Darmowe wtyczki SEO do WordPress, które warto znać

,

Wtyczki do WordPressa są niezbędnymi narzędziami uzupełniającymi funkcje strony internetowej lub bloga opartych o  CMS. W tym artykule przedstawiam 16 darmowych rozwiązań, które przyczynią się do optymalizacji Twojej strony przy wdrażaniu strategii SEO. Zapraszam do lektury.

Wtyczki WordPress – czym są?

Wtyczka WordPress to oprogramowanie, które „podłącza się” do Twojej witryny opartej o WordPress. Wtyczki mogą dodawać nowe lub rozszerzać istniejące funkcje w Twojej witrynie, umożliwiając tworzenie praktycznie każdego rodzaju witryny, od sklepów e-commerce po portfolio i witryny katalogowe.

Wtyczki mogą również wprowadzać drobne poprawki lub ogromne zmiany, w zależności od ich funkcji. Przykładowo możesz użyć wtyczki, aby dodać przycisk udostępniania na portale społecznościowe do swojej witryny lub utworzyć w pełni wielojęzyczną witrynę. Jeśli prowadzisz firmę e-commerce, możesz zainstalować wtyczkę, aby wdrożyć bramki płatności lub umożliwić odwiedzającym rezerwowanie spotkań online. Istnieją również wtyczki, które pomogą Ci ulepszyć formularze kontaktowe, stworzyć piękne suwaki, wykonać kopię zapasową witryny na wypadek awarii danych i ułatwić zgłaszanie się do poczty e-mail – i wiele więcej.

Czy potrzebujesz wtyczek SEO?

Wtyczki SEO miały swój rozkwit w momencie, gdy WordPress miał wiele problemów związanych z SEO. Rozwiązywały one kluczowe problemy takie jak kontrola nad adresami url czy indeksowaniem zasobów. Dziś WordPress natywnie pozwala na wiele ustawień, które są wystarczające z perspektywy SEO. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy będziemy chcieli wdrożyć dodatkowe / niestandardowe rozwiązania.

Wtyczki SEO są to rozwiązania dla właścicieli stron, którzy nie potrafią posługiwać się językiem programowania PHP, nie potrafią obsłużyć plików HTACCESS oraz robots.txt lub po prostu chcą wdrożyć rozwiązanie. Techniczna strona SEO ma stosunkowo wysoki punkt wejścia pod względem kodowania. Główną wadą jakie mają wtyczki SEO jest to, że są przeładowane funkcjami, z których nigdy nie skorzystamy. Natomiast istnieją także wtyczki SEO, które są proste i szybkie, a także modułowe, dzięki czemu możesz wybrać potrzebne funkcje SEO.

Z reguły wtyczki SEO domyślnie dają możliwości takie jak:

  • dodanie niestandardowych tagów tytułu i tagów metaopisu dla wszystkich typów treści,
  • pomoc w dodaniu „noindex” do stron o niskiej wartości,
  • dodanie tagów OG dla Facebooka i innych tagów mediów społecznościowych,
  • tworzenie mapy witryny w formacie xml.

Jeśli uważasz, że ręczne dodawanie niektórych z tych funkcji do witryny to zbyt duży problem, wtyczka SEO jest zdecydowanie dobrą opcją.

Są trzy powody, dla których nie warto używać wtyczek SEO:

  • funkcje, które powielają natywne funkcje WordPressa lub w używanego motywu,
  • skomplikowanie wtyczek SEO może wprowadzać liczne błędy i konflikty z innymi wtyczkami,
  • im prostszy problem, tym rzadziej warto wdrażać jego rozwiązanie przez wtyczkę.

Jaką wtyczkę SEO wybrać na początek?

Czytając porady SEO dla WordPress, natkniesz się na artykuły, które zawierają kilkadziesiąt narzędzi. Może to być dość przytłaczające dla początkujących i niezaawansowanych użytkowników. Prawda jest taka, że ​​nie będą potrzebne Tobie wszystkie z poniższych narzędzi SEO, aby uzyskać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Najważniejsze jest to, aby korzystać tylko z funkcji, które będą przydatne w praktyce dla Twojej witryny.

Chociaż artykuł wskazuje najpopularniejsze wtyczki SEO, niezwykle ważne jest, abyś zrozumiał przypadki użycia każdego z tych narzędzi. Na przykład nigdy nie chcesz korzystać więcej niż jednej, dużej wtyczki SEO w swojej witrynie WordPress (określonych niżej jako kombajny). My wspomnimy o Yoast SEO oraz Rank Math, ale też o innych rozwiązaniach dedykowanych do wdrożenia konkretnych funkcji. Pamiętaj, aby uniknąć konfliktu wtyczek poprzez nakładane przez siebie funkcje.

Lista bezpłatnych wtyczek SEO

1. Kombajny SEO

Yoast SEO

Yoast SEO to popularna wtyczka WordPress SEO, która pozwala zoptymalizować witrynę WordPress pod kątem wyszukiwarek. Umożliwia łatwe dodawanie tytułów i opisów SEO do wszystkich postów i stron w Twojej witrynie. Możesz również użyć jej do dodania metadanych Open Graph i obrazów z mediów społecznościowych do swoich artykułów.

Yoast SEO automatycznie generuje mapę witryny XML dla całej zawartości witryny, co ułatwia wyszukiwarkom indeksowanie witryny. Pomaga również łatwo importować dane SEO, jeśli korzystasz z innej wtyczki SEO.

Inne funkcje obejmują analizę czytelności, natomiast w większości przypadków ta funkcja jest bezużyteczna.

Rank Math, największy konkurent Yoast SEO

Rank Math jest sklasyfikowana jako druga najpopularniejsza wtyczka WordPress SEO. Posiada wszystkie funkcje oferowane przez Yoast SEO, natomiast jej przewagą jest możliwość korzystania z „IndexNow API” poprzez funkcję natychmiastowego indeksowania oraz dodawanie innych rozszerzeń w marę potrzeb administratora witryny.

2. Analityka

Google Tag Manager for WordPress

Jest to najbardziej rozbudowana wtyczka pozwalająca na wdrożenie Google Tag Managera do WordPress. Dzięki niej będziemy w stanie skonfigurować analitykę na naszej stronie dla witryn usług oraz e-commerce. Co najważniejsze, pozwala na konfigurację DataLayera wyświetlanego na wszystkich etapach procesu zakupowego na stronach sklepów: listing, produkt, koszyk oraz zakup.

3. Dane rozszerzone

Dane strukturalne JSON-LD to skrypt, który można umieścić w dowolnym miejscu na stronie internetowej, która przekazuje dane strukturalne Schema.org.
Można go umieścić w sekcji nagłówka ze wszystkimi innymi danymi meta, takimi jak tag tytułu i opis meta. Można go również umieścić na końcu kodu, w pobliżu zamykającego tagu body. Dzięki tym danym Google jest w stanie przekazać do wyników wyszukiwania takie elementy jak: ocena, pytania i odpowiedzi (FAQ), linki do nagłówków czy cenę produktu.

Easy Table of Contents

Ta bezpłatna wtyczka automatycznie generuje spis treści dla Twoich postów, stron i niestandardowych typów postów, analizując treść z nagłówków. Możesz wybrać, gdzie i kiedy wstawić spis treści do swoich artykułów. Otrzymasz również kilka opcji konfiguracji spisu treści i kontrolowania sposobu jego wyświetlania, w tym płynne sterowanie i wiele formatów kontrpunktów. Możesz nawet ukryć spis treści poszczególnych postów.

kk Star Ratings

Wtyczka według oficjalnego repozytorium WordPressa ma obecnie 70 tysięcy aktywnych instalacji, wymaga wersji WP od 4.5 w górę i jest przetłumaczona na 2 języki: angielski i hiszpański. Mimo, że wtyczka w panelu nie jest przetłumaczona na język polski jej konfiguracja jest bardzo prosta. Wtyczka jest całkowicie bezpłatna i nie posiada płatnych dodatków. Gwiazdki z kk Star Ratings zawierają dane strukturalne, które zaciągane są do wyszukiwarek. Tak wygląda to w praktyce:

Structured Content (JSON-LD)

Dzięki tej wtyczce możesz wielokrotnie wstawiać ustrukturyzowane elementy danych w dowolnym poście lub na stronie.

W prostych oknach dialogowych można na przykład wstawić FAQ. Ponieważ wtyczka renderuje podane informacje jako JSON-LD zgodnie ze schema.org, boty wyszukiwarek, takie jak Google, rozpoznają ten schemat i potrafią go przedstawić w wynikach wyszukiwania w następujący sposób:

4. Szybkość i bezpieczeństwo

WP Super Cache

Wtyczka WP Super Cache to jedna z takich wtyczek, która pomaga zoptymalizować stronę internetową poprzez generowanie statycznych plików HTML, które są wykorzystywane do obsługi żądania wysyłanego do serwera. W ten sposób zamiast przetwarzania wszystkich skryptów PHP będą wyświetlane strony statyczne.

Opcje, które warto włączyć na początek:

  • Cache hits to this website for quick access. (Recommended)
  • Use Mod_rewrite to save cache files. (Recommended)
  • Compress pages so they’re served more quickly to visitors. (Recommended)
  • Cache rebuild. Serve a supercache file to anonymous users while a new file is being generated. (Recommended)
  • Mobile device support.

NitroPack

Na rynku pojawiło się wiele narzędzi, które pomagają w poprawieniu wyników Page Speed Insight. Jednym z bardziej skutecznych jest NitroPack. Czy to narzędzie rozwiązuje wszystkie problemy związane z szybkością ładowania strony? Otóż NIE. Pamiętać należy o tym, że zawsze pierwszym krokiem musi być skupienie się na realnych przyczynach szybkości ładowania strony, a dopiero potem można zainteresować się NitroPack. Dlaczego? Ponieważ narzędzie to pozwoli nam polepszyć wyniki w badaniach laboratoryjnych, natomiast jeżeli nie zadbamy o realną szybkość ładowania się strony, dane zgromadzone ulegną jedynie niewielkiej poprawie (lub żadnej). Darmowa wersja ograniczona jest do 5000 odsłon miesięcznie oraz 1GB danych – co dla małych biznesów jest w zupełności wystarczające.

Co ważne, z powyższych wtyczek należy wybrać jedną, z której docelowo będziemy korzystali.

TinyPNG – Compress JPEG & PNG images

TinyPNG wykorzystuje inteligentne techniki kompresji bezstratnej, aby zmniejszyć rozmiar plików PNG. Dzięki selektywnemu zmniejszeniu liczby kolorów w obrazie do przechowywania danych potrzeba mniej bajtów. Efekt jest prawie niewidoczny, ale powoduje bardzo dużą różnicę w wielkości pliku!

Wszystko, co musisz zrobić, to przesłać swoje obrazy jak zwykle, podczas gdy optymalizacja odbywa się automatycznie w tle. Kompresja obrazów JPEG i PNG pozwala również na zbiorczą optymalizację biblioteki multimediów witryny, a nawet obsługuje animowane pliki PNG. Ta wtyczka jest kompatybilna z WooCommerce, WP Retina 2x i obejmuje obsługę wielu witryn za pomocą tylko jednego klucza API.

W darmowej wersji możemy zoptymalizować 100 obrazów / mc.

Sucuri Security

Warto zaznaczyć, iż istnieje bardzo dużo wtyczek starających się zabezpieczyć nasze WordPressy. Są to między innymi Wordfence czy All In One WP Security & Firewall. To co jest warte odnotowania, to wiele podstawowych oraz istotnych zabezpieczeń da się wykonać bez udziału wtyczek (np. poprzez edycję pliku .htaccess czy dokładanie kodu w pliku functions.php).

Niemniej jednak, dla mniej doświadczonych użytkowników, ręczne zabezpieczanie poprzez wprowadzanie kodu może stanowić pewną trudność. Dlatego też wybraliśmy wtyczkę, która te podstawowe zabezpieczenia pozwala łatwo wdrożyć.

5. Inne

Media File Renamer

Media File Renamer to wtyczka WordPress, która zmienia nazwy plików multimedialnych. Może być to tryb automatyczny (w zależności od określonych warunków) lub ręczny. Jest to doskonałe rozwiązanie dla SEO, aby utrzymać porządek w WordPressie i uniknąć problemów związanych z plikami. Odniesienia do tych nazw plików w Twojej witrynie również zostaną zaktualizowane. Ma wiele funkcji, a jeśli jesteś programistą, możesz zautomatyzować cały proces i sposób zmiany nazwy.

HREFLANG Tags Lite

HREFLANG Tags Lite to bardzo prosta wtyczka, która koncentruje się wyłącznie na dodawaniu tagów hreflang do Twojej witryny WordPress. Obsługuje wszystkie języki obsługiwane przez WordPressa i zapewnia wszystkie niezbędne narzędzia, aby Twoje tagi były aktualne i jak najdokładniejsze. Ta wtyczka jest zdecydowanie warta wypróbowania gdy posiadasz stronę z wieloma językami.

Broken link checker

Nie zalecamy używania tej wtyczki do sprawdzania uszkodzonych linków, ponieważ mogą one stanowić duży spadek wydajności Twojej witryny. Z perspektywy wydajności znacznie lepiej jest przenieść te obowiązki na osobne narzędzie za pomocą dowolnej z powyższych metod.

Jeśli koniecznie musisz użyć wtyczki WordPress do sprawdzania uszkodzonych linków, nie pozostawiaj jej aktywnej. Zamiast tego uruchom wtyczkę raz, a następnie usuń ją ze swojej witryny po naprawieniu uszkodzonych linków.

Really Simple SSL

Wtyczka Really Simple SSL pozwala na łatwe uruchomienie certyfikatu SSL (https) oraz ustawia automatyczne przekierowania wewnętrzne w serwisie (z http n https). Jest to jedna z wtyczek, której funkcję możemy zastąpić jedną, niewielką modyfikacją pliku htaccess:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Redirection

Redirection to najpopularniejszy menedżer przekierowań dla WordPressa. Możesz łatwo zarządzać przekierowaniami 301, śledzić błędy 404 i logi. Pomoże to zmniejszyć liczbę błędów spowodowanych np. kanibalizacją lub thin content.

Internal Links Manager

Internal Links Manager to prosta i przyjazna dla początkujących wtyczka WordPress, która pomaga automatycznie dodawać linki wewnętrzne w oparciu o zdefiniowane słowa kluczowe.

Wtyczka skupia się na dodawaniu linków wewnętrznych tylko wtedy, gdy w treści pojawiają się określone słowa i frazy. Wszystko, co musisz zrobić, to podać adres URL i słowo kluczowe linku. Interfejs użytkownika jest prosty w użyciu. Nie otrzymasz jednak sugestii dotyczących linków wewnętrznych ani raportu pokazującego, ile linków wewnętrznych i zewnętrznych znajduje się w Twojej witrynie.

4.7/5 - (16 ocen)
1 komentuj
  1. ToTemat
    ToTemat says:

    Wtyczka The SEO Framework jest bardzo dobra i warta uwagi, niezwykle lekka a mająca wszystko co potrzeba. Co więcej jest całkowicie bezpłatna bez reklamowania się w panelach wersjami pro.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *