Co to jest canonical tag? Jak i kiedy warto go stosować?

,

Canonical tag wskazuje wyszukiwarkom, która wersja strony jest kanoniczna, czyli główna, w kontekście duplikacji treści. W sytuacji, gdy różne URL-e prowadzą do identycznej lub bardzo podobnej treści, stosowanie rel=canonical pozwoli uniknąć problemów z indeksowaniem i pozycjonowaniem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest canonical tag?
  • W jaki sposób canonical tag wpływa na SEO?
  • Dlaczego tag rel=canonical należy umieścić w sekcji <head> witryny?
  • Kiedy warto stosować canonical tag?
  • Jakie są najlepsze praktyki posługiwania się rel=canonical?

Odpowiednie zastosowanie rel=canonical ułatwia optymalizację widoczności serwisu w wynikach wyszukiwania, kierując roboty indeksujące (tzw. crawlery, Googleboty, pająki lub spidery) do najważniejszej wersji treści.

Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu!

Co to jest canonical tag?

Tag rel=canonical to element SEO, używany do wskazania wyszukiwarkom głównej wersji strony internetowej, gdy istnieje wiele podobnych lub identycznych stron. Oznacza się nim URL, który powinien być preferowany do indeksowania i rankingu, zwłaszcza gdy wiele URL-i prowadzi do podobnej treści lub gdy treść jest dostępna poprzez różne ścieżki odnośników.

Zdj 1. Czym jest canonical tag i jak działa według Ahrefs.Źródło: ahrefs.com/blog/canonical-tags

Zdj 1. Czym jest canonical tag i jak działa według Ahrefs. Źródło: ahrefs.com/blog/canonical-tags

Poprawne zastosowanie tego tagu pozwala uniknąć problemów z duplikacją treści oraz potencjalnych kar od wyszukiwarek, zwiększając jednocześnie szansę na wyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Przy jego użyciu, strony o zduplikowanej treści są traktowane jako jedna, główna jednostka.

Jak canonical tag wpływa na SEO?

Tag rel=canonical odgrywa istotną rolę w SEO, kierując wyszukiwarki do indeksowania preferowanej przez Ciebie wersji strony.

Stosując tag kanoniczny, zabezpieczasz swoją witrynę przed potencjalnymi problemami z duplikatami treści oraz poprawiasz jej widoczność w wynikach wyszukiwania (wyszukiwarki preferują unikalne treści).

Zdj 2. Dlaczego tagi kanoniczne są istotne pod kątem SEO?Źródło: ahrefs.com/blog/canonical-tags

Zdj 2. Dlaczego tagi kanoniczne są istotne pod kątem SEO? Źródło: ahrefs.com/blog/canonical-tags

Bez właściwego wykorzystania rel=canonical, wyszukiwarki będą błędnie indeksować poszczególne podstrony, co doprowadzi do rozproszenia wartości SEO (tzw. SEO juice) pomiędzy wieloma adresami URL i osłabienia pozycji strony w SERP-ach (ang. Search Engine Results Page).

Tag rel canonical w sekcji <head> witryny – dlaczego należy go tam umieścić?

Umieszczanie tagu rel=canonical w sekcji <head> witryny pozwala wyszukiwarkom jednoznacznie zidentyfikować, którą wersję strony powinny traktować jako kanoniczną.

Sekcja <head> jest miejscem, w którym wyszukiwarki wyszukują meta tagi (w tym tag kanoniczny), i stąd odczytują informacje o stronie. Jeśli tag rel=canonical zostanie umieszczony w odpowiednim miejscu, wyszukiwarki łatwo i szybko zidentyfikują główny URL. Jest to niezbędne do prawidłowego indeksowania.

Kiedy warto stosować tag canonical?

Tag canonical należy stosować w kontekście złożonych stron usługowych lub rozbudowanych sklepów WWW, ponieważ istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo na duplikację opisów produktów lub usług, które np. różnią się wyłącznie kolorami. Jeżeli jesteś właścicielem małego serwisu lub e-commerce, pomiń wdrażanie canonical tag.

W przypadku braku pewności odnośnie posiadania na stronie duplicate content, możesz wdrożyć canonical tag. Dzięki temu Google wyznaczy wybraną przez Ciebie podstronę jako oryginalną, co sprawi, że pozycje w SERP-ach na tym w żaden sposób nie ucierpią.

Brak wdrożenia canonical tag wiąże się z tym, że Google może (ale nie musi) oznaczyć dana podstronę jako duplicate content. Jeżeli tak się zdarzy, ranking poszczególnych podstron w organicznych wynikach wyszukiwania nieco się obniży.

Zdj 3. Porównanie metod stosowania tagów kanonicznych w różnych przypadkach.Źródło: developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/consolidate-duplicate-urls

Zdj 3. Porównanie metod stosowania tagów kanonicznych w różnych przypadkach. Źródło: developers.google.com/search/docs/crawling-indexing/consolidate-duplicate-urls

Stosowanie canonical tag w istotnych przypadkach

Przekierowania 301 czy canonical tag?

W sytuacji, gdy masz wiele URL-i prowadzących do tej samej treści, musisz zadecydować, czy zastosować przekierowania 301, czy tag rel=canonical.

Przekierowanie 301 jest bardziej konkretne; informuje, że strona została na stałe przeniesiona na inny adres URL, przekazując równocześnie większość wartości linku do nowego URL-a. Wskazuje się je, gdy chcesz całkowicie usunąć duplikujący się URL z indeksu wyszukiwarki.

Natomiast tag rel=canonical pozwala zachować obie strony, lecz wskazuje, która wersja jest konieczna do indeksacji.

Kanoniczne URL-e między domenami

Kiedy treść zostanie udostępniona między różnymi domenami, używanie tagu rel=canonical może pomóc we wskazaniu, która domena powinna zostać uznana za źródłową. Dzięki temu, wyszukiwarki będą wiedziały, którą wersję strony traktować jako główną i przydzielać jej tzw. SEO juice, nawet jeśli ta sama treść jest dostępna na różnych domenach.

Różne wersje językowe lub regionalne

Jeśli Twoja strona jest dostępna w różnych wersjach językowych lub regionalnych, powinieneś wykorzystać tag rel=canonical, aby wskazać wyszukiwarkom, która wersja będzie najbardziej odpowiednia dla danego języka lub regionu. To szczególnie ważne, aby uniknąć problemów z indeksowaniem.

Strony z parametrami URL

Czasami, strony z dynamicznie generowanymi parametrami URL (w tym filtry i sortowania), prowadzą do duplikacji treści. W takich sytuacjach, tag rel=canonical należy wykorzystać do wskazania wersji strony bez parametrów jako wersji kanonicznej, zapobiegając tym samym problemom z duplikacją.

Treść dostępna przez różne protokoły (HTTP/HTTPS) i domeny z WWW lub bez WWW

Gdy ta sama treść jest dostępna poprzez różne protokoły lub subdomeny (na przykład, http i https, www i non-www), tag rel=canonical może być używany do wskazania preferowanej wersji, pozwalając uniknąć podziału wartości SEO i problemów z indeksowaniem.

Canonical tag – dobre praktyki posługiwania się rel=canonical

Jakie są najlepsze praktyki posługiwania się rel=canonical?

  • jeden rel=canonical na podstronę – każda podstrona powinna posiadać tylko jeden tag rel=canonical. Dodawanie więcej niż jednego canonicala może wprowadzić wyszukiwarki w błąd i spowodować nieprawidłowe indeksowanie;
  • wskazywanie pełnej treści adresu URL – Używaj pełnych adresów URL, z protokołem (http lub https) i domeną, w celu uniknięcia pomyłek utrudniających rozpoznanie prawidłowego canonicala, np. <link rel=”canonical” href=”https://przyklad.com/przykladowa-strona/” />;
  • pominięcie umieszczania stron niekanonicznych w sitemap.xml – strony oznaczone jako niekanoniczne nie powinny być zawarte w pliku sitemap.xml, ponieważ może to wprowadzić wyszukiwarki w błąd co do tego, która strona jest główną wersją.
  • stosowanie tagu kanonicznego bez względu na tagi hreflang – nawet jeśli strona posiada różne wersje językowe, nadal powinieneś używać tylko jednego kanonicznego URL dla każdej wersji.
  • unikanie tzw. łańcuchów kanoniczności – staraj się, aby tag rel=canonical wskazywał bezpośrednio na główną wersję strony, unikając sytuacji, gdzie strona A wskazuje na stronę B jako kanoniczną, a strona B wskazuje na stronę C. Taki prowadzi do błędów i problemów z indeksacją.

Dodatkowe wskazówki posługiwania się rel=canonical:

  • Kanoniczny URL musi być dostępny i zwracać kod statusu HTTP 200;
  • Nie korzystaj z rel=canonical w celu przekierowania użytkowników. Służy on tylko do informowania wyszukiwarek.
  • Regularnie sprawdzaj poprawność linków kanonicznych, aby uniknąć błędów i problemów z indeksacją.

Powyższe wskazówki mają na celu ułatwienie efektywnego zarządzania duplikatami treści oraz poprawienie widoczności serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania.

Zdj 4. Dobra praktyka stosowania canonical tag.Źródło: www.twitter.com/JohnMu/status/1055155977148919808

Zdj 4. Dobra praktyka stosowania canonical tag. Źródło: www.twitter.com/JohnMu/status/1055155977148919808

Canonical tag – podsumowanie

Tag rel=canonical to niezbędny element optymalizacyjny, umożliwiający wskazanie wyszukiwarkom, która wersja strony jest wersją główną do zaindeksowania. Poprawne zastosowanie tego tagu pozwala uniknąć problemów z duplikacją treści oraz negatywnego wpływu zduplikowanych stron na ranking w wynikach wyszukiwania.

Umieszczenie tagu kanonicznego w sekcji <head> ułatwi jednoznaczną identyfikację kanonicznego URL-a przez wyszukiwarki.

Prawidłowa implementacja i stosowanie praktyk z dzisiejszego wpisu pozwala robotom Google prawidłowo interpretować Twój serwis oraz sprawnie go indeksować.

Aby upewnić się co do poprawności wdrożenia canonical tagów, zdecyduj się na kompleksowy audyt SEO/UX od specjalistów SEOgroup. Możesz też wypełnić poniższy formularz kontaktowy i uzyskać fachową pomoc pozycjonerską:

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat tag canonical

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat canonical tag?

Co to jest tag rel=canonical?

To specjalny tag SEO, umieszczany w sekcji <head> strony, wskazujący wyszukiwarkom główną wersję witryny do indeksowania, w przypadku, gdy występuje kilka podobnych wersji lub duplicate content. Dzięki temu unikniesz problemów z duplikacją i usprawnisz indeksowanie.

Dlaczego stosować tag rel=canonical?

Stosowanie tagu rel=canonical pozwala uniknąć problemów z indeksowaniem oraz potencjalnych kar związanych z duplikacją treści.

Gdzie powinien być umieszczony tag rel=canonical?

Tag rel=canonical powinien być umieszczony w sekcji <head> strony, aby wyszukiwarki mogły łatwo i szybko zidentyfikować wskazany przez Ciebie jako główny URL, a następnie dokonać prawidłowej indeksacji.

Czy mogę używać wielu tagów rel=canonical na jednej stronie?

Na jednej stronie powinien być tylko jeden tag rel=canonical. Umieszczenie kilku tagów kanonicznych doprowadzi do błędów i potencjalnych pomyłek w indeksacji.

Czy tag rel=canonical wpływa na ranking strony?

Rel=canonical nie wpływa bezpośrednio na ranking strony, natomiast poprawia jakość indeksowania, eliminując problemy z duplikatami treści, co pośrednio może wpłynąć na wyższe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania.

Czy tag rel=canonical powinien być używany razem z tagami hreflang?

Tag rel=canonical może być używany razem z tagami hreflang, gdy masz różne wersje językowe strony, aby każda z nich została prawidłowo zaindeksowana jako oddzielna.

Czy strony oznaczone jako niekanoniczne powinny być umieszczone w sitemap.xml?

Podstrony oznaczone tagiem rel=canonical jako niekanoniczne nie powinny być umieszczone w pliku sitemap.xml. Dzięki temu unikniesz błędów indeksacyjnych.

Czy tag rel=canonical jest wymagany na każdej stronie?

Rel=canonical nie jest wymagany na każdej stronie, natomiast zalecany na podstronach z podobną lub zduplikowaną treścią. Wyszukiwarki będą wówczas prawidłowo i sprawnie indeksowały oraz oceniały Twoją witrynę pod kątem standardów Google.

5/5 - (1 ocen)
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *