Czyja to domena? Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny internetowej?

Co to jest domena?

Domena internetowa to cześć adresu internetowego, który może wpisać użytkownik w przeglądarce, aby przejść na stronę internetową. Jest to nazwa, którą można przetłumaczyć na adres IP i za pomocą serwerów powiązać z konkretną zawartością na serwerze.
Możemy wyróżnić:

  • domeny narodowe – .pl, .de, .co.uk
  • regionalne – gdynia.pl, .gda.pl
  • globalne – .com, .org
  • funkcjonalne – com.pl, edu.pl, net.pl

Korzyści z posiadania odpowiedniej domeny

Dobra domena może znacząco wpłynąć na powodzenie naszego biznesu. Gdy mamy rozpoznawalną markę wręcz konieczne jest, aby posiadać domenę, która będzie powiązana z jej nazwą. Raz kupiona domena powinna jak najdłużej pozostać w naszych rękach, zwłaszcza gdy prowadzone są na niej skuteczne działania link buildingowe. Tracąc prawa do jej nazwy utracone zostaną również wszystkie linki, które zbudowaliśmy w tym czasie. Co gorsza może ją przejąć konkurencja i przy wykorzystać jej 'moc’ na swoją korzyść.

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

Sprawdzenie do kogo należy domeny jest stosunkowo proste. Wystarczy skorzystać z narzędzia WHOIS. Wszystkie potrzebne informacje udostępniają dostawcy domen. Takie dane mogą być przetwarzane przez podmioty partnerskie i udostępniane za pomocą stron internetowych.

DOMENY POLSKIE

W Polsce dostawcą domeną jest NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). To za jego pośrednictwem rejestratorzy dokonują dzierżawy domeny. NASK udostępnia na swojej stronie darmowe narzędzia WHOIS, gdzie każda zainteresowana osoba może sprawdzić kto jest właścicielem domeny.

DOMENY GLOBALNE
Jeśli chcemy sprawdzić domenę globalną np. *.com to możemy to zrobić na przykład za pośrednictwem serwisu who.is.

DOMENY EU

Dla domen *.eu, *.ею (transkrypcja .eu w cyrylicy), *.ευ (transkrypcja .eu w alfabecie greckim) należy skorzystać z osobnej wyszukiwarki znajdującej się pod adresem eurid.eu. EURid (European Registry for Internet Domains) jako europejski dostawca posiada osobną bazę i udostępnia ją za pośrednictwem swojej strony lub powiązanym podmiotom.

Zobacz również: Historia domeny – czym jest i jak ją sprawdzić?

Czego można dowiedzieć się za pomocą WHOIS?

W WHOIS otrzymamy najważniejsze informacje na temat danej domeny:

  • datę rejestracji oraz wygaśnięcia,
  • kto jest rejestratorem,
  • dane właściciela domeny,
  • adresy serwerów DNS, na których jest strona.

Nie mogę znaleźć informacji na temat właściciela domeny

W przypadku osób prywatnych sprawdzenie kto jest właścicielem domeny jest utrudnione. Jeżeli wybrana przez nas domena jest zarejestrowana na osobę prywatną takie dane nie są udostępniane ze względu na ochronę danych osobowych. Dla domen globalnych takie ograniczenie jednak nie występuje.

Wiele podmiotów zajmujących się pozycjonowaniem stron rejestruje domeny na osoby prywatne (często nawet na fałszywe dane), aby rejestrować domeny pod serwisy, które później służą jako zaplecze. Nawet w przypadku rejestracji na osobę prywatną nic nie stoi na przeszkodzie, aby otrzymać fakturę VAT na dane firmowe. W ten sposób namierzenie całego zaplecza jest trudniejsze i bardziej czasochłonne.

5/5 - (3 ocen)
2 komentarzy:
  1. Andrzej
    Andrzej says:

    Mam pytanie, jak się ma sprawdzenie kto jest właścicielem domeny do kwestii RODO. Tak pytam, bo na przykładzie Onetu widać, że podawany jest. To pytanie brzmi czy w tej sekcji mogą pojawiać się osoby prywatne, czy jedynie zarejestrowane podmioty?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *