Performance marketing – czym jest i jak działa?

, ,

W świecie marketingu, zasypującym nas coraz to nowymi terminami i skomplikowanymi strategiami, łatwo jest pogubić się w różnych definicjach. Jednym z takich często mylnie interpretowanych pojęć jest „performance marketing”, które nieraz bywa używane zamiennie z „digital marketingiem”. A jednak, mimo pewnych punktów stycznych, te dwa terminy mają znacząco różne znaczenie.

Zacznijmy od tego, co oznacza digital marketing – to wszystko, co związane jest z reklamą i promocją marki w świecie cyfrowym. Obejmuje strategie marketingowe prowadzone na różnych platformach online, takich jak media społecznościowe, e-mail, wyszukiwarki internetowe i wiele innych. Celem digital marketingu jest zazwyczaj zwiększenie widoczności marki, przyciągnięcie potencjalnych klientów i budowanie relacji z obecnymi.

Z drugiej strony, performance marketing to specyficzny rodzaj marketingu, który skupia się na konkretnych, mierzalnych wynikach. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli marketingowych, gdzie płacisz za eksponowanie reklamy, w modelu performance marketingu płacisz tylko wtedy, gdy osiągniesz konkretny cel, taki jak kliknięcie, rejestracja czy zakup. To strategiczne podejście do marketingu, które pozwala maksymalizować efektywność inwestycji w reklamę – ROI.

Podczas gdy performance marketing jest częścią szerszego obszaru, jakim jest marketing cyfrowy, nie są to terminy, które można stosować zamiennie. Performance marketing ma swoje unikalne cechy i korzyści, które wyróżniają go na tle innych strategii marketingowych.

Najważniejsze korzyści płynące z performance marketingu

Jest śledzalny i mierzalny. Możesz monitorować wyniki swojej kampanii na każdym etapie i wprowadzać niezbędne korekty w czasie rzeczywistym.

Płacisz tylko za rezultaty. W przypadku kanałów performance marketingowych płacisz tylko za założone wskaźniki wyników, takie jak CPC, CPM, CPA itd. To pozwala Ci lepiej kontrolować swój budżet i wykorzystać go w jak największym stopniu.

Pozwala na dotarcie do nowych grup odbiorców z Twoją reklamą. To forma marketingu o niskim ryzyku niepowodzenia kampanii. Nie tylko płacisz za konkretne, pożądane akcje podjęte przez Twoją grupę docelową, kampanie performance marketingowe są również o wiele bardziej elastyczne i pozwalają na dostosowanie budżetu w razie potrzeby, zamiast być związane umową lub ustaloną ceną. Jeśli pożądane rezultaty nie zostaną osiągnięte, możesz przestać płacić za dany kanał.

Jak działa Performance Marketing?

Performance marketing działa na zasadzie wynikowej, mierzalnej efektywności. Reklamodawcy płacą jedynie za konkretne, zdefiniowane wcześniej działania użytkowników, takie jak kliknięcia, rejestracje, zakupy czy pobrania aplikacji. Dzięki technologiom śledzenia i analityce, reklamodawcy mogą w czasie rzeczywistym monitorować i mierzyć efektywność swoich kampanii, a następnie dostosowywać je do uzyskanych wyników. Jest to więc strategia, która minimalizuje ryzyko, jednocześnie zapewniając optymalne wykorzystanie budżetu na reklamę.

Metody rozliczenia za emisję reklam w Performance Marketingu – najczęściej używane wskaźniki wyników

Koszt za kliknięcie (CPC)

CPC to model płatności, w którym reklamodawcy płacą za każde kliknięcie w reklamę. Jest to popularna metoda stosowana w reklamach online, takich jak Google Ads czy Facebook Ads. CPC jako metoda rozliczenia jest szczególnie skuteczna, gdy celem kampanii jest pozyskanie wartościowego ruchu na określonej stronie internetowej, aplikacji albo profilu na mediach społecznościowych.

Koszt za tysiąc wyświetleń (CPM)

W tym modelu reklamodawcy płacą za każde tysiąc wyświetleń ich reklamy. Jest to typowy model płatności stosowany w kampaniach display i wideo. CPM jest często stosowany, gdy celem jest budowanie świadomości marki lub ekspozycja reklamy na jak największą skalę.

Koszt za sprzedaż (CPS)

CPS to model, w którym reklamodawca płaci za każdą sprzedaż dokonaną dzięki reklamie. To oznacza, że płaci tylko wtedy, gdy użytkownik wykonuje określone działanie – w tym przypadku dokonanie zakupu. Ten model jest często wykorzystywany w marketingu afiliacyjnym.

Koszt za lead (CPL)

CPL to model, w którym reklamodawcy płacą za każdego wygenerowanego leada (potencjalnego klienta). Lead to osoba, która wyraziła zainteresowanie produktem lub usługą, np. poprzez wypełnienie formularza kontaktowego. Model ten jest często wykorzystywany, gdy celem jest generowanie baz danych potencjalnych klientów.

Cost Per Action (CPA)

CPA to model, w którym reklamodawcy płacą za konkretną akcję użytkownika, która jest warta więcej niż tylko kliknięcie, np. zapisanie się na newsletter, pobranie aplikacji, złożenie zamówienia itp. Ten model jest skuteczny, gdy chcesz śledzić konwersje pochodzące bezpośrednio od twojej kampanii reklamowej.

Jakie są najskuteczniejsze i najczęściej używane kanały w performance marketingu?

Reklamy banerowe (display)

 • Jeśli korzystasz z internetu, na pewno spotkałeś mnóstwo reklam typu display. Pojawiają się one na boku Twojego newsfeeda na Facebooku lub na górze lub na dole odwiedzanej przez Ciebie strony z wiadomościami. Chociaż reklamy typu display powoli tracą na popularności z powodu rosnącej popularności adblocków i zjawiska określanego mianem „ślepoty bannerowej”, wiele kampanii wciąż odnosi sukcesy dzięki interaktywnej treści, filmom i angażującemu projektowi graficznemu w reklamach.

Reklama natywna

 • Reklama natywna wykorzystuje naturalny wygląd strony internetowej lub serwisu do promowania treści sponsorowanych. Na przykład, sponsorowane filmy mogą pojawiać się w sekcji „Oglądaj następne” na stronie YouTube. Reklama natywna działa, ponieważ pozwala umieścić Twoje treści sponsorowane obok innych rodzajów treści organicznej. Użytkownicy często nie odróżniają tych rodzajów treści, co pozwala promować Twoją markę w sposób, który wydaje się naturalny.

Content Marketing

 • Content Marketing to kanał, który może obejmować posty na blogu, case studies, e-booki i wiele innych. Jego cel polega na edukowaniu Twoich potencjalnych Klientów. Według OmniVirt (https://www.omnivirt.com/blog/types-of-performance-marketing/), kosztuje on średnio o 62% mniej niż marketing bezpośredni i generuje trzy razy więcej leadów. W marketingu treści skupiamy się na dostarczaniu użytkownikom przydatnych informacji i nadawaniu kontekstu Twojej marce. Więcej na ten temat dowiesz się w tym tekście:https://www.seogroup.pl/co-to-jest-content-marketing/

 • Media społecznościowe to prawdziwy raj dla performance marketerów. Nie tylko oferują one możliwość dotarcia do użytkowników i skierowania ich na Twoją stronę – użytkownicy mogą również organicznie udostępniać Twoje treści sponsorowane, zwiększając zasięg znacznie poza pierwotny post. Facebook oferuje najszerszą gamę usług dla marketerów wynikowych, ale inne platformy, takie jak LinkedIn, Instagram i Twitter, także oferują wiele możliwości dotarcia do nowych klientów.

 • Porażająca większość użytkowników Internetu, poszukując potrzebnych informacji lub produktów, korzysta z wyszukiwarki internetowej. Kampanie Paid Search, to strategia marketingowa, w której reklamodawcy płacą za wyświetlanie swoich reklam w wynikach wyszukiwania na różnych platformach, takich jak Google AdWords czy Bing Ads. Reklamy te są zazwyczaj umieszczane na górze listy wyników wyszukiwania i są oznaczone jako „sponsorowane”. Kampanie Paid Search opierają się na modelu płatności za kliknięcie (PPC), co oznacza, że reklamodawcy płacą tylko wtedy, kiedy użytkownik faktycznie kliknie na ich reklamę.

Jakie kanały Performance Marketingu powinieneś wypróbować w 2023?

Performance marketing to branża, która rozwija się niezwykle dynamicznie. Metody i kanały, które sprawdzały się w ubiegłym roku teraz mogą być już całkowicie nierentowne. Dlatego niezwykle ważne jest testowanie nowych rozwiązań. Skup się na dopracowaniu swoich strategii marketingowych na poniższych platformach, aby zwiększyć świadomość marki, osiągnąć wyższą pozycję na stronach wyników wyszukiwarek i skorzystać z innych korzyści płynących z performance marketingu.

TikTok Ads

Strategia digital marketingowa w 2023 nie ma racji bytu bez uwzględnienia TikToka. W końcu, jako najczęściej pobierana aplikacja 2021 roku, TikTok zanotował ponad 100 milionów więcej pobrań (656 milionów) niż kolejna w rankingu, czyli Instagram.

Kampanie performance marketingowe na TikToku mogą gwałtownie zwiększyć skuteczność twoich działań marketingowych na innych kanałach.

TikTok oferuje kilka różnych możliwości prowadzenia kampanii performance marketingowych:

Płatne reklamy: funkcja płatnych reklam na TikToku, TikTok Promote, pozwala reklamodawcom wybrać cel – czy to oglądanie filmów, nowi obserwujący czy wizyty na stronie – i dostosowuje prezentację filmu dla użytkowników TikToka w zależności od celu.

Aukcje reklam: Dzięki tym aukcjom możesz licytować reklamy na TikToku, aby wycisnąć jak najwięcej z kampanii performance marketingu na TikToku. Jeśli szukasz większego ruchu na swojej stronie, będziesz licytować koszt za kliknięcie.

Na Tik Tok Ads dostępne są następujące metody określania stawek:

 • Koszt za wyświetlenie (CPV)
 • Koszt za kliknięcie (CPC)
 • Koszt za tysiąc wyświetleń (CPM)
 • Optymalizowany koszt za tysiąc wyświetleń (oCPM)

Reddit

Reddit lepiej niż większość innych platform społecznościowych potrafi budować społeczności. Wykorzystaj siłę milionów blisko związanych ze sobą społeczności na Reddicie, znanych jako „Subreddity”, aby dotrzeć do zaangażowanego i bardzo podatnego na wpływy rynku użytkowników Reddita. Co więcej, prawie 50% użytkowników Reddita bardziej ufa markom, które reklamowały się na Reddicie, niż na innych platformach społecznościowych i stronach internetowych.

Rozwiązania digital marketingowe Reddita obejmują:

Reddit Pixel: Reddit Pixel umożliwia marketerom wykorzystanie zaangażowanych użytkowników Reddita do optymalizacji kampanii, dotarcia do kwalifikowanych leadów i zwiększenia konwersji.

Promowana Karuzela: Funkcja ta pomaga markom tworzyć przekonującą narrację, aby skomunikować się z potencjalnymi Klientami w sposób typowy dla Reddita – za pomocą obrazów i GIFów.

Retargeting: Pozwala na ponowne nawiązanie kontaktu z użytkownikami, którzy wcześniej widzieli lub reagowali na twoje reklamy na Reddicie, aby zbudować z nimi mocniejszą więź.

Quora

Quora to platforma mediów społecznościowych typu Q&A, gdzie użytkownicy zadają pytania, otrzymują odpowiedzi i interakcją ze sobą.

Quora jest jednym z kanałów performance marketingu, które warto przetestować w 2023 roku. Na tej platformie możesz uzyskać dostęp do jej 300 milionów użytkowników miesięcznie, kierować na swoją stronę ruch o wysokiej jakości oraz zdobywać wartościowe leady.

Quora to doskonała platforma, aby wypromować swoją markę przed swoją grupą docelową podczas etapów budowania świadomości i generowania ruchu w lejku marketingowym. Quora to także świetny sposób na budowanie autorytetu na temat różnych zagadnień i trendów, poprzez odpowiadanie na pytania użytkowników i kierowanie ruchu na swoją stronę.

Quora oferuje samodzielna platformę do tworzenia reklam, która pozwala reklamodawcom na tworzenie natywnych reklam ukierunkowanych na użytkowników według zainteresowań, geografii i typu przeglądarki, z której korzystają.

Nie ma minimalnej kwoty, którą musisz wydać, aby rozpocząć reklamy na Quora, co oznacza, że możesz zacząć eksperymentować z tym kanałem performance marketingu, nie martwiąc się o wydanie dużych sum pieniędzy.

Twitch

Jeśli próbujesz dotrzeć do młodej grupy docelowej, to Twitch jest idealnym miejscem dla Ciebie w którym, gdyż przeciętny użytkownik Twitcha ma od 16 do 24 lat. Ta platforma dla graczy przyciąga ponad 140 milionów unikalnych użytkowników miesięcznie, którzy są otwarci na nowe doświadczenia, chętnie konsumują treści, a następnie dokonują na ich podstawie konwersji.

Twitch oferuje dwa rodzaje reklam: reklamy bannerowe i reklamy wideo. Możesz strategicznie umieścić swoje reklamy przed transmisją, w środku transmisji lub na końcu transmisji, w zależności od momentu, kiedy twórca, z którym współpracujesz, ma największą liczbę widzów.

Pamiętaj, że twoje reklamy powinny być interaktywne i zabawne, kiedy kierujesz się do młodej grupy docelowej, aby zapewnić przyciągnięcie i utrzymanie ich uwagi.

Pinterest

Aż 85% użytkowników Pinteresta preferuje i szuka treści wizualnych. To sprawia, że Pinterest jest unikalnym miejscem stworzonym do tego, aby umieszczać na nim wszelkiego rodzaju treści, w tym wpisy na blogu, zdjęcia i filmy.

Na Pinterest, użytkownicy – „Pinners” – udostępniają swoje treści na tablicach Pinterest, które mogą oglądać wszyscy ich obserwatorzy. Twój content może się rozprzestrzeniać z użytkownika na użytkownika, co stanowi doskonały sposób na zwiększenie świadomości marki. Ponadto, 83% użytkowników Pinteresta kupiło coś na podstawie treści, które zobaczyli na platformie.

Ponieważ wiele osób korzysta z Pinteresta, szukając konkretnych trendów domowych, modowych i kosmetycznych, zazwyczaj są to już „ciepłe” leady gotowe do zakupu, gdy znajdą to, czego szukają – co ułatwia Ci pracę jako marketerowi! Wystarczy dostarczyć atrakcyjną i angażującą reklamę, a potem obserwować napływ konwersji.

Według Pinterest Ads, marketerzy korzystający z tego kanału korzystają z osiągnięcia 400 milionów Pinnersów miesięcznie, którzy odkrywają i kupują nowe produkty.

Alternatywne kanały dla reklam Paid Search

Bing Ads

Wyszukiwarka Microsoftu, Bing, odpowiada za 30%-40% całkowitej liczby wyszukiwań w Internecie (https://truelist.co/blog/bing-facts/) – chociaż te liczby mogą wydawać się niewielkie w porównaniu z gigantem wyszukiwarek, jakim jest Google, to nadal duża część ruchu w sieci, którą powinieneś próbować zdobyć. Co więcej, użytkownicy Binga wydają średnio o 35% więcej niż użytkownicy Google, więc dodanie Binga do strategii marketingowej z pewnością przyniesie korzyści.

Jednym z największych atutów reklamowania się w Bing jest to, że jest częścią platformy reklamowej Microsoftu. Oznacza to, że Twoje reklamy nie pojawią się tylko w Bing; będą one również wyświetlane na AOL, Yahoo!, DuckDuckGo i innych stronach partnerskich, docierając do około 1,5 miliarda użytkowników. Mimo że Bing ma mniej użytkowników niż Google, to posiada aż 63 miliony unikalnych użytkowników, do których nie można dotrzeć za pomocą Google Ads.

Ecosia

Ecosia to wyszukiwarka, która wykorzystuje swoje zyski do finansowania sadzenia drzew na całym świecie. Jej misją jest walka z globalnym ociepleniem i poprawa warunków życia poprzez sadzenie drzew. Dzięki temu użytkownicy mogą bezpośrednio przyczynić się do ochrony środowiska, korzystając z tej wyszukiwarki do codziennego przeglądania internetu. Około 15 milionów osób korzysta z Ecosii jako swojej głównej wyszukiwarki, większość z nich to osoby w wieku od 20 do 30 lat.

Jeśli Twoi docelowi klienci są świadomi ekologicznie, obecność na Ecosii jest kluczowa, jeśli chcesz do nich dotrzeć z przekazem marketingowym. koniecznością, aby dotrzeć do nich online.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące performance marketingu

Czy performance marketing jest skuteczny w każdej branży?
Performance marketing może być skuteczny dla większości branż, ale efektywność różnych kanałów i strategii może zależeć od specyfiki branży, produktu czy usługi, a także grupy docelowej.

Jak mogę mierzyć skuteczność moich działań w performance marketingu?
Możesz to zrobić za pomocą różnych narzędzi analitycznych takich, jak Google Analytics, Hotjar, Clicky czy Matomo, które śledzą kliknięcia, konwersje, generowane leady, czas spędzony na stronie, a także inne metryki, które są istotne dla Twojego biznesu.

Jak mogę zwiększyć skuteczność moich działań w performance marketingu?
Optymalizacja kampanii to klucz do sukcesu. Możesz to robić poprzez testy A/B różnych elementów reklam, dostosowywanie budżetu i strategii w zależności od rezultatów, oraz ciągłe doskonalenie celowania.

Czy performance marketing jest drogi?
Koszty performance marketingu mogą się różnić w zależności od branży, wybranego kanału, konkurencji na rynku i wielu innych czynników. Jednak, ze względu na to, że płacisz tylko za konkretne rezultaty, czyli założone podczas ustawiania kampanii wskaźniki wyników. Jest to często bardziej efektywne kosztowo niż tradycyjne formy reklamy.

Jakie są najczęściej popełniane błędy w performance marketingu?
Najczęściej są to: brak jasno określonej strategii, nieodpowiednie celowanie, niewłaściwe wykorzystanie danych, brak optymalizacji kampanii oraz brak testowania różnych kanałów i materiałów reklamowych.

Szukasz profesjonalistów od prowadzenia działań performance marketingowych? Napisz do SEOgroup:

  5/5 - (3 ocen)
  0 komentarzy:

  Dodaj komentarz

  Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
  Feel free to contribute!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *