Wix vs WordPress – który system wybrać?

,

Jeżeli mielibyśmy kierować się wyłącznie statystykami – WordPress jest wyborem zdecydowanie trafniejszym. Obecnie z WordPressa korzysta ponad 455 milionów użytkowników, co daje ok. 43% rynku CMS-ów na świecie. Na Wix istnieje obecnie jedynie 3,7% stron internetowych. Czy to jednak oznacza, że Wix jest gorszy od systemu WordPress? O tym przekonasz się, czytając nasz artykuł!

WordPress – co to jest?

WordPress to system zarządzania treścią (CMS), napisany w języku PHP, korzystający z bazy danych MySQL. Umożliwia tworzenie i modyfikowanie treści internetowych oraz ingerowanie w kod źródłowy (WP to rozwiązanie Open Source). Jego architektura bazuje na wtyczkach i motywach, pozwalając szeroko modyfikować i dostosowywać funkcjonalności oraz wygląd strony. Został stworzony z myślą o blogach, ale z biegiem czasu ewoluował, stając się rozwiązaniem dedykowanym dla skomplikowanych witryn, portali czy sklepów internetowych (wtyczka WooCommerce).

Zdj 1. WordPress.Źródło: www.wordpress.org

Zdj 1. WordPress. Źródło: www.wordpress.org

Dzięki obsłudze REST API, WordPress może być także wykorzystywany jako backend dla aplikacji mobilnych lub webowych. Wspiera wielojęzyczność, SEO oraz wiele innych funkcji pozwalających tworzyć zaawansowane platformy internetowe.

Wix – co to jest?

Wix to chmurowa platforma do tworzenia stron internetowych, bazująca na modelu SaaS (Software as a Service). Umożliwia projektowanie i wdrażanie witryn przy użyciu wizualnego edytora typu drag-and-drop (przeciągnij i upuść), nie wymagając od Ciebie jakiejkolwiek wiedzy programistycznej.

Zdj 2. Wix.Źródło: pl.wix.com

Zdj 2. Wix. Źródło: pl.wix.com

Wix vs WordPress – zalety i wady obu systemów

Poznaj zalety i wady obu systemów – Wix vs WordPress.

WordPress – zalety i wady

Zalety WordPress Wady WordPress
Możesz dostosowywać swoją witrynę praktycznie w nieskończoność dzięki tysiącom wtyczek i motywów oraz architekturze Open Source. Pomimo tego, że podstawy są proste, zaawansowane funkcje i dostosowania będą wymagały wiedzy w zakresie programowania.
Masz sporą kontrolę nad kodem, treścią i danymi. Jako popularny CMS jest często celem ataków hackierskich (np. poprzez niezabezpieczone i niezaktualizowane wtyczki).
Dostępne wtyczki umożliwiają integrację z praktycznie każdą usługą, aplikacjami oraz serwisami społecznościowymi. Aby strona działała szybko, musisz zoptymalizować HTML i CSS, wtyczki oraz grafiki, a dodatkowo dysponować wydajnym hostingiem.
Wbudowane narzędzia oraz wtyczki (np. Yoast SEO czy WP Optimize) sprawiają, że WordPress jest przyjazny pod kątem SEO. Aktualizacje wtyczek oraz oprogramowania należy wykonywać samodzielnie. Przekłada się to na większe bezpieczeństwo, ale także zmiany w layoucie strony, które należy regularnie naprawiać (np. z pomocą web developera).
Dzięki dużej społeczności masz dostęp do wsparcia, poradników i rozszerzeń praktycznie „od ręki”. Płatne wtyczki, motywy oraz hosting i domena zwiększają koszty użytkowania CMS WordPress. Ceny WP są i tak nieporównywalnie niższe w perspektywie długofalowej w porównaniu do kreatora Wix.

Wix – zalety i wady

Zalety WIX Wady WIX
Przyjazny interfejs typu „przeciągnij i upuść” sprawiający, że tworzenie stron jest łatwe nawet dla początkujących. Podstawowy serwis typu landing page można stworzyć w ciągu godziny. Nie masz dostępu do pełnego kodu źródłowego, co ogranicza zaawansowaną optymalizację wydajności oraz utrudnia pozycjonowanie.
Nie musisz martwić się o zakup i konfigurację hostingu, ponieważ Wix jest hostowany indywidualnie przez deweloperów. Darmowy plan Wix zawiera reklamy i brandową domenę z końcówką „Wix”. Minimalna cena miesięczna do rywalizacji z CMS WordPress wynosi 45 zł miesięcznie, jednak 2 GB przestrzeni dyskowej powodują, że Twoja strona nie będzie wydajna.
Wbudowane wsparcie dla użytkowników dostępne bezpośrednio przez platformę. Brak zaawansowanych narzędzi SEO do pozycjonowania.
Dostęp do wielu profesjonalnie zaprojektowanych szablonów. Przeniesienie strony Wix na inną platformę (np. WordPress) wymaga stworzenia witryny praktycznie od nowa.
Aktualizacje na systemie Wix są wdrażane automatycznie. Brak możliwości dodawania dowolnych wtyczek czy rozszerzeń. Sporo elementów jest wdrażanych domyślnie.

Wix vs WordPress – 5 istotnych różnic

Główne różnice pomiędzy Wix oraz WordPress:

1. System i własność Twojej strony internetowej

Korzystając z Wix, wchodzisz w zamknięty ekosystem. Twoja strona jest integralną częścią platformy Wix. Nie masz wówczas pełnej własności ani kontroli nad całą zawartością i danymi. Ponadto, jeżeli Wix wykupi inna firma i postanowi umieścić swoje serwerownie w jednym miejscu, a te zostaną zniszczone lub spłoną, Twoja strona zostanie bezpowrotnie utracona.

WordPress jest platformą z otwartym kodem źródłowym (Open Source). Gdy tworzysz stronę na WordPressie, masz nad nią pełną własność. Możesz ją dowolnie modyfikować, rozszerzać i przenosić na dowolny serwer. Bezpieczeństwo Twojego serwisu zależy od konkretnego hostingodawcy, a nie od dewelopera.

2. Ceny obu rozwiązań

Z Wix można korzystać za darmo. Wówczas na stronie pojawią się reklamy, a Twoja domena będzie miała branową końcówkę „Wix”. Biorąc pod uwagę ceny pakietów, Wix opłaca się jedynie w momencie, gdy zamierzasz mieć stronę maksymalnie dwa lata i inwestujesz w plan Core za 90 zł miesięcznie. Dwuletnie użytkowanie Wix będzie Cię kosztowało 2160 zł. Tyle mniej więcej wynosi założenie małej strony na WordPressie, który jest całkowicie darmowy, a jedyne koszty obejmują zakup domeny (około 100 zł rocznie), hostingu (od 100 do 1 000 zł rocznie) oraz ewentualnych wtyczek premium i płatnych motywów.

Zdj 3. Cennik Wix.Źródło: www.wix.com/premium-purchase-plan/dynamo

Zdj 3. Cennik Wix. Źródło: www.wix.com/premium-purchase-plan/dynamo

3. Bezpieczeństwo

Teoretycznie na Wix nie musisz martwić się o bezpieczeństwo, ponieważ cały system jest regularnie aktualizowany i zabezpieczany przez zespół Wix. Z drugiej strony, jeżeli polityka firmy lub jej właściciel się zmieni, możesz w jednej chwili stracić swoją stronę internetową bezpowrotnie, ponieważ wszystko zależy od producenta, a nie od hostingodawcy (jak np. na WordPress).

CMS WordPress wymaga większej uwagi na bezpieczeństwo, ponieważ aktualizacje wtyczek oraz motywów i oprogramowania należy robić samodzielnie. Czasami strona może się „rozjechać”, natomiast ewentualne ingerencje są mało kosztowne (w zakresie 100-300 zł za naprawę serwisu po aktualizacji).

4. Kopie zapasowe i support

Wix tworzy automatyczne kopie zapasowe Twojej strony i oferuje wsparcie techniczne jako część usługi.

W WordPress musisz często samodzielnie zarządzać tym procesem. Wsparcie techniczne zależy od Twojego dostawcy hostingu i konkretnych wtyczek.

5. Hosting i domena

Hosting jest wbudowany w cenę Twojego planu Wix. Rejestracja domeny jest również dostępna przez platformę. Z jednej strony upraszcza to cały proces, a z drugiej strony całkowicie ogranicza kontrolę nad Twoją witryną i sprawia, że jesteś w 100% zależny od firmy odpowiadającej za system Wix.

W przypadku WordPress musisz samodzielnie wybrać i zakupić hosting oraz domenę. To daje Ci więcej wolności w wyborze dostawcy, ale również wymaga więcej pracy i koordynacji z Twojej strony.

Zdj 4. Ceny hostingu WordPress.Źródło: www.lh.pl

Zdj 4. Ceny hostingu WordPress. Źródło: www.lh.pl

Wix vs WordPress – co łatwiej pozycjonować?

WordPress jest uważany za jedno z najbardziej elastycznych rozwiązań SEO dzięki wtyczkom umożliwiającym dogłębną optymalizację każdego elementu strony (zarówno pod kątem wydajności, technicznym oraz contentowym). Są to m.in.:

  • Yoast SEO – ogólna optymalizacja serwisu,
  • WP Rocket – optymalizacja wydajności strony,
  • Really Simple SSL – zabezpieczenie witryny certyfikatem SSL.

Wix posiada wbudowane narzędzia SEO, które są przyjazne dla początkujących, ale nie wnoszą za wiele do całej infrastuktury.

Na ogół pozycjonowanie Wix jest cięższe chociażby z powodu ograniczonych możliwości dot. przekierowań, optymalizacji wydajności oraz zmian w kodzie HTML i CSS witryny. W kreatorze Wix wszystko jest oparte na tzw. gotowcach, pozwalających szybko stworzyć stronę, która nie będzie wyróżniała się niczym specjalnym spośród konkurencji.

Wix vs WordPress – podsumowanie i opinia ekspertów SEOgroup

Biorąc pod uwagę aktualne standardy, ceny na Wix są bardzo wysokie, a bezpieczeństwo tego rozwiązania oraz możliwości optymalizacji – całkowicie znikome.

Absolutnym zwycięzcą dzisiejszego porównania jest CMS WordPress. Nawet, jeżeli miałbyś wydać 10 000 zł na rozbudowaną stronę WordPress, opłaci się to zdecydowanie bardziej, niż pakiet Business Elite w Wix, za który w przeciągu dwóch lat zapłacisz 15 600 zł.

Wydając pieniądze na WordPressa, możesz z niego korzystać przez kolejne 5-7 lat (lub więcej), natomiast w przypadku Wix, jesteś zobowiązany do ciągłych płatności (nawet 680 zł miesięcznie), a dodatkowo nie wiesz, czy kolejnego dnia Twój serwis nie zniknie ze względu na zmianę koncepcji operatora usługi lub ewentualne zniszczenie serwerowni.

W przypadku WordPressa możesz kontrolować dosłownie wszystko – od wyboru hostingu i domeny, przez wydajność serwisu i optymalizację strony pod kątem SEO. Wix nie pozwala na nic – trzeba płacić za dysponowanie serwisem, który jest nieprawidłowo zoptymalizowany pod kątem SEO i powolny.

Jeżeli zależy Ci na interaktywnej i wydajnej stronie internetowej, skonsultuj się z naszymi specjalistami. Zespół SEOgroup dobierze właściwe rozwiązanie, które ułatwi wyprzedzenie konkurencji i wypracowanie przewagi branżowej w ciągu 6-12 miesięcy. Wypełnij poniższy formularz:

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi [Wix vs WordPress]

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat Wix vs WordPress?

Który system jest bardziej elastyczny – Wix czy WordPress?

WordPress oferuje znacznie większą elastyczność dzięki Open Source i licznej bazie wtyczek oraz motywów. Wix nie ma praktycznie żadnych zaawansowanych narzędzi do SEO czy też optymalizacji strony pod kątem wydajności.

Czy obie platformy są responsywne?

Zarówno Wix, jak i WordPress oferują responsywne motywy i narzędzia do tworzenia stron. CMS WordPress możesz dostosować w 100% do preferencji swoich klientów. Jeżeli chodzi o Wix – jest tam sporo ograniczeń w zakresie responsywności (oraz wydajności i optymalizacji technicznej SEO), których nie da się obejść, ze względu na brak dostępu do kodu źródłowego.

Która platforma jest lepsza pod względem SEO?

WordPress oferuje bardziej zaawansowane narzędzia SEO (np. Yoast SEO, WP Optimize, All in One SEO czy też WP Rocket). Wix jest rozwiązaniem praktycznie bezużytecznym pod kątem pozycjonowania.

Czy mogę przenieść swoją stronę z Wix do WordPressa?

Przeniesienie strony Wix na WordPress lub jakikolwiek inny system CMS wiąże się ze stworzeniem serwisu praktycznie od nowa na wybranej platformie.

Jakie są koszty związane z obiema platformami?

Stworzenie strony WordPress kosztuje od 2 000 do 6 000 zł za standardowe, średnio-zaawansowane projekty (do kilkunastu podstron). W przypadku najmniejszego, opłacalnego pakietu Wix, czyli Core, płacisz 90 zł miesięcznie przez cały czas użytkowania, co w perspektywie dwóch lat daje około 2 200 zł. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na pakiet Business Elite (relatywnie wydajna opcja), będziesz płacił 680 zł miesięcznie. W ciągu dwóch lat wydasz wówczas około 16 000 zł. W perspektywie długofalowej WordPress jest zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Która platforma oferuje lepsze wsparcie?

Wix oferuje wsparcie techniczne w ramach subskrypcji. W przypadku WordPressa wsparcie zależy od dostawcy hostingu, twórców wtyczek i społeczności.

5/5 - (1 ocen)
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *