Czym jest Content Marketing oraz jakie są z niego korzyści?

Definicja Content Marketingu skupia się na tworzeniu treści, które powinny być unikalne, spójne, oraz wartościowe dla użytkowników. Ich głównym celem jest utrzymanie zainteresowania zdefiniowanej grupy docelowej oraz pozyskanie nowych Klientów. Również budowanie pozytywnego i profesjonalnego wizerunku marki, który może wpłynąć na wzrost sprzedaży produktów i usług. Treści nie muszą ograniczać się do artykułów. Do Content Marketingu zaliczamy również teksty w formie e-booka lub newslettera oraz multimedia takie jak zdjęcia, filmy, podcasty oraz posty w mediach społecznościowych. Dzięki różnorodności form tworzenia treści, możemy dopasować ją do potrzeb naszego odbiorcy oraz założeń strategii marketingowej.

Jakie są typy Content Marketingu?

Działania Content Marketingowe możemy podzielić na dwa typy: wewnętrzny oraz zewnętrzny.

Pierwszy z nich dotyczy publikacji treści na witrynie oraz blogu firmowym i profilu w mediach społecznościowych. Najczęściej są to artykuły, poradniki oraz infografiki (posty) w przypadku portali takich jak Facebook lub Instagram. Celem powyższych działań jest zachęcenie użytkownika do zatrzymania się na stronie, co może poskutkować sprzedażą produktu lub usługi, którą oferujemy. W przypadku nie dokonania konwersji, chcemy zachęcić odbiorców do powrotu na naszą stronę internetową. Przy pomocy Contentu Wewnętrznemu możemy kreować wizerunek firmy jako ekspertów w danej dziedzinie. Przedstawiając posiadaną wiedzę oraz wartościowe doświadczenie. Należy pamiętać, że udostępnianie nieprawdziwych informacji lub naginanie prawdy np. współpraca z dużym Klientem, która polegała na edycji jednego tekstu, może zostać negatywnie odebrane przez odbiorców.

Drugi typem jest Content Marketing zewnętrzny, który odnosi się do publikacji materiałów w zewnętrznych (często płatnych) serwisach oraz do pozyskiwania linków w ramach udostępniania treści przez użytkowników. W tym przypadku można wykorzystywać każdą formę treści. Rozpoczynając od artykułów, które mają za zadanie budowanie naszego wizerunków jako ekspertów na specjalistycznych serwisach informacyjnych po publikacje wideo oraz grafik. Im ciekawsze i praktyczne będą treści, tym chętniej obiorcy będą udostępniać je sobie nawzajem. Skutkiem tego będzie naturalny napływ linków do strony. Jednakże trzeba pamiętać, że umieszczanie linków we wszystkich możliwych miejscach zostanie wykryte przez Roboty Google jako niewłaściwe zachowanie, czego efektem może być usunięcie witryny z wyników wyszukiwania. Trochę podobnie jest z kampaniami reklamowymi zawartymi w infografikach, gifach czy wideo, ponieważ nieodpowiednio przygotowane działania mogą bardziej zaszkodzić marce niż pomóc w budowaniu świadomości o niej w Internecie.

Do tego dochodzi zjawisko czarnego PR tzw. hejtu. Umieszczanie negatywnych komentarzy przez użytkowników pod artykułami w serwisach zewnętrznych również wpłynie na wizerunek firmy. Jedynym skutecznym sposobem kontroli nad opiniami jest monitoring sieci oraz reagowanie na informacje umieszczane przez użytkowników. Im szybciej zauważymy i zareagujemy na negatywny komentarz, tym możemy ograniczyć jego wpływ na opinie innych odbiorców.

Cele strategii content marketingowej

Tworząc efektywną kampanię content marketingową należy sprecyzować cele, które chcemy osiągnąć. Powinny być one opracowane zgodnie z regułą SMART, czyli cel powinien być konkretny, mierzalny, osiągalny, istotny oraz terminowy. Im lepiej ukierunkujemy podejmowane działania, tym większe prawdopodobieństwo na powodzenie kampanii.

Przykładowe cele:
• Zwiększenie ruchu w serwisie,
• Zwiększenie ilości konwersji,
• Zwiększenie czasu spędzonego użytkownika na stronie,
• Generowanie leadów,
• Budowanie świadomości o marce,
• Rozwój pozytywnego wizerunku marki,
• Rozwój obecnej relacji z Klientami,
Pozyskiwanie nowych Klientów.

Co łączy content marketing i SEO?

Podstawą do prowadzenia skutecznych działań SEO jest tworzenie wysoko jakościowej treści, do której naturalnie będą się pojawiać linki prowadzące. Takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze oraz najbardziej trwałe. Ostatecznie przynosząc długofalowe korzyści. Działania SEO, w tym optymalizacja publikowanych treści, jest ważna, ponieważ dzięki czemu można wypromować materiały Content Marketingowe za pomocą ruchu organicznego. Użytkownicy chętniej przekazują sobie nawzajem ciekawe, wartościowe i spójne informacje. Zyskują oni praktyczne oraz atrakcyjne informacje, natomiast my zyskujemy nowych odbiorców oraz dodatkowe linki prowadzące do naszych stron internetowych. W przypadku złego procesu optymalizacyjnego możemy stracić dużą część potencjału, co może skutkować potrzebą wykorzystania płatnej reklamy do promowania treści.

Nasi Takumi 匠 zaznaczają, że przy tworzeniu treści Content Marketingowych należy skupić się na przygotowaniu wartościowej treści dla obiorcy. Dopiero potem powinno zastanowić się nad wykorzystaniem fraz kluczowych. W wielu przypadkach, gdy tworzymy artykuły lub inne treści to słowa kluczowe pojawiają się w nich naturalnie.

Jak tworzyć treści?

Kluczem do sukcesu na obu polach jest tworzenie treści, która jest nie tylko unikalna, lecz również zoptymalizowana do wymagań algorytmów wyszukiwarek. Możemy przygotować najlepszy, niemal wybitny artykuł, jednak jeżeli zignorujemy wspomnianą kwestię – nie osiągnie on tak wysokiej pozycji w wyszukiwarkach potencjalnych Klientów. Co jednak mogłoby się stać, jeżeli chcielibyśmy skopiować z któregoś serwisu pewne treści? Przecież szansa, że użytkownik trafi na obie z nich, są dość małe? Nic bardziej mylnego!

Otóż możemy narobić więcej szkód niż realnych korzyści! Jeżeli Google wykryje, że tekst jest kopią innej treści, oznaczy go jako „duplicate content” (treść powielona) i nie da nam ona żadnej korzyści. Nie można także zapomnieć o możliwości utraty pozytywnego wizerunku – kopiowanie treści nie jest postrzegane raczej jako coś warte poklasku. Nie warto podejmować takich działań.

Narzędzia wykorzystywane w ramach marketingu treści

W zależności jaki rodzaj treści chcemy przygotować (artykuły, infografiki, wideo) mamy do dyspozycji wiele programów bezpłatnych oraz płatnych. Podczas pracy nad Contentem należy pamiętać, aby całość dobrze się prezentowała i była wartościowa dla odbiorcy. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, aby wszelkie wpisy multimedialne były przystosowane do „robotów”, które filtrują sieć. W tym celu przygotowywuje się krótkie opisy prezentowanych infografik, zdjęć czy wideo. Dzięki czemu opublikowane treści zostaną poprawnie zaindeksowane oraz dostarczymy dodatkowych informacji dla użytkowników, które mogą zachęcić ich do obejrzenia publikowanych materiałów.
Poniżej prezentujemy listę narzędzi, które polecają nasi Takumi 匠:

 1. Buzzsumo – pozwala na proste i szybkie znalezienie interesujących, a co najważniejsze aktualnych informacji na wybrany temat,
 2. Google Trends – dzięki niemu sprawdzisz jakie słowa są najczęściej wyszukiwane
  w danych lokalizacjach oraz poznasz pojawiające trendy,
 3. Soovle – pozwala na wyszukiwanie wpisanej frazy (oraz powiązanych z nią rozwinięć) w wielu serwisach na raz. Znajdziemy tam szybki dostęp do Amazon.com, Bing, Yahoo, Wikipedii a nawet do portalu YouTube,
 4. Freedly – to czytnik RSS, w związku z tym wszelkie strony internetowe, z których chcemy pozyskiwać informację muszą być to niego dostosowane. Za pomocą tego narzędzia zgromadzisz i uporządkujesz znalezione treści w jednym miejscu,
  W momencie dodania wybranej witryny do konta, uzyskasz prosty dostęp do informacji pojawiających się za pośrednictwem owej strony internetowej,
 5. MindMeister – pozwoli Ci gromadzić swoje myśli w jednym miejscu. Dzięki przechowywaniu danych w chmurze, każdy użytkownik posiadający dostęp może modyfikować spisane pomysły. Pozwala to na gromadzeniu wielu pomysłów od wielu osób w formie mapy myśli,
 6. LanguageTool – to narzędzie sprawdza się idealnie w celu sprawdzenia poprawności gramatycznej. Ogromną zaletą jest dostępność wielu języków np. angielskiego, niemieckiego a nawet japońskiego.

Korzyści płynące z Content Marketingu – na jakie efekty można liczyć?

Należy być świadomym, że działania Content Marketingowe wymagają dużo czasu i czasem składają się z wielu etapów działania. Poszczególne projekty oraz kampanie mogą trwać miesiącami, a ich efekty zaobserwujemy dopiero po dłuższym okresie. Ich skutek również zależy od celu znajdującego się w strategii marketingowej. W związku z tym, należy dokładnie zastanowić się i przemyśleć tworzoną strategię na pierwszych etapach. Następnie obserwować jej rozwój oraz optymalizować pod potrzeby firmy.
Najczęstszymi korzyściami z prowadzenia regularnych działań Content Marketingowych jest:

 • Budowanie wizerunku jako eksperta w danej dziedzinie,
 • Utworzenie lojalnej bazy klientów,
 • Zwiększenie sprzedaży.

Odpowiednio wypozycjonowany artykuł content marketingowy w domyśle ma zwiększyć ruch na stronie, jednak równie dobrze może on pomóc w budowaniu świadomości i co najważniejsze — autorytetu marki! Jeżeli zgodnie z zasadami SEO, nasza treść będzie wyświetlała się jako pierwsza (lub jedna z pierwszych) w wynikach wyszukiwania, to niemal od razu zapunktujemy u większości użytkowników. Taki artykuł już przed przeczytaniem będzie uchodził za wartościowy! Ważne jest jednak to, aby po kliknięciu zainteresował on użytkownika, stąd też nie warto pisać na bardzo ogólne tematy, które najczęściej są też najbardziej oklepane. Skupmy się na swojej grupie docelowej i starajmy się trafić głównie do niej. Kto wie – być może taki użytkownik, który zakończy czytanie posta, trafi na naszą stronę i zapozna się dokładniej z ofertą?

Promuj unikalne treści w Internecie

Jednym z najgorszych błędów jakie można popełnić przy publikacji artykułów jest ich powielanie (kopiowanie) z innych serwisów internetowych. Poskutkuje to negatywną oceną strony przez algorytmy Google, a w efekcie straci ona swoją pozycję w sieci wyszukiwania. Dodatkowo musimy pamiętać o dopasowaniu treści do grupy docelowej, ponieważ nieodpowiednia publikacja np. artykułów o ogólnej tematyce na serwisie specjalistycznym może zaburzyć wizerunek firmy jako eksperta.

Podsumowując, publikowane treści powinny być unikalne, wartościowe oraz odpowiednio skierowane do wybranej grupy docelowej. Natomiast działania SEO pozwolą pokazać przygotowane treści Twoim odbiorcom bez posiadania dodatkowych kosztów za reklamę płatną.

Interesują Cię działania Content Marketingowe? Zapraszamy do kontaktu:

  5/5 - (5 votes)
  0 komentarzy:

  Dodaj komentarz

  Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
  Feel free to contribute!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *