Strategia SEO – czym jest i jak ją stworzyć?

Strategia SEO jest punktem wyjścia jeśli chodzi o działania SEO360®, indywidualnie wyceniana oraz tworzona na podstawie potrzeb i oczekiwań Klienta, zawartych wcześniej w wypełnionym przez niego briefie. W ramach wykonywanej przez nas pracy koncepcyjnej ustalamy wskaźniki KPI, niezbędne do pomyślnej realizacji dalszych etapów projektu, w szczególności analizy, planu content marketingowego i estymacji, które są częściami składowymi strategii.

Czym jest strategia SEO?

Strategia SEO to proces tworzenia i wdrażania działań mających na celu podniesienie pozycji strony w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych. Strategia SEO obejmuje optymalizację treści, link building, pozycjonowanie słów kluczowych i inne praktyki z zakresu marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Celem tej strategii jest zwiększenie widoczności witryny w wynikach wyszukiwania, aby wzmocnić jej obecność w Internecie i zwiększyć ruch na stronie.

Określenie i przeanalizowanie konkurencji, branży, wyników wyszukiwania, profilu linkowego, treści na stronie, aktualnego ruchu i konwersji, pozwala zaplanować wszystkie działania zgodne z celem biznesowym Klienta. Inną strategię pozycjonowania przyjmujemy, gdy Klientowi zależy na zwiększeniu sprzedaży (np. w przypadku e-commerce), a inną, gdy stawiamy na pozycjonowanie wizerunkowe (np. oparte o Content Marketing). Zróżnicowane plany będą ważne w zależności od tego, czy działamy na bardzo konkurencyjnych frazach, lokalnych słowach kluczowych, czy w niszowej branży.

Dobrym punktem wyjścia przed prowadzeniem działań SEO jest wykonanie analizy przez specjalistę SEO, która obejmuje:

 1. Określenie słów kluczowych, dla których warto prowadzić działania.
 2. Ustalenie aktualnej widoczności wraz z porównaniem z konkurencją – to także pozwoli nam określić punkt początkowy.
 3. Podanie kluczowych czynników optymalizacyjnych do wdrożenia na stronę – tutaj warto określić możliwości wprowadzania zmian na stronie przez Klienta (np. zasoby IT). Agencja SEO może także wdrożyć zmiany po swojej stronie natomiast najczęściej jej kompetencje ograniczają się do znanych CMSów takich jak WordPress czy PrestaShop. W przypadku dedykowanych rozwiązań konieczne będzie zaangażowanie pracy programisty.
 4. Ustalenie budżetu oraz liczby linków dostarczanych przez agencję dla Klienta.
 5. Ustalenie celów do jakich będziemy dążyli oraz estymacji wyników – dzięki temu Klient będzie świadomy czego oczekiwać w danym okresie czasu.

Od czego zależy strategia SEO?

 1. Rodzaju i wielkości strony.
 2. Budżetu.
 3. Aktualnej kondycji strony Klienta.
 4. Sezonowości fraz kluczowych.
 5. Celów biznesowych.

Działanie według strategii SEO pomaga w konsekwentnym i spójnym realizowaniu zaplanowanych działań SEO.

Jak dobrać strategię SEO dla biznesu?

 1. Ustal cel i wizję: Najpierw musisz ustalić, jakie są twoje cele biznesowe i jaka jest twoja wizja. Oceń, jakie aspekty SEO zostaną wykorzystane do osiągnięcia tych celów.
 2. Ustal przewagę konkurencyjną: Zidentyfikuj cechy twojego biznesu, które mogłyby stać się jego przewagą konkurencyjną. Może to być unikalny produkt lub usługa, silna marka, wybitny zespół lub jakiekolwiek inne czynniki.
 3. Okreś grupy docelowe: Aby określić optymalną strategie SEO, musisz zidentyfikować, do kogo jest skierowana twoja oferta. Czasami trudno jest identyfikować wszystkie grupy docelowe, dlatego warto skupić się na kilku potencjalnie najbardziej istotnych.
 4. Stwórz strategię SEO: Po zidentyfikowaniu celów, przewagi konkurencyjnej, grup docelowych oraz punktu początkowego możesz przystąpić do tworzenia konkretnej strategii SEO. Możesz skupić się na tworzeniu wartościowych treści, optymalizacji strony, budowaniu linków, optymalizacji lokalnej.

Punkty przykładowej strategii SEO

1. Strategia

1.1 Frazy

1.2 Estymacja

2. Analiza

2.1 Analiza konkurencji (widoczność + linki)

Realna konkurencja

Konkurencja w wynikach organicznych

2.2 Optymalizacja

SEO Techniczne

Optymalizacja treści

3. Plan content marketingowy

Wewnętrzny

Zewnętrzny

4. Link Building

Liczba, czas i budżet

 

Zamów strategię i skontaktuj się z SEOgroup:

  5/5 - (2 votes)
  0 komentarzy:

  Dodaj komentarz

  Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
  Feel free to contribute!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *