozostaną na zawsze?

   Nie, bo konkurencja nie śpi, to najprostsze uzasadnienie.

   Kiedy uda nam się po pewnym czasie, przy zachowaniu wcześniej omawianych działań oraz systematyczności, dostać na pierwszą stronę wyników wyszukiwania Google tj. TOP 10 na określoną frazę, to jak najbardziej możemy być zadowoleni. Powinno to proporcjonalnie przekładać się ilość wizyt na naszej witrynie, a dalej zbieranie interesujących nas leadów. By jednak nasza radość trwała jak najdłużej, powinniśmy kontynuować wcześniej prowadzone aktywności. Raz, aby ugruntować swoje miejsce, dwa aby z biegiem czasu je poprawić, dążąc do TOP1. To ze względu na konkurencję, gdyż aby pojawić się w czołówce musieliśmy kogoś wyprzedzić i zepchnąć na dalszą pozycję. Chcąc utrzymać ten dystans, należy podążać wcześniej obraną drogą, reagując przy tym także na ciągłe zmiany aktualizacji algorytmów Google, właściwe funkcjonowanie strony internetowej, oczekiwania użytkowników oraz wymagania rynku.

   SEO czy reklama – co powinienem wybrać?

   Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Większość stwierdzi zapewne, że oba rozwiązania zastosowane jednocześnie, to najlepszy wybór. Dużo zależy od branży, przyjętej strategii działania oraz czasu w jakim chcemy uzyskać efekty. Działania reklamowe z zasady powinny wcześniej przynieść nam pierwsze rezultaty. Niemniej wymagają one stałych, często i rosnących z racji na konkurencję, nakładów budżetowych. Szacuje się, że po upływie ok. 3 miesięcy, dzięki umiejętnemu prowadzeniu działań przez specjalistów, kampanie reklamowe powinny zgromadzić dostateczne grupy odbiorców i dane, pozwalające na tyle zoptymalizować działania, aby przynosiły one przychody większe od ponoszonych kosztów. Nie jest to jednak regułą, a zależy w pierwszej kolejności od branży, której dotyczą prezentowane reklamy.

   SEO natomiast to nie wyścig na krótki dystans, tutaj liczy się cierpliwość, skrupulatność i systematyczność w działaniu. Czas osiągnięcia TOP 10 zależny jest od wielu czynników, w tym także konkurencyjności branży oraz słów kluczowych, na które chcemy się pozycjonować. Specjaliści najczęściej okres dotarcia do pierwszej strony wyników wyszukiwania (TOP 10) szacują na co najmniej 12 miesięcy, choć w niektórych przypadkach, może być to kilka miesięcy lub nawet kilka lat. O czym należy pamiętać decydując się na SEO? O tym, że jeżeli działania będą prowadzone w sposób prawidłowy tzn. przede wszystkim strona będzie odpowiednio zoptymalizowana, dostosowana do wymogów algorytmów Google i użytkowników, a do tego wspierana solidnym link buildingiem, to prędzej czy później powinno to przynieść zamierzone efekty. Sam budżet także jest ważny, choć równie istotna jest odpowiednia metodyka działań.

   Może spróbuję samemu? Będzie taniej i lepiej

   Niestety nie jest to takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Oprócz praktycznej wiedzy oraz umiejętności, wymaga bowiem dużo czasu, tak w przypadku działań reklamowych, jak i SEO. Nie wystarczy włączyć przycisk “promuj post” lub w domyślny sposób skonfigurować kampanię reklamową w sieci Google Ads. Takie postępowanie najczęściej kończy się fiaskiem tj. “przepaleniem” zainwestowanego budżetu. Jeżeli chodzi o SEO jest podobnie. Nieoceniona jest tutaj wiedza, tak z zakresu odpowiedniej optymalizacji strony internetowej (tutaj nie powinno się polegać tylko na udostępnionych w sieci narzędziach), czy choćby prawidłowego linkowania z jakościowymi witrynami.

   Wyżej wymienione elementy są nam potrzebne właściwie na starcie. To też nie oznacza, że wystarczy iż specjalista raz ustawi nam kampanie, bądź też zoptymalizuje stronę, a dalej już będziemy tylko zbierać owoce. Pisząc wprost, to tak nie działa. Niezbędna jest bieżąca kontrola, nadzór, optymalizacja, a także prawidłowa ocena sytuacji i co za tym idzie aktualizacja przyjętej strategii. Ten proces zdecydowanie łatwiej przechodzi się przy współpracy ze specjalistami z zakresu performance marketingu i SEO. Oni wiedzą jak poruszać się po tym labiryncie, aby obrać jak najkrótszą i najlepszą drogę do sukcesu.

   Podsumowanie

   Jeżeli zdecydujemy się, że chcemy “zaistnieć” w Internecie, powinniśmy się do tego stosownie przygotować. Dobrze jest zapoznać się z podstawowymi pojęciami i definicjami dotyczącymi działań reklamowych, jak i SEO. Pozwoli to nam lepiej zrozumieć reguły oraz metody funkcjonowania w sieci. Kolejnym krokiem powinno być dostosowanie swoich oczekiwań, ze szczególnym uwzględnieniem czasu i efektów jakie chcemy osiągnąć, do rodzaju działań, które najbardziej odpowiadałyby naszym potrzebom. Oczywiście, powyższe kroki od razu nie zagwarantują nam sukcesu, niemniej w znacznej mierze ograniczą ryzyko podjęcia niewłaściwej decyzji. Na pewno warto próbować. Internet to taki bezkresny, globalny market, z którym należy odpowiednio się zapoznać, ustawić we właściwym miejscu i korzystać z jego dobrodziejstw.

   Test narzędzia do estymacji SEO [SEOestimator]

   Serdecznie zapraszam do testowania pierwszej wersji narzędzia SEOestimator. Celem narzędzia SEOestimator jest estymacja wyników jakich możemy spodziewać się po osiągnięciu konkretnych pozycji w wynikach wyszukiwania, prowadząc działania SEO. Głównie chodzi nam o ocenę samej koncepcji, przydatności narzędzia oraz sugestii dotyczących rzeczy do poprawy i rozwoju.

   Zapis do testowania:


    W odpowiedzi otrzymasz maila z dostępem do narzędzia SEOestimator.

    Dla osób, które prześlą opinię proponujemy darmowy miesiąc korzystania z narzędzia w wersji docelowej. Prześlij swoją opinię.

     

    Dodatkowe informacje:

    1. Punktem wyjścia jest estymacja z poziomu domeny lub wpisanych przez użytkownika słów kluczowych.
    2. Przy słowach kluczowych jest możliwość zmiany ich pozycji – pojedynczo lub masowo.
    3. W panelu bocznym także jest opcja filtrowania, zmiany współczynnika konwersji oraz ruchu w zależności od urządzenia (mobile/desktop).
    4. Wszystkie dane agregowane są na wykresie i na bieżąco aktualizowane przy zmianie wszystkich parametrów.
    5. W tej chwili baza danych zawiera ok. 4 mln polskich SERP i będzie dalej rozwijana – także w języku angielskim.
    6. Istnieje opcja automatycznego podpowiadania fraz poprzez lub pojedyncze przez wyszukiwarkę. Każde ze słów kluczowych możemy dodać do estymacji poprzez
    7. Frazy brandowe oznaczone są symbolem ® – w fazie testów.
    8. Pobieranie raportów .csv oraz .pdf  będzie w przyszłości – jak i wiele innych opcji, które mam już zakolejkowane do wdrożenia. Wasze pomysły będą bardzo pomocne.
    9. Narzędzie jest w pierwszej fazie testów – wyświetlane dane są jeszcze do wysterowania.

    Twoja opinia:

     Alternatywnie możesz wysłać feedback na maila: kontakt@seoestimator.com

     Co to jest SEO? Optymalizacja stron internetowych [2022]

     Działanie w postaci optymalizacji strony internetowej (SEO – Search Engine Optimization) prowadzi do lepszego dostosowania danej witryny wedle określonych potrzeb. W głównej mierze mowa tu o przystosowywaniu strony do zasad wyznaczonych przez algorytmy  wyszukiwarek internetowych i oczekiwań osób z niej korzystających. Finalnie ma to doprowadzić do poprawy pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania, zwiększenia szybkości ładowania i poprawy ogólnego user experience (UX) oraz współczynnika CTR (click-through-rate).

     Sam proces optymalizacji strony składa się z wielu elementów i rzadko jest jednorazowym działaniem. Najczęściej optymalizacja jest tematem, który dotyczy poprawy strony, która jest w Internecie i jej skuteczność jest niezadowalająca lub nie spełnia oczekiwań. Działania związane z optymalizacją najłatwiej podzielić na te dotyczące spraw technicznych i treści na stronie.

     SEO – definicja

     Akronim SEO to skrót od Search Engine Optimization. Tego typu działania obejmują szereg kompleksowych procesów dotyczących optymalizacji witryny pod kątem jej czytelności przez roboty indeksujące. Coraz istotniejszym aspektem SEO jest również dbanie o to, jak witryna jest odbierana przez odwiedzających ją użytkowników.

     Ogólnie rzecz biorąc, działania SEO podzielić można na dwa rodzaje: on-site i off-site. Aby móc zapewnić najlepsze efekty, oba typy optymalizacji muszą być realizowane jednocześnie, a sami specjaliści powinni posiadać umiejętności nie tylko z zakresu marketingu internetowego, ale także dotyczące tworzenia stron internetowych, projektowania grafiki czy relacji z Klientem.

     Dlaczego optymalizacja strony (SEO) jest ważna?

     Jeśli witryna jest właściwie zoptymalizowana, to jednocześnie wspiera wyszukiwarki zarówno w kwestii poruszania się po niej, jak i we właściwym interpretowaniu tamtejszej treści. Warto przy tym nadmienić, że to przynosi korzyść również przeciętnemu użytkownikowi, ponieważ będzie mógł sprawniej poddać analizie koncepcję i zawartość interesującej go strony.

     Witryna dobrze zoptymalizowana pod względem SEO wspomoże wyszukiwarkę w zrozumieniu wrażenia i wartości, które towarzyszyłyby jej odwiedzeniu przez człowieka. To pozwala największym wyszukiwarkom na wyświetlanie zrozumiałych przez nie stron w wynikach wyszukiwania (SERP). Co więcej, są w stanie określić, czy na konkretnej stronie można znaleźć informacje będące odpowiedzią na zawarte w zapytaniu słowo kluczowe, co pozwoli ją wynieść na wyższą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania.

     Kluczowe zdaje się zrozumienie oczekiwań potencjalnych użytkowników odnośnie tego, czego szukają w Internecie. Do tego niezbędna będzie wiedza odnośnie oczekiwanych przez nich odpowiedzi, wykorzystywanych słów kluczowych i konsumowanych na co dzień treści. Konsekwencją tego będzie lepsze nawiązanie kontaktu z użytkownikami, którzy mogą być zainteresowani usługami, czy produktami oferowanym przez daną stronę – np. poprzez odpowiadanie na pytania z danej branży.

     Kiedy zdecydować się na optymalizację stron?

     Na początku sprawdźmy, czy interesująca nas witryna jest wyświetlana w Google. Do tego należy użyć komendy „site:” i w polu wyszukiwania wpisać:

     site:domena.pl

     Wyniki w Google po wpisaniu zapytania "site:seogroup.pl"

     Wyniki w Google po wpisaniu zapytania „site:seogroup.pl”

     W momencie, w którym wyszukiwarka będzie w stanie zwrócić wyniki wyszukiwania prowadzące do witryny, będzie to świadczyło o jej szansie na widoczność. Z kolei narzędzie Google Search Console pozwoli na weryfikacje zaindeksowanych (widocznych w wyszukiwarce) adresów. Jest to podstawa w kwestii optymalizowania strony internetowej. Zakładając, że witryna nie jest uwzględniona w indeksie Google, to brak podstaw do prac nad jej edycją. Potencjalne problemy z indeksowaniem będą wyświetlane w Google Search Console (zakładka „Stan”). Oczywiście proces optymalizacji strony także obejmuje obszar jej prawidłowej indeksacji – jest to punkt wyjścia.

     Informacje o indeksowaniu w Google Search Console

     Informacje o indeksowaniu w Google Search Console

     Gdy decydujemy się na samodzielną budowę witryny, to jak najszybsze projektowanie jej zgodnie z potrzebami użytkowników i wytycznymi Google będzie na wagę złota. Jeśli projekt strony został zlecony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby własnoręcznie poddać ją optymalizacji. Oczywiście zakładając, że mamy ku temu właściwe zdolności. Miejscami kompleksowa optymalizacja strony wdrażana jest w momencie rozpoczęcia działań pozycjonerskich, które są kluczowym elementem SEO, wraz z link buildingiem i content marketingiem. Optymalnym rozwiązaniem jest jednak przesłanie wersji deweloperskiej strony do specjalistów SEO aby wystosowali oni zalecenia optymalizacyjne, których wdrożenie również zostanie przez nich zweryfikowane w późniejszym etapie. Po udzieleniu „zielonego światła” strona internetowa będzie gotowa do publikacji na docelowej domenie.

     Co wchodzi w skład optymalizacji SEO?

     Aby faktycznie móc zrozumieć liczbę i sens elementów wpływających na optymalizację stron internetowych, niezbędne jest uprzednie poznanie sposobu funkcjonowania wyszukiwarek, w tym oczywiście Google. Złożoność tego procesu zakłada częste i regularne eksplorowanie sieci oraz zarządzania znajdujących się tam treści przy użyciu narzędzi. Boty Google bowiem bez przerwy weryfikują zasoby znajdujące się w Internecie i zapisują je w olbrzymiej bazie adresów URL, które układane są w ranking dla danego słowa kluczowego.

     Optymalizacja strony pod kątem SEO dzieli się na 3 etapy:

     1. Techniczna optymalizacja www (On-site)

     Etap techniczny zakłada korektę znajdujących się obecnie na stronie błędów i modernizację istotniejszych jej elementów. Mowa tu o, chociażby optymalizowaniu meta danych i adresów URL, zaimplementowanie przekierowań, zapobiegnięciu duplikacji treści, czy lepszej indeksacji strony w wyszukiwarce. Wszystko to ma pozwolić na to, że dana witryna znajdzie się w pierwszej dziesiątce organicznych wyników wyszukiwania na słowa kluczowe istotne dla biznesu Klienta.

     Podstawowymi działaniami wchodzącymi w skład szeroko rozumianej optymalizacji są:

     • Analiza indeksu Google – pozwala na weryfikację tego, czy podstrony indeksują się w prawidłowy sposób. Może dojść do sytuacji, w której Google Search Console wyświetli się komunikat o błędzie lub ostrzeżeniu prowadzącego do usunięcia adresu URL. Aby temu przeciwdziałać, należy na bieżąco obserwować witrynę i sprawnie reagować na zachodzące zmiany,
     • Strony docelowe – czy na stronie Klienta znajdują się treści odnośnie produktów, kategorii, artykułów, czy usług? Te są niezbędne dla realizacji działań opartych o słowa kluczowe,
     • Czas ładowania – czas potrzebny na pełne załadowanie się serwisu jest jednym z ważniejszych czynników rankingowych dla Google. Co więcej, zbyt długie ładowanie równoznaczne jest z wysokim współczynnikiem odrzuceń. Do sprawdzenia prędkości witryny warto wykorzystać PageSpeed Insights,
     • Meta dane – mowa tu o m.in. tytule strony oraz jej opisie. Istotna jest świadomość tego, że adresy URL muszą mieć inne względem siebie meta dane. Roboty Google uważnie się temu przyglądają, a właściwa optymalizacja danych ma swój wpływ na współczynnik CTR,
     • Atrybut alt – działanie to jest związane z opisywaniem zawartości grafik wykorzystanych na stronie internetowej. Jeśli atrybuty alt zostaną właściwie uzupełnione, to wpływają one na SEO i widoczność wśród użytkowników,
     • Responsywność – dochodzimy tu do jednej z podstaw optymalizacji. Responsywna strona ma bez problemu odtwarzać się zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Niska rensposnywność nie tylko nie wygląda dobrze pod względem pozycji w Google, ale i jest mało atrakcyjna dla potencjalnych użytkowników,
     • Linkowanie wewnętrzne – nienachalne zamieszczanie linków w wewnętrznych treściach pozwoli użytkownikom na większą swobodę w przeglądaniu serwisu. Przeważnie przekierowywani są z bloga do poszczególnych podstron, gdzie można znaleźć produkty, usługi lub ich kategorie. Nie należy bagatelizować tej kwestii, ponieważ może mieć ona pozytywny odbiór wśród robotów Google,
     • Przyjazne adresy URL – każdy adres URL ma być tak czytelny dla użytkownika, jak dalece jest to możliwe. Przyda się zatem usunięcie takich znaków, jak # i % oraz porzucenie podkreślenia na rzecz myślnika,
     • Uporządkowane dane – aspekt ten wymaga szerszego zaznajomienia z HTML/CSS. Takie dane służą wyraźniejszemu określeniu znaczenia danej treści. Dzięki temu roboty Google mają lepszy wgląd w to, co można znaleźć pod konkretnym adresem URL, zwiększając tym samym szansę na wyższą pozycją w wyszukiwarce. Warto jednak zająć się tym w miarę możliwości, ponieważ samo Google stara się przekonywać do stosowania tej metody,
     • Struktura kategorii – kategorie, podkategorie i podstrony służą temu, aby użytkownik mógł łatwiej poruszać się po stronie i szybciej znaleźć to, czego oczekuje. Kluczem jest postawienie na prostą i przejrzystą strukturę.

     2. Optymalizowanie stron pod kątek treści (On-site)

     Niemniej trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nawet całkowita eliminacja błędów nie wystarczy. Do oczekiwanego efektu optymalizacji niezbędna będzie treść. Korzystnie jest długoterminowo rozwijać treści znajdujące się na poszczególnych podstronach. Te powinny być przygotowane przy uwzględnieniu odpowiedniej objętości, budowy i tematyki. To w końcu one są komunikatem dla wyszukiwarki Google, czym tak naprawdę się zajmujemy i w jakiej branży funkcjonujemy.

     3. Optymalizacja strony www pod kątem linków (Off-site)

     Optymalizacja off-site tyczy się budowy linków zewnętrznych. Z pewnością można stwierdzić, że jest to elementarne działanie w obrębie pozycjonowania. Najlepiej, aby takie działanie stawiało na różnorodność, element bezpieczeństwa danej witryny i skuteczność. Przy czym w tym zakresie mowa też o linkach występujących między poszczególnymi kategoriami, podstronami itd. Warto skupić się na strukturze linkowania wewnętrznego, aby strona była lepiej odczytywana przez roboty Google.

     Narzędzia do optymalizacji stron

     Istnieje szereg składowych dotyczących optymalizacji, o których należy zdawać sobie sprawę. Dla lepszego rozeznania się w temacie dobrze jest mieć gruntownie przygotowaną strategię działania. Skorzystaj z checklisty i wypisz punkty do zanalizowania i usprawnienia. Oczywiście, na początku niezbędny jest audyt SEO.

     Narzędzia przydane przy prowadzeniu działań SEO

     Narzędzia przydane przy prowadzeniu działań SEO

     W tym celu skorzystaj z następujących narzędzi:

     • Screaming Frog,
     • Ahrefs,
     • Surfer SEO,
     • Google Search Console,
     • Google Speed Insight,
     • GTmetrix,
     • Google Mobile Friendly.

     Optymalizacja strony na WordPress

     Za sprawą swoich wtyczek (pluginów) WordPress umożliwia optymalizację witryny bez znajomości programowania. Są również w stanie ocenić poprawność i jakość takich elementów, jak treść artykułów i meta dane. Nie oznacza to oczywiście, że taka strona jest w stanie pozycjonować się sama z siebie. Twórcy i właściciele witryn muszą sami dołożyć starań, aby dotrzeć do odbiorców, czyli postawić na optymalizację i audyt SEO.

     WordPress oferuje tysiące wtyczek, np. te mające na celu wspomaganie pozycjonowania. Najczęściej używanymi są SEO Yoast, Rank Math i All in One SEO Pack.

     Pozwolą one na łatwiejsze wykonanie takich działań, jak:

     • optymalizacja tagów title i description niezależnie od typu treści,
     • generowanie mapy strony,
     • zintegrowanie strony z Google Analytics,
     • zarządzanie indeksowaniem treści.

     Następne kroki w celu zoptymalizowania stron na WordPressie są niemal identyczne, nawet w momencie stosowania innego CMS-a. Subtelna różnica wynika ze sposobu wdrożenia zmian o charakterze optymalizacyjnym. WordPress umożliwia implementację zmian z wyłączeniem potrzeby ingerencji w kod strony, tworząc łatwy próg wejścia dla osób pozbawionych zdolności programistycznych.

     Ile trwa optymalizacja SEO?

     Gdy rozpoczniemy optymalizację, to jej pierwsze efekty powinny być widoczne od 2 do 4 tygodni. Czas ten zależny jest od rozmiaru samej witryny, ilości słów kluczowych, czy samej prędkości wdrażania zaleceń optymalizacyjnych.

     Eksperci z zakresu SEO nie zawsze są zgodni i wielu z nich zdaje się bagatelizować znaczenie kilku elementów biorących udział w optymalizacji strony. To prawda, brak ujednoliconej pojedynczej metody pozwalające na maksymalnie działanie SEO tak, aby sprostać wszystkim wymaganiom wyszukiwarki Gooogle. Tym bardziej w branży, gdzie codziennie mogą zmienić się zalecenia, zachowania algorytmów, czy standardy na rynku. Niemniej, to właśnie wiedza, doświadczenie i elastyczność branżowych specjalistów wraz z umiejętnością szybkiego reagowania na nowe realia pozwala znaleźć odpowiednią metodę na wysoką pozycję konkretnego portalu.

     Weryfikacja wdrożenia optymalizacji

     Aby sprawdzić, czy strona została prawidłowo zoptymalizowana, możemy wykorzystać Google Serach Console lub dedykowane do tego narzędzia. Jednym z popularniejszych jest seoptimer.com. Skorzystanie z nich pozwala na zasugerowanie działań, które należy wdrożyć dla potrzeby eliminacji błędów pojawiających się w trakcie optymalizacji. Pamiętajmy o tym, że przede wszystkim są skierowane do osób, które mają już pewne pojęcie o omawianym temacie.

     Wyniki z narzędzia seooptimer.com dla seogroup.pl

     Wyniki z narzędzia seooptimer.com dla seogroup.pl

     Dlaczego? Proponowane za pośrednictwem programu czynności nie zawsze zostałyby zaaprobowane przez specjalistów z zakresu marketingu internetowego. Dzieje się tak ponieważ ich wdrożenie może okazać się zbyt pracochłonne a ich efekt będzie minimalny. Najlepszym rozwiązaniem byłoby nawiązanie współpracy z renomowaną agencją SEO, gdyż samodzielne działanie w najlepszym razie nie przeszkodzi, a w najgorszym zaszkodzi witrynie.

     FAQ – najczęściej zadawane pytania

     Dlaczego optymalizować stronę z agencją SEO?

     Aspekt pozycjonowania stron internetowych nierozerwalnie związany jest z licznymi kwestiami technicznymi, wymagającymi doświadczenia i bezpośredniego wglądu w narzędzia SEO. Nie sposób bowiem wyobrazić sobie promowania strony internetowej bez dokonania analiz i stworzenia struktury pracy. Trzeba przecież zmodernizować stronę, przygotować dobrze zoptymalizowane pod względem SEO treści i zdobyć odnośniki. Proces ten jest w stanie przynieść wiele, ale jednocześnie związany jest z ogromem pracy ze strony wykwalifikowanych pracowników.

     Co jest wymagane do rozpoczęcia optymalizacji SEO?

     Do rozpoczęcia optymalizacji potrzebna jest strona internetowa, którą umieszczono pod adresem posiadanej domeny.  Całość będzie tym łatwiejsza, gdy serwis daje możliwość wprowadzenia pełnej optymalizacji, zarówno przez panel administratora, jak i modyfikowanie kodu witryny. Najczęściej Klient dostarcza agencji dane dostępowe (serwis FTP) czy panelu CMS. Można również postawić na współpracę opartą o wytyczne, gdzie specjaliści SEO tworzą rekomendacje, które ich zdaniem powinni zostać wdrożone na stronie.

     Ile kosztuje optymalizacja strony internetowej?

     Należność za optymalizację strony uzależniona jest od zakresu podjętych działań. Mniejsza witryna będzie analogicznie generować niższe koszty, w porównaniu z kosztami operacyjnymi związanymi z większymi Klientami.

     Kiedy wykonać optymalizację strony internetowej?

     Po pierwsze, jak najwcześniej, a po drugie takie działanie nie może być jednorazowe. Skuteczna optymalizacja strony internetowej wymaga regularności w dokonywaniu zmian ze względu na ciągłe zmiany algorytmów i rosnącą konkurencyjność.

     Podsumowanie

     Dzięki zoptymalizowaniu strony internetowej pod względem SEO przyczynimy się do jej lepszej widoczności dla wyszukiwarki Google, a tym samym pozwolimy jej pojawić się w TOP10 wyników wyszukiwania. Oczywiście, obszary omówione w niniejszym tekście w żadnym razie nie wyczerpują elementów, które należy brać pod uwagę w tym procesie, ponieważ tych jest znacznie, znacznie więcej. Z pewnością jednak udało się zwrócić uwagę na to, że optymalizacja nie odbędzie się bez konkretnych danych na temat witryny, a do tych można mieć dostęp jedynie za sprawą narzędzi. Te pomogą jednocześnie dokonywać kolejne zmiany, analizować konkretne obszary i raportować wyniki.

     Jednocześnie nawet precyzyjne informacje o stronie na nic się zdarzą bez konkretnej oceny. SEO uwzględnia bowiem algorytmy Google, okoliczności mające wpływ na wyszukiwarkę, poziom konkurencyjności, strukturę linków itd. Działania z nim związane są pracochłonne i w żadnym razie nie wystarczy bazowanie na jednorazowych implementacjach.

     Chcesz zoptymalizować swoją stronę? Zaufaj specjalistom z SEOgroup!