Szkolenia SEO – kurs pozycjonowania stron [certyfikat]

SEO – pozycjonowanie stron internetowych

W dzisiejszych czasach widoczność w Internecie jest niemal koniecznością dla większości biznesów. W sieci szukamy zarówno informacji, firm lokalnych jak i produktów, które chcemy zakupić online. Łatwo więc dojść do wniosku, że każdy właściciel firmy, który jest w stanie pozyskać Klienta za pośrednictwem Internetu, powinien podjąć kroki ku temu, aby łatwo go było odnaleźć. To pozwoli mu na zaoferowanie swoje produktu osobom faktycznie nim zainteresowanym. Jednym ze sposobów na zwiększenie widoczności swojej strony internetowej jest pozycjonowanie.

Czym jest SEO?

W Polsce określenie SEO jest najczęściej zamiennie używane z terminem pozycjonowanie. Mianem pozycjonowania opisujemy szereg działań, które prowadzą do zwiększenia widoczności strony internetowej w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. W uproszczeniu — celem SEO jest zdobycie jak najwyższej pozycji na korzystne dla naszej firmy słowa kluczowe, pozyskanie dzięki temu ruchu do naszej strony, a w rezultacie pozyskaniu użytkownika, który posłuży monetyzacji naszego biznesu. Dwie główne składowe procesu określanego pozycjonowaniem to optymalizacja serwisu oraz Link Building.

Zapraszamy do zapisania się do szkoleń Akademii SEOgroup: https://www.seogroup.pl/szkolenia/

Kto powinien skorzystać ze szkolenia z pozycjonowania stron?

W zależności przez kogo jest ono oferowane, pod terminem szkolenie SEO mogą kryć się zupełnie inne rzeczy. Każdorazowo więc warto sprawdzić program szkolenia oraz jego agendę, żeby zrozumieć, do kogo jest ono kierowane. Szkolenia z pozycjonowania stron www mogą różnić się między sobą stopniem zaawansowania, grupą docelową czy też tematami na nich omawianymi. Zupełnie inaczej będzie wyglądać szkolenie kierowane do osób początkujących do tego zaawansowanego przeznaczonego dla specjalistów, którzy chcą poszerzyć zakres swojej wiedzy.

Przykładowo w Akademii SEOgroup oferowane są szkolenia przeznaczone głównie dla:

  • pracowników marketingu odpowiedzialnych za promocję firmy w Internecie,
  • właścicieli lub kadry zarządzającej przedsiębiorstwami.

Tego typu szkolenia SEO pozwalają tym osobom zrozumieć, na czym dokładnie polega pozycjonowanie, poznać podstawowe terminy oraz w lepszy sposób zarządzać komunikacją z agencją obsługującą daną firmę. Umożliwia również dokładniejsze zorientowanie swoich działań oraz poznanie kierunków, w których powinna podążać promocja przedsiębiorstwa, aby jak najkorzystniej wydatkować środki przeznaczone na pozycjonowanie serwisu.

W przypadku szkoleń SEO kierowanych do specjalistów ich zakres będzie zupełnie inny. Ma to im pomóc w poszerzeniu ich wiedzy, więc nie trzeba na nich omawiać podstawowych pojęć. Można się natomiast skupić na bardziej zaawansowanych kwestiach, które dla osoby początkującej mogą być niezrozumiałe. Trzeba się jednak liczyć z tym, że na tego typu szkoleniu z pozycjonowania stron większość wiedzy może być już uczestnikom znana. Czasem nawet jednak drobne, mniej znane niuanse mogą podnieść kwalifikacje specjalisty i wpłynąć na jego efektywność w codziennej pracy.

Co powinno znaleźć się w szkoleniu SEO?

Jak wspomniano we wcześniejszej części artykułu, zakres szkolenia SEO zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania oraz jego grupy docelowej. Niezależnie od tego można wyróżnić kilka elementów, które powinny zostać omówione, zwłaszcza na szkoleniu dla mniej doświadczonych uczestników. Są to:

Zdarza się również, że program szkolenia jest ustalany indywidualnie w przypadku szkoleń prywatnych. W tym przypadku dwie strony uzgadniają, co zostanie omówione i na jakie elementy należy położyć nacisk. Pozwala to lepiej omówić indywidualne przypadki i bardziej skupić się na optymalizacji stron wybranych przez Klienta.

Dobrą praktyką jest możliwość aktywnego uczestnictwa w szkoleniu. W trakcie szkolenia SEO zadawanie pytań oraz praca nad konkretnymi przykładami uczestników jest nieocenionym elementem, który można znacząco powiększyć zasób wiedzy osób obecnych na szkoleniu. Co więcej, pozwala ukierunkować znajomość tematu na obszary istotne w ich branży.

Agenda szkoleń SEO - [kliknij aby powiększyć]

Agenda szkoleń SEO – [kliknij aby powiększyć]

Mniej oczywistą na pierwszy rzut oka kwestią są przerwy. Aby szkolenie było jak najwydajniejsze, uczestnicy potrzebują chwili wytchnienia i należy im zapewnić momenty, w których mogą się zrelaksować, napić się kawy czy skorzystać z poczęstunku. Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepiej przyswaja się wiedzę gdy można po chwili relaksu wrócić do nauki.

Szkolenie SEO, a kurs SEO – jaka jest różnica?

Różnica pomiędzy szkoleniem a kursem SEO jest prosta – kurs SEO to z góry przygotowane materiały dostarczone do użytkownika czy to w formie papierowej, czy tak jak obecnie zazwyczaj – elektronicznej. Szkolenie SEO natomiast jest prowadzone w czasie rzeczywistym i powinno opierać się, oprócz przekazywania wiedzy, również na interakcji pomiędzy uczestnikami, a prowadzącym. Na szkoleniu można zadawać pytania, dowiadywać się rzeczy, które nie znalazły się głównej części prezentacji oraz radzić się w sprawach budzących wątpliwości. Kurs natomiast jest zamkniętą całością, którą otrzymuje się w gotowej formie. Może to być w formie video lub pisanej.

Jak wspomniano w poprzednim punkcie, szkolenie SEO ma tę przewagę nad kursem, że można aktywnie w nim uczestniczyć i zadawać nurtujące nas pytania. Podczas kursu SEO jesteśmy ograniczeni zakresem materiału i jeśli coś nie zostało w nim uwzględnione, nie ma możliwości poszerzenia programu. Szkolenie SEO umożliwia również indywidualne spojrzenie prowadzącego na konkretne sprawy i doradzenie jak rozwiązać pewne kwestie.

Szkolenie SEO – stacjonarne czy online

Jeśli chodzi o wybór pomiędzy szkoleniem z pozycjonowania w formie stacjonarnej a szkoleniem online, to decyzja jest uzależniona wyłącznie od indywidualnych preferencji. Szkolenie stacjonarne prowadzone jest zazwyczaj w niewielkich grupach, występuje na nim lepsza interakcja z prowadzącym, a wiele osób potrafi się lepiej skupić gdy ma bezpośredni kontakt z osobą przekazującą wiedzę. Dodatkowo uczestnicy szkolenia SEO w formie stacjonarnej mogą łatwiej nawiązywać kontakt pomiędzy sobą, co pozwala na wymianę doświadczeń lub relacji biznesowych. Szkolenie online cechuje się natomiast większą barierą pomiędzy uczestnikami a prowadzącym, nie trzeba jednak ruszać się z domu lub z biura, żeby w nich uczestniczyć.

Dodatkowo taka forma może być lepsza dla introwertyków, dla których bezpośredni kontakt z inną osobą niekoniecznie musi być postrzegana jako zaleta. Jak widać każdy musi sobie odpowiedzieć, na czym mu bardziej zależy i jaka forma szkolenia z pozycjonowania stron internetowych jest dla niego korzystniejsza.

Szkolenia SEO dla e-commerce

Dla osób prowadzących sklepy internetowe często można znaleźć dedykowane szkolenia SEO dla e-commerce. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ skupia się na najważniejszych elementach, które są istotne dla sklepu. Mowa tu między innymi o odpowiedniej optymalizacji kategorii, produktu czy też omówieniu najważniejszych rodzajów treści, jakie powinny się znaleźć w sklepie internetowym, aby przyciągnąć nowych użytkowników. W tego typu szkoleniach SEO można nauczyć się prowadzić userów na różnym etapie koszyka zakupowego czy też przekazać informację jak najlepiej śledzić opłacalność swojej inwestycji w SEO za pomocą narzędzi analitycznych.

Szkolenia uzupełniające

Mimo że szkolenie SEO może być przeznaczone dla osób początkujących w samym temacie pozycjonowania to warto posiadać podstawową wiedzę z marketingu internetowego i analityki. To pozwoli na łatwiejsze zrozumienie wszystkich kwestii i obszarów wspomnianych podczas prezentacji, na których szczegółowe omówienie nie ma czasu podczas samego szkolenia. Przykładowo, w marketingu internetowym – czy to w SEO, Google Ads czy Facebook Ads powszechnie używa się narzędzia do analityki internetowej jakim jest Google Analytics. Warto znać metryki jakie wykorzystuje się podczas analizy do lepszego zrozumienia poruszanych na szkoleniu tematów. Również samo szkolenie Google Ads może okazać się przydatne, aby zaplanować swoją strategię promocji strony www i komplementarnie wykorzystać płatny i bezpłatny kanał popularyzacji strony w wynikach wyszukiwania.

Osoba prowadząca

Przed podjęciem decyzji dotyczącej zapisania się na szkolenia SEO, należy również sprawdzić kim jest osoba je prowadząca. Bardzo ważne jest, aby była to osoba posiadająca odpowiednie doświadczenie oraz najlepiej aktywnie pracująca w branży jako specjalista, która na co dzień prowadzi działania SEO dla siebie lub klientów. Algorytmy zmieniają się na bieżąco i SEO na przestrzeni lat cały czas ulega zmianie. Jeśli taka osoba uczy nas, czym jest link building i jakie techniki należy stosować w optymalizacji to zdecydowanie lepiej pracować jest z kimś, kto cały czas prowadzi projekty SEO. Dzięki temu prelegent może posługiwać się przykładami, nad którymi pracował w ostatnim czasie i jak konkretne działania wpływały na widoczność serwisu.

Starszy specjalista SEO – Piotr Pikulik

Po szkoleniu

Dobrą praktyką po zakończeniu szkolenia jest wysłanie uczestnikom materiałów użytych podczas prezentacji. Pozwala to na ponowne ich przeanalizowanie oraz utrwalenie przekazanej wiedzy. Dodatkowo jeśli mamy do czynienia z zaufaną firmą powinniśmy otrzymać również certyfikat potwierdzający ukończenie szkolenia SEO. Tego typu dokument może okazać się przydatny podczas rekrutacji, jako potwierdzenie odbycia szkolenia dla przełożonego lub po prostu dawać satysfakcję, że ukończyło się szkolenie z pozycjonowania stron internetowych.
Niektóre firmy po ukończeniu szkolenia lub kursu dają również dostęp do zamkniętych grup, w których byli uczestnicy mają możliwość w późniejszym czasie konsultacji indywidualnych przypadków lub zadawania pytań służących rozwianiu ich wątpliwości.

Podsumowanie

Szkolenie SEO w dzisiejszych czasach bez wątpienia jest przydatne dla każdej osoby, która ma styczność z biznesem funkcjonującym w Internecie. Pomaga zrozumieć najważniejsze aspekty dotyczące optymalizacji stron internetowych, link buildingu oraz na co należy zwracać uwagę, aby efekty działań SEO były optymalne. Nawet jeśli samemu nie ich nie prowadzi, można dzięki niemu skuteczniej nadzorować pracę osób tym się zajmujących, co przekłada się na efektywność wydawania środków przeznaczonych na marketing.

Zapraszamy do zapisania się do szkoleń Akademii SEOgroup: https://www.seogroup.pl/szkolenia/

4.5/5 - (32 ocen)
1 komentuj

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *