Czym jest CTR? Jak poprawić współczynnik klikalności – 7 sposobów!

,

CTR, czyli Click-Through Rate, to wskaźnik mierzący efektywność kampanii reklamowych określający stosunek liczby kliknięć w link do liczby jego wyświetleń. Współczynnik klikalności można zmierzyć za pomocą prostego wzoru. Wykorzystuje się go zarówno w e-commerce, jak i sektorach B2B. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak poprawić CTR!

Co to jest CTR? Definicja

CTR, czyli współczynnik klikalności, to wskaźnik wyrażony w procentach, który pozwala ocenić, jak często osoby oglądające Twoją reklamę decydują się na bezpośrednią interakcję z wyświetlanym sloganem (np. poprzez kliknięcie linku reklamowego).

Gdzie można wykorzystać CTR?

Zastosowanie CTR:

 • Kampanie PPC (Pay-Per-Click) – współczynnik klikalności w PPC należy monitorować, aby ocenić, w jakim stopniu Twoje reklamy zachęcają do kliknięcia i przekierowują na stronę docelową. CTR w PPC wpływa bezpośrednio na koszt za kliknięcie oraz jakość wyników kampanii reklamowej w wyszukiwarkach internetowych;
 • Pozycjonowanie stron (SEO) – CTR w SEO analizuje się pod kątem organicznych wyników wyszukiwania, w celu zrozumienia, jak Twoja strona wypada z punktu widzenia użytkowników wyszukiwarek. Wysoki współczynnik klikalności w SEO świadczy o atrakcyjnie dopasowanych tagach title i meta description oraz odpowiednich treściach, wpasowujących się w intencje wyszukiwania użytkowników.
 • E-mail marketing – CTR w e-mail marketingu wykorzystuje się do pomiaru skuteczności wysyłanych kampanii e-mailowych, gdzie kliknięcie w link zawarty w wiadomości jest sygnałem zaangażowania odbiorcy i zainteresowania ofertą lub treścią;
 • Social media marketing – obserwacja CTR w SMM jest konieczna, aby ocenić, w jakim stopniu treści publikowane na platformach społecznościowych skłaniają użytkowników do podejmowania konkretnych działań, np. odwiedzenia Twojej strony internetowej czy sklepu online. Kluczowe w tym przypadku jest efektywne angażowanie społeczności (np. poprzez interakcję w komentarzach lub dodawanie chwytliwych postów z bonusowymi ofertami).
Zdj 1. Angażujące posty H&M w social mediach.

Zdj 1. Angażujące posty H&M w social mediach. Źródło: www.facebook.com/hmpolskahm

Każdy z tych obszarów wymaga indywidualnego podejścia do optymalizacji CTR, biorąc pod uwagę czynniki takie jak:

 • cele biznesowe,
 • profil użytkowników,
 • specyfika platformy reklamowej.

Sprawdź, jak poprawić CTR w e-commerce. Przeczytaj poniższe porady.

Jak poprawić CTR w e-commerce? 7 propozycji od ekspertów SEOgroup

Sposoby na poprawę CTR w e-commerce:

1. Optymalizacja tytułów produktów

Tytuły produktów w Twoim sklepie e-commerce powinny być nie tylko atrakcyjne, ale także zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek (SEO). Użyj słów kluczowych, które potencjalni klienci mogą wpisywać w wyszukiwarkę, jednocześnie zachowując naturalność języka.

Zadbaj o precyzyjne tytuły, odzwierciedlające główną wartość produktu, nie zapominając o unikalności. Duplicate content może obniżyć Twoją widoczność w wyszukiwarkach.

Zdj 2. Zoptymalizowane tytuły produktów zgodnie z najnowszymi standardami SEO.

Zdj 2. Zoptymalizowane tytuły produktów zgodnie z najnowszymi standardami SEO. Źródło: www.sklepbiegacza.pl/menu/meskie/obuwie

Im bardziej precyzyjne tytuły produktów, tym większy CTR możesz osiągnąć.

2. Wykorzystanie Rich Snippets

Rich Snippets, czyli „wzbogacone fragmenty”, pozwalają na wyróżnienie Twoich produktów w wynikach wyszukiwania poprzez dodanie dodatkowych informacji, m.in.:

 • oceny,
 • recenzje,
 • cena,
 • dostępność produktu.

Implementując oznaczenia strukturalne danych (schema.org), ułatwiasz wyszukiwarkom zrozumienie zawartości Twojej strony. Poprawi to widoczność i zmaksymalizuje CTR.

Zdj 3. Rich snippets w e-commerce.

Zdj 3. Rich snippets w e-commerce. Źródło: www.google.com

3. Utworzenie atrakcyjnych tagów title oraz meta description

Tagi title oraz meta description nie wpływają bezpośrednio na pozycję w wyszukiwarkach, jednak mają znaczący wpływ na CTR. To Twoja szansa, aby przekonać użytkownika, że kliknięcie linku prowadzącego do Twojego sklepu jest warte jego czasu. Pisz konkretne oraz precyzyjne tagi title i zachęcające do działania opisy (meta description), które są spójne z treścią strony produktowej. Użyj wezwania do działania i podkreśl unikatowe cechy oferty.

Zdj 4. Odpowiednio dobrane meta tagi w wynikach wyszukiwania wpływające na maksymalizację CTR.

Zdj 4. Odpowiednio dobrane meta tagi w wynikach wyszukiwania wpływające na maksymalizację CTR. Źródło: www.google.com

4. Wdrożenie atrakcyjnych CTA

Call to Action, czyli wezwanie do działania, powinno być klarowne i komunikować użytkownikom, co mają zrobić, aby skorzystać z oferty (np. „Kup teraz”, „Dowiedz się więcej”). Przemyślane i strategicznie umiejscowione CTA może zwiększyć liczbę kliknięć, prowadząc do wyższego CTR i potencjalnie większej konwersji.

Zdj 5. Przemyślane CTA wpływające na CTR.

Zdj 5. Przemyślane CTA wpływające na CTR. Źródło: www.woo.com

5. Poprawa jakości zdjęć produktowych

Wyraźne, szczegółowe i profesjonalnie wykonane fotografie produktów zwiększają zaufanie użytkowników i zachęcają do dalszej interakcji z ofertą. Zapewniając możliwość obejrzenia produktu z różnych perspektyw i w różnych konfiguracjach, możesz znacząco poprawić CTR.

Zdj 6. Wysokiej jakości zdjęcia produktowe do obejrzenia z różnych perspektyw, w wielu konfiguracjach.

Zdj 6. Wysokiej jakości zdjęcia produktowe do obejrzenia z różnych perspektyw, w wielu konfiguracjach. Źródło: /www.decathlon.pl/p/kurtka-turystyczna-dla-dzieci-zimowa-quechua-hybrydowa/_/R-p-341868

6. Tworzenie treści edukacyjnych oraz poradników

Treści edukacyjne, które pomagają użytkownikom zrozumieć produkt i jak najlepiej go wykorzystać, mogą zwiększyć CTR poprzez budowanie zaufania i uznania Twojej marki. Poradniki, recenzje i instrukcje „how-to” udowadaniają Twój autorytet branżowy, zachęcając użytkowników do zaangażowania w konkretną interkację.

Zdj 7. Edukacyjne poradniki marketingowe Ahrefs zachęcające do skorzystania z ich płatnego narzędzia.

Zdj 7. Edukacyjne poradniki marketingowe Ahrefs zachęcające do skorzystania z ich płatnego narzędzia. Źródło: www.ahrefs.com.

7. Dbanie o sezonowość

Dostosowanie treści i ofert do aktualnych wydarzeń lub okresów świątecznych może znacząco zwiększyć CTR. Użytkownicy często szukają produktów związanych z nadchodzącymi wydarzeniami czy sezonami, dlatego powinieneś regularnie dostosowywać swoje kampanie i treści do tego rodzaju zapytań.

Zdj 8. Jesienne rabaty Modivo do -40%.

Zdj 8. Jesienne rabaty Modivo do -40%. Źródło: www.modivo.pl/m/mezczyzni.html

Tworzenie specjalnych promocji, dedykowanych landing pages (tzw. stron lądowania) czy tematycznych kampanii reklamowych w okresach wzmożonego zainteresowania danymi produktami pozwala uzyskać zazwyczaj oczekiwane wzrosty klikalności.

Jak obliczyć CTR i jaki wynik będzie optymalny?

Obliczenie CTR jest stosunkowo proste – wystarczy podzielić liczbę kliknięć, które generuje Twoja reklama lub link, przez liczbę jej wyświetleń, a następnie wynik pomnożyć przez 100, aby uzyskać wartość procentową.

Dla przykładu: jeśli Twoja reklama została wyświetlona 1000 razy i kliknięto w nią 10 razy, wykonaj następujące działanie: (10/1000)×100=1%(10/1000)×100=1%. To oznacza, że Twój CTR wynosi 1%.

Optymalna wartość CTR zależy od wielu czynników, w tym branży, rodzaju reklamy i platformy, na której jest publikowana. W przypadku e-mail marketingu, dobry CTR może wynosić od 2% do 5%, natomiast w przypadku reklam w wyszukiwarkach internetowych oczekiwane wartości mogą być wyższe (nawet do 10-15%).

Niski CTR – z czego wynika?

Niski CTR może wynikać z szeregu czynników, które musisz rozważyć podczas analizy swoich kampanii marketingowych. Jednym z głównych powodów jest nieadekwatne targetowanie. Twoje reklamy wówczas docierają do użytkowników niezainteresowanych oferowanym produktem czy usługą. Wiąże się to najczęściej z doborem nieoptymalnych słów kluczowych oraz niewłaściwie zdefiniowaną grupą docelową.

Kolejnym czynnikiem może być niejasny przekaz reklamowy. Jeśli Twoja reklama nie wyróżnia się wśród konkurencji i nie przyciąga uwagi – jest skazana na straty. Jej design również ma kluczowe znaczenie. Nieatrakcyjna graficznie, zbyt chaotyczna lub niepasująca do estetyki platformy reklama najprawdopodobniej nie zachęci do kliknięcia.

Podsumowanie

W celu efektywnego zwiększenia CTR, powinieneś opracować kompleksową strategię marketingową, uwzględniającą zarówno aspekty SEO, jak i UX, czyli SXO (ang. Search Experience Optimization). Możesz to zrobić samodzielnie lub poprosić o pomoc ekspertów SEOgroup.

Wypełnij formularz kontaktowy i zdobądź przewagę konkurencyjną:

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat CTR

Jakie są najczęściej zadawane pytania na temat CTR?

1. Czym jest CTR i dlaczego jest ważny?

CTR (ang. Click-Through Rate), to stosunek liczby kliknięć w link do liczby wyświetleń. Jest wskaźnikiem określającym skuteczność reklam internetowych lub kampanii e-mail marketingowych. Wysoki CTR wskazuje na to, że Twoje przekazy reklamowe są trafne i interesujące dla odbiorców.

2. Jak oblicza się CTR?

Aby obliczyć CTR, podziel liczbę kliknięć przez liczbę wyświetleń Twojej reklamy, a następnie wynik pomnóż przez 100, aby otrzymać procent. Na przykład, jeśli reklama została wyświetlona 1000 razy, a użytkownicy kliknęli w nią 10 razy, CTR wynosi 1%.

3. Jaki jest dobry CTR?

Pojęcie „optymalny CTR” jest względne i zależy od wielu czynników, w tym od branży, typu kampanii, umiejscowienia reklamy i odbiorcy. Średni CTR dla reklam w wyszukiwarkach to kilka procent, natomiast wartości te mogą znacząco różnić się w zależności od kontekstu i specyfiki kampanii.

4. Czy istnieje różnica w CTR między różnymi platformami?

Tak. Różnice te wynikają z odmiennego zachowania użytkowników na poszczególnych platformach i sposobu interakcji z reklamami. Strategię warto dostosować do specyfiki każdej platformy. Dzięki temu skutecznie zmaksymalizujesz CTR.

5. Jakie elementy wpływają na CTR w reklamach?

Na CTR wpływa kilka kluczowych elementów, w tym przyciągający uwagę nagłówek, wartościowa i przejrzysta treść, wykorzystanie słów kluczowych, atrakcyjne wizualnie obrazy oraz skuteczne wezwania do działania (CTA).

6. Czy CTR wpływa na koszt kampanii reklamowych?

CTR może mieć wpływ na koszt kampanii reklamowych w modelu CPC (Cost Per Click). W przypadku reklam w wyszukiwarkach, wyższy CTR skutkuje niższym CPC, ponieważ platformy reklamowe często nagradzają reklamy z wyższą klikalnością, postrzegając je jako bardziej odpowiednie i wartościowe dla użytkowników.

7. Jakie działania mogę podjąć, aby poprawić CTR?

Spośród najważniejszych działań maksymalizujących CTR możemy wymienić: testowanie A/B konkretnych wersji reklam, personalizacja treści pod kątem wybranej grupy docelowej oraz poprawa jakości grafik i treści reklam. Warto także pamiętać o regularnej analizie wyników

8. Czy wysoki CTR zawsze jest pożądany?

Wysoki CTR jest zwykle pożądany, natomiast zawsze oznacza to skuteczność kampanii. Jeśli wysoki CTR nie przekłada się na konwersje lub cele biznesowe, konieczna może być zmiana przekazów reklamowych lub ponowne dostosowanie grupy docelowej do potrzeb swojego biznesu.

9. Jak CTR wpływa na SEO?

Pomimo tego, że CTR jest głównie wskaźnikiem dla kampanii reklamowych typu PPC, uznajemy go również w SEO. Według naszych doświadczeń we współpracy z klientami, możemy oznajmić, że strony z wyższym CTR są często lepiej oceniane przez algorytmy wyszukiwarek.

5/5 - (1 ocen)
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *