Atrybuty „noopener”, „noreferrer” i „nofollow” w linkach na stronach internetowych

,

Linki w sieci to podstawowe narzędzie do nawigacji zarówno dla użytkowników jak i robotów wyszukiwarek. Jako właściciel strony, deweloper lub osoba zajmująca się pozycjonowaniem warto wiedzieć za co odpowiadają poszczególne atrybuty wraz z ich wartościami. W tym artykule dowiesz się do czego służą parametry „noopener”, „noreferrer” i „nofollow” i poznasz ich praktyczne zastosowanie.

Czym jest atrybut w linku?

Najbardziej podstawowy link w formie html prezentuje się następująco:

<a href=”https://seogroup.pl/”>SEOgroup</a>

Znajdziemy w nim znaczniki html, adres strony docelowej oraz anchor. W kodzie strony można znaleźć często linki zawierające dodatkowe elementy jak na przykład:

<a href=”https://seogroup.pl/” target=”_blank” rel=”noopener noreferrer”>SEOgroup</a>

Taki link zawiera dodatkowe atrybuty wraz z ich wartościami, które mają za zadanie przekazać przeglądarce lub wyszukiwarkom dodatkowe informacje związane z danym odnośnikiem.

Czym jest rel?

Rel jest atrybutem w linku, który ma za zadanie zdefiniować relację pomiędzy dokumentem, na którym się znajduje link, a dokumentem docelowym, do którego link prowadzi. Warto zaznaczyć, że atrybut rel występuje nie tylko w linkach. Jednym z popularniejszych zastosowań, w którym można go spotkać jest również tag link rel oraz jego wartość canonical powszechnie wykorzystywane w SEO.

Czym jest atrybut rel=”nofollow”?

Jest to najbardziej znany parametr, zwłaszcza dla osób, które zajmują się SEO. Pierwotnie założeniem dodania parametru nofollow do linka było wskazanie robotom wyszukiwarek, że strona docelowa nie jest warta przekazywania jej zaufania i taki link nie powinien być pomocny w pozycjonowaniu i nie przekazywać PageRank. Jeśli właściciel strony linkował do witryny, który nie prezentuje sobą żadnej wartości lub użytkownicy serwisu wykorzystali serwis do zamieszczania niechcianych linków do serwisów zewnętrznych, właściciel mógł wykorzystać parametr nofollow, aby takie odnośniki oznaczyć.

Czym jest atrybut rel=”noreferrer”

W normalnych warunkach gdy klikamy w link odsyłający do innej strony, strona z której link prowadzi jest traktowana jako odsyłająca. Taki link przesyła podstawowe informacje o stronie źródłowej, takie jak na przykład adres url, na którym link był umieszczony. Jeśli w linku umieścimy parametr noreferrer informacje o dokumencie źródłowym zostaną zaszyfrowane i nie będę możliwe do odczytania przez narzędzia analityczne znajdujące się na stronie docelowej. W rezultacie właściciel serwisu, do którego link odsyła nie będzie w stanie pozyskać informacji o źródle ruchu z takiego odnośnika.

Jak atrybut noreferrer ma się do pozycjonowania stron? Jeśli mówimy o samych czynnikach rankingowych to nie ma on żadnego wpływu na działania SEO. Może jednak utrudnić analizę ruchu na nasze stronie – nie otrzymujemy wszystkich danych, które normalnie zostałyby przekazane do narzędzi analitycznych.

Czym jest atrybut rel=”noopener”?

Target _blank

Aby w pełni zrozumieć do czego służy noopener najpierw należy dowiedzieć się czym jest wartość _blank w atrybucie target linka. Każdy odnośnik może być otwarty w tej samej karcie przeglądarki lub nowej, która otworzy się po jego kliknięciu. Do tego właśnie służy wartość _blank w atrybycie target. A wygląda to tak:

<a href=”https://seogroup.pl/” target=”_blank” >SEOgroup</a>

Niestety tego typu link może być niebezpieczny. Przy otwieraniu strony w nowej karcie istnieje ryzyko ataku phishingowego i podmiany adresu url na inny niż w prawidłowym linku. Dzieje się tak dzięki podmianie wartości window.opener.location. Użytkownik może trafić na stronę, która jest zainfekowana złośliwym oprogramowaniem lub imituje inne, popularne strony w sieci.

Rel=”noopener”

Atrybut noopener w linku wskazuje przeglądarce, aby otworzyła adres z odnośnika bez przekazywania kontekstu z dokumentu, który ten link otworzył (lub mówiąc inaczej gdzie kliknięto w link). W praktyce uniemożliwia to zmianę wartości window.opener na niepożądaną, ponieważ zawsze dostanie on wartość null. W ten sposób użytkownik jest chroniony przez podmianą adresu url.

Podsumowanie

Podsumowując, atrybuty linków są kluczowym elementem zarządzania bezpieczeństwem strony internetowej oraz optymalizacji pod kątem SEO. Odpowiednie ich wykorzystanie może znacząco wpłynąć na wyniki pracy w tych obszarach.

FAQ

1. Co to jest atrybut „nofollow” w linku i do czego służy?

Atrybut „nofollow” to parametr dodawany do linków, który informuje roboty wyszukiwarek, że strona docelowa nie jest warta przekazywania jej zaufania. Taki link nie powinien być pomocny w pozycjonowaniu i nie przekazuje PageRank

2. Czym jest atrybut „noreferrer” i jak wpływa na analizę ruchu na stronie?

Atrybut „noreferrer” w linku zaszyfrowuje informacje o stronie źródłowej, dzięki czemu nie są one dostępne dla narzędzi analitycznych na stronie docelowej.

3. Co oznacza atrybut „noopener” i jak wpływa na bezpieczeństwo użytkowników?

Atrybut „noopener” informuje przeglądarkę, aby otworzyła adres z linku bez przekazywania kontekstu z dokumentu, który ten link otworzył. Dzięki temu uniemożliwia zmianę wartości window.opener na niepożądaną, chroniąc użytkownika przed potencjalnymi atakami phishingowymi poprzez podmianę adresu URL. Jest to szczególnie ważne w przypadku linków otwieranych w nowej karcie (z atrybutem target=”_blank”).

5/5 - (4 ocen)
2 komentarzy:
  1. Tomasz
    Tomasz says:

    Ale czy na własnej stronie jak piszę treść i likuję do strony z powiązaną treścią. Mam stosować NF czy DF? Ja nie jestem w stanie oszacować co sądzi o tamtej stronie google ale tylko powiązuję treść w danym zagadnieniu. I nie wiem jakie linki więc stosować u siebie do stron trzecich.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *